Jump to content

Αναζήτηση Μοτέρ για Meade LX90


Ifikratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Τις τελευταίες 2 νύχτες παρατήρησα ένα πρόβλημα στο guiding του declination στο τηλεσκόπιό μου (Meade LX90). Το τηλεσκόπιο αδυνατούσε να κρατήσει το αστέρι οδήγησης στο κέντρο στην διάρκεια μιας έκθεσης. Αυτό που συνέβαινε ήταν ότι αρκετά συχνά (~2-3 φορές ανα δεκάλεπτο) το αστέρι οδήγησης έφευγε από το κέντρο και το σύστημα αδυνατούσε να το επαναφέρει. Κάποια στιγμή το μοτερ ''έπιανε'' και το επανέφερε κανονικά.

Προφανώς δεν μπορώ να συνεχίσω την φωτογράφιση ειδικά μεγάλων χρόνων έκθεσης με αυτό το πρόβλημα.

Έτσι άνοιξα χθες τον βραχίονα του declination, απομόνωσα το μοτερ και βρήκα την πηγή του προβλήματος, που ταιριάζει απόλυτα με αυτό που παρατήρησα.

Το μοτερ δεν δουλεύει πάντα. Χρησιμοποιώντας έναν διακόπτη, μιμούμενος την διαδικασία του Declination guiding είδα ότι πολλές φορές το μοτερ δεν δούλευε. Αν το χτυπούσες με ένα σφυράκι ελαφρά ''έπαιρνε μπρος''. Άρα είναι προφανές ότι το μοτερ χρειάζεται αντικατάσταση.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής..δεν υπάρχουν ενδείξεις για τον τύπο του, παρα μόνο το brand της κατασκευάστριας που είναι ''Mabuchi'' και ένα ''5S''.

Έχω ψάξει παντού στο ιντερνετ (συμπεραλμβανομένης της κατασκευάστριας εταιρίας) και δεν μπορώ να βρω ποιός είναι ο κωδικός του για να το παραγγείλω.

Το βασικό πρόβλημα έιναι ότι το συγκεκριμένο μοτερ δεν έχει λεία κατάληξη στον άξονα κίνησης αλλά είναι με αυλάκια. Παραθέτω φωτογραφία.

 

Αν και ξέρω ότι έιναι δύσκολο αυτό που ψάχνω, το αναρτω για την πιθανότητα κάποιος να έχει κάποια ιδέα για το που μπορώ να βρω το ίδιο..

 

Ευχαριστώ!

DSC00160.thumb.JPG.a62b4d25522d8ecdac87fbd78498e512.JPG

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μοιάζει με το FK-260SA πλην του άξονα αλλά κατά πάσα πιθανότητα ο άξονας θα είναι custom order. Μπορείς να τους κάνεις ένα τηλέφωνο το βραδάκι που θα είναι πρωί στην Ιαπωνία!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Ανδρέα...αν είναι custom order τη βάψαμε..με βλέπω να προσπαθώ να επισκευάζω το παλιό.

Και γω σε αυτό που λες κατέληγα αλλά δεν μου κανε ο άξονας που είναι λείος.

Απ' ότι γνωρίζω στη Meade δεν στέλνουν spare parts, και το να στέιλω όλο το τηλεσκόπιο για επισκευή για ένα μοτεράκι δε το σκέφτομαι καν..

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να ξέρω την αγορά κινητήρων και πώς λειτουργεί, υποθέτω ότι βγαίνουν κάποια στάνταρ μοντέλα και από εκεί και πέρα για μεγάλες παραγγελίες μπορούν να γίνουν παραγγελίες για τροποποιήσεις στον άξονα. Έχω δει κινητήρες να έχουν ενσωματωμένο γρανάζι στον άξονα. Σε αυτόν, όπως βλέπω από τη φωτό, ο άξονας έχει σκαφτεί για να δημιουργηθεί γρανάζι πάνω του. Αυτό κάλλιστα θα μπορούσε να έχει γίνει σε μετέπειτα στάδιο, όχι δηλαδή από τον αρχικό κατασκευαστή. Αλλά ό,τι και να λέμε είναι απλά υποθέσεις, το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις με τους Γιαπωνέζους και να σου πουν αυτοί.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικρατη

 

το telescopehouse.com εχει σερβις απο τεχνικους της Meade ζητα πληροφοριες ακομα και να το στειλης στην αγγλια δεν ειναι και κατι το τρομερο αλλα μπορει να το εχουν σαν ανταλακτικο

νομιζω οτι το ε-μαιλ ειναι service@telescopehouse.com αλλα τσεκαρε το αν ειναι το σωστο τι να κανουμε εχουμε μπλεξει με μια εταιρια λιγο ιδιορυθμη

 

φιλικα

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικράτη καλημέρα.

Νομίζω ότι έχω ένα ίδιο από στήριξη Meade στο χώρο εργασίας μου

αλλά δεν είμαι σίγουρος για την κατάστασή του.

Θα το κοιτάξω το πρωί και θα σε ενημερώσω.

Γιώργος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικράτη βρήκα το μοτεράκι και δουλεύει κανονικά.

Είναι από LX200 και νομίζω ότι θα σου κάνει.

Εάν θέλεις στήλε μου το τηλέφωνο σου με πμ για να βρεθούμε να στο δώσω.

IMG_0337.thumb.JPG.2b3b5a2936a764e92a5c0f02dda3d161.JPG

Γιώργος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού βρέθηκε μοτεράκι ,όλα καλά.

Έτσι για τη συζήτηση όμως, μπορείς να βρεις το μοντέλο από τις διαστάσεις του, στη σελίδα της mabuchi.

Σε πάρα πολλά μοτεράκια ο κεντρικός άξονας μπορεί να αντικατασταθεί.Άρα σε έσχατη λύση μπορείς να ανοίξεις το παλιό, κοιτάς αν βγαίνει ο άξονας και εφόσον βγαίνει, αγοράζεις καινούριο μοτεράκι και του βάζεις τον παλιό άξονα με τις αυλακώσεις. O:)

Το κόστος ενός τέτοιου μοτέρ είναι ίσο με το κόστος ενός καφέ (σε καφετέρια,όχι σπίτι ) :lol:

Οπότε κράτα το το παλιό γιατί ποτέ δε ξέρεις :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο σ ευχαριστώ πάρα πολύ !!! :D

 

Με σώζεις..μόλις μου απάντησε η Mabuchi στην Ιαπωνία ότι δεν μπορούν να το εντοπίσουν και θα πρέπει να απευθυνθώ στη Meade...

 

Σου στέλνω πμ.

 

Στράτο, είχα ψάξει στο site της Mabuchi με βάση τις διαστάσεις αλλά δεν έβρισκα πουθενά αυλακωτό άξονα σε κανένα μοντέλο..Αυτό που λες με το ότι αλλάζει ο άξονας δεν το ήξερα. Θα το έχω υπ' όψιν πάντως, σ ευχαριστώ!

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρες το μοτέρ μόνο από τις διαστάσεις.

Ο άξονας αν βγαίνει στο συγκεκριμένο δε ξέρω , αλλά αν λύσεις το μοτεράκι, φαίνεται.Είναι σύνηθες να γίνεται αυτό , για να βάζει ο άλλος custom , όπως έκανε και η Meade με τον αυλακωτό.

Κι αν αλλάζει συνήθως κρατιέται με 1-2 ασφάλειες Ε ή Ω.

Αυτά βέβαια σε μελλοντικό πρόβλημα (φτου φτου ), μιας και τώρα καθάρισες :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης