Jump to content

Περιεργο Αντικειμενο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου βγηκε το φεγγαρι( :evil: :evil: ) τα μαζεψα και μπηκα μεσα, αλλα οπως τα μαζευα ειδα ενα αρκετα μεγαλο αντικειμενο(οπως βλεπουμε τον Δια μεσα απο τηλεσκοπιο στις 200 μεγενθυσεις) να πηγενει με ταχυτητα δορυφορου στον Νοτο. Δεν αφηνε τιποτα απο πισω του για να ηταν βολιδα. Ιδεες?
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειχα δει και εγω παλια ενα παρομοιο πραγμα οταν κοιταγα τον ουρανο της Κρητης με το σαραβαλακι μου (5" νευτωνιο), φωτεινο λευκο πιο παχυ απο αστερι να πηγαινει με σταθερη αρκετα μεγαλη ταχυτητα. Δεν φαινοταν με γυμνο ματι και σε καποια φαση σταματησε και ηταν λες και εγινε μερος καποιου αστερισμου.

Δεν συνηθίζω να το λεω, γιατι με περνανε η για αλκοολικο, η για ψευτη, η για φαντασμενο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Παρερμηνευμένο Ιπτάμενο Αντικείμενο". Λογοπαίγνιο είναι.

 

Συνήθως δορυφόροι είναι πάντως. Σαν αυτά που λέει ο φίλος μας ο Gloup81 έχω δει δεκάδες μέσα από τον φακό. Έχουν λαμπρότητα μικρότερη του 5-6 και δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Όταν έχεις τηλεσκόπιο με μεγάλο πεδίο, όπως το 130 ή το 80 f/5 και παρατηρείς σε περιοχές του ζενίθ είναι πιθανό να δεις τέτοια.

Το δικό σου είχε ταχύτητα και ρότα δορυφόρου, αλλά ήταν μεγάλο λες. Αν ήταν πράγματι τόσο μεγάλο θα έβλεπες και λεπτομέρειες, έτσι δεν είναι; Ίσως η περίθλαση του φωτός στην υγρασία της ατμόσαφαιρας το έκανε να φαίνεται έτσι, όπως συμβαίνει και με τα φώτα του δρόμου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ακριβεια το ειδε ο πατερας μου αυτο το αντικειμενο :oops: Τον ξαναρωτισα για το πως ακριβως ηταν και μου ειπε οτι αφηνε μερικα κομματακια πισω του....
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi,

 

Some years ago I was with a group observing Comet Hale-Bopp near my home in southern California. The sky had just gotten "dark". Someone in the group alerted us to an interesting event which turned out to be the disintegration of a rocket booster or satellite. We could see the glowing pieces peel off of the satellite as it entered the atmosphere. We watched the event in binoculars and it was very slow moving. It was first observed in the north-west and we were able to follow it until it disappeared behind the distant mountains.

 

If what you observed also had pieces peeling off of it, I would think that it would be a safe bet that it too was a piece of "space junk" entering the atmosphere.

 

Here is an interesting site that may be of use to you regarding the reentry of items.

 

http://www.aero.org/capabilities/cords/reentries.html

 

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειχα δει και εγω παλια ενα παρομοιο πραγμα οταν κοιταγα τον ουρανο της Κρητης με το σαραβαλακι μου (5" νευτωνιο), φωτεινο λευκο πιο παχυ απο αστερι να πηγαινει με σταθερη αρκετα μεγαλη ταχυτητα. Δεν φαινοταν με γυμνο ματι και σε καποια φαση σταματησε και ηταν λες και εγινε μερος καποιου αστερισμου.

Δεν συνηθίζω να το λεω, γιατι με περνανε η για αλκοολικο, η για ψευτη, η για φαντασμενο

Confirmed ... \:D/ είχε πολύ πλάκα...

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης