Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(sorry αλλα δεν ξερω ακομα να βαζω τονους απο το κινιτο)

Ειμαι σχετικα νεος στο χομπυ της αστρονομιας και εχω κυαλια 10x50, με αυτα βλεπω σχετικα καλα την επιφανεια της Σελενης. (τα στηριζω στο μπαλκονι και δεν εχω σχεδον καθολου ασταθεια)

επισης μπορω να δω τους Γαλιλαιους δορυφορυς και τον Δια σαν ενα μεσαιου μεγεθους φωτεινο δισκο.

Τωρα που πηρα ενα τηλεσκοπιο Newton 114/900 (ενοω οτι τωρα το παρηγγειλα. Θα ερθει σε καμια εβδομαδα) ποια χαρακτηριστικα θα μπορω να δω στη Σελεηνη, στον Δια η σε αλλα αντικειμενα του ηλιακου συστηματος αλλα και deep sky?

GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(sorry αλλα δεν ξερω ακομα να βαζω τονους απο το κινιτο)

Ειμαι σχετικα νεος στο χομπυ της αστρονομιας και εχω κυαλια 10x50, με αυτα βλεπω σχετικα καλα την επιφανεια της Σελενης. (τα στηριζω στο μπαλκονι και δεν εχω σχεδον καθολου ασταθεια)

επισης μπορω να δω τους Γαλιλαιους δορυφορυς και τον Δια σαν ενα μεσαιου μεγεθους φωτεινο δισκο.

Τωρα που πηρα ενα τηλεσκοπιο Newton 114/900 (ενοω οτι τωρα το παρηγγειλα. Θα ερθει σε καμια εβδομαδα) ποια χαρακτηριστικα θα μπορω να δω στη Σελεηνη, στον Δια η σε αλλα αντικειμενα του ηλιακου συστηματος αλλα και deep sky?

 

Φίλε μας, ειδικά το 114/900 καλό είναι να αποφεύγεται. Μπορείς να το ακυρώσεις;

Είναι διαδεδομένο αλλά έχει έναν φακό Barlow μέσα που επιδεινώνει την εικόνα. Αν πάρεις Νευτώνιο καλό είναι να είναι είτε f/5-6, είτε αν πρόκειται για f/8 να είναι μακρύ σε μήκος, χωρίς Barlow. Τέτοια υπάρχουν σε 130 και 150mm συνήθως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι τα κοντά 114 με barlow έχουν εστιακή 1000mm και ότι τα 900άρια είναι κλασσικού τύπου. Θα βοηθούσε όμως αν μας έδινε ο φίλος ένα link να δούμε ποιο τηλεσκόπιο εννοεί.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορουσα ομως να μη χρησιμοποιω το barlow.

Και κανονικα η ποιοτητα εξαρταται σε καποιον βαθμο και απο τους προσοφθαλμιους.

και οπως λες και εσυ οτι δεν θα εχει καλη ποιοτητα δεν θα με πειραζε πολυ, ετσι και αλλιως τωρα θα πρεπει να βολευτω με αυτο αφου πληρωσα κιολας.

Εξαλλου ειναι το πρωτο μου τηλεσκοπιο, δεν θα ηθελα να εχω ενα πολυ μεγαλο οπως π.χ. ενα 150/1000.

 

http://www.astroshop.de/omegon-teleskop-n-114-900-eq-1/p,11266

οριστε και το link.

GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι τυχερός, είναι το μακρύ τηλεσκόπιο και Νίκος έχει μάλλον δίκιο.

Ελπίζω να το σηκώνει καλά η EQ1 και να μην σου σπάσει τα νεύρα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ok thanks. Μονο που δεν εχουμε μεγαλο μπαλκονι και ετσι θα πρεπει να βγαινω στην αυλη για της παρατηρησεις.
GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης