Jump to content

Διακοπή ιστοσελίδας Greekastronomy.gr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί μου αστρόφιλοι, βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να σας ενημερώσω ότι το Greekastronomy.gr θα πάψει να υπάρχει. Η απόφασή μου είναι οριστική και με πολύ βαριά καρδιά κλείνω την ιστοσελίδα που για 15 ολόκληρα χρόνια μου έδινε δύναμη και πάθος και υπήρξε ο χώρος συνάντησης με όλους εσάς.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τα αμέτρητα ξενύχτια και τις υπέροχες στιγμές που μοιραστήκαμε μαζί στη διάρκεια των LIVE παρατηρήσεων. Να είστε πάντα καλά και να κοιτάτε πάντα ψηλά στον ουρανό αλλά και στη ζωή σας.

 

Ροσσολάτος Αντώνιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Αντώνη, ειλικρινά είναι πολύ δυσάρεστη η απόφασή σου για αποχώρηση από το Hobby.:(

Επειδή πιστεύω ότι είσαι από τους ανθρώπους που την αστρονομία & την αστροφωτογραφία την έχεις μέσα σου και δεν μπορείς να κάνεις χωρίς αυτή, αργά ή γρήγορα θα επανέλθεις. :cheesy:

 

Υ.Γ. Το ότι σταματάς την ενεργό δράση δεν νομίζω ότι συνάδει με το να καταργήσεις και την ιστοσελίδα σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικά δυσάρεστη είδηση ειδικά για μας τους νεώτερους ενασχολούμενους που πάντα κάτι μαθαίναμε από την εμπειρία των Βετεράνων. Καλή τύχη με ό,τι ασχοληθείς στη συνέχεια.

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που κανεις θα το μετανιωσεις και επιμενω σε αυτο, τοτε θα με θυμηθεις...

Δεν ξερω τον λογο αλλα αν υπαρχη λυση βρες την.

Ο ουρανος ειναι σαν ενα καλο τσιγαρο...... οσο τον κοιτας τοσο πιο πολυ εθιζεσε... :wink:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι όντως δυσάρεστη η είδηση, αν και πιστεύω ότι η ιστοσελίδα και το περιεχόμενο της μπορούν να παραμείνουν, μιας και περιέχουν εξαιρετικά άρθρα που είναι χρήσιμα για όλους.

 

Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Greekastronomy.gr ήταν εκτός απο δάσκαλος και μια πολύ καλή παρέα.Ενδεικτικά θυμάμαι την επιπρόσθηση Αντάρη Σελήνης στις 10/5/2009 στις 23.17 . Το έμαθα από την συζήτηση, πήρα το μονόκυαλο και βγήκα να την παρατηρήσω. Καλή επιτυχία σε ότι επιθυμείς.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το που διάβασα την απόφαση σου ειλικρινά λυπήθηκα πολύ. έχεις σίγουρα τους λόγους σου για να πάρεις μια τέτοια απόφαση αλλά καλό θα ήταν να άφηνες λίγο περισσότερο χρόνο στον εαυτό σου να το σκεφτείς καλύτερα χωρίς να κανις κάτι που ίσος το μετανιώσεις μετά. Βέβαια η απόφαση είναι δική σου. Πολύ πολύ φιλικά και με εκτίμηση Χρήστος.
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μένα κάποιες φορές (πιο σπάνια από ότι σε άλλους) και συνήθως βράδια 1ης ή 2ας λυκείου, υπήρξατε καλή παρέα όλοι στη σελίδα. Ευχαριστούμε και καλή τύχη σε ό,τι κάνετε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aπο την πρωτη στιγμη εδω και ποσα χρονια δεν θυμαμαι, που γραφτηκα στο astrovox, οι δουλειες σου ηταν χαρακτηριστικες.Παντα εδινα μεγαλη προσοχη σε οτι δημοσιευες.Οι live παρατηρησεις... τι να λεμε τωρα...

Δεν ξερω τι μπορει να σε εκανε να παρεις αυτην την αποφαση,αλλα σου ευχομαι ολοθερμα καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις στην συνεχεια.

Και φυσικα υγεια πανω απο ολα.

 

Να σαι καλα.

Στυλιανος Αμπατζιδης.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αντώνη πολύ κρίμα, λυπάμαι για τους λόγους που σε οδήγησαν σε κάτι τέτοιο. Ποιος να ξεχάσει εκείνη τη συλλογή φωτονίων της Ανδρομέδας που παρακολουθούσαμε live, με τεχνολογία που δεν έχουν καταφέρει πολλοί και μάλιστα τόσο επιτυχημένα!

 

Εύχομαι ότι καλύτερο από εδώ και εμπρός.

Μακάρι κάποτε να ξανακάνεις την στροφή προς τα άστρα, θα είμαστε εκεί να την παρακολουθήσουμε μαζί, αυτό είναι το σίγουρο.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη να είσαι καλά και ευχαριστούμε για όλα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπιζω να μην συμβαινει κατι σοβαρο και να επιστρεψεις δριμυτερος .

Καλη συνεχεια σε οτι και αν κανεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Antonios,

 

I am certain that after fifteen years and coming to grips with the concept of shutting the site down was a decision not lightly reached. But look on the bright side of things. It was a lot of work and a lot of fun. I am certain that the presence of your site and what it offered, planted many little seeds in the field of astronomy and that those little seeds are sprouting and growing bigger day by day. We all have something to contribute as you most certainly have with your site.

 

My hat is off to you for a job WELL DONE.

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για τα σπουδαία σας λόγια και για την απέραντη υποστήριξή σας. Ο λόγος της διακοπής του Greekastronomy.gr είναι καθαρά οικονομικός και όπως όλοι μας πρέπει να περικόψουμε κάτι σε αυτές τις δύσκολες εποχές που ζούμε, αποφάσισα να προχωρήσω σε αυτή τη θυσία.

 

Η αστρονομία είναι μέρος της ζωής μας και κανείς δεν μπορεί να μας το στερήσει. Γι’ αυτό ούτε εγώ δεν πρόκειται να σταματήσω την ενασχόληση μου με τα θαύματα του Σύμπαντος. Όλες οι φωτογραφίες καθώς και οι δραστηριότητές μου θα δημοσιεύονται στο astrovox και ίσως στο μέλλον να σχεδιάσω κάπως αλλιώς το όλο θέμα με την “Ζωντανή Παρατήρηση μέσω Internet”.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για όλα και να είστε σίγουροι ότι σύντομα θα έχετε νέα μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως στο μέλλον να μεταφέρω όλο το υλικό του Greekastronomy.gr σε δικό μου μηχάνημα, όπου θα μπορείτε να συνδέεστε στη διάρκεια των LIVE.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα που θα πέσει το Greek-Astronomy, μου αρκεί βέβαια που δεν αφήνεις την Αστρονομία γιατι μας δίνεις ελπίδες ότι κάποια στιγμή θα το ξανανεβάσεις...

 

Καλή συνέχεια Αντώνη.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, θέλω και δημόσια να σε ευχαριστήσω για όλες τις απίστευτες νύχτες που μας προσέφερες. Το μεράκι που έχεις για αυτό που κάνεις είναι πραγματικά αξιαίπενο και παράδειγμα προς μίμηση. Δείχνει το τι μπορεί να καταφέρνει κάνεις αν αγαπάει κάτι στο βαθμό που οι καθημερινές δυσκολίες της ζωής δεν μπορούν να του σταθούν εμπόδιο.

 

Το Greekastronomy το έχω bookmarked εδώ και καιρό, και θα μου πάρει λίγο χρόνο να συνηθίσω στην απουσία του. Όπως και να'χεί όμως, σου εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη σε ότι και να κάνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυπάμαι και εγώ με τη σειρά μου που κάτι τόσο όμορφο θα σταματήσει να είναι διαθέσιμο. Δεν θα ξεχάσω τα βράδια που πέρασα εκεί, αλλά και την πρώτη έκλειψη σελήνης με απίστευτες φωτογραφίες.

 

Προσωπικά θα ευχαριστήσω για τα όσα μας προσέφερε η σελίδα και θα ευχηθώ οι καταστάσεις να δώσουν την ευκαιρία έτσι ώστε να την δούμε και πάλι στον αέρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο λόγος της διακοπής του Greekastronomy.gr είναι καθαρά οικονομικός και όπως όλοι μας πρέπει να περικόψουμε κάτι σε αυτές τις δύσκολες εποχές που ζούμε, αποφάσισα να προχωρήσω σε αυτή τη θυσία.

 

Αυτά είναι τα πραγματικά προβλήματα.

Δυστυχώς Αντώνη όλοι η σχεδόν όλοι αντιμετωπίζουμε στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή παρόμοια προβλήματα.Ελπίζω να ξεπεραστούν σύντομα και να σε δούμε πάλι με περισσότερο υλικό και ολοκαίνουργια σελίδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Αντώνη

Από ότι διαφένεται στον ορίζοντα οι περικοπές θα συνεχιστούν και ίσως κάποιοι από εμάς να βρεθούμε στη θέση σου. Τον εξοπλισμό σου τι θα τον κάνεις θα τον κρατήσεις; Ότι και να γίνει πάντως θα σου δωθεί κάποια στιγμή και πάλι η ευκαιρεία να αντικρίσεις τον ουράνιο θόλο από ένα μέρος μακριά από τα φώτα των πόλεων. Εύχομαι τότε πολλές απόψεις σου να αναθεωρηθούν.

Καλή συνέχεια

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης