Jump to content

OrionOptics Dob - Τι γράσο για το Τεφλόν;;


Bi2L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες!!

 

Προχθές που βγήκα για παρατήρηση είχα ένα προβληματάκι μετα 3 Τεφλόν που βρίσκονται απο κάτω απο την βάση αφού για κάποιο λόγο δεν γλιστρούσαν καλά (μάλλον πρέπει να έπεσε αντισκουριακό επάνω, μην το ψάχνετε :roll: ) οπότε τους έριξα λίγο λάδι απο τεφλόν ή κατι τετοιο, το είχα για τον διάδρομο γυμναστικής(δεν είχα κάτι αλλο) :| ...αλλά δεν κάνει καλή δουλειά αφού ναι μεν γλιστράει άνετα και ωραία, στο ξεκίνημα έχει ένα κόλλημα και για να πάρει μπρος θέλει λίγη δυναμη παραπάνω με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις μικροκινήσεις και αστροάλματα μέσα απο το προσοφθάλμιο.

 

Που μπορω να βρω κάποιο καλό λιπαντικό για το Τεφλόν της βάσης αλλά και που μπορώ να βρω νέο Τεφλόν για την βάση γιατί έχει γδαρθεί.

 

 

Ότι άλλο έχετε να προτείνεται ώστε να γίνει καλύτερη η Dob το λέτε...

 

 

Ευχαριστώ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα πρόσφατα μου έστειλαν ανταλλακτικά Teflon από την AKTIS.

 

Για την ομαλότητα της κίνησης, παρατήρησα ότι το 10άρι του Στέφανου κινείται πιο ομαλά από το δικό μου 12άρι αν και το δικό μου δεν τα πάει άσχημα. Μάλλον η τριβή επηρεάζεται από το αυξημένο βάρος;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, θα πω στην Ακτις να μου στείλει καινούργια.

 

Ναι Ανδρέα, πρέπει να είναι απο το βάρος, κι εμένα είναι και 30κιλά+την βάση αλλα τόσα!! Όποτε είναι πολύ βάρος για 3 μόνο Τεφλόν!! Και έχω την εντύπωση ότι για το 16αρι θα έπρεπε να είχε περισσότερα απο 3 πόδια/στηρίγματα η βάση γιατι όταν πας να κουνήσεις το τηλεσκόπιο στο σημείο που η βάση έχει κενό, το μπατάρει...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη δεν είμαι σίγουρος για αυτό όσον αφορά την ομαλότητα της κίνησης. Τα περισσότερα τεφλόν θα σημάνουν μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και ίσως μεγαλύτερη τριβή (αν και δε θυμάμαι την επιφάνεια επαφής στους τύπους της τριβής). Την κεντρική βίδα της βάσης την έχεις ξεσφίξει τελείως;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Ανδρέα, η κεντρική βίδα είναι ξεβιδωμένη, σχεδόν δεν πατάει πανω.

 

Απλά το όλο κόλλημα είναι το ξεκίνημα (για το δεξια αριστερά μιλάω) που κάνει κόλλημα.

Τελος πάντων θα δοκιμάσω άλλο γράσο και θα παραγγείλω και νέα Τεφλον.

 

Πάντως σκεφτόμουν να έκανα προσθήκη 2 εξτρα ποδιών/βάσεων στην Dob ώστε να πατούσε καλύτερα και να μοιραζόταν στα 5 το βαρος.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, η στατική τριβή είναι μεγαλύτερη από την τριβή ολίσθησης πάντα. Άρα αυτή η διαφορά είναι αναμενόμενη από τη στιγμή που γενικότερα η τριβή που έχεις είναι μεγαλύτερη από αυτή που θα ήθελες.

 

Όσο για τα επιπλέον ποδαράκια, δεν είναι τυχαίο πως χρησιμοποιούμε 3 πόδια και όχι 4 ή 5. Από τη γεωμετρία ξέρουμε ότι τα 3 σημεία ορίζουν επίπεδο. Αν έχεις περισσότερα, θα έχεις το πρόβλημα πως κάποιο μπορεί να μην πατάει καλά όπως τα τραπέζια στις ταβέρνες και θα έχεις ζήτημα να βρεις απολύτως επίπεδο μέρος να το βάλεις.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα του κολλήματος στην αρχή, είναι από το λάδι. Μαζεύει σύντομα σκόνες χνούδια και σε λίγο θα είναι χειρότερα. Ρίξε μια ματιά εδώ: Το τεφλόν για να αποδίδει πρέπει να είναι καθαρό. Πανάκι με νεράκι, όχι χημικά.

 

Για ακόμα ομαλότερη κίνηση μήπως ήρθε η ώρα της Σούζαν; Δεν υπάρχει καλύτερο. Μετά από χρόνια βλέπω ότι έχει πολύ χαμηλότερη τριβή από ότι τα CD και το τεφλόν.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=75767#75767

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την καλύτερη κίνηση την έχεις χωρίς λιπαντικό. Αντικατέστησε τα τεφλόν αλλά μέχρι τότε δοκίμασε να τα καθαρίσεις με καθαριστικό επαφών (το βρίσκεις σε μαγαζί με ηλεκτρονικά) και βάλε ένα ψιλό λάδι (π.χ τις singer για ραπτομηχανές). Το γράσο έχει αυξημένο ιξώδες και νομίζω αυτό σου κάνει την ζημιά στην αρχή της κίνησης (την έχω ξεχάσει και την Χημεία) :-k :D Νομίζω ότι αυτό θα σε βοηθήσειhttp://www.centuryoils.gr/pdf_eng/specifications_tables.pdf

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Ανδρέα, η κεντρική βίδα είναι ξεβιδωμένη, σχεδόν δεν πατάει πανω.

 

Απλά το όλο κόλλημα είναι το ξεκίνημα (για το δεξια αριστερά μιλάω) που κάνει κόλλημα.

Bill να ξαναβιδώσεις τη βίδα.Αν είναι τελείως λάσκα τότε παρουσιάζει το κόλλημα που λες γιατί γλιστράει παράλληλα με το έδαφος όλο το πάνω μέρος της βάση.

ΑΝ τη σφίξεις πολύ τότε σκληραίνει η κίνηση, οπότε πρέπει να βρεις πόσο πρέπει να την σφίξεις.Κ όλα αυτά αφού καθαρίσεις καλά τα τεφλόν.Εγώ με το 14" δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.Το σπαστικό είναι που δεν κλειδώνει με κάποιο τρόπο η βίδα κ μπορεί να χρειαστεί που κ που να το ρυθμίζεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε να τρίψεις κερί (όχι παραφίνη γνήσιο κερί) στα τεφλόν της βάσης.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, ακόμα δεν έχω δοκιμάσει κάτι αλλά θα ξεκινίσω με ένα καλό καθαρισμό και βλέπουμε... :wink: :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα μίλησα με την orion optics τηλεφωνικά για άλλο θέμα και με την ευκαιρία είπα να τους ρωτήσω. Λένε ότι κατά πάσα πιθανότητα έχει απλά βρωμίσει η επιφάνεια των τεφλόν, ακόμα και η σκόνη επηρεάζει. Προτείνουν καθάρισμα καλό να μην έχει η επιφάνεια σκόνες με ένα απαλό σαπουνάκι, καλό ξέπλυμα, στέγνωμα και επανατοποθέτηση.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ συχνά βάζω σπρέι σιλικόνης στα τεφλόν (αφού τα καθαρίσω πρώτα) και βλέπω διαφορά.Και επί τη ευκαιρία του ποστ,μόλις χθες ανακάλυψα ότι έχω χάσει την κεντρική ροδέλα από τεφλόν ](*,) και ήθελα να ρωτήσω,αν μπορώ να βρω σε ένα κοινό χρωματοπωλείο μια παρόμοια ή μόνο με παραγγελία από Άκτις π.χ. όπως προανέφερε ο Βασίλης; (Αναφέρομαι στο 8"dob thw SW) :D
Έλληνες αεί παίδές εστε, γέρων δε Έλλην ουκ έστιν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να πάρεις κομμάτι teflon και να το κόψεις σε ότι σχήμα και μέγεθος θέλεις.

Θα το βρείς στην οδο Αθηνάς στο τέρμα προς μοναστηράκι.

Νομίζω Ρέππας λέγεται αυτός που το πουλάει

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά παιδιά με ένα καλό καθάρισμα με λίγο καθαριστικό πιάτων η βάση δουλεύει και πάλι πολύ καλά!!

 

η λύση για το Τεφλον είναι ο καθαρισμός και όχι το λάδωμα! :P :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης