Jump to content

Να λαδώσω το τεφλόν;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ήρθε μια ιδέα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή. Αν βάλω λίγο λαδάκι στην πάνω ή την κάτω μεριά του τεφλόν, λέτε η βάση του skywatcher 8" dob να γυρίζει πιο ομαλά; Ή μήπως γίνει χειρότερο; Τι λέτε; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσεξε μην βαλεις πολυ και τρεχει και γινεις χαλια βασικα τηα ηταν καλο λιγο βαζελινη πιστευω απο το λαδι!!Κανει για ολα αυτη με την καλη την εννοια!!! \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο δεν εχεις να χασεις τιποτα! Δοκιμασε το, θα δεις οτι κανει καλη δουλεια, βεβαια μετα απο κανενα μηνα (ανολαγα την χρηση) θα ξαναθελει λιγο...αλλα δεν ειναι δυσκολο να ξαναβαλεις :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κι εγώ το ίδιο... Το 10αρι Skywatcher δε στρίβει με τίποτα! :P Εννοώ θέλει κάποια δύναμη μέχρι να ξεπεράσει ένα σημείο και μετά φεύγει απότομα...

 

Άλλες ιδέες για καλύτερο "γλίστρημα";;;

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι βαζελίνη, κάτω από +15ο σφίγγη καί κολάει ](*,)

Παιδιά ρυθμήστε τήν βίδα, καί βάλτε απλά σαπουνάκι (όχι σαπουνάδα!!)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλαιοτερα σκεφτομουν να τοποθετησω κατι παρομοιο με αυτο το δαχτυλιδι που εχει η στηριξη dobson στο ενα χερουλι (ρουλεμαν??)

 

Αλλα το μετανιωσα γιατι φοβαμαι οτι θα γινει ''υπερβολιικα ομαλη'' η κινηση. Κατι που δεν θελουμε..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λες σαπούνι, σαν υγρό πιάτων πχ ή από πλάκα;

 

Στήν διάμετρο πού ¨"τρίβουν" τά τεφλόν περνάμε τό σαπούνι μέ κυκλική κίνηση απλά, καί ρυθμήστε τήν βίδα τής βάσης εκεί πού κάνη ποιό ομαλή κίνηση. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OXI ΛΑΔΙ ΜΑΝΟ!!!!!

 

Οπου μπαινει λαδι, ερχεται και κολλαει και η σκονη, μην το ξεχνας.

 

Vag Stephan: Αυτο συμβαινει μαλλον επειδη εχεις σφιξει παρα πολυ την βιδα. Δοκιμασε να την ξεσφιξεις λιγο , μην φοβασαι η βιδα δεν προκειται να φυγει τοσο ευκολα.

 

Η καλυτερη λυση για οποιον θελει ειναι πιστευω το σπρευ σιλικονης και μονο αυτο. =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είχα δοκιμάσει κάποτε λευκό λάδι για ραπτομηχανές (και για όπλα) αλλα το πρόβλημα ήταν οτι μετά απο καμμια εβδομάδα, έπιασε σκόνες και ήταν χειρότερο απο πριν..

οπότε γυάλισα την βάση με.. overlay για ξύλινες επιφάνειες (το γνωστό.. με κερί μέλισσας κτλ κτλ), την σκούπισα πολύ καλά, και γύριζε για κανένα μήνα τέλεια!

μετά τον μήνα, επαναλαμβάνουμε..

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν να πω ότι η βίδα εννοείται ότι είναι τελείως ξεσφιγμένη. Απλά προχτές στον Κρόνο σε μεγάλη μεγέθυνση η κίνηση ήταν σπαστική, ήθελα να μπορώ να το μετακινώ πιο ομαλά. Μάλλον θα δοκιμάσω κάποια στιγμή το σαπούνι. Το θέμα είναι να βρούμε κάτι πιο μόνιμο και να μην χρειάζεται κάθε τόσο φροντίδα. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω MOLY GREASE που το χρησιμοποίησα μία φορά στα εσσωτερικά κινούμενα μέρη των αεροβόλων μου.

Δεν ξέρω αν κάνει :) :) :)

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γενικώς, καλό είναι να αποφεύγεται οποιοδήποτε λάδι που δημιουργεί μια στρώση απο "κολλα" για σκόνη στην επιφάνεια τριβής, μπορεί να λειτουργεί πολύ καλά για λίγο αλλα κάθε τόσο θα θέλει σκούπισμα, και ξαναπέρασμα.

 

εγω με το Overlay έμεινα πολύ ευχαριστημένος, αφού και περισσότερο κράτησε, και προστατεύει το ξύλο (τώρα για μελαμίνη.. είναι ψυχολογικοί οι λόγοι!) αλλα κυρίως μυρίζει ωραία!

8-[

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δικιά μου εμπειρία είναι η εξής:

 

Ότι και αν δοκίμασα να προσθέσω για να βελτιώσω την απόδοση της οριζόντιας και κάθετης κίνησης, κατέληγα σε λίγο, για να δουλεύει καλύτερα, να το αφαιρώ.

 

ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΚΙΝΗΣΗ:

Έχω δοκιμάσει: βαζελίνη, λάδι λεπτό, σαπούνι, κερί , σπρέι σιλικόνης, σπρέι πολύ λεπτού γράσου.

Το αποτέλεσμα είναι ίδιο με όλα. Στην αρχή γυρνάει τέλεια και σε λίγο με τις υγρασίες , σκόνες κλπ κολλάει χειρότερα.

 

Η λύση σε πρώτο στάδιο είναι αντί να βάλεις, να βγάλεις.

Η καλύτερη επαφή χαμηλής τριβής πριν τα ρουλεμάν, είναι το τεφλόν. ΣΚΕΤΟ.

Εννοώ ότι μόνο όταν ξέσφιξα εντελώς (σχεδόν) την βίδα της βάσης η κίνηση έγινε απαλή και κράτησε χωρίς πρόβλημα σε οποιοδήποτε εξωτερικό περιβάλλον. Όταν νοιώσουμε κάποτε την κίνηση να μην είναι ομαλή πια, σηκώνουμε την πάνω βάση και κάνουμε ένα καλό καθάρισμα , στο τεφλόν, με ΝΕΡΟ σε ένα πανάκι. Όχι χημικά γιατί μπορεί να λιώσει.

 

Σε πιο προχωρημένο στάδιο η λύση είναι 3 ρουλεμάν στην οριζόντια κίνηση, με 3 σημεία τριβής ( τσόχες για παράδειγμα) που θα δημιουργούν ένα φρένο στην πολύ μαλακή κίνηση των ρουλεμάν. Ο έλεγχος πάλι γίνεται σφίγγοντας την κεντρική βίδα ώστε να σφίξουν τα σημεία τριβής.

 

 

ΚΑΘΕΤΗ ΚΙΝΗΣΗ:

Το ίδιο με την πρώτη λύση μπορεί να γίνει με την κάθετη κίνηση του σωλήνα ( όχι όμως και με ρουλεμάν).

Δηλαδή ξεσφίγγουμε εντελώς (σχεδόν) τα φρένα του Dob μας ώστε ο σωλήνας να είναι ελεύθερος με πολύ χαμηλή τριβή στα τεφλόν. Ή κίνηση έχει γίνει ήδη πολύ απαλή σαν βούτυρο. Δεν χρειάζεται όπως θα δείτε να βάζετε λίγη περισσότερη ώθηση στην αρχή για να σπρώξετε τον σωλήνα κάθετα.

Αυτό εμένα με ενοχλούσε πολύ γιατί αν έπρεπε να κάνω μικρορυθμίσεις στον προσοφθάλμιο, το αρχικό μικρό "κόλλημα" στην κάθετη κίνηση, με δυσκόλευε να παρακολουθώ με άνεση τον στόχο μου ιδιαίτερα σε μεγάλες μεγενθύσεις. Έπρεπε να βάλω λίγο περισσότερη δύναμη στην αρχή και ο στόχος πολλές φορές ξέφευγε.

 

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ : ΑΝΤΙΒΑΡΑΚΙΑ

 

Για να λειτουργεί σωστά η κάθετη κίνηση που είχε γίνει πια πολύ απαλή, αλλά ο σωλήνας δεν καθόταν σε ένα σημείο, η λύση ήταν να προσθέσω μικρά χειροποίητα αντίβαρα. Αυτό γίνεται για να ισορροπεί ο σωλήνας και να σταματάει όπου τον αφήνω.

 

Τα αντίβαρα είναι πολύ απλά, σε ένα κουτάκι χάρτινο έβαλα 4 κομμάτια μέταλλο (ράβδους), με συνολικό βάρος 400 γραμμάρια. Στην κάτω μεριά του κουτιού, έβαλα μερικές ράβδους μαγνήτη πόρτας ψυγείου και τα κόλλησα. Έκλεισα το κουτί με το καπάκι του και το τύλιξα με μονωτική ταινία για να μην ανοίγει.

 

Το αυτοσχέδιο αντίβαρο το τοποθετώ πίσω πάνω στο σωλήνα κοντά στον καθρέπτη μέχρι να πετύχω το ζύγισμα που θέλω. Αν βρείτε και μεγαλύτερους μαγνήτες στο εμπόριο ( όπως αυτούς που έχουν στα είδη ραπτικής που μου είπε ο Efstathios θα πιάνει στον σωλήνα καλύτερα).

 

Ο σωλήνας είναι πια ζυγισμένος με την απαλότερη κίνηση που είχατε ποτέ.

 

Ρίξτε και μια ματιά εδώ για περισσότερες πληροφορίες στα Αγγλικά

http://home.earthlink.net/~haggisizing/astro/Orion-Dob-mount-bearings.htm

 

Ελπίζω να βοήθησα

Φιλικά Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο συμβαινει μαλλον επειδη εχεις σφιξει παρα πολυ την βιδα. Δοκιμασε να την ξεσφιξεις λιγο , μην φοβασαι η βιδα δεν προκειται να φυγει τοσο ευκολα.

Η βίδα είναι τελείως ξεσφιγμένη, σε σημείο που οι δύο επιφάνειες να χτυπάνε μεταξύ τους όταν δεν είναι πάνω ο σωλήνας...

 

Το ρουλεμάν που και πως ακριβώς μπαίνει αν θέλει κάποιος να βάλει; Θα δοκιμάσω βέβαια να καθαρίσω και τις επιφάνειες και να βάλω κάτι για μείωση της τριβής.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφήστε τα λαδώματα κ πάρτε ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ... :cheesy: :cheesy:
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κερδισουμε το λοτο κατι θα γινει!!!Εκτος αν σου περισευει κατι να μασ δωσεις!!! \:D/

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφήστε τα λαδώματα κ πάρτε ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ... :cheesy: :cheesy:

 

Αυτή να δεις λάδια που θέλει! :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κερδισουμε το λοτο κατι θα γινει!!!Εκτος αν σου περισευει κατι να μασ δωσεις!!! \:D/

:lol: :lol: :lol: Εγω ετσι εχω παρει ολοκληρο τον εξοπλισμο μου!!! (με μικροποσα βεβαια)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βίδα είναι τελείως ξεσφιγμένη, σε σημείο που οι δύο επιφάνειες να χτυπάνε μεταξύ τους όταν δεν είναι πάνω ο σωλήνας...

 

Βαγγέλη

αν η βίδα είναι ξεσφιγμένη και έχεις πάλι πρόβλημα, κολλάει ή θέλει μια κάποια αρκετή δύναμη στην αρχή, πρέπει να δεις μήπως είναι βρώμικο το τεφλόν, ή το σημείο περιστροφής στην πάνω επιφάνεια, που ακουμπάει το τεφλόν.

Μετά κοίτα μήπως έχει καταστραφεί το τεφλόν. Οπότε αντικατάσταση. Σε κάποιο ποστ είχα δει νομίζω μια αναφορά για το που υπάρχουν στην Ελλάδα.

Το τεφλόν είναι πολύ καλή λύση για χαμηλή τριβή και όχι μια φτηνή λύση που χρησιμοποιούν στα φτηνά Dob. ( γνωρίζω ότι τα χρησιμοποιούν και σε παγοδρόμια αντί για πάγο).

 

Το ρουλεμάν που και πως ακριβώς μπαίνει αν θέλει κάποιος να βάλει; Θα δοκιμάσω βέβαια να καθαρίσω και τις επιφάνειες και να βάλω κάτι για μείωση της τριβής.

 

Τα ρουλεμάν μπαίνουν ανάμεσα στις 2 επιφάνειες. Από ότι έχω δει αυτά που χρησιμοποιούν περισσότερο αντί για απλά ρουλεμάν, είναι τα Lasy Susan. Δεν γνωρίζω πως τα ζητάμε στην Ελλάδα. Τα έχουν όσοι πουλάνε ανταλλακτικά για έπιπλα κουζίνας. Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά ας βάλει εδώ μια διεύθυνση. Ρίξε μια ματιά και στο προηγούμενό μου ποστ κάτω, έχει μια σχετική κατασκευή στην παραπομπή.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

 

964129885_LasySusan2.gif.5c49abff52fa89185cfb4050eca915d4.gif

Lasy Susan στρογγυλά , χρησιμοποιούνται περισσότερο

 

2121346601_LasySusan.gif.fde97637b39ab0c56b8b51d7cb49e195.gif

Lasy Susan τετράγωνα

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο δοκίμασε να βάλεις ένα δίσκο πικαπ μεταξύ τεφλον και βάσης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο πολύ κατατοπιστικό βιβλίο,ειδικά για Dobson "Astronomy Hacks" προτείνει να τοποθετηθούν 2 Cds μεταξύ τεφλόν και βάσης.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω στην οριζοντια κινηση δεν αντιμετωπιζω και ιδιαιτερα προβληματα μεχρι στιγμης...Εκει συναντω μικροπροβληματακια.Ειδικα σε ορισμενες περιπτωσεις αναγκαζομαι να σφιγγω σχεδον τερμα τη λαβη(κατι που δν ειναι καλο)για να μην "φευγει" ο σωληνας.Ή κατι αλλο που εχω παθει.Οταν βγαζω τα καπακια και παω στο προσοφθαλμια για να τα ετοιμασω,η ισορροπια αλλαζει και σαν αποτελεσμα ωσπου να παω με το προσοφθαλμιο ο σωληνας να εχει χτυπησει στη βαση :evil: :evil: :twisted: :twisted:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης