Jump to content

Πρώτη φορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να και μια προσπαθειά μου για πολύ ερασιτεχνική φωτογράφιση του φεγγαριου σήμερα..είναι και αυτή μια αρχή :roll:

 

IMG_3472.jpg.9f1afa7b2c6d19e60753a547c87dee23.jpg

moon

SKYWATCHER 130/900 EYEPIECE 25MM FUJIFILM S7000 12.0 MP

"Όποιοι κι άν είστε σας χαιρετάμε..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη προσπαθεια ... παντα προσοχη οταν εστιαζεις ωστε να εχεις το καλυτερο δυνατον ειδωλλο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και μια προσπαθειά μου για πολύ ερασιτεχνική φωτογράφιση του φεγγαριου σήμερα..είναι και αυτή μια αρχή :roll:

 

Καλή προσπάθεια, θα ήθελα να σε ρωτήσω τι adaptora βάζεις για να πάς από τα 6 ΜP στα 12 MP, εάν το κάνει η κάμερα σου softwarika, καλύτερα όταν κάνεις φωτογράφηση να μην το χρησιμοποιείς νομίζω ότι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και μια προσπαθειά μου για πολύ ερασιτεχνική φωτογράφιση του φεγγαριου σήμερα..είναι και αυτή μια αρχή :roll:

 

Αγαπητέ EVILSTAR. Έχω και εγώ ένα ίδιο τηλεσκόπιο (Skywatcher 130/900 EQ2) και θα ήθελα να ρίξω μια ματιά στη φωτό που λες γιατί με ενδιαφέρει αρκετά η φωτογράφηση της Σελήνης. Προσπαθώ εδώ και καιρό να πάρω μερικές φωτογραφίες με μια JAGA 6Mp (!!?!), και όπως καταλαβαίνεις ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΡΗΜΑΤΑ !!!!!

 

Έχω δει αρκετές φωτό της Σελήνης από τηλεσκόπια σαφώς ανώτερα και με καλύτερα οπτικά, αλλά ποτέ δεν βρήκα φωτό από το "δικό μου" τηλεσκόπιο για να συγκρίνω ποιότητες.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να "κατεβάσω" τη φωτογραφία σου και θα ήθελα λίγη βοήθεια !

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Άνθρωπος

Antonio Pateras
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξε μια ματιά και στις αστροφωτογραφίες της Σελήνης. Έβαλα χθες μια που τράβηξα με το διοπτρικό konus 910 (διάμετρος 90mm εστιακή απόσταση 900mm) που είναι σαφώς χειρότερο απ' το δικό σου.

Η φωτογραφία τραβήχτηκε με την ψηφιακή Sony DSC-P92 κρατώντας την με το χέρι πάνω από τον προσοφθάλμιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν όπως είπα είναι μια πολύ ξεφτιλιστική σε μέθοδο φωτογράφηση..απλά αγόρασα από AKTIS έναν universal αντάπτορα της vixen (35 ευρω) στον οποίο απ την μία συνδεεις τον προσοφθάλμιο και από την άλλη την φωτογραφική. Ζουμάρεις ώσπου να έχεις την εικόνα του προσοφθαλμίου στην lcd της ψηφιακής σου(θέλει λίγο κόπο όχι παραπάνω)κάνεις focus από το τηλεσκόπιο και όχι από την ψηφιακή μέχρι να βλέπεις καθαρά από την εικόνα της ψηφιακής.Να θυμάσαι λόγω υπερβολικής ταλαντώσεως του σωλήνα (λόγω βάσης μας EQ2 αχ λες και γίνεται σεισμός πάντα) εγώ βάζω την ψηφιακή με timer 10'' ώστε να προλάβει να ηρεμήσει ο σωλήνας. Τώρα τα 12 ΜΡ τα παράγει μόνη της η S700 με μια μέθοδο διπλασιασμού που έχει μέσω του αισθητήρα της super ccd. Tέλος προσπάθησε να πάρεις φωτο στην αρχή με των 25αρι μόνο γιατι με τους μικρότερους και χωρίς μοτέρ η σελήνη χανεται πολύ γρήγορα λόγω της κίνησης της γύρω από την γη.Έγώ προσπάθησα με 10 και 4αρι και ιδού τα αποτελέσματα παρακάτω!!!!(οι παλιοί να μην γελάνε :roll: )..Ξέρω ότι για τους παλιούς είναι νηπιαγωγείο αλλά ελπίζω να καταφέρω να βγάλω και τον κρόνο το πρωί που τρέχει σαν τον κεντέρη :) ...Φίλε μου ότι άλλο θες στείλε πμ.

 

IMG_3475b.jpg.d175c59c9bebf367b2386605a17e9bb9.jpg

Σελήνη 13/09/2005

Τοποθεσία Αθήνα

Μεγέθυνση 225x με προσοφθάλμιο 4mm Vixen Lanthanum

"Όποιοι κι άν είστε σας χαιρετάμε..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι και τόσο ξεφτιλιστική μέθοδος όπως λες...

Με λίγη προσοχή μπορείς να πάρεις σχετικά καλές φωτογραφίες.

 

Καλό θα ειναι να βάζεις τον προσοφθάλμιο 25 mm και να τραβάς σε μεγάλη ανάλυση. Με μεγαλύτερες μεγεθύνσεις όπως αυτές που αναφέρεις θα χάσεις ευκρίνεια και φως και έχω την αίσθηση ότι δεν θα πάρεις πολλή περισσότερη πληροφορία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι και τόσο ξεφτιλιστική μέθοδος όπως λες...

Με λίγη προσοχή μπορείς να πάρεις σχετικά καλές φωτογραφίες.

 

Καλό θα ειναι να βάζεις τον προσοφθάλμιο 25 mm και να τραβάς σε μεγάλη ανάλυση. Με μεγαλύτερες μεγεθύνσεις όπως αυτές που αναφέρεις θα χάσεις ευκρίνεια και φως και έχω την αίσθηση ότι δεν θα πάρεις πολλή περισσότερη πληροφορία.

 

Και εάν ή μηχανή σου έχει να ρυθμίζει το exposure, παίξε και μ'αυτό καθώς εστιάζεις. Αυτή η μέθοδος λέγετε afocal. εάν θέλεις μπορείς να βάλεις την μηχανή σου για να την στηρίξεις σε φωτογραφικό τρίποδα ( εάν φυσικά έχεις).

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης