Jump to content

Καθαρισμός προσοφθάλμιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα spray της Pelikan ,το οποιο χρησιμεύει για τον καθαρισμό οθονών κτλπ.

Και ρωτάω:είναι ασφαλές να το χρησιμοποιήσω στους φακούς μου;;Συγκεκριμένα:

http://www.pelikan.com/pulse/vfs-public/img/store_article_images/printer_supplies/cleaning_line/overview_images/screen_clean_spray.jpg

 

Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική ή πρέπει να καταφύγω στα "ειδικά";

Εσείς με τι καθαρίζετε τους φακούς απο δαχτυλίες,σκόνες κτλπ;

Ευχαριστώ.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο προιόν και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ... εχω δοκιμάσει τα παρακάτω και στα συνιστώ ανεπιφύλακτα !!!

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1394

Είναι ένα από τα καλύτερα υγρά καθαριστικά φακών που έχω βρει !!!

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1393

Και το πανάκι καθαρισμού Optical Wonder Cloth της Baader συμπληρώνει το Wonder Fluid.

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη ο συνδυασμός του υγρού της Baader με το ειδικό πανάκι είναι ΑΧΤΥΠΗΤΟΣ!! Δοκίμασε και δεν θα χάσεις... :roll: :wink: Ασφαλές και απολύτως αποτελεσματικό...
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω εχω να πω μονο τα καλυτερα για το υγρο και το πανακι της baader . Ειναι το μοναδικο υγρο που δεν αφηνει υπολειματα . Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω χρησιμοποιω μπατονετες μαζι με το υγρο για τα προσοφθαλμια μου και οχι το πανακι , οχι γιατι θα κανει ζημια αλλα με τις μπατονετες νιωθω καλυτερα (και χρησιμοποιω πολλες για καθε προσοφθαλμιο) .
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το σουιφερ το πανακι κανει για το προτευων ????? :-k :-k :-k :-k

Αν και εκτός θέματος,εγώ θα έλεγα όχι.

Σήμερα είδα έναν στο youtube που είχε ενα πρωτεύον 14-15 ιντσες και το επλενε με το χέρι του.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη, το υγρό σου το έχω και εγώ και το δοκίμασα μαζί με το πανάκι που είχε η συσκευασία σε φακούς Plossl και τα κιάλια του Lidl με θετικά αποτελέσματα. Ωστόσο για τα ακριβότερα οπτικά μου προτιμώ το Baader το οποίο είναι φθηνότατο και δοκιμασμένο. Το άλλο υγρό το έβαλα στην θήκη των Rocktrail που διατηρώ μόνιμα στο αυτοκίνητο.

Βαγγέλη αυτό με το Swiffer το λες σαν αστείο, έτσι; Το καλό που σου θέλω. Τα κάτοπτρα πλένονται με ειδική διαδικασία και μόνο. Το ίδιο ισχύει και για το δευτερεύον. Γενικά τα φίλτρα και οι φακοί είναι αρκετά ανθεκτικά αν και η χαλαζιακή σκόνη τα χαράσσει. Τα κάτοπτρα έχουν μια μαλακή επικάλυψη με χαμηλή θέση στην κλίμακα Mohs και απαιτείται μεγάλη προσοχή. Επειδή όμως το εστιακό επίπεδο βρίσκεται μακρυά από την κατοπτρική επιφάνεια τα σκουπιδάκια του πρωτεύοντος δεν είναι εμφανή στην παρατήρηση και το πλύσιμο δεν χρειάζεται να εκτελείται τακτικά. Ευτυχώς.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματοποίησα τον καθαρισμό των φακών με τον προιόν που έχω παραθέσει στο αρχικό πόστ.

Θετικά αποτελέσματα ,οι δαχτυλιές εξαφανίστηκαν.Δεν θα έλεγα πως το προτείνω,πρέπει να δω στην πράξη εαν υπάρχουν αποτελεσματα.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τα προϊόντα που δεν είναι ειδικά για τον καθαρισμό φακών, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι ασφαλή ή όχι. Για τους προσοφθάλμιους φακούς ένα ειδικό υγρό για καθαρισμό φωτογραφικών φακών (η προσοφθαλμίων - φακοί με επιστρώσεις είναι όλοι) και μερικές μπατονέτες βαμβακιού, είναι ότι χρειάζεται για άριστα αποτελέσματα. Προσοχή μόνο να μην ξεχνάμε τους φακούς ακαθάριστους για καιρό. Κάποιες ουσίες ή και οι δαχτυλιές μπορεί να προσβάλουν τις αντιανακλαστικές επιστρώσεις, αφήνοντας μόνιμα σημάδια στο φακό. (Δεν θα επηρεάσουν ιδιαίτερα την εικόνα όσο την όψη του φακού, γιατί η φθορά των επιστρώσεων δεν θα αλλάξει την ανάλυση του φακού. Η μεταπωλητική αξία όμως θα μειωθεί...)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθώς ασχολούμαι για περισσότερα από 20 χρόνια με τη φωτογραφία, θα σας έλεγα από την εμπειρία μου πως τους φακούς, τα προσοφθάλμια και τα κάτοπτρα τα καθαρίζουμε ΜΟΝΟ όταν είναι απολύτως απαραίτητο. Η σκόνη δεν επηρεάζει την εικόνα μας. Με ένα πουάρ (φούσκα) ή ένα πινελάκι με πολύ - πολύ απαλή τρίχα και προσεχτικές κινήσεις μπορούμε να απομακρύνουμε τη σκόνη. Τώρα όσον αφορά τις δακτυλιές το καλύτερο είναι φυσικά να τις αποφεύγουμε... Εννοείται πως για τον καθαρισμό χρησιμοποιούμε αποκλειστικά και μόνο υγρά που προορίζονται για αυτή τη χρήση. Τα πειράματα με άλλα υγρά καθαρισμού τύπου AZAX είναι καλό να τα αποφεύγουμε και καθαρίζουμε πάντα με πολύ απαλές κινήσεις...

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιος εδώ μέσα πριν κάτι χρόνια είχε καθαρίσει (σωστότερο να γράφουμε "καθαρίσει" μια και καλή) 12" κάτοπτρο με ΑΖΑΧ λες και ήταν τζαμαρία #-o

Ρωτησε μετά εδώ...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης