Jump to content

Τι λέτε για το SKYWATCHER 1309EQ2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι τώρα το Skywatcher 1309EQ2 με 395 ΕΥΡΩ:

 

ΚΩΔΙΚΟΣ: SK1309EQ2

ΜΑΡΚΑ: SKYWATCHER

ΜΟΝΤΕΛΟ: 130 EQ

ΤΥΠΟΣ: Κατοπτρικό

ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΚΑΤΟΠΤΡΟΥ: 130mm (5.1'')

ΕΣΤΙΑΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 900mm

ΕΣΤΙΑΚΟΣ ΛΟΓΟΣ: f/7

ΜΕΓΙΣΤΗ ΩΦΕΛΙΜΗ ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ: 260x

ΜΕΓΙΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΣΤΕΡΑ: 13,3

ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ: 0,9''

ΣΤΗΡΙΞΗ: EQ2

MIKTO ΒΑΡΟΣ: 20,5 Kgr

KΑΘΑΡΟ ΒΑΡΟΣ: 12.5 Kgr

 

ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:

* Ερευνητής 5x24

* μεγάλος δίσκος για τοποθέτηση αξεσουάρ

* προσαρμογέας παράλληλης φωτογράφησης (piggyback)

* τρίποδας αλουμινίου αναπτυσσόμενος (71-123cm)

* 2 προσοφθάλμια 10mm (90x) & 20mm (45x) διαμέτρου 31.8mm

* οδηγίες στα Ελληνικά

ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:Δέχεται προσαρμογέα για φωτογράφηση και μοτέρ κατά ορθή αναφορά. Μοχλοί μικρομετρικών κινήσεων κατά ορθή αναφορά και απόκλιση. Διαστάσεις σωλήνα: 17 x 84 cm. Διαστάσεις χαρτοκιβωτίου: 110 x 51 x 27 cm.

 

Τι λέτε;

 

[/b]

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταξύ SKYWATCHER 1309EQ2 και MEADE DS2114ATS, τι λέτε;

(Με συγκεκριμένους λόγους αν γίνεται γιατί είμαι αρχάριος όπως είπα)

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταξύ SKYWATCHER 1309EQ2 και MEADE DS2114ATS, τι λέτε;

(Με συγκεκριμένους λόγους αν γίνεται γιατί είμαι αρχάριος όπως είπα)

Tο μόνο που λείπει απο το Skywatcher είναι το GOTO.

Σε όλα τα άλλα είναι σαφώς ανώτερο.

Έχω κοιτάξει πολλές φορές απο ένα ίδιο, συγκρίνοντάς το με το δικό μου (ίδιας διαμέτρου, αλλά πανάκριβο) Maksutov και φαινόταν πάντα πιό φωτεινό, είχε όμως κόμη και χαμηλότερο contrast -πράγματα απολύτως δικαιολογημένα.

Σου θυμίζω και πάλι ότι με τα ίδια πάνω-κάτω χρήματα μπορείς να πάρεις ένα Dobsonian μεγαλύτερης διαμέτρου (πιό πολύ τηλεσκόπιο δηλαδή), παρόμοιας ποιότητας με το Skywatcher. Ρίξε μιά ματιά στην AKTIS ή στο Πλανητάριο Θεσ/νίκης, θα βρείς πολλά τέτοια.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanx Marino.

Ki egw sto Skywatcher kleinw an kai arxika arese to GO TO feature to Meade kai mou fanhke xrhsimo eidika gia ena asxeto san kai tou logou mou. Exw akousei omws oti se DSO einai dyskolh h parathrhsh logw mh stibarhs bashs kai tremei se ka8e kinhsh.

Dhladh, de 8a mporw na krathsw estiasmeno kai se stoxeysh kapoio DSO (ennow kai gia ta 2);

Kyriws ayto (kai o megalyteros fakos) me esteile pros to Skywatcher enanti tou Meade, an kai shmera eida se ena review oti yparxei paromoia anafora kai gia to Skywatcher, eytyxws mono enos xrhsth.

Ti les;

 

Oso gia Dobsonian, mou fainetai dyskolo gia ena arxario, toso sth xrhsh oso kai sto koubalhma. Kai nomizw einai akriibotera. Egw dia8etw 400 EYRW (+/- 200) gia arxh. Mhpws exeis kati sygkekrimeno na proteineis sta oria ayta;

 

Kai pali thanx

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μην θεωρηθεί ότι κάνω με κάποιο τρόπο διαφήμιση στην AKTIS:

 

 

Dob200e(8 ίντσες) 200/1200

Παραβολικό κάτοπτρο 200 f/6

Εστιαστής κραμαγιέρας 1,25"

Ερευνητής 6Χ30

Plossl 9mm,25mm

Φίλτρο σελήνης

Ανεμιστηράκι: Οχι

Αζιμ: Teflon

Τιμή: 360 €

 

Dob200 (8ίντσες) 200/1200

Παραβολικό κάτοπτρο 200 f/6

Εστιαστής Crayford 2"

Ερευνητής 8Χ50

Προσοφθάλμια 2" 42mm Erfle,1,25" Super Plossl

Φίλτρο Σελήνης

Ανεμιστηράκι: Ναι

Αζιμ: Ρουλεμάν

Τιμή: 525 €

 

Λοιπόν, το 6άρι (που δεν φαίνεται εδώ) δείχνει σαφέστατα περισσότερα πράγματα από οποιοδήποτε 5άρι ή 4άρι και κοστίζει το "αστείο" ποσό των 275 ευρώ, το δε 8άρι μπορείς να το κρατήσεις μιά ζωή και να το ευχαριστιέσαι, βλέποντας, παίζοντας, βελτιώνοντάς το κ.ο.κ..

Και τα δύο είναι TS-GSO -κινεζικής προέλευσης, όπως και τα Skywatcher και κάποια απο τα Meade / Celestron . Είναι πασίγνωστο ότι τα Dob προσφέρουν το περισσότερο "γυαλί" με τα λιγότερα χρήματα, όπως ότι είναι και η καλύτερη αγορά για αρχάριους, λόγω ευκολίας χρήσης και στησίματος/μεταφοράς. Υπάρχουν παλαίμαχοι ερασιτέχνες που άρχισαν αλλά και κατέληξαν σε Dob και δεν τα αλλάζουν με τίποτα.

Όσο για τη στήριξη EQ2, ναι, δεν είναι αξιώσεων, αλλά και πάλι καλύτερη απο αυτή του Meade. Και με τις δύο παρακολουθείς αντικείμενα, η μία το κάνει αυτόματα (GOTO) και η άλλη στρίβοντας ένα κουμπί πάνω σε μιά ντίζα, ή βάζοντας ένα ειδικό μοτέρ.

Μάλλον πρέπει να αποκτήσεις πρώτα κάποιες πολύ βασικές γνώσεις για τα τηλεσκόπια, μέσα απο το Internet ή κάποια βιβλία (πχ. Nightwatch), και μετά να αναζητήσεις το πρώτο σου τηλεσκόπιο. Τότε θα ξέρεις από μόνο σου πιό είναι καλύτερο από κάποιο άλλο, ή καταλληλότερο για τις δικές σου προτιμήσεις στην παρατήρηση.

Το δε Nightwatch επιμένει -όπως κι εγώ, ξεκίνα καλύτερα με κυάλια.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας παιδιά :D

Συμφωνώ απόλυτα με τον Χρήστο.

Το Nightwatch είναι πολύ καλό εργαλείο και χρήσιμος σύμβουλος.

Σε ότι αφορά το ξεκίνημα με κιάλια είναι η καλύτερη επιλογή.

Ένα ζευγάρι 7χ50 είναι ότι πρέπει.

:wink: :wink:

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

 

Τα έχω ήδη δει αυτά στο AKTIS. Μου φαίνονται κάπςσ "φτηνά" στην κατασκευή, ογκώδη και νομίζω δεν περιλαμβάνουν τρίποδο. Ακόμα, επειδή ήδη από καιρό ασχολούμαι με τη φςτογραφία (γενικά), νομίζω πςσ δεν χρησιμεύουν για αστροφςτογράφηση.

 

Κάνω λάθος;

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ: Για κιάλια δεν το σκέφτομαι. Και ακόμα, τελικά "τρέμει" η βάση EQ2 και η Υψαζιμουθιακή;

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Τα έχω ήδη δει αυτά στο AKTIS. Μου φαίνονται κάπςσ "φτηνά" στην κατασκευή, ογκώδη και νομίζω δεν περιλαμβάνουν τρίποδο. Ακόμα, επειδή ήδη από καιρό ασχολούμαι με τη φςτογραφία (γενικά), νομίζω πςσ δεν χρησιμεύουν για αστροφςτογράφηση.

Κάνω λάθος;

 

Είναι το ίδιο "φθηνά" με το Skywatcher και το Meade και απότι λέει η σελίδα είναι made in Taiwan, όχι China. Είναι ογκώδη όσο όλα τα τηλεσκόπια της ίδιας διαμέτρου, διπλάσια σε διάμετρο απο τα 130eq2, 2114. Φυσικά και δεν έχουν τρίποδο, γιατί δεν το χρειάζονται, κινούνται κατά αζιμούθιο και ύψος πάνω στη δικιά τους ξύλινη βάση. Αν θέλεις αργότερα βγάζεις τον σωλήνα και τον τοποθετείς στο -μελλοντικό, καλό σου- τρίποδο.

Νομίζω ότι βιάζεσαι να μπλέξεις ΚΑΙ στην αστροφωτογράφηση πρωτού καν μάθεις βασικά πράγματα για τα τηλεσκόπια γενικά. Η αστροφωτογράφηση ΔΕΝ είναι εύκολο πράγμα και για να έχεις αποδεκτά αποτελέσματα δεν σώνεσαι με βάσεις τύπου EQ2 και Meade Goto. Εάν αγαπάς τουλάχιστον τα ευρουδάκια σου, ξεκίνα με το χαμηλότερο δυνατό κόστος : ένα βιβλίο για εξοπλισμό,ερασιτεχνική αστρονομία κλπ..

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαιρε

ειμαι κατοχος του skywatcer 130

 

ειναι οντως φτηνη εισαγωγη στην αστρονομια (πολυ καλος σωληνας αλλα απαραδεκτη στηριξη) το χρησιμοποιω ακομη αλλα με νεα στηριξη (αλλα 700 ευρω)

 

δες και εδω

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1493&highlight=%F3%F4%E7%F1%E9%EE%E7

 

αυτο που λενε ολοι ειναι οτι τα λεφτα ενος dobsonian (ειδικα απο 8 και επανω) αξιζουν και με το παραπανω και ισως σε ικανοποιησει τοσο ωστε να μην το αλλαξεις ποτε

 

το dob δεν ειναι τοσο δυσκολο στο χηρισμο και στο κουβαλημα οσο νομιζεις

Αντιθετα τα ισημερινα ειναι πολυ δυσκολοτερα για σωστο στησιμο (απο τον αρχαριο) επισης οι ισημερινες στηριξεις που δινουν οι εταιρειες στο βασικο πακετο ειναι κατα κανονα οριακα ανθεκτικες για το σωληνα και τελος ειναι πιο βαριες απο τη βαση ενος dob

 

καλες αποφασεις

 

ΥΓ καλιο dob 8'' αυριο παρα φτηνο 5'' σημερα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ερώτηση Χρήστο και Νίκο.

Ο όρος "εστιαστής κρεμαγιέρας" είναι το "rank and pinion";

Ευχαριστώ

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ερώτηση Χρήστο και Νίκο.

Ο όρος "εστιαστής κρεμαγιέρας" είναι το "rank and pinion";

Ευχαριστώ

Αυτό υποθέτω εγώ, αφού ο άλλος γνωστός και μάλλον καλύτερος, λέγεται Crayford.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να'στε καλά ρε παιδιά.

Το Dob 8'' που είδα στο AKTIS είναι όντως καλή περίπτωση.

Είναι πρόβλημα αυτό που λέει ότι δεν έχει ανεμιστηράκι;

Και δεν λέει τίποτα αν μελλοντικά μπορεί να χρησιμοποιηθέι για φωτογράφηση όπως δεν λέει και τα κιλά του.

 

Πάντως όλοι λέτε ότι τα άλλα 2 είναι μάλλον "απαράδεκτα" (ακόμα και για αρχάριο).

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για Ντομπσονιαν παρε καλυτερα Σκαιγουοτσερ , δενε ιναι τυχαιο που τα ιδια Νευτωνεια χρησιμοποιει η Οριον USA και η Σελεστρον για τις σειρες Ντομπ.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να'στε καλά ρε παιδιά.

Το Dob 8'' που είδα στο AKTIS είναι όντως καλή περίπτωση.

Είναι πρόβλημα αυτό που λέει ότι δεν έχει ανεμιστηράκι;

Και δεν λέει τίποτα αν μελλοντικά μπορεί να χρησιμοποιηθέι για φωτογράφηση όπως δεν λέει και τα κιλά του.

 

Πάντως όλοι λέτε ότι τα άλλα 2 είναι μάλλον "απαράδεκτα" (ακόμα και για αρχάριο).

 

Το ανεμιστηράκι χρησιμοποιείται για να επιταχύνει τη διαδικασία εξίσωσης της θερμοκρασίας του πρωτεύοντος με αυτή του περιβάλλοντος. Μπορεί να τοποθετηθεί με μικρές μετατροπές σε κάθε νευτώνιο τηλεσκόπιο, εκ των υστέρων. Για να χρησιμοποιηθεί για φωτογράφηση με μεγάλη έκθεση χρειάζεται να τοποθετηθεί ο σωλήνας του σε μιά ισημερινή στήριξη, αλλά για γρήγορες λήψεις σελήνης/πλανητών είναι μιά χαρά.

Τα άλλα "δύο" τηλεσκόπια είναι μιά χαρά γι'αυτούς στους οποίους απευθύνονται. Το Meade σ'αυτούς που θέλουν να ρίξουν μιά γρήγορη ματιά σε μερικά αντικείμενα και μετά νάνι, το Skywatcher με μιά επίφαση (EQ2) για χρήση απο ερασιτέχνες που θα μελετήσουν τον ουρανό και ίσως βγάλουν και καμμιά πόζα (μετά από αρκετή προσπάθεια). Και τα δύο βέβαια θα σου δείξουν πολύ λιγότερα πράγματα από τα αντίστοιχα 6ιντσα/8ιντσα dob.

Επειδή έχω την αμυδρή εντύπωση ότι δεν κατέχεις αρκετά γιά το σπορ του τηλεσκοπing και την αστροφωτογράφηση, κάνε δώρο στον εαυτό σου (και σε εμάς κατά μιά έννοια) το Nightwach στα ελληνικά απο τον Παπασωτηρίου - θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα γλυτώσεις χρήματα και νεύρα. Μην ξεκινάς πρώτα απο τα προιόντα που υπάρχουν στην αγορά, είναι σίγουρο ότι θα απογοητευτείς αν διαλέξεις με αυτόν τον τρόπο.

 

Ας μιλήσει και κανένας άλλος ρε παιδιά, θα με πάρουν γιά κρυφό πράκτορα καμμιάς εταιρίας . :oops:

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Cool Marino.

Δε σε παίρνουμε για κανένα πράκτορα.

Αντιθέτως υπήρξες ο πλέον εξυπηρετικός και βοηθητικός οδηγός στο ψάξιμό μου (χωρίς καμία παρεξήγηση για τους υπολοίπους) αν και λίγο δεικτικός μεν (μέσω forum/chat δεν λέμε κάτι για τον άλλο αφού δεν τον γνωρίζουμε) σωστός δε.

Πάντως σε χιλιοευχαριστώ, γιατί μου έδωσες εξηγήσεις και όχι απλά αφορισμούς. Το Nightwatch το έχω υπόψη μου και έχεις δίκιο. Τελικά λέω να πάω προς το Skywatcher 1309 EQ2, έχοντας λάβει εν γνώση μου τους περιορισμούς του, χάρη σ'εσένα. Σίγουρα πάντως πρέπει να έχεις δίκιο ότι το Meade είναι πιο πολύ παιδικό και όχι ουσιαστικό μέσο, δίνοντας λίγα αλλά γρήγορα.

Thanx a lot.

 

ΥΓ:Εκτός του Nightwatch, νομίζω πως ένας Μηνιαίος Οδηγός Ουρανού και ένα Επιπεδόσφαιρο θα είναι απαραίτητα για να αρχίσω να καταλαβαίνω που πηγαίνω. Τι λέτε;

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK, siouxwwss, σε ευχαριστώ, αλλά μη νομίζεις, έχω πέσει κι εγώ στην παγίδα των ακραίων απόψεων, χωρίς μάλιστα να έχω μεγάλη γνώση του αντικειμένου. Τα οποιαδήποτε "δόντια" που διέκρινες δεν ήτανε για το πρόσωπό σου που δεν το γνωρίζω, αλλά για την συνηθισμένη εσφαλμένη τακτική του αρχάριου -όλοι τέτοιοι είμαστε στην αρχή- να βιάζεται να αποκτήσει γυαλί και τελικά να απογοητεύεται, εγκαταλείποντας ένα πολύ ωραίο hobby (και κατα την γνώμη μου, προωθόντας συνήθως και τα "μπλιαχ" προιόντα της αγοράς).

Τώρα, μ'αυτό που φαίνεται τελικά να διαλέγεις θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος, ιδίως αν προσθέσεις και μερικά χρήσιμα αξεσουάρ, πχ. έναν ερευνητή ερυθράς κηλίδας (απαραίτητος), έναν ακόμη καλό προσοφθάλμιο, κανά φίλτρο Baader για τον ήλιο, ένα κόκκινο φακό με μεταβλητή φωτεινότητα, ένα φίλτρο φωτορύπανσης κοκ.

Αργότερα μπορείς να αρχίσεις να βελτιώνεις και άλλα περιφερειακά του, αγοράζοντας πιό καλό τρίποδο αν θες να παίξεις με φωτογράφηση, καλύτερο focuser, μέχρι και νέο set καλύτερα κάτοπτρα, πρακτικά ότι γουστάρεις.

Αν όμως δεν έχεις πάρει μιά πρώτη εντύπωση -με το δικό σου μάτι- για τις διαφορές μεταξύ 5ιντσου EQ2 και 6-8ιντσων dob, κάντο, ερχόμενος σε μιά απο τις εξορμήσεις των ερασιτεχνών. Θα καταλάβεις, ιδίως αν σε ενδιαφέρει κυρίως η οπτική παρατήρηση (και καμμιά 500αριά ευρώ).

Με τους χάρτες του Nightwatch θα είσαι πλήρης γιά ένα τουλάχιστον χρόνο παρατήρησης, μετά παίρνεις αν θες λεπτομερέστερους (ή κανα notebook με Carte du Ciel ! ).

Ότι κι αν κάνεις, καλό είναι να το πεις ανοικτά και στο forum, όλοι θα κερδίσουμε απο αυτό.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε siouxwwss,

 

δεν θέλω να σε κάνω να ξαναψάχνεις απ΄την αρχή για άλλο μοντέλο τηλεσκοπίου, αλλά θα επέμενα να αποφύγεις με κάθε τρόπο την ΕQ2. Είναι μια από τις πιό ασταθείς στηρίξεις της αγοράς και μετά από λίγες μέρες θα αρχίσεις να ψάχνεις εκνευρισμένα για άλλη στήριξη. Η παρατήρηση με την ΕQ2 σε μεσαίες/μεγάλες μεγεθύνσεις είναι από τις πιό απογοητευτικές/εκνευριστικές εμπειρίες - το ξέρουν καλά όσοι την έχουν χρησιμοποιήσει. Θα ευχαρηστηθείς πολύ περισσότερο τις παρατηρήσεις σου με ένα φθηνό dobsonian, και απείρως περισσότερο με ένα καλό dobsonian όπως ένα Orion Optics που εκτός από πολύ καλά οπτικά έχει τη σταθερότερη και πιό εύχρηστη βάση dobsonian της αγοράς.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanx guys,

Πραγματικά βοηθήσατε. Παρόλα αυτά, για αρκετούς λόγους, παρήγγειλα μόλις το SkyWatcher και το περιμένω με ανυπομονησία.

Τα λέμε λοιπόν "ενευθέτω χρόνω".

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους και συγγνώμη για την καθυστέρηση. Το θεωρώ χρέος μου να πω τις πρώτες μου εντυπώσεις, αλλά έπρεπε να αργήσω, πρώτα για να έχω μία αρκετά καθαρή άποψη και δεύτερον γιατί ετοιμάζομαι να παρουσιαστώ (αν και κατά περίπου μια δεκαετία καθυστερημένος...).

Επι του θέματος: με δύο λέξεις ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΘΑΜΒΟΣ!!!

Η εικόνα που πήρα όταν πρωτοκοίταξα από την ταράτσα του σπιτιού μου (εντός της Αθήνας) σε ένα μοναχικό αστέρι, τον Vega με εξέπληξε με την πολυκοσμία που τελικά ανακάλυψα στη "γειτονιά" του. Μετά ήταν ο Άρης που με συντάραξε. Οι Πλειάδες με αποσβώλωσαν, ενώ η έκλειψη (με προβολή) και χθες το βράδυ η Σελήνη, έδωσαν τη χαρηστική βολή. Δεν ξέρω αν εντυπωσιάζομαι εύκολα, αλλά πραγματικά έχω εξτασιαστεί. Είναι βέβαια και η χρόνια λατρεία μου για την Αστρονομία και την Αστροφυσική (για εκεί ξεκίνησα όταν αποφάσιζα προ αμνημονεύτων χρόνων να ακολουθήσω το δρόμο της Φυσικής).

Οι εικόνες αυτές μου προσέφεραν μία τρομερή ικανοποίηση. Πέρα όμως από την προσωρινή (ή όχι) έξαψη από τις εικόνες αυτές, το πιο σημαντικό που μένει είναι ότι πλέον, κοιτάω το βράδυ στον ουρανό (μου αρέσει να μένω μόνος αρκετά συχνά και ειδικά τη νύχτα) και διακρίνω δρόμους και ορόσημα που πριν φαίνονταν σαν ένα εννιαίο χάος πανομοιότυπων φωτεινών σημείων. Αυτό βέβαια, οφείλεται πιο πολύ στο διάβασμα που έχω κάνει στο παρελθόν και που εκ νέου έχω αρχίσει πυρετωδώς. Είχα να καταπιαστώ τόσο έντονα με διάβασμα από το τελευταίο έτος στο Πανεπιστήμιο. Ούτε στο master μου δεν καθόμουν να διαβάζω ως τις 3-4 πμ, αλλά τώρα το έκανα.

Και ακόμα είναι μόνο η αρχή ...

ΥΓ: Ιδού και μία απλή εικόνα της Σελήνης που πήρα εχθές το βράδυ, χωρίς κανένα προσαρμογέα, με μία απλή μηχανή (Canon A70) στο χέρι, μόνο με μία ρύθμιση προτεραιότητας κλείστρου και με προσοφθάλμιο 10mm.

545766413_03.jpg.71b9f80677a05af63e6962977d6ae6e9.jpg

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπούδασες Φυσικός???

Εχε πλάκα, οι φυσικοί στο site αυξάνονται και πληθύνονται!!!

Μπράβο για τη φωτό και μιλάω εξ' ονόματος όλων!

Παρε τώρα και τον προσαρμογέα για τη canon να μή ταλαιπωρείσαι!

Πάρε και την εικόνα σου "διορθωμένη"! απο το ... PHOTOSHOP.

84289164_moon2.jpg.6e9a3db897326c54a18fbeb1a8db6025.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας! :D .Μεταξυ των 10-ιντσων της Skywatcher το Dob. και το αλλο με την ισημερινη βαση τι μου προτεινεται?Οι διαφορες ειναι μονο στη στηριξη?Ενδιαφερομαι για σφαιρωτα σμηνη και θελω καλη διακρ. ικανοτητα .Αυτο με την ισημερινη στηριξη εχει 0.48.Πιστευω ειναι καλη.

Εσεις τι λετε?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε και την εικόνα σου "διορθωμένη"! απο το ... PHOTOSHOP.

 

καταπληκτικό !

επειδη δεν εχω ασχοληθεί με το photosop, μπορεις , αν προκειται για δυο τρια απλα βηματα, να πεις πως το έκανες?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η όλη επεξεργασία έγινε με το PHOTOSHOP 9

--------------------------------------------------------

1)FILE>OPEN KAI ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗ ΦΩΤΟ

2)LAYER>NEW>LAYER VIA COPY

3)FILTER>BLUR>GAUSSIAN BLUR> ΣΤΟ 4.5>ΟΚ

4)IMAGE>IMAGE ADJUSTMENTS:BRIGHTNESS:-40,CONTRAST:-40>OK

ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΛΕΩ LAYERS ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΙΔΙΟ LAYERS ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΑΡΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ WINDOWS>LAYERS.

5)EΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΟ BACKGROUND ΣΤΑ LAYERS ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ

6)IMAGE>APPLY IMAGE>BLENDING:SUBTRACT-LAYER:LAYER 1>OK

7)ΣΒΗΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΤΑΚΙ ΣΤΟ LAYER 1, ΜΕΝΕΙ ΤΟ BACKGROUND

8)IMAGE>ADJUSTMENTS>AUTO LEVELS

ΕΤΟΙΜΟ!

ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ......

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης