Jump to content

Philips ToUcam Pro II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή της καταπληκτικές φωτογραφίες του Δημήτρη Κολοβού, υπάρχει η επιτακτική Very Happy ανάγκη για να μάθουμε και εμείς οι αρχάριοι τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να έχουμε τέτοια αποτελέσματα

Οπότε ξεκινάω με τις ερωτήσεις:

 

1) Χρειάζεται απαραίτητα guiding? Εμείς οι φτωχοί κάτοχοι Dobs μπορούμε να κάνουμε αστροφωτογραφία με την Philips? (έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν πειράζει να τα ξαναπούμε Smile )

2) Τι αντάπτορα χρειάζεται να έχω για να προσαρμοστεί η webcam στο focuser? Κάνω φωτογράφηση με προσοφθάλμιο ή χωρίς ??

3) Αν δεν έχω IR φίλτρο τι συνέπειες έχω?

4) Ποιά η διαδικασία και τα βήματα που ακολουθώ ?Χρησιμοποιώ ταυτόχρονα το laptop μου για downloading και επεξεργασία του video ?

5) Σε περίπτωση του manual tracking (Dob) χρησιμοποιώ την οθόνη του laptop? Το ίδιο μπορεί να ισχύσει και για τον τρόπο εστίασης ?

 

Φιλικά Μιχάλης....

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια ειδικα απο σενα περιμενω μια εμπεριστατωμενη αναλυση και περιγραφη του πως το καναμε (ειδικα το μονταρισμα της web) στο Λυκαβητο την Κυρ βραδυ.

 

παντως ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε στέλνεις και τη φωτό να τη δούμε?

Ήταν εξωφρενικό που πέτυχες μαζί με τον άλλο Νίκο να προσαρμόσεις την Webcam στο τηλεσκόπιο και να εστιάσεις χωρίς αντάπτορα αλλά με σελοτέιπ!!! Είχα φρικάρει εντελώς, νύσταζα πολύ και ήμουν βέβαιος ότι δεν θα τα καταφέρνατε! Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό για το μέγεθος του τηλεσκοπίου και τον μικρό αισθητήρα της webcam.

Στον Μιχάλη έχω να προτείνω να αγοράσει ένα Nexstar 11". Με αυτό τον τρόπο θα έχει τα αποτελέσματα που θέλει!!! :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ :lol: :lol: :lol:

 

Θα σας αναφέρω κάποια στοιχεία της επεξεργασίας που κάνουν τη διαφορά.

Θα χρησιμοποιήσω μια πρόσφατη φωτό του καλού φίλου Δημήτρη Μπαλάση της Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης.

Στο Δημήτρη χρωστάω πάρα πολλά και κυρίως το μεγάλο πάθος μου για τη φωτογράφηση της σελήνης. Οι φωτογραφίες του ήταν για μένα το ιδανικό έναυσμα: http://www.astronomia.org.gr/images/db/selini.htm

 

Η φωτό του Άρη τραβήχτηκε στις 3/9/2005 με βιντεοκάμερα (όχι webcam) και 10" SCT Meade. Ο Δημήτης αφήνει τις εικόνες του φυσικές χωρίς έντονο masking. Εγώ έχω άλλη προτίμηση!

 

http://www.astronomia.org.gr/images/db/aris3-9-2005baT.jpg

aris3-9-2005baT.jpg.1a00ef88528b4ba49d09a7c7a11f77c4.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα φοβερά μυστικά :lol: :lol: :lol: είναι τα εξής:

1. RGB shift στο Registax. Αυτή η λειτουργία μας βοηθά να αντιμετωπίσουμε ως ένα βαθμό το πρόβλημα της χρωματικής διάβλασης του φωτός. Όταν υπάρχει μπλέ ή κόκκινο χρώμα έξω από το χείλος του πλανήτη η λειτουργία αυτή μας βοηθά να επαναφέρουμε το χρώμα μέσα (στη θέση του) και η εικόνα γίνεται πιο ευκρινής.

2. Wavelet Processing στο Registax. Λειτουργεί όπως και το φίλτρο unsharp mask. (κυρίως τα sliders 2,3 και 1)

3. Επιπλέον χρήση του Unsharp Mask φίλτρου στο Photoshop, που βοηθά να τονίσουμε ακόμη λίγο αμυδρές λεπτομέρειες.

Η χρήση βέβαια των φίλτρων απαιτεί προσοχή ώστε το αποτέλεσμα να μην είναι αφύσικο.

Από κει και πέρα η ορατότητα παίζει τον πρώτο ρόλο. Σπάνια είναι άνω του μετρίου όπως αυτές τις ημέρες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα φοβερά μυστικά :lol: :lol: :lol: είναι τα εξής:

1. RGB shift στο Registax.

2. Wavelet Processing στο Registax.

3. Επιπλέον χρήση του Unsharp Mask φίλτρου στο Photoshop.

 

Ηλία για να έχουμε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα πρέπει:

 

4. Ο πλανήτης να μεσουρανεί ώστε να παρεμβάλλονται λιγότερα ατμοσφαιρικά στρώματα.

5. Η εστίαση να γίνεται αυτόματα με τη χρήση ενός μοτέρ (δες αυτά της εταιρείας JMI) ώστε να αποφεύγονται όσο γίνονται οι κραδασμοί.

6. H ρύθμιση gamma της κάμερας στη διάρκεια της λήψης να είναι όσο γίνεται μικρότερη διότι με αυτό τον τρόπο έχουμε καλύτερη απόδοση στα χρώματα του πλανήτη.

7. Μια καλή πολική ευθυγράμιση και ένα σωστό collimation στα οπτικά μας ενισχύουν ακόμα καλύτερα το αποτέλεσμα.

8. Τηλεσκόπιο με μεγάλο εστιακό λόγο (χρήση Barlow) και άνοιγμα 8" και πάνω.

 

Κ.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους και κάποιοι άνθρωποί που μας λένε τα φοβερά μυστικά της επεξεργασίας. Μπράβο παιδιά για την απλότητα του χαρακτήρα σας!!! και σας ευχαριστώ που δεν έχετε μυστικοπάθεια!!! Ελπίζω σύντομα να βολέψει ο καιρός να μπορέσω να τα δοκιμάσω.

 

Ευχαριστώ Ηλία Κώστα και κ. Μπαλάση.

Φιλικά Ταρσούδης Γεώργιος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι η τιμή της Philips από Pixmania: μόνο 50 euro ??
Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, η καλή ορατότητα που ανέφερα προϋποθέτει ένα αρκετό ύψος από τον ορίζοντα.

Όσο για το Gamma χρειάζεται προσοχή γιατί όταν μειώνεται πολύ είναι δυνατό να δημιουργηθεί φαινόμενο crescent και άλλες παραμορφώσεις.

Η εστίαση με μηχανισμό ωφελεί στις στιβαρές στηρίξεις. Όταν η στήριξη δεν είναι σταθερή και πάλι υπάρχει μετακίνηση του ειδώλου.

Γιώργο, ο κ. Δημήτρης Μπαλάσης μετά από δική μου παράκληση επέτρεψε να δημοσιεύσω την επεξεργασμένη φωτό του. Μπορείτε να του απευθύνετε ότι ερωτήματα έχετε γιατί έχει πολύχρονη πείρα.

( http://www.astronomia.org.gr/about.htm )

Το να είναι κανείς μυστικοπαθής και εγωκεντρικός μπορεί να τον ωφελεί στιγμιαία, όμως μακροπρόθεσμα έχει σαν αποτέλεσμα την απομόνωσή του άσχετα με την ποιότητα της δουλειάς του. Και είναι φοβερό όλοι να σε θεωρούν και να είσαι παράδειγμα προς αποφυγήν!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να συνοψίσουμε ...

Υλικά

- Philips ToUcam Pro II - 50 euro απο pixmania

- TOUCAM 1.25" adapter - 22 euro από Aktis

- Laptop + καλώδιο USB

- Προγράμματα για stacking (registax) - free

 

Ξεχνάω τίποτα ?

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

 

Συμφωνω με ΟΛΑ που εχετε γραψει και ηθελα να προσθεσω οτι σε μερικες περιπτωσεις (πχ. Αρη, Δια) χρειαζεται λιγη προσοχη στη διαρκεια της ληψης λογω της περιστροφης του αντικειμενου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

Συμφωνω με ΟΛΑ που εχετε γραψει και ηθελα να προσθεσω οτι σε μερικες περιπτωσεις (πχ. Αρη, Δια) χρειαζεται λιγη προσοχη στη διαρκεια της ληψης λογω της περιστροφης του αντικειμενου.

Τι πρέπει να γίνει δηλαδή γιά να ελαχιστοποιηθεί η επίδραση αυτού του φαινομένου;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε διαβάσεις δορυφόρων του Δία δεν πρέπει η λήψη να ξεπερνά το ένα λεπτό γιατί μετά την επεξεργασία οι δορυφόροι ή οι σκιές τους φαίνονται μακρόστενοι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

Συμφωνω με ΟΛΑ που εχετε γραψει και ηθελα να προσθεσω οτι σε μερικες περιπτωσεις (πχ. Αρη, Δια) χρειαζεται λιγη προσοχη στη διαρκεια της ληψης λογω της περιστροφης του αντικειμενου.

Τι πρέπει να γίνει δηλαδή γιά να ελαχιστοποιηθεί η επίδραση αυτού του φαινομένου;

Χρήστο,

 

Με ληψη που ΔΕΝ ξεπερνα τα δυο λεπτα με τον Αρη και τρια λεπτα με τον Δια, ΔΕΝ θα υπαρχει τιποτα το ορατο λογω της περιστροφης. Αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο αν μιλαμε για διαφορα AVI που εχουμε τραβηξει κατα τη διαρκεια της βραδιας και οπου ετοιμαζουμε τα καλυτερα καρε για επεξεργασια.

 

Οσον αφορα τον Κρονο (πχ), εχω δει αποτελεσματα οπου τα AVI ειναι τραβηγμενα οχι μεσα σε 1-2 ωρες αλλα 2-3 μερες χωρις κανενα αρνητικο αποτελεσμα εφοσον η επιφανεια ειναι διαρκως η ιδια και ασχετα απο την περιστροφη του πλανητη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Υπαρχει και μαθηματικη αναλυση κανωντας χρηση του image scale ωστε να βρουμε το απολυτο οριο οσον αφορα την μεγιστη διαρκεια ληψης. Σε γενικο επιπεδο, ειναι αυτα που αναφερω με το προηγουμενο μηνυμα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για το Gamma χρειάζεται προσοχή γιατί όταν μειώνεται πολύ είναι δυνατό να δημιουργηθεί φαινόμενο crescent και άλλες παραμορφώσεις...

Η εστίαση με μηχανισμό ωφελεί στις στιβαρές στηρίξεις. Όταν η στήριξη δεν είναι σταθερή και πάλι υπάρχει μετακίνηση του ειδώλου...

 

Ηλία,

 

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να φανώ ειδικός στην πλανητική φωτογράφιση. Εξάλλου ο εξοπλισμός μου δεν είναι και ο πιο κατάλληλος γι αυτό και εσύ τα καταφέρενεις πολύ καλύτερα.

 

Σχετικά με τη ρύθμιση Gamma στο διοπτρικό τηλεσκόπιο μου δουλεύει μια χαρά. Τώρα σε τηλεσκόπιο άλλου τύπου είναι πιθανό να ισχύουν άλλα.

 

Σχετικά με την εστίαση με μηχανισμό συμφωνώ μαζί σου. Όμως όταν η στήριξη δεν είναι σταθερή οι πιθανότητες καλών αστροφωτογραφιών πιστεύω είναι ελάχιστες.

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι.

Παίρνοντας αφορμή απο το θέμα που άνοιξε ο Michalis όσον αφορά την φωτογράφιση των Πλανητών με την web camera θα ήθελα να προσθέσω κάποια πράγματα.

Το μύνημα αυτό σε καμία περίπτωση δεν συνιστά οδηγό καθ'οιουδήποτε τρόπο για την φωτογράφηση των Πλανητών, απλά αντανακλά το δικό μου τρόπο προσέγγισης στο θέμα αστροφωτογράφηση και planetary imaging.

Πρώτα θα απαντήσω στον Michalis ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει τέτοιου είδους φωτογράφιση με τηλεσκόπια τύπου Dobson. Χρειάζεται να υπάρχει κάποιος κινητήρας για την παρακολούθηση του αντικειμένου δεδομένου ότι το πεδίο της ToUcam είναι πολύ μικρό και η μεγέθυνση πολύ ισχυρή.

Αν θεωρίσουμε ότι η ΤoUcam αντιστοιχεί σε ένα προσοφθάλμιο περίπου 6 χιλιοστών και η εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου(του δικού μου) είναι 11200 χιλιοστά τότε μας προκύπτει μεγέθυνση γύρω στις 1800 φορές.

Είναι τελείως ανέφικτο όχι μόνο να εστιάσει κανείς αλλά και να τοποθετήσει τον όποιο Πλανήτη στο πεδίο της μηχανής του.

-Το δεύτερο πράγμα που θα πρέπει να κοιτάξει κανείς είναι να έχει δώσει αρκετό χρόνο στο τηλεσκόπιό του ώστε θερμοκρασιακά να έχει εξισωθεί με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

-Το τρίτο και πολύ βασικό πράγμα είναι (κυρίως για τους κατόχους κατοπτρικών ή καταδιοπτρικών συστημάτων) η όσο το δυνατόν καλύτερη ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος με το δευτερεύον κάτοπτρο. Έτσι επιτυγχάνεται ,στο όριο που μας επιτρέπει την κάθε φορά η σταθερότητα της ατμόσφαιρας, η μέγιστη δυνατή ευκρίνεια που μπορεί να μας δώσει το τηλεσκόπιο.

-Οι καλύτερες νύχτες για την φωτογράφηση των Πλανητών δεν είναι αυτές που παρουσιάζουν τον πιο καθαρό ουρανό και τα άστρα τρεμοπαίζουν έντονα, αλλά οι νύχτες όπου υπάρχει αρκετή υγρασία.Η ύπαρξη της υγρασίας --πυκνώνει-- κατά κάποιο την ατμόσφαιρα και την σταθεροποιεί με αποτέλεσμα το καλό seeing.

Αυτά είναι τα πιο βασικά και απαραίτητα πράγματα που πρέπει κανείς να κοιτάζει για να μπορεί να έχει αρχικά καλές εικόνες που θα επιδέχονται περαιτέρω επεξεργασία.

Αφού γίνουν όλα αυτά αφήνουμε τον στόχο μας να ανέβει όσο το δυνατόν περισσότερο πιο ψηλά.Τότε αρχίζουμε την διαδικασία της λήψης εικόνων ή video αφού έχουμε εστιάσει όσο το δυνατόν καλύτερα.

Τα δικά μου τουλάχιστον settings της κάμερας είναι:

-image size 640/480

-gamma σχεδόν στο μηδέν.

-gain ακριβώς στο σημείο όπου ο Πλανήτης είναι ελαφρώς υποφωτισμένος και έτσι δεν θα υπάρχει ο κίνδυνος μετά το stacking οι πιο φωτισμένες του περιοχές να βγούν καμμένες.

-frame rate 10 καρρέ το δευτερόλεπτο.

Και ξεκινάμε την λήψη του βίντεο. Εγώ τουλάχιστον παίρνω 1600-2000 καρρέ την κάθε φορά.

Το μόνο μυστικό του προγράμματος Registax είναι η πρωταρχική εικόνα η οποία αποτελεί και το σημείο αναφοράς για το πρόγραμμα.Πρέπει να βρεί κανείς το πιο ευκρινές και με τις λιγότερες δυνατό παραμορφώσεις καρρέ ώστε το πρόγραμμα να το θεωρήσει σημείο αναφοράς και πάνω σε αυτό να ταιριάξει όλα τα άλλα.Τα sharpening και τα υπόλοιπα έρχονται αργότερα αφού η αρχική εικόνα είναι όσο το δυνατόν περισσότερο ευκρινής.Με καλή αρχική εικόνα μπορούμε να τονίσουμε τις πιο αμυδρές λεπτομέρειες, με κακή αρχική εικόνα στην προσπάθειά μας να την τονίσουμε δημιουργείται θόρυβος και ψεύτικα στοιχεία.

Ακόμη σε απάντηση στα καλά σχόλια των φίλων στον χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας τόνισα και τονίζω ότι για να έχει κανείς καλά αποτελέσματα πρέπει να είναι εκεί και να προσπαθεί για το καλύτερο που μπορεί να του δώσει το σύστημα που χρησιμοποιεί.Τώρα το seeing μπορεί να μην είναι τόσο καλό,αργότερα όμως μπορεί να φτιάξει.Τουλάχιστον αυτό συνέβει σε εμένα στην εικόνα που έκανα στις 11-09-2005. Έως στις 3.30 πμ το seeing ήταν υποφερτό και η νύστα μεγάλη και ξαφνικά όλα άλλαξαν η εικόνα στο μόνιτορ καθάρισε, σταθεροποιήθηκε.Φυσικά και η νύστα ως δια μαγείας εξαφανίστηκε μέχρι πρωίας.

Και πάλι ευχαριστώ τους καλούς φίλους για τα σχόλιά τους θέλοντας να προσθέσω ότι όποιος θέλει μπορεί να εκφράσει την όποια του απορία γύρω απο το θέμα αυτό είτε απο αυτο το βήμα είτε μεσω e-mail.

Φιλικά.

Δημήτρης.

Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, ούτε εγώ είμαι ειδικός!!!

Ασχολούμαι με την αστροφωτογράφηση πλανητών μόνο 11 μήνες και το τηλεσκόπιό μου είναι μόλις 5 ιντσών. Αν έχω προχωρήσει έστω λίγο είναι επειδή φωτογραφίζω συνεχώς και αυτό μου δίνει γρήγορη εμπειρία.

Αλλά από προγράμματα, άστα να πάνε! Ψάχνοντας τα βρίσκω, ρωτάω και τον Αντώνη Αγιομαμίτη (τον έχω ζαλίσει!!!) που μου δίνει πολύτιμες πληροφορίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝΔΡΕΑ,ΑΝΤΩΝΗ,ΗΛΙΑ, ΔΗΜΗΤΡΗ,FRANK,(ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ) ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΦΡΟΝΙΜΟ ΝΑ ΚΡΥΒΕΤΕ ΛΙΓΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ? ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕΒΑΣΤΗΤΕ ΑΥΤΟΥΣ (ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ :D )ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΥΣΤΙΚΟΠΑΘΕΙΑ.

ΜΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗ ΙΔΙΩΤΕΥΟΝΤΕΣ.

ΚΩΣΤΑΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ποιο σπουδαιο απ'ολα ... το τηλεσκοπιο! :lol: :lol: :lol:

 

 

Αντωνη βαζω ολα τα αλλα. Βαζεις το τηλεσκοπιο? (για γαρνίρισμα???)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, έγραψα για "φοβερά μυστικά" της επεξεργασίας με σαφώς σαρκαστικό τόνο επειδή ακριβώς δεν είναι ούτε φοβερά, ούτε μυστικά, αλλά στοιχειώδεις γνώσεις του Registax και του Photoshop.

Αν δε θέλουμε να δώσουμε πληροφορίες για τόσο αστεία πράγματα και αρκούμαστε σε μισόλογα δεν έχει νόημα η επικοινωνία και δεν μπορεί να υπάρξει συνεργασία.

Πως μπορούμε να σεβαστούμε παιδιαρίστικες συμπεριφορές?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κρίνω από τις απαντήσεις το θέμα ενδιαφέρει πολύ κόσμο. Διάβασα ότι η συγκεκριμένη κάμερα αντιστοιχεί σε ένα προσοφθάλμιο περίπου 6 χιλιοστών... Αυτό προφανώς οφείλεται στην ύπαρξη φακού μπροστά από το ccd. Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσεις τον φακό για να αποφύγεις την μεγέθυνση ?

Παντός πιστεύω ότι το πιο συναρπαστικό πράγμα στην όλη υπόθεση της φωτογραφίας, είναι ο πειραματισμός ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Το να παίζεις και να ανακαλύπτεις περισσότερα είναι αυτό που κινεί τα νήματα... Το ότι σήμερα κάποιος μπορεί με ένα εξοπλισμό γύρο στα 100 euro να ξεκινήσει το 'παιχνίδι' (προϋπόθεση το τηλεσκόπιο και το laptop βέβαια :D ) αποτελεί σημαντικό κίνητρο!!

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης