Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟΥ....ΦΑΣΗ 1


rofos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου .. Αν και έχω στην πόλη μου ένα φίλο, τον ΣΤΕΛΙΟ που έχει κατασκευάσει το δικό του αστεροσκοπείο ζητώ την δική σας βοήθεια γιατί όσο περισσότερες γνώμες πάρω πιστεύω να ελαχιστοποιήσω το λάθος και τα περιττά έξοδα χωρίς αυτό βεβαία να σημαίνει ότι δεν θα επιχειρήσω πριν την κατασκευή να πεταχτώ για μια καλή κουβέντα και καφέ με τον Στέλιο…… η όλη κατασκευή θα γίνει 2 χ 3 με 2 μέτρα ύψος πιστεύω να είναι ένα ικανοποιητικό δωμάτιο για να μπει ο εξοπλισμός μαζί με το γραφείο και τα σχετικά… τα υλικά όπου θα χρησιμοποιηθούν είναι ακόμα προς αναζήτηση περιμένω προσφορές από καταστήματα της περιοχής μου σε σίδερα και πάνελ 30μμ σε περίπτωση που γίνει μεταλλική κατασκευή από τσιμεντοσανιδα και σίδερα σε περίπτωση που γίνει από μεταλλικό σκελετό επενδυμένο με τσιμεντοσανιδα και άλλα μονωτικά υλικά όπως πετροβαμβακα και φιμπραν ….. και τέλος από το υτονγκ το γνωστό καινούριο ελαφρύ τούβλο με πολύ καλά στοιχειά μόνωσης … την τελική απόφαση θα την πάρω βάσει του κόστους των υλικών και του καλύτερου αποτελέσματος σε μόνωση …κάτω βέβαια θα πέσει τσιμεντακι και ίσως περάσω και πλακάκια για καλύτερη προστασία από υγρασία. Το μεγάλο πρόβλημα μου είναι η σκέπη … !!!! δηλαδή πώς θα πρέπει να γίνει για να μην έχω υγρασία στο χώρο να είναι εύκολη στο άνοιγμα της (πολύ καλή η ιδέα του Στέλιου άλλα στην περιοχή που είμαι έτσι και βάλω απλή λαμαρίνα όπως έκανε ο Στέλιος θα την βρω την στέγη στην καβαλα … τρελός αέρας !!!!!)οπότε πρέπει να γίνει μια πιο στιβαρή κατασκευή η έστω ένα παράθυρο μεγάλο στο κέντρο που να μπορεί να ανοίγει και να βγαίνει έξω το τηλεσκόπιο … έχουν πέσει πολλές ιδέες στο τραπέζι όπως το πολυκαβουρνικο υλικό που χρησιμοποιείται για κατασκευή μοντέρνων σκεπών η ακόμα και ιδιοκατασκευης παράθυρο αλλά θα είναι βαρύ ενώ το πολυκαρβουνικο είναι παναλαφρο Και αν μπορεί να γίνει μια κατασκευή στυλ ηλιοροφης αυτοκινήτου σε μεγάλη διάσταση θα είναι μια χαρά έτσι ώστε να το ανοίγω από μέσα όποτε θέλω και όταν είναι κλειστώ να έχω την στεγανότητα που χρειάζομαι … θα χαρώ πάρα πολύ να μου δώσετε την βοήθεια σας και τα φώτα σας γιατί όπως καταλαβαίνετε κάτι τέτοιο το κάνεις μόνο μια φορά και δεν παίρνει ράβε ξήλωνε …!! Ο εξοπλισμός που θα μπει μέσα θα είναι http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=948

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1963

.thumb.png.cddcd9da489eb11a12bf9b0d0bd7150f.png

JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε ψάρακα! Αστεροσκοπείο εν τω άμα; Με το καλό.

Προτείνω να μην εμπλακείς με θόλους όσο όμορφοι και αν είναι. Η συρόμενη επίπεδη οροφή είναι:

1. Ευκολότερο -και φθηνότερο- να κατασκευαστεί

2. Απλούστερη στην λειτουργία της

3. Πανοραμικότερη και

4. Λιγότερο προκλητική για τους κλέπτες.

Εκτός αν βάλεις ένα σταυρό στην κορυφή του θόλου και μεταμφιέσεις το αστεροσκοπείο σε ιδιωτικό παρεκκλήσι. :)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4. Λιγότερο προκλητική για τους κλέπτες.

Εκτός αν βάλεις ένα σταυρό στην κορυφή του θόλου και μεταμφιέσεις το αστεροσκοπείο σε ιδιωτικό παρεκκλήσι. :)

 

:lol: :lol: :lol:

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πατριώτη ροφέ μη κάνεις τίποτα αν δε ξεζουμίσεις πρώτα αυτή τη σελίδα .

http://obs.nineplanets.org/obs/obslist.html

Σίγουρα κάτι θα βρεις που θα ταιριάζει στις ανάγκες σου

Άντε και με το καλό όταν ανέβω στη Δράμα να μη ξέρω σε πιο αστεροσκοπείο να πρωτοπάω .

Όπως καταλάβατε αυτοπροσκλήθηκα και στα δύο . :D

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ιδέες μπορείς να πάρεις και από αυτές τις σελίδες

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/postlist.php/Cat/0/Board/Observatory

http://stargazerslounge.com/diy-observatories/

 

Μιας και έχεςι και νέα βάση θα πρότεινα την κατασκευή ενός πυλώνα για στιβαρότητα στον εξοπλισμό σου.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατρέ ας αρχίσουμε με μια μεγάλη βουτιά και βλέπουμε το πολύ πολύ να φάμε τα μούτρα μας πρώτη φορά είναι??!!!!!

Ναι και εγώ νομίζω πως η συρομένη θα είναι πιο εύκολη στην κατασκευή της…

Φίλε christopherPAPA και πατριωτάκι με το καλό όταν ανέβεις έλα για καφέ και βόλτα στα άστρα μακάρι να το έχω τελειώσει μέχρι τότε……

Ευχαριστώ για τα σιτε πολύ ενδιαφέροντα…..

Έχω πάρει ήδη τιμές από τα πρώτα υλικά από υτονγ και κόλλες …

Περιμένω να μου πουν και από σίδερα και πάνελ και παμεεε

Να και μερικές Φώτο από το σημείο όπου θα στηθεί το αστεροσκοπείο…

1321882264574.jpg.274ef288d0ef62bf187e6abc1fd25c3c.jpg

1321882240567.jpg.5ddaf8441a7f3a06c25160d181960437.jpg

1321882226316.jpg.5565275841f89d48edf385db217b248d.jpg

1321882208587.jpg.15d86223eda86b6f7282281f9b6446aa.jpg

JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άπλα είσαι.....go go go :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά έχω καταλήξει σε μεταλλικό σκελετό και θα κλείσει με πάνελ 3μμ ….στο παρακάτω σχέδιο δείχνω πως σκέπτομαι να κάνω το καπάκι αντί για συρόμενη σκεπή …… θα κατασκευάσω ένα καπάκι από πάνελ και αφού θα έχω αφήσει ένα κενό στην οροφή μου (γύρο στο 1,8 χ 1,8 σκέπτομαι ελπίζω να είναι αρκετό το άνοιγμα μου) κάνοντας ένα μεταλλικό πλαίσιο θα το πιάσω εκεί με μεντεσέδες και θα ανοίγει σαν καπάκι καταπακτής … το καπάκι θα έχει μεγαλύτερες διαστάσεις από το άνοιγμα έτσι ώστε να αφήνει τα νερά της βροχής στην σκεπή……

 

Αν έχετε κάποια ένσταση η γνωρίζετε κάτι παραπάνω πείτε το πριν να είναι πολύ αργά ….

 

Ακόμα και η πιο χαζή ιδέα μπορεί να είναι σωτήρια…!!!

:wink: :!: :?:

1.thumb.png.6bb3fb1c7956d57b70ef73a9edfe78cd.png

JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και το έργο προχωρεί αργά αλλά σταθερά έπεσε και η πλάκα…..

Με την πολύτιμη βοήθεια ανιψιών και κουμπάρων ….

Βέβαια μετά από της εργασίες δεν έλειπε και το κλασικό τραπέζι …το μαγκάλι ήταν είδη αναμμένο ….

Μέχρι στιγμής τα έξοδα είναι

Τσιμέντο 200 ευρώ

Πλέγμα 15 ευρώ

:wink: :wink: :wink:

DSC00226.thumb.jpg.b292a0f2545e50fa4a2ee584d0893d2a.jpg

DSC00224.thumb.jpg.fbabe70106c47c786ae2874e9dc18c90.jpg

DSC00221.thumb.jpg.0d1d3732a0d7ee65cb7e16bc2aa99c35.jpg

DSC00227.thumb.jpg.6d6460cde0271f6e8436f8fc175641a6.jpg

DSC00229.thumb.jpg.e8547e3786ce1e779b89238d3405a801.jpg

DSC00230.thumb.jpg.56ffb584655795c9ed477cadfb05520d.jpg

DSC00231.thumb.jpg.4e6147266402c23d64739d3bd0154663.jpg

JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βλέπω πως δεν έχεις κάνει πρόβλεψη για πυλώνα. έχεις κάτι κατα νού; επίσης θα πρότεινα το σκέπαστρο να ανοίγει προς το κλειστό τμήμα από την κατασκευή σου και όχι δεξιά αριστεράόπως δείχνεις στο σχέδιο, έτσι κερδίζεις χώρο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για την ώρα δεν θα βάλω πυλώνα....αυτό με την σκέπη κάντο πιο λιανά γιατί δεν το έπιασα...έτσι όπως το έχω θα ανοίγει σαν σελίδα από βιβλίο....εσύ τι προτείνεις
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

my bad δεν πρόσεξα ότι θα έχεις μεντεσέδες, νομίζα ότι θα έχεις συρτή οροφή. Τώρα ίσως να τίθεται θέμα ασφάλειας σε περίπτωση που κάποιος βγάλει τους πύρους από τους μεντεσέδες και θα έχει εύκολη πρόσβαση στην κατασκευή σου. Επίσης καλό θα ήταν να σκεφτείς για την συγκέντρωση υγρασίας, μιας και είσαι Β. Ελλάδα, σε περίπτωση που έχεις μεταλικά τοιχώματα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τοιχώματα θα είναι από πάνελ 3μμ οπότε δεν έχει κανένα θέμα με την υγρασία και το καπάκι θα κλείνει από μέσα …ε τώρα αν μπει κάποιος στην διαδικασία να σπάσει μεντεσέδες η πάνελ για να μπει τη να πω χαλαλι του…αν και η κρεβατοκάμαρα μου βλέπει κατευθείαν σε αυτό οπότε το δίκαννο κάτω από το κρεβάτι θα κάνει δουλειά ….έχει και καιρώ να ρίξει!!!! :wink: :wink: :wink:
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη επιτυχία στην ολοκλήρωση του project!

 

Το παρακολουθώ με ενδιαφέρον και αναμένω νέες εικόνες :wink:

 

Δυο απορίες μου:

 

α) Για την παρακολούθηση των "χαμηλών" σημείων (1~10 μοίρες απο τον ορίζοντα) τι σκέφτεσαι να κάνεις?

 

β) Παρατήρησα οτι είναι σε επίπεδο χαμηλό σημείο, με την φωτορύπανση απο τις κολόνες φωτισμού του δρόμου τι σκοπέυεις να κάνεις?

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ύψος μου της κατασκευής δεν θα ξεπερνά το 1,8 όταν είναι κλειστώ μόνο όταν ανοίγει θα μπορεί να βγει το τηλεσκόπιο και να γίνει η παρατήρηση … άσε που είναι καλύτερα να βλέπεις στο ζενίθ τα αντικείμενα…..

Η πιο κοντινή κολόνα με φωτισμό είναι στο ένα χιλιόμετρο μένω σε χωριό και πιο συγκεκριμένα έξω από αυτό στα χωράφια μέσα οπότε δεν έχω κανένα θέμα φωτορυπανσης το βράδυ με λίγα λόγια έχω πισα σκοτάδι αν κλείσω και τα φώτα από το σπίτι μου και το μαγαζί…..

JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά μου ακούγεται!

 

Σκέψου οτι αν και μένω στην Άνω Πετρούπολη σε 300 μετρα υψόμετρο στο βουνό και 10 χιλιόμετρα μακριά απο το κέντρο της Αθήνας, η φωτορύπανση είναι τόσο μεγάλη που με το ζόρι διακρύνω μεγέθη πάνω απο 5!

 

Ειδικά στε όλη την Αττική, τα μέρη με σκότος για καλή παρατήρηση έχουν σχεδόν εξαφανιστεί :cry:

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης