Jump to content

Κατασκευη μασκας εστιασης.(Bahtinov)


giannis60

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υλικο:Πλαστικα καπακια απο τα δοχεια γιαουρτιου του κιλου.Αυτα κανουν για τηλεσκοπια

70 εως 90 mm. Πλαστικα καπακια απο συσκευασιες των 5 κιλων.(Χρωματα,κολες, μαγιονεζες,

μουσταρδες και αλλα) κανουν για τηλεσκοπια 100 εως 150 mm.Τελος απο κουβαδες χρωματων,

μονοτικων υλικων και αλλα κανουν για 8ιντσα.(Απο τετοιο εφτιαξα για το νευτωνιο μου.)

Εργαλια και αλλα χρειαζουμενα:Χαρακας,διαβητης,μολυβι,γωνια του μαραγγου,πριονι,

κοπιδι (φαλτσετα),γυαλοχαρτα,μαυρη μογια σε σπρε'ι' και ενα κοματι νοβοπαν κατα προτημιση

επενδεδημενο με ασπρη μελαμινη για παγκο εργασιας.

Προετοιμασια:

Αν εχεται τηλεσκοπιο μεχρη 90 mm (εγω εχω το 80 ED S.W.) να πατε στο super market και

να αγορασεται ενα γιουρτι του κιλου. Φατε το γιαουρτι πεταξτε το κουτι και κρατηστε το καπακι.

Αν εχεται απο 100 εως 150 mm χρειαζεστε μεγαλυτερο καπακι. Θα βρητε οπωσδηποτε στο

στο σουβλατζηδικο της γειτονιας σας.Εγω για το SW 120 του αδελφουμου χρησιμοποιησα ενα

απο μουσταρδα των 5 κιλων.(Τελιο).Τελος γιατο 8ιντσο χρησιμοποιησα το καπακι απο εναν

κουβα που ειχε μπογια και το βρηκα,οταν δεν ηταν οι εργατες,σε μια οικοδομη στην γειτονια μου.

Αφου συλεξεται τα καπακια σας,αμεσως θα αντιληφθειται τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα

του υλικου. Στα λπεονεκτηματα ειναι οτι ειναι ελαφρι ανθεκτικο και δεν πτοειτε απο την υγρασια και

την δροσο. Ομως εχει και μειονεκτιματα. Ειναι διαφανες,γιαλιστερο με λιδαρι υφη, δεν πιανει

μπογια πανω του,και το μολυβι αρνειτε να γραψει πανω στην επιφανια του.Ολα ομως τα παραπανω

ανερουντε αν τριφτει μα γιλοχαρτο. Κοψτε λοιπον το γυρω γυρω που ειναι και αναγυφο και

κρατηστε ενα επιπεδο στρογγυλο φυλλο καπως μεγαλητερο απο οτι χρειαζετε.

Τριψτετο πρωτα με γυαλοχαρτο 'η' ντοκοχαρτο νουμερο 60. Καθαριστετο καλα με ενα πινελο

και επαναλαβεται με νουμερο 100. Η γυαλιστερη και λιδαρη επιφανιεα του θα μεταβληθει σε μια

φινα επιφανεια τσοχας . Ενα μαυρο σπρε'ι' πολυουρεθανης θα εχει τωρα τελια προσφυση και θα

το κανει αντιαντανακλαστικο και αδιαφανες. Και κατι που ειναι εξισου σημαντικο.Το μολυβι που

αρνητο να γραψει οταν ηταν ατριφτο,τωρα γραφει τελια!

Συμβουλες-προτασεις:

Κοληστε με σελοτε'ι'π το κατεργασμενο φυλλο πανω στη μελαμινη, κοντα σε μια γωνια, ουτως

ωστε εκμεταλευομενοι το ορθογωνιο σχημα του νοβοπαν, να βοηθηθητε στην σχεδιαση, η οποια

ειναι το δυσκολοτερο και σημαντικοτερο μερος της κατασκευης.

Οταν μελετατε το σχημα σημφωνα με τα μετρα του τηλεσκοπιου σας, πρεπει να κανετε ετσι το

σχημα ουτως ωστε ο απιθμος των διαστηματων να ειναι παντοτε ΜΟΝΟΣ! Δεν γινεται με ζυγο αριθμο,

τολαχηστον το σχεδιο που ολοι ξερουμε απο SIDE. Καντε προβα το σχεδιο σε χαρτι. Δεν ειναι τοσο

ευκολο οσο φαινεται, διαφορετικα κινδυνευεται να φατε κι αλλα γιουρτια και σουβλακια.(Οπως εγω)

Σχεδιαστε ενα ενα τα διαστηματα και μαυριστε με το μολυβι αυτα που θα μεινουν. Οχι αυτα που θα

κοπουν και αφαιρεθουν.

Οταν θα φτασει η ωρα για να το κοψεται, χρησιμοποιηστε για χαρακα στο κοπιδι σας, το πισω

μερος του πριονιου και οχι το πλαστικο χαρακακι του σχεδιου.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το κοπιδι πρεπει να ειναι μεταλικο και οχι πλαστικο. Ενα κακο κοπιδη εκτος απο το να

σας χαλασει την δουλια σας, σε περιπτωση που αυτο σπασει απο την πιεση που του ασκητε, θα

κοψετε το χερι που το κρατατε και μαλιστα σοβαρα.

Αφου τελειωσεται με το κοψημο ξανα τριψτε για να φυγει ο γραφιτης απο το μολυβι και αφου

καθαριστει καλα βαψτετο με το μαυρο σπρε'ι'.

Αν οντος καποιος θελει να φτιαξει μια τετοια μασκα εστιασης του ευχομαι καλη επιτυχια

και ειμαι στην διαθεση του να με ρωτησει οτι θελει.

Τελος ζητω συγγνωμη που δεν εστειλα φωτογραφιες που θα βοηθουσαν τα μεγιστα αλλα ακομα

δεν ξερω πως να στελνω φωτογραφιες!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν γράφεις την απάντηση σου από κάτω έχει μια περιοχή που γράφει προσθήκη συνημμένου αρχείου. πατάς browse και διαλέγεις το αρχείο σου, αν θές γράφεις στην περιοχή περιγραφή αρχείου βάζεις μια περιγραφή, τέλος πατάς υποβολή και είσαι έτοιμος. νομίζω σε κάθε ποστ μπορείς να βάλεις μέχρι τρείς εικόνες οπότε και μετά θα κάνεις νέο πόστ.

 

Ενδιαφέρουσα η κατασκευή σου, ελπίζω να ανεβάζεις σύντομα φωτό

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kookoo gr σ' ευχαριστω που μου απαντησες. Ελπιζω να βρω τον γιο μου στα Τρικαλα και να

μου ανεβασει αυτος μερικες φωτογραφιες. Δυστυχος εκτος απο τις δυσκολιες που εχω στην χρηση

του υπολογιστη ειναι και αυτος παλιος. Μετα τα χριστουγεννα με καπια αναβαθμηση που σκευτομε να

κανω, ελπιζω να προσαρμοστω καλυτερα στις απαιτησεις των καιρων.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Πέρασε κιόλας ένας χρόνος από τότε πού άρχισα αυτό το νήμα. Σε αυτόν τον χρόνο πολλά άλλαξαν και

επίσης κι άλλους τρόπος κατασκευής επινόησα και χρησιμοποιώ. Στον τελευταίο δεν χρειάζεται να την σχεδιάσουμε. Απλός την κόβουμε. Για να το πετύχουμε αυτό χρησιμοποιούμε βίδες του μέτρου που τις πουλάνε στα χρωματοπωλεία της γειτονιάς μας. Όπως όλες οι βίδες έτσι κι αυτές ανά μία πλήρη περιστροφή μετακινούνται συγκεκριμένη απόσταση. έτσι προσάρμοσα και δύο χάρακες τους οποίους κινούν οι βίδες με απόλυτη ακρίβια με αποτέλεσμα, χωρίς να σχεδιάσουμε την μάσκα να μπορούμε απ' ευθείας να την κόβουμε με πολύ μεγάλη ακρίβια και το αποτέλεσμα να μην διαφέρει καθόλου από αυτές του εμπορίου. Η δε συσκευή είναι πολύ απλή. Αποτελείτε από ένα νοβοπάν με μέγεθος μικρότερο από μία σελίδα Α1. Δύο γνώμονες ξύλινους, έναν κάθετο, και ένα με κλἰση από την κατακόρυφο 15 μοιρών,

και φυσικά μία βίδα του μέτρου με το κατάλληλο σπείρωμα. Τα παραπάνω,με οδηγίες κατασκευής και με φωτογραφίες υπάρχουν σε συνημμένο στην Θ. ενότητα: Κατασκευές και τεχνικές ανεπικαιρότητας.

2.thumb.jpg.c21fb810104c80959bec1497109cfdda.jpg

428998301_0.thumb.jpg.5052de5ebdfc13b8baa4553b42e0fe3d.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε Γιαννη μπραβο για το μερακι σου και την εφευρετικοτητα σου!!!

 

υ.γ. ουτε συνενοημενοι να ημασταν σημερα :cheesy: εφτιαξα κι εγω την δικη μου μασκα για το 80αρι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης