Jump to content

Manor Observatory το ονειρο εγινε πραγματικοτητα!!!!


Andreas72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα όνειρο που έγινε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πραγματικότητα.

Και το όνομα αυτού Manor observatory η αν προτιμάτε στα ελληνικά...Τσιφλίκι Παρατηρητήριο. :lol: :lol:

Άλλωστε όσοι με γνωρίζετε ξέρετε ότι ο χαβαλές είναι μέρος της ζωής μου.Να πω την αλήθεια είχα σκεφτεί αρκετά εντυπωσιακά ονόματα αλλά τα είχαν καπαρώσει άλλοι συνάδελφοι ερασιτέχνες όποτε είπα να πρωτοτυπήσω.

Μετά από πολλές συζητήσεις και αναζητήσεις με φίλους αστρονόμους για τον τρόπο κατασκευής προτίμησα τελικά την έτοιμη λύση για πολλούς και διαφόρους λόγους που δεν είναι της παρούσης.Κοινός λόγο κρίσης δεν είχα πολλά φράγκα.:lol: :lol:

Οι διαστάσεις του είναι Π:1.30(1.11) M:1.92(1.77) Y:1.98(1.90) και κατασκευάζεται από την εταιρία KETER.Η κατασκευή δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα αλλά πιστεύω έως αύριο να εχω τελειώσει τα βασικά.Το αναφέρω διότι είναι στα σχέδια μια προληπτική ενίσχυση.(Φύλαγε τα ρούχα σου για να'χεις τα μισά!!!)

Περισσότερες πληροφορίες επειδή βαριέμαι να ξαναγράφω θα βρείτε στην προσωπική μου σελίδα.

http://www.andreas72astrophotographia.com/manor-observatory.html

 

Για οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε εδώ θα είμαστε. :cheesy:

 

Υ.Γ : Για να πω την αλήθεια το όνομα το έκλεψα από την εταιρία κατασκευής.....Manor το ονόμαζε.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

163882688_manor3.thumb.JPG.d80d54b259d0afb69e67e32f8c609503.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με το καλό Ανδρέα!

 

Καλά ταξίδια με αυτό...

Κάποια στιγμή θα σου ζητήσω λεπτομέρειες :D

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Αντρέα. =D> =D> =D>

 

Όντως, όπως είπε ο Ηλίας, φοβερή επένδυση. Ο καλύτερος τρόπος για να ανεβάσεις ευχαρίστηση και παραγωγικότητα :wink:

 

Όσο για το όνομα... ΣΟΥΠΕΡ :mrgreen:

 

Σε λίγο θα δεις και το Falcon Open Observatory....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος. 'Ετσι.

 

Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε =D> =D>

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Ανδρέα, μας δίνει πάντα χαρά να βλέπουμε πως άλλος ένας ερασιτέχνης αστρονόμος πραγματοποιεί αυτό το όνειρο όλων μας. Ελπίζω σύντομα κι εγώ! (Έτσι είπα το 2011 και δεν το έκανα, για να δούμε φέτος...)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Ανδρέα, Συγχαρητήρια =D> =D>

Καλέες παρατηρήσεις να έχεις φίλε και να χαίρεσαι όπως φυσικά και τον μικρό σου :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλορίζικο Τρελοτσιφλικά μου εσύ :lol:

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Ανδρέα καλορίζικο και καλές φωτογραφήσεις!

 

Τώρα μάλιστα... να σε ψηφήσω για πρόεδρο που έχεις το δικό σου "Τσιφλίκι"! :D

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά και εύχομαι σε όλους....και στα δικά σας σύντομα!!!!

Παρατηρητήρια εννοώ έτσι? :lol: :lol: :lol:

Σήμερα είχαμε αρκετά ευτράπελα στην κατασκευή -όπως 2 χαλασμένους κόφτες-και αρκετά άλλα που δεν μου επέτρεψαν να ολοκληρώσω την ενίσχυση του Manor Obs.Τοποθέτησα τα στρατζαριστά(40x20x1,5) εξωτερικά(αλλά δεν τα έδεσα με το παρατηρητήριο ακόμα) για ενίσχυση από ανέμους(προληπτικά)και ολοκλήρωσα και την πατέντα για την συγκράτηση της οροφής.Να πω οτι η οροφή θα αφαιρείται με τα χέρια(είναι πανάλαφρη)και θα τοποθετείτε ακριβώς δίπλα από το παρατηρητήριο σε βάση από στρατζαριστό που και αυτήν ακόμα δεν εχω κατασκευάσει.... :cheesy:

Ελπίζω αύριο με το φως της ημέρας να τραβήξω και μερικές φωτό από την εξέλιξη της όλης κατασκευής.

 

Υ.Γ Εννοείται ότι αύριο είναι αργία.....δεν εργαζόμαστε. :cheesy:

 

Υ.Γ 2 Γιάννη τώρα μιλάς σωστά.Ψήφισε με και θα σου παραχωρήσω και χώρο για το σετ απ σου στο Τσιφλίκι μου. :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο, εύγε και μπράβο!

 

Ένα από τα σημαντικότερα, η υλοποίηση ενός ονείρου...Και εις ανώτερα!

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριε προεδρε των τσιφλικαδων, εσεις οι μεγαλοκαρχαριες θα πρεπει να πληρωσετε

διπλα χαρατσια, (αυθερετα, Εκτακτου Ειδικού Τέλους Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών, κ.τ.λ.π.) :cheesy:

Αντε τελειωσετο γρηγορα να ελθω και εγω ο αστεγος κανα βραδυ [-o<

Βλεπω σιγα-σιγα ολοι να γινοσαστε τσιφλικαδες

Με βλεπω να ανεβαινω μονος μου στον Κιθαιρωνα :evil:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανεβαίνοντας σήμερα πρωι στην ταράτσα ώστε να τραβήξω μερικές φωτογραφίες από την εξέλιξη της κατασκευής διαπίστωσα ότι τελικά το παρατηρητήριο αντέχει και μάλιστα άνετα σε ανέμους εντάσεως 6-7 μποφόρ(τουλάχιστον τόσο έδινε η μετεωρολογική υπηρεσία). Όσο για την βροχή εκεί δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ευτυχώς οι άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούν σήμερα βοήθησαν ώστε να διαπιστωθούν οι αντοχές της όλης κατασκευής.Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες με την εξέλιξη της κατασκευής.

 

Υ.Γ Παππού ευχαρίστως να σε φιλοξενήσω ειδικά εσένα. :D

1853745856_gatzosorofis.thumb.JPG.bcd636869c3c3d543287f2985f7433a2.JPG

eisodos.thumb.JPG.5a304af448548ff469a8c851b278c9f3.JPG

876590520_dexiaenisxisi.thumb.JPG.5d9d3f6ef38622e2ae91064561800ee3.JPG

1670232769_aristerienisxisi.thumb.JPG.947e2616c395b5189455d8159f8c4af6.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tα συγχαρητηρια κι απο μενα φιλε μου.

Εχωντας κι εγω πλεον το δικο μου σε καταλαβαινω απολυτα.

Ευχομαι υγεια και να το χαρεις στο επακρο.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο και Βαγγέλη σας ευχαριστώ.

Βαγγέλη το κόστος μέχρι στιγμής έχει ανέλθει στα 450 ευρώ συνολικά

Το σπιτάκι μαζί με τα μεταφορικά κόστισε 390 ευρώ.Τα υπόλοιπα 60 ευρώ βάλε στρατζαριστά,γατζάκια,βίδες, κ.α

Ακόμα δεν έχει κατασκευαστεί ο πυλώνας οπότε θα προστεθεί αργότερα στο συνολικό κόστος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω οτι η οροφή θα αφαιρείται με τα χέρια(είναι πανάλαφρη)και θα τοποθετείτε ακριβώς δίπλα από το παρατηρητήριο σε βάση από στρατζαριστό που και αυτήν ακόμα δεν εχω κατασκευάσει.... :cheesy:

 

Για να καταλάβεις stelios_STI η οροφή θηλυκώνει στους πλαϊνούς τοίχους οπότε είναι εύκολο να την σηκώσεις με τα χέρια -λίγο όχι πολύ ίσα να ξεθηλυκώσει- και να την τοποθετήσεις δίπλα στο παρατηρητήριο.Από εβδομάδα που θα ετοιμάσω την βάση που θα κάθεται θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω οτι η οροφή θα αφαιρείται με τα χέρια(είναι πανάλαφρη)και θα τοποθετείτε ακριβώς δίπλα από το παρατηρητήριο σε βάση από στρατζαριστό που και αυτήν ακόμα δεν εχω κατασκευάσει.... :cheesy:

 

Για να καταλάβεις stelios_STI η οροφή θηλυκώνει στους πλαϊνούς τοίχους οπότε είναι εύκολο να την σηκώσεις με τα χέρια -λίγο όχι πολύ ίσα να ξεθηλυκώσει- και να την τοποθετήσεις δίπλα στο παρατηρητήριο.Από εβδομάδα που θα ετοιμάσω την βάση που θα κάθεται θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες.

 

ok το πηγα λιγο μακρια νομιζα οτι θα την κανεις μετακινουμενη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω οτι η οροφή θα αφαιρείται με τα χέρια(είναι πανάλαφρη)και θα τοποθετείτε ακριβώς δίπλα από το παρατηρητήριο σε βάση από στρατζαριστό που και αυτήν ακόμα δεν εχω κατασκευάσει.... :cheesy:

 

Για να καταλάβεις stelios_STI η οροφή θηλυκώνει στους πλαϊνούς τοίχους οπότε είναι εύκολο να την σηκώσεις με τα χέρια -λίγο όχι πολύ ίσα να ξεθηλυκώσει- και να την τοποθετήσεις δίπλα στο παρατηρητήριο.Από εβδομάδα που θα ετοιμάσω την βάση που θα κάθεται θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες.

 

ok το πηγα λιγο μακρια νομιζα οτι θα την κανεις μετακινουμενη :cheesy:

 

Ίσως στο μέλλον αν τα μπράτσα ξεφουσκώσουν να την κάνω συρόμενη Στέλιο.Άλλωστε Έλληνες είμαστε την πατέντα την έχουμε στο αίμα μας φίλε. :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mπράβο Ανδρέα, μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή η έτοιμη κατασκευή. Σου ευχομαι να το χαρείς με πολλές παρατηρήσεις , καταγραφές και φωτογραφίσεις :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης