Jump to content

Manor Observatory το ονειρο εγινε πραγματικοτητα!!!!


Andreas72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντώνη,Ουρανία σας ευχαριστώ.

 

Αντώνη τα είχαμε πει και τηλεφωνικά για την κατασκευή αλλά μπορώ να σου πω ότι το συγκεκριμένο κουκλόσπιτο με έχει εντυπωσιάσει.Δεν το περίμενα τόσο γερό και σωστά μελετημένο.Οκ δεν είναι και θόλος αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας...συμβιβαζόμαστε :D

 

Σήμερα Σάββατο έκανα κάποιες εργασίες αλλά καθότι αργία(για μένα) τελείωσα σύντομα. :lol: :lol:

Δέθηκαν τα πλαϊνά πάνελ με το στρατζαριστό και ενίσχυσα καλύτερα την συγκράτηση της οροφής οπότε από την στιγμή που δεν έχουμε καμία Κατρίνα στην χώρα μας δεν πιστεύω ότι θα εχω κάποιο θέμα.:lol: :lol:

Συνέχεια από Δευτέρα τώρα όπου ελπίζω να ολοκληρωθεί εξωτερικά με την κατασκευή της βάσης όπου θα κάθεται η οροφή κατά την διάρκεια της βραδινής φωτογράφησης και κατόπιν να βάλω μπροστά την κατασκευή του πυλώνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πέτρο,Γιάννη σας ευχαριστώ.Γιάννη εννοείται ότι μαζεύω εμπειρία και όποτε χρειαστείς βοήθεια εδώ θα είμαι πάντα διαθέσιμος.Βάλε εσύ μπροστά κατασκευή και τα λέμε. :D :D

 

Στην καθιερωμένη ενημέρωση τώρα...σήμερα Δευτέρα εγκαταστάθηκε και η παροχή ρεύματος.Δυστυχώς η κατασκευή της βάσης που θα κάθεται η οροφή αναβλήθηκε διότι ο μάστορας δεν εμφανίσθηκε ποτέ αλλά τι ψάχνεις να βρεις έτσι είναι αυτοί(μάστορες) όταν τους θες δεν τους βρίσκεις.Φαντάσου και να μην ήτανε πατέρας μου. :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα άψογο !!!!

 

Χαίρομαι για την κατασκευή είναι άψογη και στιβαρή. Στη θέση σου αδερφέ αντί τους γάτζους θα προτιμούσα το διπλό άγκιστρο με τον σφυγκτήρα το οποίο ρυθμίζει τον τζόγο και είναι πιο σταθερό στις ταλαντώσεις από ανεμο και πιο ασφαλές.

Οταν βρεθούμε από κοντα θα με ενδιέφερε μια ανάλυση κόστους γιατι πραγματικά είναι κουκλί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ.Νίκο φίλε έχεις απόλυτο δίκιο αλλά τα συγκεκριμένα τα βρίσκεις πιο πολύ σε ναυτιλιακά είδη.Δυστυχώς με μια μικρή έρευνα που έκανα στην περιοχή μου δεν τα βρήκα σε κάποιο μαγαζί αλλά πρόβλεψα και ενίσχυσα την οροφή με 2 καταβάτες παρόμοιου τύπου(με λουκέτο) όπως της φωτογραφίας.Οπότε το βλέπω κομματάκι δύσκολο να αντιμετωπίσω θέμα με αέρα, άσε που προχθές τεσταρίστεικε με άνεμο κοντά στα 7 μποφόρ χωρίς προβλήματα.:D

Φυσικά όταν βρεθούμε από κοντά θα σε ενημερώσω αναλυτικά για το συνολικό κόστος.

69.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ΄χαρά τώρα εχεις κλείσει φίλε πανταχόθεν. Οταν βάλεις μέσα το setup ανέβασε και μια φώτο εσωτερική γιατι μου αρέσει η κατασκευή
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eργασιών συνέχεια.

Σήμερα ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση παροχής ρεύματος τακτοποιημένα με τα καναλάκια του διότι έχουμε και παιδιά και καλό είναι να μην είναι χύμα.Ακόμα στις φωτογραφίες βλέπετε το δέσιμο στρατζαριστού με πάνελ.Τοποθέτησα τάπες στο τελείωμα του στρατζαριστρού ώστε να μην εισχωρεί νερό ενδιάμεσα αλλά βλέπετε και τα πρώτα σημάδια από σκουριά λόγο τον τελευταίων βροχών(βουρ για αστάρωμα). Τέλος εχω ανεβάσει και μια φωτογραφία εσωτερικά του παρατηρητηρίου για να πάρετε μια γεύση με σημάδι στο σημείο που θα κατασκευαστεί ο πυλώνας.

Επειδή αρκετοί φίλοι με ρωτήσανε για την κατασκευή και το χώρο του παρατηρητηρίου εσωτερικά απλά να επισημάνω ότι το συγκεκριμένο σπιτάκι αγοράστηκε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ για το τηλεσκόπιο και την βάση του ΑΛΛΑ με λίγη καλή θέληση μπορεί να χωρέσει και τον ιδιοκτήτη μέσα με ένα μικρο ραφάκι(γραφειάκι)για το λάπτοπ και τα συναφή.Αρκεί να γίνει σωστή κατανομή του χώρου.Υπομονή και θα δείτε σε λίγο καιρό τι εννοώ. :mrgreen: :mrgreen:

 

2118608486_.thumb.JPG.9da3a7a5ca4a83087c7b924ab72671e1.JPG

Έχουνε τοποθετηθεί 4 γάντζοι και 2 καταβάτες.

 

74065098_.thumb.JPG.f834229232e7d0079f73d42b045516f2.JPG

Σε κάθε πλευρά έχουνε τοποθετηθεί 8 βίδες συγκράτησης.

.thumb.JPG.524ecebb0611520457cd0f115b1a3893.JPG

.thumb.JPG.0864be2d01756c49779f4c1d80dbe3f0.JPG

1410702337_.thumb.JPG.6f0bd00f8c962b97a924f77b8bd8d428.JPG

1432376268_.thumb.JPG.6aaee961398c6336b85b58e57f06003d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτοιμη λοιπόν και η εξωτερική βάση για να ακουμπάει η οροφή κατά την διάρκεια της βραδινής φωτογράφησης.Όπως θα δείτε και στις φωτο έχει δεθεί με την αριστερή ενίσχυση του παρατηρητηρίου.Μένει να βρεθεί ο τρόπος που θα την ασφαλίζω το βράδυ για τυχόν απρόοπτους ανέμους ώστε να μην την σηκώνει και την στέλνει στον γείτονα. :mrgreen: Και φυσικά μένει το βάψιμο αφού σήμερα που ανέβηκα στην ταράτσα ήδη ψιχάλιζε.Από βδομάδα θα τοποθετηθεί και το τηλεσκόπιο με την βάση αλλά προς το παρόν επάνω στο τρίποδο.

1277785403_2.thumb.JPG.429fbc4a1fe0f7a79a7507a15ab23fe3.JPG

2056739868_B.thumb.JPG.50a069f1becf1452d119f2194a54978f.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα καλορίζικο !!!

Σου εύχομαι καθαρούς ουρανούς καλές παρατηρήσεις και φωτογραφίσεις !!!

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ .

Δημήτρη κοντά είμαστε οπότε θες πέρνα για καφεδάκι και να ρίξεις και μια ματιά για να πάρεις ιδέες και σειρά. :D

Κώστα μέχρι στιγμής δεν έχει ξεπεράσει τα 500 ευρώ συνολικά(390 σπιτάκι+μεταφορικά). Για ρίξε και καμιά φωτο να δούμε πως φωτογραφίζεις όταν εχεις αέρα. :D

 

Σήμερα έγινε και η τοποθέτηση του εξοπλισμού μέσα στο παρατηρητήριο.Οι υπολογισμοί που είχα κάνει ΤΕΛΙΚΑ βγήκανε σωστοί(όσοι ποντάρατε στο αντίθετο...ατυχήσατε :D ) και ο χώρος είναι αρκετός ώστε το σετ απ να φωτογραφίζει με σχετική άνεση.Ένα θέμα είχα μόνο, λόγο του ότι ακόμα δεν έφτιαξα πυλώνα έπρεπε να βρω την πιο σωστή θέση στο τρίποδο αλλά ευτυχώς βοήθησε αρκετά και το halg pilar που είχα αγοράσει ώστε να μην ανοίξει πολύ το τρίποδο και βρει στα τοιχώματα.

Εννοείται ότι όταν τοποθετηθεί και ο πυλώνας θα ελευθερωθεί πάρα πολύς χώρος αρκετός μέχρι και για μπάλα να παίζουμε. :lol: :lol:

Οπότε όσοι το σκεφτόσαστε και έχετε τηλεσκόπια διοπτρικά 80αρια,90αρια,100αρια αλλά και 120αρια(οριακά) η μικρά μέχρι 8" rc,sc(ίσως και μεγαλύτερα δεν εχω και για αυτό δεν γνωρίζω) τότε βουρρρρ για την αγορά του.:lol: :lol:

Παραθέτω και τις φωτογραφίες για να πάρετε μια γεύση.

thleskopio-4.thumb.png.abef164e3d445f2136d44be7b4b6e5f7.png

thleskopio-2-png.thumb.png.5f6d2356edab9c2aed02eda3a0f545cf.png

thleskopio-3-png.thumb.png.da8c93c88c30983c95c4569ef1096bee.png

thleskopio-1.thumb.png.b6406c9823c128772cfdb4a8168df944.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν παλαιότερα έψαχνα πλαστική ντουλάπα βεράντας, είχα πέσει πάνω στις ντουλάπες και στα σπιτάκια της Κέτερ. Τότε μου είχε έρθει η ιδέα πως κάνοντας μια μετατροπή στο μπαλκόνι να έβαζα μια τέτοια μικρή αποθηκούλα που να χωρούσε ίσα ίσα το τηλεσκόπιο στημένο (μόνο ως αποθηκευτικό χώρο, για να μην το στήνω και το ξεστήνω μέσα έξω).

Από συζητήσεις που είχα όμως με άτομα του χώρου, αποθαρρύνθηκα, γιατί μου είπαν πως επειδή το σπιτάκι δεν έχει καμιά μόνωση, το χειμώνα, είναι εκτεθειμένα τα οπτικά του τηλεσκοπίου στην υγρασία.

Δεν γνωρίζω αν ισχύει.

Υποθέτω βέβαια πως αν γίνεται και χρήση του χώρου ως παρατηρητήριο, όλο και κάποια σομπίτσα θα μπορούσε να παίζει σε κάποια γωνιά :cheesy:

Τα συγχαρητήρια μου στον μεγαλοτσιφλικά του Πόρτο Λεόνε :P και εύχομαι να τελειώσουν όλα καλά και γρήγορα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν παλαιότερα έψαχνα πλαστική ντουλάπα βεράντας, είχα πέσει πάνω στις ντουλάπες και στα σπιτάκια της Κέτερ. Τότε μου είχε έρθει η ιδέα πως κάνοντας μια μετατροπή στο μπαλκόνι να έβαζα μια τέτοια μικρή αποθηκούλα που να χωρούσε ίσα ίσα το τηλεσκόπιο στημένο (μόνο ως αποθηκευτικό χώρο, για να μην το στήνω και το ξεστήνω μέσα έξω).

Από συζητήσεις που είχα όμως με άτομα του χώρου, αποθαρρύνθηκα, γιατί μου είπαν πως επειδή το σπιτάκι δεν έχει καμιά μόνωση, το χειμώνα, είναι εκτεθειμένα τα οπτικά του τηλεσκοπίου στην υγρασία.

Δεν γνωρίζω αν ισχύει.

Υποθέτω βέβαια πως αν γίνεται και χρήση του χώρου ως παρατηρητήριο, όλο και κάποια σομπίτσα θα μπορούσε να παίζει σε κάποια γωνιά :cheesy:

Τα συγχαρητήρια μου στον μεγαλοτσιφλικά του Πόρτο Λεόνε :P και εύχομαι να τελειώσουν όλα καλά και γρήγορα :D

 

:lol: :lol: :lol: Κατερίνα σε ευχαριστώ να'σαι καλά.Κακός όμως σε αποθάρρυναν διότι λύσεις υπάρχουνε και μάλιστα αρκετές.

1)Κουκούλα telegizmos 365 all weather :lol: η και απλή με μια πετσέτα από κάτω(έτσι έκανα).

2)Αφυγραντήρας για να κρατάει σε ανεκτά επίπεδά την υγρασία και 3η και καλύτερη όπως λέει ένας καλός φίλος...βάλε μια σακούλα πάνινη με καρβουνάκι μέσα και έλυσες το πρόβλημα.(και αυτήν θα κάνω) :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι ένας πυλώνας θα σου έλυνε τα πόδια :wink:

 

Κώστα όχι μόνο τα δικά μου αλλά και τις καρεκλάς. :lol: :lol:

Εννοείται ότι το πρώτο πράγμα για κατασκευή είναι ένας πυλώνας απλά το ψάχνω λίγο διότι δεν εχω κάποιο γνωστό σιδερά,τορναδόρο και τα σχετικά ώστε να απευθυνθώ για την κατασκευή.Έτσι αναγκαστικά κάνω έρευνα διότι μην μας πιάσουνε και κότσους και πληρώσω για πυλώνα όσα δεν πλήρωσα για όλη την κατασκευή. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται ότι το πρώτο πράγμα για κατασκευή είναι ένας πυλώνας απλά το ψάχνω λίγο διότι δεν εχω κάποιο γνωστό σιδερά,τορναδόρο και τα σχετικά ώστε να απευθυνθώ για την κατασκευή.Έτσι αναγκαστικά κάνω έρευνα διότι μην μας πιάσουνε και κότσους και πληρώσω για πυλώνα όσα δεν πλήρωσα για όλη την κατασκευή.

Και πολύ καλά θα κάνεις. Οι καιροί είναι δύσκολοι :wink:

). Για ρίξε και καμιά φωτο να δούμε πως φωτογραφίζεις όταν εχεις αέρα.

Μπαλέτα από λιπάσματα, καρφωμένο νάυλον από τη μιά πλευρά της και ανεβασμένη πάνω σε πολυθρόνα που βρήκα από ανακαίνηση φυσικοθεραπευτή. Ολο αυτό το "σύστημα" τοποθετημένο από την μεριά του βοριά γιατί από κει φυσάει επι το πλείστον και δεμένη η μπαλέτα από κοντινό πάσσαλο μην μου σπάσει το κεφάλι και το τηλεσκόπιο :mrgreen:

Τώρα για φωτογραφία, δεν λέω να την ανεβάσω μην κυκλοφορήσει και στο ίντερνετ και γίνουμε καλά-καλά ρεζίλι :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα να τελειώνει το κτήριο....

 

Με το καλό και ο πυλώνας. Ό,τι θέλεις πάρε τηλέφωνο :wink:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχθές παρελήφθη και ο πυλώνας.

Σήμερα τον πέρασα προς το παρόν με 1 χέρι μίνιο και στην συνέχεια(μόλις στεγνώσει)με άσπρο ώστε να είναι ομοιόμορφο με όλο το σετ απ.

Τελικά κατασκευάστηκε από 4" σωλήνα ενισχυμένο 5 χιλιοστών και φλάντζες 6" και πάχος 10 χιλιοστών.Τοποθετήθηκαν 3 ντίζες 18 χιλιοστών και τρύπες 22 χιλιοστών ώστε η βάση να μπορεί να ισορροπή με ευκολία.Η βάση θα κάτσει στην δεύτερη φλάντζα (διακρίνεται στο βάθος τον φωτογραφιών άβαφη)στην οποία έγινε κεντρική τρυπά διαμέτρου 93 χιλιοστών ώστε να κάτσει μέσα η βάση από το half pilar που ήδη υπήρχε(την βάση του pilar την βλέπετε στο τραπέζι δίπλα στις ντίζες). Θα γίνουνε μερικά τσιμπήματα με ηλεκτροσυγκόλληση και είμαστε έτοιμοι.

Συνολικό κόστος κατασκευής 60 ευρώ (άντε και 59 το half pilar...λέω εγώ τώρα)και άστε τα καταστήματα να τις πουλάνε από 500 έως 1000 ευρώ μάλλον για αμερικανάκια εξακολουθούν και ψάχνουν.... =; =; \:D/ :D

1224036002_pilar2.thumb.JPG.82631b19b46d1861aee44e580187b493.JPG

224230826_pilar1.thumb.JPG.497d64058ad48d2a46825986ab943851.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι αλλά με τον πυλώνα των 1000 ευρώ δεν θα έχει θόρυβο στα καλώδια, η οδήγηση θα είναι τέλεια να μην πω τελείως αχρείαστη και οι φωτογραφίες του θα είναι απείρως καλύτερες απ'οτι είναι τώρα :cheesy: :cheesy:

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης