Jump to content

Falcon Open Observatory


Βασίλης_Μ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα:

 

Αγαπάς το χόμπυ, αλλά ο χρόνος σου είναι εξαιρετικά μικρός λόγω πολλαπλών υποχρεώσεων.

 

Η λύση:

 

Φτιάχνεις ένα παρατηρητήριο :lol: :lol: :lol:

 

Και θα πει κάποιος σιγά την ανακάλυψη... Άσε που μπορεί να λύνεις κάποιο πρόβλημα αλλά μύρια άλλα σου έρχονται... :twisted:

 

Σωστό και αυτό.

 

Λοιπόν σε προσωπικό επίπεδο, λόγω ελαχιστότατου ελεύθερου χρόνου και μηδενικής περίπτωσης να βρεθώ σχετικά συχνά σε πραγματικά σκοτεινό ουρανό για deep sky αστροφωτογράφιση προ καιρού πήρα την απόφαση και αποχωρίστηκα τον εξοπλισμό μου. Το σαράκι και η αγάπη για το χόμπυ όμως δεν με άφησαν ήσυχο ποτέ. Έτσι πότε με δανεικό εξοπλισμό, πότε με παρέα, δεν αποχώρησα από το χόμπυ.

 

Η μόνη λύση λοιπόν ήταν να δω τι μπορώ να κάνω από Αθήνα. Πίστευα ότι τίποτα δεν θα μπορούσα να κάνω. Μετά από αρκετούς μήνες πειραματισμών και βοήθειας από πολλούς φίλους (Ηλίας, Γιώργος, Θοδωρής, Πέτρος, Κώστας, Μάνος, και πολλούς που μπορεί να ξεχνάω) κατέληξα ότι μπορώ να ασχοληθώ μέσα από Αθήνα είτε με πλανητική (οι δοκιμές πήγαν περίφημα) είτε με φωτομετρία (το narrow band το απέκλησα μετά από δοκιμές και παρά τα πολύ αξιόλογα αποτελέσματα των Θοδωρή, Παναγιώτη, κλπ). Τελείως, θεωρητικά, διαφορετικά αντικείμενα αλλά με το 90% του εξοπλισμού όμοιο, οπότε μελλοντικά...

 

Επόμενο θέμα ήταν που θα στηθεί (μόνιμα; ) ο εξοπλισμός ώστε να είναι σε ετοιμότητα άμεσα. Τόσο αυτό το θέμα όσο και ο εξοπλισμός ο ίδιος θα έπρεπε να μείνουν σε χαμηλά επίπεδα κόστους.

 

Επιλέχθηκε η λύση της κατασκευής πυλώνα από μπετό στην ταράτσα μου και η μόνιμη τοποθέτηση του εξοπλισμού στον πυλώνα (πλην βέβαια των ηλεκτρονικών). Η προστασία είναι ένα θέμα, αλλά το παρατηρητήριο (κλειστό εννοώ) ήταν εκτός budget αλλά και για άλλους λόγους. Έτσι επιλέχθηκε η λύση του καλύματος της TeleGizmo (365 για όλες τις εποχές) με έξτρα καλύματα τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά.

 

Έτσι λοιπόν μέσα σε λίγες μέρες είχα έτοιμο (με ελάχιστο κόστος) το παρατηρητήριό μου. Ανοιχτό...

 

Falcon Open Observatory.

 

Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες αλλά και όλα τα στάδια της κατασκευής με πληροφορίες και κόστος για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Καλή χρονιά.

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα και εγώ για εδώ στην Αθήνα! Θα ήθελα πολύ να δω φωτογραφίες από την όλη κατασκευή! Καλή συνέχεια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πυλώνας:

 

Αγοράστηκαν 3 σακιά άμμο, 3 σακιά χαλίκι και ένα 25κιλο τσιμέντο. Κόστος 10 Ευρώ σε γειτονική μάντρα. Το μείγμα ήταν αρκετό και μάλιστα περίσεψε ούτε μισός τενεκές μπετό.

 

Για καλούπι βάσης χρησιμοποιήθηκε ένα μικρό βαρελάκι από λάδι και για καλούπι άνω μέρους ένας τενεκές από... λάδι! Περίσευαν του πατέρα μου. Κόστος 0 Ευρώ.

 

Τοποθετήθηκαν 3 ντίζες διαμέτρου 27mm και μήκους 1 μέτρου με 3 παξιμάδια έκαστη (41mm) ένα στο πάνω μέρος της πλάκας και δύο στο κάτω ως κόντρα παξιμάδι. Κάθε ντίζα είχε δύο ροδέλες πάνω και κάτω από την πλάκα. Κόστος 30 Ευρώ από γειτονικό μαγαζί.

 

Η πλάκα ήταν μια ευγενική προσφορά της SHI (Sakis Heavy Industries) =D> =D> =D> :wink: :lol:

 

Υλικό κατασκευής ατσάλι, διάμετρος 33cm, πάχος 2cm και 3 οπές διαμέτρου 30mm. Έχει στο κέντρο "ποτηράκι" για την τοποθέτηση της EQ6 και στο "βορινό" της τμήμα, φέρει οπή με σπείρωμα για να βιδώσει το στοπ αζιμουθίου της EQ6. Υπολογίζω ότι κάτι τέτοιο θα κόστιζε περίπου 50 Ευρώ. Για εμένα κόστισε 0 Ευρώ και ευχαριστώ ολόθερμα τον Σάκη για την προσφορά.

 

1.thumb.JPG.226a854a5bef439dc44a26319b773f30.JPG

Αρχική τοποθέτηση

 

2.thumb.JPG.63facd82ec5c879181505c3aa3462f90.JPG

Λεπτομέρεια στην πλάκα της ταράτσας. Τρύπες για τις ντίζες και τρύπες (μικρές) για μπετοβεργάκι 5mm μαζί με "δέσιμο/όπλισμα"

 

3.thumb.JPG.08c28b8924b72b9922eeae56b73507e5.JPG

Η θηριώδης πλάκα που σηκώνει Paramount όχι EQ6...

 

4.thumb.JPG.d6529dc8dfbe911698b66a894ad08a33.JPG

Προφίλ πλάκας με παξιμάδια, ροδέλες και κόντρα παξιμάδια

 

5.thumb.JPG.7d3367f0c2f1f598f1cc4543087ae085.JPG

Το περίτεχνο καλούπι βάσης

 

6.thumb.JPG.a708684339d6056e8a283aad7d784620.JPG

Το μπετό έχει "πέσει" και έχει αφεθεί για 24 ώρες να "τραβήξει"

 

7.thumb.JPG.3eea84c0554768b7d224d9742618bed7.JPG

Έτοιμος προς χρήση, βαμένος και με φόντο την Σελήνη!

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη :oops: για την ανάποδη σειρά των φωτό... Θα ακολουθήσουν και άλλες με τον εξοπλισμό και το κάλυμα.

 

Σηματάκια και αυτοκόλητα προσεχώς... το ψάχνω με το Falcon....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, καλή αρχή στο μόνιμο set up ! πραγματικά θα σου αλλάξει πολλά, τέρμα το στήσε, ευθυγράμμισε, ζύγισε, κτλ., όλα έτοιμα :) και εγώ έτσι είμαι, πυλώνας και telegizmo 365. λοιπόν, αυτή η κουκούλα είναι εκπληκτική (αγαπούλα...., ΤΗΝ κουκούλα) την έχω 2 χρόνια μόνιμα, και από κάτω έχω τα πάντα, στήριξη, κάμερα, τροφοδοτικά, τηλεσκόπιο....δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό και έχει περάσει χιόνια, καύσωνες, βροχές, αέριδες!! ένα κολπάκι μόνο για την καλύτερη απόδοση, πριν βάλεις την κουκούλα ρίξε πάνω από τον εξοπλισμό μια πετσέτα μπάνιου, κρατάει καλύτερα την ζέστη, το κρύο κ την υγρασία.... μέτρησα πως με 42 βαθμούς καύσωνα μέσα πήγε στους 38 μόνο ! στην αρχή δεν έβαζα πετσέτα και ο σωλήνας ήταν πυρωμένος αλλά μετά που το σκέφτηκα και το έκανα ήταν κομπλέ, φυσιολογικός!

 

Καλές φωτό :)

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Παναγιώτη. Χμμ.. ακόμα καλύτερα λοιπόν τα νέα από την κουκούλα, από εσένα που την έχεις δοκιμάσει... Οπότε όλα καλά. Thanx!

 

Δεν μου έφτανε Παναγιώτη το κοψομέσιασμα με το θηρίο του ψηλού (θυμάσαι το βροχερό απόγευμα), κουβάλησα στην πλάτη και τα υλικά και μου έφυγε ο ....! Ας ελπίσουμε ότι θα αποδώσει :wink:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχα!! Για καλό σκοπό πάντα αυτά τα κοψομεσιάσματα :) απλά ένα σημείο που δεν είχα προσέξει στον δικό μου πυλώνα, όταν πάει να κοιτάξει ζενιθ επειδή έχω την κάμερα κάθετα στο τηλεσκόπιο και όχι οριζόντια, με αποτέλεσμα να βγαίνει λίγο πιο κάτω από το dovetail, βρίσκει στον πυλώνα γύρω στις 85-87 μοίρες.... βέβαια είναι ανάλογα τον εξοπλισμό αυτό...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπα δεν πρόλαβα να κατέβω από ταράτσα και παίρνω μια πρώτη γεύση από το Falcon obs. =D> =D>

Εσύ φίλε μου είσαι υπερβολικά γρήγορος!!!!Μπράβο ρε Βασίλη αναμένουμε την συνέχεια.

Ωραίος ο πυλώνας έτσι να παίρνω ιδέες για τον δικό μου.Όπως κατάλαβες ακόμα δεν εχω ασχοληθεί με αυτόν.... :lol: :lol:

Πάντως πολύ δουλειά χρειάζεται ένα παρατηρητήριο φίλε,χαμαλίκι στο φουλ!!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα, το δικό μου δεν είναι παρατηρητήριο... Πυλώνας είναι... χαχαχα. Το ονόμασα έτσι για χαβαλέ...

 

Όσον αφορά στην ταχύτητα... Αυτά έγιναν πριν δύο ημέρες... και η βαφή... (ένα περίσεμα μπλε σπρέι του γείτονα...) σήμερα το μεσημέρι...

 

Αν έχω χρόνο (βλέπε παιδιά) θα ανέβω αργότερα και θα στείσω (μόνιμα....) τον εξοπλισμό οπότε θα πέσουν και οι φωτό... Αν όχι και αύριο (μεθαύριο..) μέρα είναι. Καλή συνέχεια και εσύ, με το πραγματικό σου παρατηρητήριο :wink:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως φαίνεται ο αστροφωτογράφος! Η Αφροδίτη δεν είναι αυτή επάνω από την μπουκάλα του Πετρογκάζ; Ασρτοφωτογραφίζεις και ασυνείδητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχαχαχα :lol: :lol: Κώστα όντως σαν μπουκάλα οικιακού υγραερίου είναι... Η Σελήνη είναι, όχι η Αφροδίτη :wink:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σα δεν ντρέπεσαι... Πήρες την πλάκα, άφησες και το σκύλο του Σάκη χωρίς ...πόμολο! :lol: :lol: :lol:

Καλορίζικο και καλά ταξίδια στο νέο σου παρατηρητήριο Βασίλη! =D> =D> =D>

Έτσι, να αυξάνουν και να πληθαίνουν σπιτάκια και πυλώνες στις ταράτσες!!

Και στα δικά μας οι ...άστεγοι! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού έκανες την αρχή και το πιο δύσκολο μέρος της κατασκευής...και αφού η ταράτσα είναι δική σου ..όλα τα άλλα θα είναι πιο απλά. =D> =D>

 

Καλή συνέχεια... :wink:

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη εύγε, με το καλό να ολοκληρωθεί στην εντέλεια και να το χαρείς.

 

Καλή χρονιά, ευτυχές το νεοεισελθέν έτος εικοσιδώδεκα, με πολλά και καλά αστρομπανιστήρια και ακόμα καλύτερες αστροφωτογραφίες :D

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη ενα μεγάλο μπράβο για την κατασκευή.

 

Χαιρομαι να βλέπω να ξεφυτρώνουν πυλώνες παντού!!

 

Μπορεις να μας πεις αν σου είναι εύκολο , κάποιες τεχνικές λεπτομέρεις ?

Πιστε'υω θα βοηθησουν και αλλους.

 

Πόση είναι η διαμετρος της μεταλλικης Πλάκας ?

Πόσο είναι το ύψος και η διάμετρος της ντίζας ?

Πόσο είναι τα παξιμαδια ? σε διαμετρο

 

Είναι συμβατη με την neq6 pro ?

 

Φιλικά

Γιώργος

Υ.Γ Αντε να παίρνουμε σειρά..........

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοποθετήθηκαν 3 ντίζες διαμέτρου 27mm και μήκους 1 μέτρου με 3 παξιμάδια έκαστη (41mm) ένα στο πάνω μέρος της πλάκας και δύο στο κάτω ως κόντρα παξιμάδι. Κάθε ντίζα είχε δύο ροδέλες πάνω και κάτω από την πλάκα. Κόστος 30 Ευρώ από γειτονικό μαγαζί.

 

Η πλάκα ήταν μια ευγενική προσφορά της SHI (Sakis Heavy Industries) =D> =D> =D> :wink: :lol:

 

Υλικό κατασκευής ατσάλι, διάμετρος 33cm, πάχος 2cm και 3 οπές διαμέτρου 30mm. Έχει στο κέντρο "ποτηράκι" για την τοποθέτηση της EQ6 και στο "βορινό" της τμήμα, φέρει οπή με σπείρωμα για να βιδώσει το στοπ αζιμουθίου της EQ6. Υπολογίζω ότι κάτι τέτοιο θα κόστιζε περίπου 50 Ευρώ. Για εμένα κόστισε 0 Ευρώ και ευχαριστώ ολόθερμα τον Σάκη για την προσφορά.

 

Γιώργο, το είχα γράψει στην πρώτη σελίδα. Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εύχομαι το συντομότερο να αποκτήσεις τον δικό σου πυλώνα... :wink:

 

Σε λίγο θα ανεβάσω φωτό με τον εξοπλισμό... :-$

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος ο Billys =D> :mrgreen: Καλορίζικο!! Άντε και του χρόνου και σκεπασμένο :wink: :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Δαιμόνιος νους ξαναχτυπά. Λοιπόν αδερφέ Βασίλη είναι super η κατασκευή και αρκετά σταθερή. Επιβεβαιώνεται τελικά ότι ολες οι κατασκευές τελείωνουν στη σύλληψη, η κατασκευή αποτελεί τυπική διαδικασία.

 

Υ.Σ. μην ξεχάσεις να κάνεις τα εγκαίνια όπως το έθιμο ορίζει....πάρτυ με τους φίλους και poledancer στον πυλώνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντα μου άρεσαν οι λειτουργικές - χαμηλού κόστους mastrovoκατασκευές, κι αυτή είναι μια τέτοια. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς δεν είδα ότι τα εγραψες.....Λάθος μου.

 

η κεντρική τρύπα στη πλάκα τη διαμετρο εχει ?

 

Και μια απορια.

Γιατί οι 3 τρύπες στην πλάκα εχουν διαμετρο 30mm ενω οι ντίζες είναι διαμέτρου 27mm δεν θα έχει

τζόγο ?

 

 

Φιλικά

Γιώργος

Περιμένουμε φωτο.............

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, η οπή στην μέση του έχει περίπου διάμετρο 1 εκατοστό. Λέω περίπου γιατί δεν την έχω μετρήσει. Έλεγξα ότι χωράει άνετα να περάσει η βίδα (Μ12, περισσότερες λεπτομέρειες για την βίδα και το κόστος όταν ανεβάσω φωτό) οπότε δεν έδωσα περισσότερη σημασία.

 

Οι 3 οπές της πλάκας έχουν διάμετρο περίπου 30 εκατοστά οπότε η διαφορά είναι περίπου 2 με 2,5 χιλιοστά, άρα ακτινικά είναι 1 με 1,3 χιλιοστά περίπου. Τζόγος δεν υπάρχει από την στιγμή που τα θηριώδη παξιμάδια και ροδέλες σφίγγουν την πλάκα και μάλιστα στο κάτω μέρος υπάρχει και κόντρα παξιμάδι για επιπλέον ασφάλεια.

 

Φωτό μόλις μας επιτρέψει ο καιρός...

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η EQ6 είναι δεύτερο χέρι. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν πολύ μερακλής και έχει τοποθετήσει αυτοκόλητα αρσενικά velcro πάνω στο σώμα και το σημαντικότερο έχει αλλάξει τις βίδες με ένα σετ το οποίο είναι αρκετά βολικό και ποιοτικό σε σχέση με τις κινέζικες μαμίσιες βίδες.

 

Το θέμα όμως ήταν ότι ναι μεν είναι βολικές με το τριπόδι ή με έναν πυλώνα νορμάλ διαστάσεων. Στην δική μου περίπτωση, έβρισκαν στις πλάκες και στα παξιμάδια. Η λύση... 4 βίδες Μ10 με εξάγωνο κεφάλι (17) κόστους 25 λεπτών έκαστη. Το σύνολο 1 ευρώ...

 

8.thumb.JPG.6e38a7397808286d566d3d4b345511b3.JPG

Μερακλίδικες βίδες

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επόμενο θέμα, η βίδα που σφίγγει την βάση πάνω στην πλάκα. Μία περίπτωση είναι να πάρεις την μαμίσια και να την κόψεις για να χωράει κάτω από την πλάκα. Το πρόβλημα είναι ότι μετά αχρηστεύεις το τριπόδι... Δεύτερη και καλύτερη λύση η αγορά μιας βίδας εξάγωνης Μ12 την οποία είτε την σφίγγεις με γερμανικό είτε της κολάς μια μικρή βεργούλα σαν πεταλούδα.

 

Η βέλτιστη λύση βρέθηκε στο γνωστό γειτονικό μαγαζί... Βίδα με σπείρωμα Μ12 μήκους 5 εκατοστών (όσο ακριβώς είναι το μήκος που χρειάζεται η βίδα για να τερματίσει στην βάση συν το πάχος της πλάκας) σε έκδοση μαργαρίτα... όπως η εργοστασιακή αλλά πολύ καλύτερης ποιότητας.

 

Κόστος.... 2 ολόκληρα ευρώ...

 

9.thumb.JPG.2365e1f1b63cb42fed6202bf5dc10e7b.JPG

Η βίδα...

 

10.thumb.JPG.fbdcd0a5456fc25ec79468c0c24ca2fa.JPG

... τοποθετημένη!

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης