Jump to content

Πατεντες με Hyperions


scott

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολλους,θα ηθελα να μοιραστω μια πατεντα που εκανα με τον 24 υπεριωνα και με τον 13αρη.Ηθελα και τους 2 να τους δουλευω στον 2 ιντσο ανταπτορα του Dobson 8''.Tο πρωτο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν οτι δεν εστιαζαν διοτη τα οπτκα στοιχεια των προσοφθαλμιων ηταν πολυ κοντα στο δευτερευον του τηλεσκοπιου!Το προβλημα λυνεται αν σηκωσουμε τα προσοφθαλμια λιγα εκατοστα πιο ψηλα και τοτε εστιαζουν κανονικα.Δεν ηθελα να ξοδευτω για να αγορασω ενα δακτυλίδι συγκράτησης,19 ευρο κανει,οποτε πηγα στα εργαλεια μου και εψαχνα για μεγαλη ροδελα η σε πλαστικη φλαντζα!Εχω το fine tune ring 28mm της Baader,το οποιο το αγορασα για προεκταση για τον λογο που ανεφερα στην αρχη.Βρηκα 1 πλαστικη φλαντζοροδελα... να το πω ετσι να ειναι κατανοητο... η οποια ειναι ακρηβος στα μετρα απο τις βολτες του fine tune ring!!Oυτε παραγγελεια να το εκανα!!Ειναι ληγα mm πιο φαρδυ απο το δακτυλιδι,οτι πρεπει για stop,και περισσεύουν βολτες για να βιδώσει στο βαρελακι του 24αρη!Η επιτυχία ηταν τεραστια και πέτυχα διανα,εκανα τον 24αρη 2 ιντσων με αψογη εστιαση ! :D :D Η τιμη τις φλαντζοροδελας αμφιβάλω αν φτανει το μισο ευρο!

Δευτερη πατεντα,ολλα καλα με τον 24αρη αλλα τη γινεται με τον 13αρη ο οποιος εχει και κατω στοιχειο που δουλευει σαν barlow??Αφαιρουμε το κατω στοιχειο,βαζουμε την φλαντζοροδελα στις βολτες του δακτυλιδιου και βηδωνουμε με το προσοφθαλμιο.Το κατω στοιχειο τορα αν βηδωθει κανονικα ειναι πολη κοντα στον δευτερευον και δεν εστιαζει,οποτε και εμεις το βηδωνουμε αναποδα να μπει το βαρελακι μεσα στο δακτυλιδι!!Με αυτο τον τροπο το κατω στοιχειο ερχεται πιο μακρυα απο τον δευτερευον του τηλεσκοπιου και εστιαζει κανονικα!!Καλα το διαβασατε το κατω στοιχειο δουλευει και ΑΝΑΠΟΔΑ!!

Δεν γνωριζω τον τροπο να υπολλογισω ποσο αλαζει η εστιακη αποσταση στου 13αρη με αυτο τον τροπο,υποθετω θα γηνεται περιπου 12mm.

Δεν εχω ανεβασει φωτογραφιες γιατι δεν ξερω τον τροπο,αυτες τις μερες ομως θα προσπαθησω να τις ανεβασω,ελπιζω να το βρω... :D

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Baader πουλάει ένα δακτυλίδιγια τέτοια χρήση (stopper).

Τώρα με τον τροχό είτε με τον Baader Clicklock μου συμβαίνει το ανάποδο. Εστιάζουν μόνο σαν 2'' και ο Zoom καθόλου.

Ο Ultrawide σου εστιάζει;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Baader πουλάει ένα δακτυλίδιγια τέτοια χρήση (stopper).

Τώρα με τον τροχό είτε με τον Baader Clicklock μου συμβαίνει το ανάποδο. Εστιάζουν μόνο σαν 2'' και ο Zoom καθόλου.

Ο Ultrawide σου εστιάζει;

 

To stopper αυτο αντικατέστησα Κωστα.Ο SWA 26'' του πλανηταριου εστιαζει κανονικα,ο υπεριωνας με το 28mm δακτυλιδι ειναι ακριβος στα μετρα του SWA,το φυσικο του stop ομως φερνει τα οπτικα του πιο μακρυα απο του υπεριωνα,γιαυτο ο υπεριωνας χρειαζεται το stop πιο χαμηλα.Στην περιπτωση μου με την φλαντζοροδελα το stop μου ειναι στην ενωση τους.Ο zoom εστιαζει κανονικα στις 2 ιντσες στο δικο μου.

Το clicklock τωρα δεν ξερω τη να πω,θελει μετρημα κατι αλλαζει στην αποσταση προφανος!Λες να εχουν διαφορα στους εστιαστες τα τηλεσκοπια μας παρολλο που ειναι ιδια?? :-k

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν δοκίμασα σαν 2''. Ο Clicklock προσθέτει 12mm και άλλα 10 ο Antares. Συμβαίνει το αντίθετο, τα απομακρύνουν από το δευτερεύον.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης