Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για αυτο το τηλεσκοπιο http://www.astroshop.eu/skywatcher-maksutov-telescope-mc-127-1500-skymax-bd-az-s-goto-set/p,18030#tab_bar_1_select ευχαρηστω \:D/ \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω, αλλά επειδή έχω κάποια παραπλήσια θα σου πως πως καλύτερα να το αγόραζες με ισχυρότερη βάση. Παράγει υψηλές μεγεθύνσεις και οι δονήσεις μπορεί να σε ενοχλήσουν. Από την άλλη είναι καλό και φθηνό για GOTO αν βρεις τρόπους να αντιμετωπίσεις τις δονήσεις (αντίβαρα, πέλματα, φακούς με μεγάλο eye relief όπου δεν θα ακουμπάς το πρόσωπό σου, υπομονή στην εστίαση).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω το αντιστοιχο Celestron 127SLT. Ειναι πολυ καλο γιά πλανητική παρατηρηση. Εχει καλο GOTO, ειναι υπερφορητο, δεν χρειαζεται ακριβα προσοφθαλμια. Τα προβληματα της βασης ειναι οπως τα περιγραφει ο kkokkolis, αλλά με μικρες και ευκολες τροποποιησεις διορθώνονται σε μεγαλο βαθμο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δηλαδη για να λυθει το προβλημα της βασης ποια βαση θα προτεινες γιατι και εγω απο αυτα που ξερω ειναι οντως ενα καλο εργαλειο και θα ηθελα κατι εταιρικο και οχι δικες μου πατεντες.

το GOTO μπορει να σε μπερδεψει;? :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης