Jump to content

SOLAR FILTER AND MASK BAHTINOV


kostasigou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ερωτήσεις:

1. Τι διάμετρο άφησες στο Ηλιακό φίλτρο;

2. Την μάσκα την χρησιμοποιείς για αστροφωτογράφηση;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φίλτρο το έκανα 15cm. Την μάσκα έφτιαξα για ένα φίλο μου δεν έχω ασχοληθεί με αστροφωτογράφιση. Στο θέμα πως χρησιμοποιείτε το διοφθάλμιο κάτι έγραψα,περιμένω απάντηση αν ξέρεις Κώστας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν γνωρίζω την απάντηση, έχω Celestron υψαζιμουθιακή.

Ώστε το έκανες f/8 ε; Καλή ιδέα, τι να τα κάνεις τα 25cm στον ήλιο; Για ερευνητή τι χρησιμοποιείς;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαθέτω 2 ερευνητές 9x50, ένας απλός που συνόδευε το DOB και ο άλλος με διαγώνιο 90° και τον Orion 9x50 Right Angle Correct Image Finder Scope ο οποίος μαζί με το Celestron 80 900 powerseeker και τα κυάλια μου με συνοδεύουν σε κάθε μου ταξίδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με συγχωρείς, δεν έγινα σαφής. Εννοούσα τι ερευνητή χρησιμοποιείς για τον ήλιο. Πρόσφατα παρήγγειλα έναν Helio Pod Solar Finder αφού προβληματίστηκα για το θέμα αυτό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω Televue Sol Searcher και είμαι ευχαριστημένος. Μικρός σε μέγεθος, ρυθμιζόμενος και ακριβής.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς φίλε μου έχω μείνει μόνο στην απλή παρατήρηση.Μπήκα αργά στο άθλημα.Λίγο η ηλικία, λίγο τα οικονομικά και πολύ περισσότερο η έλλειψη παρέας - είμαι μόνος στην Ηγουμενίτσα μέχρι στιγμής δεν φανερώθηκε άλλος κανείς - δεν μ άφησαν να ασχοληθώ ζεστά με διάφορα άλλα θέματα,λιγάκι δύσκολο στα 62 σου να τρέχεις μόνος πειραματιζόμενος στα βουνά. Κώστας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης