Jump to content

Πρόβλημα με Bresser Galaxia 114/900


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. Από εχθές νιώθω πολύ άσχημα. Είμαι κάτοχος του GALAXIA 114/900 Bresser και προσπαθούσα να δω την Ακρόπολη και δεν μπορούσα.Προσπάθησα να φτιάξω το Laser αλλά δεν ήξερα πως. Γενικά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως μπορώ αυτό που δείχνει το Laser να το βλέπω και στο τηλεσκόπιο γιατί εχτές μου ερχόταν να το πετάξω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Νίκο.

 

Λογικά θα πρέπει να ρυθμίσεις τις 3 βίδες που υπάρχουν στο σκόπευτρο ώστε αυτό να δείχνει εκει που κοιτάς απ'το Τηλεσκόπιο.

Δεν έχουμε όλοι σκόπευτρο με Laser οπότε θα βοηθούσε μια φωτογραφια.

 

 

Υγ

Προσοχή με τα Green Laser, έχουν γίνει αρκετά παράπονα απο πιλότους, αλλά και απο πολίτες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη έχει rdf και όχι πράσινο laser. Για να ευθυγραμμίσεις ερευνητή και τηλεσκόπιο θα κάνεις τα εξής. θα βάλεις στο τηλεσκόπιο το προσοφθάλμιο που γράφει το μεγαλύτερο αριθμό επάνω του πχ. 25mm στην συνέχεια θα στρέψεις το τηλεσκόπιο σε ενα επίγειο στόχο περίπου εκεί που νομιζεις ότι βλέπει θα κοιτάξεις μέσα από το προσοφθάλμιο και λογικά θα βλέπεις κάποιο στόχο, όχι απαραίτητα εκεί που νομίζεις ότι βλεπεις. στην συνέχεια θα ανάψεις τον διακόπτη απο τον ερευνητη και θα δεις την κόκκινη κουκίδα που βλέπει, θα συγκρίνεις τις δυο εικόνες που βλέπεις από το τηλεσκόπιο και από τον ερευνητή και αναλόγως θα στρέψεις τις δυο βίδες του ερευνητή (η μια ρυθμίζει την οριζόντια κίνηση και η άλλη την κάθετη κίνηση της κουκίδας) ώστε η κουκίδα πό τον ερευνητη να βλέπει εκεί που βλέπει το τηλεσκόπιο. αυτή η διαδικασία καλό είναι να γίνει κατά την διάρκεια της μέρας και ΟΧΙ στον ήλιο καθώς σε ένα μακρινό στόχο (πάνω από 200 μέτρα) ώστε να μπορεί το τηλεσκόπιο να εστιάσει

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη έχει rdf και όχι πράσινο laser.
:lol: Ωραία τότε.

 

Νίκο βεβαιώσου ότι έχει βάλει ορθα το rdf και όχι ανάποδα, ώστε να βλέπεις την κόκκινη κουκκίδα από την κάτω πλευρά.

Για να ευθυγραμμίσεις το rdf θα πρέπει να ρυθμίσεις τις δυο βίδες με το αλεν (αν έχουμε το ίδιο rdf)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. θα βάλω μερικές φώτο από το τηλεσκόπιο μπας σας βοηθήσουν και με βοηθήσετε :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είναι κάποιος που μένει κοντά στο Ρέντη να περάσει το βραδάκι να το φτιάξουμε παρέα?? Κερνάω καφεδάκι , σουβλάκια ή ότι άλλο θέλει. Από ότι προσπάθησα εχθές να φτιάξω το Laser πρέπει να έχει ένα πρόβλημα η βίδα που το σηκώνει.Η άλλη βίδα που το πάει αριστερά και δεξιά είναι οκ. Αν κάποιος έχει όρεξη και δεν έχει κάποια δουλειά θα χαρώ πολυ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νικο κ εγω το παρελαβα τη δευτερα κ μπορω να πω οτι εχω αρχισει κ βλεπω αρκετα καλα!αλλα σου βγαζει λιγο το λαδι καθε φορα η ευθυγραμμιση αν το μετακινεις...οτι θες πες μου γτ νομιζω οτι πλεον το εμαθα το τηλεσκοπιο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρεις κανεις αν μπορώ να αλλαξω το λαζερ που εχει επανω και να βαλω ενα καλυτερο ??? αυτο ειναι πολυ ψευτικο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό Πρέπει να δουλεύει καλύτερα. Έχω τέσσερα από την προηγούμενη έκδοση και όλα κάνουν την δουλειά τους.

Υπάρχουν και τα Baader αλλά και άλλα RDF (δεν είναι Laser, προβάλουν κάποιο LED σε μια γυάλινη οθόνη) από Orion, TS κλπ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης