Jump to content

LUNT 35 LS35Ha


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω παρει το LUNT 35 LS35Ha εκδοση deluxe θελω να ρωτησω τι προσοφθαλμια να παρω και τι χιλιοστα και αν ο ζουμ τηs lunt ειναι καλοs. οι μοιρεs παιζουν ρολο? αν εχει καποιοs ηλιακο τηλεσκοπιο να απαντησει ευχαριστω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως κάπου στα 10 mm είναι καλά για ηλιακή παρατήρηση με αυτά τα τηλεσκόπια αλλά όπως πάντα μικρότερη και μεγαλύτερη μεγέθυνση μπορούν να δώσουν επιπλέον όψεις και καλό είναι να έχεις πάνω από μία επιλογή. Μιας και βλέπω ότι έχεις και άλλο τηλεσκόπιο, τι φακούς διαθέτεις ήδη; Οι superwide φακοί δε χρειάζονται στην ηλιακή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φακούς στις 60 μοίρες με τα ίδια αποτελέσματα. Προσωπικά με το Lunt 60 έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ τον Baader Hyperion Zoom 8-24 με καλά αποτελέσματα. Νομίζω το ίδιο κάνει και ο PapGeo με το 35άρι.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια υπενθύμιση: Το προσοφθάλμιο να είναι μεταξύ 6.7-12 mm για το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και όχι…ΠΟΛΥ ΓΥΑΛΙ….

 

Ευχαριστώ..

_________________

Πέτρος Δεσύπρης Έφα

 

Στον ήλιο η διάμετρος πόσο μετρά; Τι προσφέρει το 60 έναντι του 35;

Συγνώμη Γιώργο, αλλά έχω και εγώ αυτήν την απορία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ

Αν μετράει και η δική μου..εμπειρία, λέει ότι:

 

Με το Coronado PST/SolarMax40/TMax filter, από την αρχή χρησιμοποίησα και συνεχίζω να κάνω, τους UWA 6.7mm Meade series 4000 και τον SP 9.7mm Meade series 4000 με εξαιρετική οπτική οξύτητα.

Τους ίδιους χρησιμοποιώ και με το LUNT LS60THa/B600-1200/LS50FHa DS... :wink:

 

Δεν χρειαζόμαστε πολύ γυαλί... :wink:με άλλα λόγια.

Ευχαριστώ Κώστα...

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τηs απαντησειs και κατι ακομα εναs ζουμ θα με καλυπται γιατι εχω μονο εναν 25mm και περιμενα να παρω το ηλιακο τηλεσκοπιο, και να παρω προσοφθαλμιουs και για το nexstar συνδιαζονταs και για τα δυο λογο οικονομιαs
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο καλορίζικο το νέο σου τηλεσκόπιο!

 

Οι φακοί που μπορείς να χρησιμοποιήσεις κυμαίνονται από 6mm και άνω. Γενικά ισχύει η παραδοχή ότι οι φακοί για παρατήρηση στο Ha δεν θα πρέπει να έχουν πολύ γυαλί. Προσωπικά όμως διαπίστωσα ότι ο zoom της Baader ταιριάζει μια χαρά και σου επιτρέπει να βλέπεις τον ήλιο σε διάφορες μεγεθύνσεις ιδίως από 8-15mm. Αν αυτό ισχύει για το δικό μου τηλεσκόπιο, που είναι double stacked (2 φίλτρα etalon) και άρα παρέχει πιο σκοτεινές εικόνες, ισχύει πολύ περισσότερο για το δικό σου, που, λόγω του ενός φίλτρου etalon, παρέχει περισσότερο φωτεινές. Για το zoom της Lunt δεν έχω προσωπική εμπειρία, διαβάζοντας όμως πριν 2 χρόνια που είχε βγει τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, είχα διαπιστώσει ότι ήταν υποδεέστερο του αντίστοιχου της Baader.

 

Προσωπικά, επειδή έχω μονίμως στημένο το τηλεσκόπιο για χρήση, έχω πάνω του έναν 6mm wide angle της Burgess/TMB (planetary series), ο οποίος επίσης έχει πολύ γυαλί, αλλά μου επιτρέπει να έχω διαρκώς ολόκληρη την επιφάνεια του ηλιακού δίσκου στο πεδίο μου και ταυτόχρονα να μπορώ να παρατηρώ τα ηλιακά φαινόμενα με τη μέγιστη δυνατή μεγέθυνση και ευκρίνεια.

 

Στη διάθεσή σου

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω φιλε μου το εχω δυο βδομαδεs και εχω δει μονο μια φορα με εχει φαει η συννεφια. θα δω τι θα παρω ο ζουμ σιγουρα θα με καλυπται μια χαρα η ορθοσκοπικοι προσοφθαλμιοι εχουν καλητερα αποτελεσματα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά κάνουν, επειδή έχουν μεγάλη οπτική οξύτητα και λίγα οπτικά στοιχεία, έχουν όμως και μειονεκτήματα, όπως μικρό έως πολύ μικρό eye relief και μικρό φαινομενικό πεδίο. Είναι δηλαδή δύσχρηστοι φακοί, αν το τηλεσκόπιό σου δεν κινείται αυτόματα με αστροστάτη και πρέπει συνεχώς να διορθώνεις την κίνησή του χειροκίνητα. Νομίζω ένα zoom, όπως της Baader, θα σου χρησιμεύσει τόσο στην ηλιακή, όσο και στη νυχτερινή παρατήρηση.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το τηλεσκοπιο το εχω στη βαση του nexstar. εσυ ποιουs προσοφθαλμιουs χρεισημοποιηs? ξερω οτι οι ζουμ προσοφθαλμιοι δεν εχουν την πιοτητα που εχει εναs απλοs προσοφθαλμιοs η κανω λαθοs παντοs ευχαριστω για τη βοηθεια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιώ δύο βασικές επιλογές, ανάλογα με τις… ορέξεις και τον διαθέσιμο χρόνο μου:

1.Μόνιμα τον 6mm Burgess/TMB, μαζί με α) έναν ομοειδή των 9mm και δύο Meade SP στα 12 και 15mm, ή β) το zoom της Baader.

2.To binoviewer μου, όταν έχω πολύ χρόνο για εξονυχιστική παρατήρηση ή σκιτσάρισμα του ήλιου.

 

Αν μπορείς να τοποθετήσεις «piggy back» το Lunt πάνω στο nexstar, τότε θα μπορείς να παρατηρείς ταυτόχρονα τον ήλιο, τόσο στο στο Ha, όσο και στο ορατό φως με τη χρήση ενός Baader φίλτρου.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τηs απαντησειs και κατι ακομα εναs ζουμ θα με καλυπται γιατι εχω μονο εναν 25mm και περιμενα να παρω το ηλιακο τηλεσκοπιο, και να παρω προσοφθαλμιουs και για το nexstar συνδιαζονταs και για τα δυο λογο οικονομιαs

 

Πώς το στήνεις στη βάση του nexstar; Μπορείς να βαλεις μία φωτογραφία; Σκέπτομαι να τα συνδυάσω γιαυτό σε ρωτώ. Βασικά στόχευα στο lunt 60mm, αλλά η οικονομική κρίση ΄μας κάνει αν μη τι άλλο σκεπτικούς με την αγαπημένη μας ενασχόληση.

 

Αν μπορείς να τοποθετήσεις «piggy back» το Lunt πάνω στο nexstar, τότε θα μπορείς να παρατηρείς ταυτόχρονα τον ήλιο, τόσο στο στο Ha, όσο και στο ορατό φως με τη χρήση ενός Baader φίλτρου.

 

Πολύ καλή ιδέα.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αλέξιε...(3c273)...ΔΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ

Το Δ.Η.Δ, έχει πολλές πληροφορίες σχετικά με την παρατήρηση του ήλιου και άλλα πολλά...

 

Κάπως έτσι γίνεται και με το LUNT35... :idea:

Ελπίζω να σε βοήθησα...κάπως.

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Πέτρο. Παρακολουθώ ανελλιπώς το δελτίο και χορταίνω ήλιο και φαινόμενα. Να κάνω μια ρητορική ερώτηση; Αξίζει λίγο σφύξιμό του ζωναριού για το lunt 60mm σε σχέση με το lunt35 που τώρα διαφημίζεται; Είναι ικανοποιητική η εικόνα σχετικά με τα 400 ευρώ που διαφέρουν;
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξη

Ένας λόγος που κρατώ το Coronado PST/SolarMax40/TMax filter DS..και δεν το έχω αποσυνθέσει για να προχωρήσω σε ένα καλά μελετημένο PST/Modification, αν και διαθέτω όλα τα εξαρτήματα για αυτό τον σκοπό,είναι γιατί χαίρομαι την παρατήρηση του δίσκου το ίδιο καλά με το LS60THa DS.

Ρώτα και τον Στράτο...!!!

Απλά για την φωτογράφηση είναι σίγουρα το LUNT60mm πιο άνετο από τα 40mm.Εξάλλου είναι γνωστό ότι όσο μεγαλύτερος ο αντικειμενικός ..τόσο περισσότερη πληροφορία μαζεύουμε... :wink:

 

Παρ'όλα αυτά βλέπουμε ότι και με το PST κάποιοι κάνουν εξαιρετικές φωτό.(εικόνα στο Δ.Η.Δ, της τεράστιας εκτίναξης πλάσματος προχθές...)

 

Εν κατακλείδι εάν ενδιαφέρεσαι μόνο για οπτική επαφή με τον ήλιο, νομίζω το LUNT35 DS είναι υπέρ αρκετό.

Θέλει μόνο λίγο προσοχή γιατί τελευταία ακούγονται κάποια παράπονα.. :-k σχετικά με το LUNT35mm.

 

Για οτιδήποτε άλλο ..εδώ είμαστε... :wink:

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξη

 

Εν κατακλείδι εάν ενδιαφέρεσαι μόνο για οπτική επαφή με τον ήλιο, νομίζω το LUNT35 DS είναι υπέρ αρκετό.:wink:

 

Οφείλω να κάνω μια διόρθωση...

Το LUNT 35mm διατίθεται σε δύο εκδόσεις:

a)LS35T BASIC PACKAGE B400

b)LS35T DELUXE PACKAGE B600

 

έγραψα κατά λάθος DS ..που σημαίνει Double stacked.

 

Τα LS35T δεν είναι DS. Απλά διαφέρουν στο Blocking Filter που διαθέτουν.Το ένα είναι με άνοιγμα 4mm (B400) το δε άλλο με άνοιγμα 6mm (B600), που σημαίνει καλύτερο οπτικό πεδίο.

 

Αυτό προς αποφυγή παρεξήγησης και κακής ενημέρωσης.

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγνωμη φιλε που αργησα να απαντησω στο κουτι του εχει ολα οσα χρειαζεσαι για να το βαλειs στην βαση που θελειs ακομα και σε φωτογραφικο τριποδο ειμαι χρονια που παρατηρω τον νυχτερινο ουρανο αλλα ο ηλιοs με εχει ενθουσιασει.

LS35T.thumb.jpg.45a9f1262ea5518cb93a4ef4154427d6.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νάσαι καλά και ευχαριστώ. Απο τα γραφόμενα καταλαβαίνω ότι σε ικανοποιεί ΄το τηλεσκόπιο αυτό. Μου αναπτέρωσες το ηθικό γιατί αποτι μαθαίνω η τιμή του Lunt60mm έχει αυθηθεί. Και έμένα με ενθουσιάζει η ιδέα της παρατήρησης του ήλιου. Άλλωστε είναι το μόνο άστρο που μπορούμε να παρατηρήσουμε με αυτό το τρόπο.

Στοχεύω ( και ελπίζω) στην αγορά του http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2088

Ευχαριστώ και πάλι.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου αξηζει τα λευτα του μπορει να παρατηρειs μονο τον ηλιο αλλα οτι βλεπειs αλλαζει απο λεπτο σε λεπτο. δεs μια φωτο πωs φαινεται ο ηλιοs μεσα απο το τηλεσκοπιο.

9d99a28857.jpg.3c3ec93e44fb5c243fda71f0d822b9b3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης