Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΠΡΩΤΑΡΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, καλησπέρα!!

Ασχολούμαι με την Αστρονομία τα τελευταία 2 χρόνια.Αποφασίζοντας να ασχοληθώ με την παρατηρησιακή αστρονομία ξέθαψα ένα "τηλεσκόπιο" που είχα πάρει μικρός. Μου φαίνεται όμως ότι αυτό που έχω είναι τραγικό. θα ήθελα την άποψη σας. Πάνω στο κουτί γράφει (Vivitar VIV-TEL-50600 60x/120x Refractor Microscope/Telescope with Tripod *) .

 

Τι δυνατότητες έχει το μαραφέτι λοιπόν?

 

*πάνω στους φακούς έχει:

i) F=10mm

ii) F=5mm

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι αυτό:

viv-tel50600.jpg που κοστίζει 13.49-25$ στην Αμερική, μην περιμένεις και πολλά.

Πραγματικό τηλεσκόπιο θα αγοράσεις από εξειδικευμένο κατάστημα:

http://www.astronomy.gr/

http://www.astroshop.eu/

Και ακόμη και από εκεί δεν θα συμβούλευα να επιλέξεις τα φθηνότερα. Με 350 ευρώ θα αγοράσεις κάτι καλό, ενώ κάτι απολύτως βασικό κοστίζει 140-250 ευρώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελ΄χιστες, αλλά παρατήρησετους πλανλητες και τη σελήνη για λίγο.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σου κι απο εμένα φερμα!

Η αλήθεια είναι οτι το τηλεσκόπιο αυτό δεν έχει πολλές δυνατότητες αλλα μπορείς να ξεκινήσεις να βλέπεις φεγγάρι και κανένα πλανήτη και αν δεις οτι σε ενδιαφέρει περισσότερο να κοιτάξεις για κάποιο καλύτερο. Κι εγώ το πρώτο μου τηλεσκόπιο το είχα πάρει στα 16 και αυτό επειδή είδα οτι ενδιαφερόμουν περισσότερο και δεν με κάλυπταν τα κυάλια που είχα οπότε δούλεψα εκείνο το καλοκαίρι για να το πάρω.

Αν δεις να σε συναρπάζει περισσότερο και έχεις οποιαδήποτε απορία μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου. :D

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης