Jump to content

αγορα προσοφθαλμίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως εχουμε πει πριν μερικες μερες ειμαι και εγω ενας νεος παρατηρητης ,

θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με τα αξεσουαρ ποθ χρειαζομαι .

εχω δει ενα κιτ με προσοφθαλμια και Barlow της Celestron http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=776

 

 

θελω να μου πειτε αν εχει οτι χρειαζομαι και αν ειναι καλα αυτα που περιλαμβανει η συσκεβασια.

π.χ εχει εναν Barlow 2x της calestron αλλα φυσικα δεν ειναι ο ultima .

και εδω ειναι που θελω την βοηθεια σας σαν ποιο εμπειροι, θα με καλυψει αυτος ο barlow η΄ ειναι καλυτερο να παρω μεμονομενα κοματια οπως π.χ τον ultima

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και φαίνεται καλό για αρχή και αυτό αγόρασα και εγώ πρώτα (και άλλοι έκαναν το ίδιο) δεν θα συμβούλευα να το προμηθευτείς. Αυτό το set στις ΗΠΑ το δίνουν δώρο με ένα καινούριο τηλεσκόπιο ή πωλείται σε προσφορά 50$. Στην χειρότερη περίπτωση κοστίζει 120$ (από μνήμης) άρα είναι υπερτιμημένο στην χώρα μας. Από όσα έχει μέσα χρήσιμο βρήκα μόνο τον Plossl 32mm αλλά μπορείς να βρεις έναν ισάξιο ή καλύτερο με 20-30 ευρώ μόνο (μεταχειρισμένο). Οι υπόλοιποι φακοί έχουν κακό eye relief και ο Barlow, αν και δουλεύει, προσθέτει χρωματικό σφάλμα.

Αφού διαθέτεις τηλεσκόπιο f/5 θα χρειαστείς σχετικά καλούς φακούς και επειδή έχει εστιακή μόλις 750mm θα σου χρειαστεί ο Barlow. Προτείνω να δώσεις τα χρήματα για έναν Baader Hyperion Zoom που μόνος του αξίζει περισσότερο από όσο ολόκληρο το σετ. Μπορείς να αγοράσεις τον Celestron Ultima ή κάποιον παρόμοιο, ίσως όμως να σε εξυπηρετήσει και ο 2.25x Barlow του Hyperion. Είναι υψηλότατης ποιότητας σύμφωνα με τις αναφορές. Να σημειώσω πως και ο Ultima περί τα 2.2x αποδίδει με τους περισσότερους φακούς, ενώ ο Barlow του Hyperion Zoom μετατρέπεται σε κανονικό Barlow με έναν προσαρμογέα Τ2 σε 1.25", που δεν χρειάζεται να είναι clicklock). Οι Celestron, Orion Shorty Plus και Televue βρίσκονται και μεταχειρισμένοι, σε τιμές 40-80 ευρώ, ενώ και τον Zoom μπορείς να τον βρεις περί τα 150.

Με αυτά τα 2 τεμάχια και έναν φακό SWA μικρής εστιακής, 35-24mm μπορείς να καλύψεις όλο το πρακτικό φάσμα του τηλεσκοπίου, από κόρη εξόδου 7-5mm έως και 0.7mm. Χωρίς μεγάλο όγκο, βάρος και έξοδα. Αν πάρεις έναν ES68 24mm θα είσαι καλυμμένος, αλλά χρησιμοποιώντας την δυνατότητα 2" μπορείς να ανέβεις στον ES68 34 ή τον Hyperion Aspheric 36 και να μεγιστοποιήσεις το πεδίο σου. O Hyperion 24 δυσκολεύεται στα f/5, όπως και οι SWA της Skywatcher ή οι Meade QX. Αναγκαστικά θα ξεπεράσεις τα 100 ευρώ για έναν τέτοιο καλό φακό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για τον Barlow, εγώ έχω τον Televue 2x είναι εξαιρετικής ποιότητας. Επίσης έχω και ένα κινέζικο αχρωματικό, ο οποίος σε αργό τηλεσκόπιο είναι καλός, στα f5 όμως μάλλον δημιουργεί χρωματικό σφάλμα (δεν το έχω δοκιμάσει στο γρήγορο). Προτείνω το TV Barlow μαζί με Hyperion Zoom ή Celestron Zoom.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης