Jump to content

Ηλεκτρικό κολλητήρι με βάση LIDL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο μου ήρθε το newsleτter από Lidl και είδα το κολλητήρι το οποίο είναι φοβερό!!!

Και επειδή ο καιρός είναι για εργασίες και πατέντες θα σας χρειαστεί!!! Είπα να σας ειδοποιήσω μιας και θα το θέλουν αρκετοί

 

http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg//SID-03F6F251-5ED4585B/lidl_gr/hs.xsl/index_19496.htm?rdeLocaleAttr=el&address=index_19496.htm :mrgreen:

 

 

 

 

Λάθος κατηγορία το ποστ μετακίνηση κάποιος

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το συγκεκριμένο κολλητήρι το έχω πάρει και εγώ και δυστυχώς δεν κάνει για την δουλειά του (ή εκτός και αν έπεσα σε κακό κολλητήρι) η κόλληση με αυτό το κολλητήρι μετατρέ[εται σε σβόλους και δεν κάνει κόληση. θα προτιμούσα (και θα πάρω ένα νέο) να πάρω ενα κολλητήρι από κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα το οποίο θα κάνει την δουλειά του.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν θελεται να παρεται ενα καλο κολητηρι(απο ηλεκτρονικο μαγαζι) προτιμηστε μαρκας Andex πραγματικα αντεχει χρονια,απλως οταν προτοκολησεται μ'αυτο στην αρχη ''λουστε το'' με καλαι για προστασια της μυτης.Αυτο θα μπορειται να το κανεται και καθε φορα που αρχιζεται να κολατε και ειναι καλο για να πιανει η κοληση στα εξαρτηματα που κολαται η ξεκολατε.

Αυτα ολα σας τα λεει ενας πρωην ηλεκτρονικος που εχει ''φαει'' ολη του τη ζωη στις κολησεις

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντίθετα με τους προλαλήσαντες, το κολλητήρι που "μου κλήρωσε" από το Lidl είναι αξιοπρεπές και μάλιστα έχω κάνει κάποιες δύσκολες κολλήσεις (κοσμήματα-χοντρό ατσαλόσυρμα) και χωρίς σολντερίνη.

Φυσικά ποτέ δε θα γίνει ένα antex ή ένα weller, αλλά κοστίζει όσο μια μύτη τους. Έτσι, για τη χρήση που του κάνω -αραιά και που- νομίζω ότι τα αξίζει τα λεφτά του, αν φυσικά σας "κληρώσει" κι εσάς...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το συγκεκριμένο κολλητήρι το έχω πάρει και εγώ και δυστυχώς δεν κάνει για την δουλειά του (ή εκτός και αν έπεσα σε κακό κολλητήρι) η κόλληση με αυτό το κολλητήρι μετατρέ[εται σε σβόλους και δεν κάνει κόληση. θα προτιμούσα (και θα πάρω ένα νέο) να πάρω ενα κολλητήρι από κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα το οποίο θα κάνει την δουλειά του.

 

Χωρίς να έχω δουλέψει το συγκεκριμένο, όταν το πήρες το γάνωσες στην αρχή (όπως λέει ο Νίκος)?

"Ιf Ι was in ww2 they ''d call me spitfire..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μην τρελαίνεστε, ένα καλό κολλητήρι ποτέ δεν πάει χαμένο, αλλά ένα καλό κολλητήρι κοστίζει πάνω από 30€.

Το συγκεκριμένο κολλητήρι είναι πολύ αξιοπρεπές σε σχέση με την τιμή του!!! Και για 9€

κάνει τέλεια την δουλεία για όποιον δεν μπορεί να δώσει παραπάνω. Επίσης κάθε νέο κολλητήρι θέλει

γάνωμα η μύτη του αλλά και σε κάθε νέα μύτη. Άρα δεν φταίει το κολλητήρι αλλά εμείς που δεν ξέρουμε

πως να το χρησιμοποιήσουμε!!! :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το εχω γανώσει όπως και την δεύτερη μύτη που έχει και είχα τα ίδια αποτελέσματα, απλά μου έλαχε το προβληματικό.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά χαρά,

μπορεί να κάνει για κολλήσεις μετάλων κλπ., αλλά όχι για μικροηλεκτρονικά, είναι πολλά τα 30W.

Επίσης, τα κολλητήρια που γανώνονται πρέπει να έχουν μύτη καδμίου, αλλιώς δημιουργούνται οι σβώλοι

που ειπώθηκαν παραπάνω.

Τα φθηνά μοντέλα των Ersa, Antex, Weller αξίζουν το κόστος και τα έχεις για μιά ζωή.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω το αλλο που φερνει το Lidl με μεγαλυτερη βαση και ρυθμιζομενη θερμοκρασια. Το ειχα παρει 13€ νομιζω. Το ειχε βγαλει την επομενη εβδομαδα απο αυτο που δειχνετε. Μου ελυσε τα χερια. Για καποιες δουλειεςς τα 30watt ισως ειναι πολλα και αν δεν ειναι καλο το καλαϊ να γινονται και ψυχρες κολλησεις.

Αν δεν βιαζεστε να προτιμήσετε αυτο με τη ρυθμιζομενη θερμοκρασια. Τα αξιζει τα λεφτα του. Εχω φτιαξει κυκλωματα για ενισχυτακια και overdrive/booster με αυτο και μιλαμε για ψιλοδουλεια που απο τη θερμοκρασια και μονο χαλανε τα τρανσιστορ.

GR_54327_01_b.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα 25-30 watt ειναι καλα οταν οι κολησεις ειναι γρηγορες και στοχευμενες,τα τρανζιστορ τα κλασικα δεν καιγονται με τοση θερμοκρασια εκτος αν ειναι τυπου smd οποτε πρεπει να εχει και ψιλη μυτη το κολητηρι Η ψιλη μυτη βοηθαει και στο να μην καιγονται ευκολα τα εξαρτηματα γιατι εχει πιο μικρη επιφανεια θερμανσης

 

Τελος συνηθως ενας λογος που γινονται ψυχρες οι κολησεις ειναι γιατι η επιφανεια που κοληθηκε δεν ελειωσε καλα.Το καλαι δεν νομιζω να φταιει

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα 25-30 watt ειναι καλα οταν οι κολησεις ειναι γρηγορες και στοχευμενες,τα τρανζιστορ τα κλασικα δεν καιγονται με τοση θερμοκρασια εκτος αν ειναι τυπου smd οποτε πρεπει να εχει και ψιλη μυτη το κολητηρι Η ψιλη μυτη βοηθαει και στο να μην καιγονται ευκολα τα εξαρτηματα γιατι εχει πιο μικρη επιφανεια θερμανσης

 

Τελος συνηθως ενας λογος που γινονται ψυχρες οι κολησεις ειναι γιατι η επιφανεια που κοληθηκε δεν ελειωσε καλα.Το καλαι δεν νομιζω να φταιει

Σε εμενα παντα το καλαι εφταιγε. Μαλιστα αυτο που δινει το Lidl μαζι με τα κολλητηρια το βρηκα πολυ καλο για γρηγορες κολλησεις. Σε αλλο που ειχα αγορασει απο καταστημα με ηλεκτρικα στα 20 watt δεν ελιωνε γρηγορα με αποτελεσμα να απαιτει μεγαλυτερη θερμοκρασια ή να κρατησεις λιγο παραπανω το κολλητηρι στην επιφανεια. Θανασιμα και τα δυο για τρανσιστορ.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια κολαω με καλαι 25 χρονια γεματα.Η κοληση που θα αγορασεις απο ενα καλο ηλεκτρονικο μαγαζι δεν θα ειναι της πλακας

 

Τα τρανζιστορ (οχι τυπου smd)δεν καιγoνται ευκολα με κολητηρι 20 watt γι'αυτο οπως ειπα οι κολησεις πρεπει να ειναι γρηγορες και στοχευμενες,αυτο ομως προυποθετει να εχει κανεις καποια μικρη πειρα σ'αυτα δεν μπορει απο τη μια στιγμη στην αλλη ο καθενας να παει να κολησει χρειαζεται αρκετη προπονηση η εμπειρια ερχεται με τα χρονια σε ολους τους τομεις ισχυει αυτο

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nik71 δεν θα διαφωνησω με οσα λες. Απλα απο τη δικη μου πλευρα σου λεω πως εχουν τα πραγματα. Δεν κολλαω χρονια. Απλα φτιαχνω DIY πεταλακια καμια φορα.

th_20110430_003.jpg

th_20110502_001.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτα δεν τα εχω δοκιμασει μαλλον ειναι για smd εξαρτηματα κοινως ''ψειρες'' Ειναι αυτες οι πλακετες που εχουν διπλοτυπομενα εξαρτηματα και απο τις 2 οψεις
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ακριβως σε τι αναφερεσαι. Τα φτηνα τρανσiστορ που βαζουμε ειναι mosfet. Καιγονται πολυ ευκολα. Τα καλα δεν τα φερνουμε σε επαφη με το κολλητηρι. Τα βαζουμε πανω σε βασεις που εχουμε κολλησει στο κυκλωμα, ωστε να τα αλλαζουμε ευκολα και να μην καιμε transistor των 2€ και 5€ απο απροσεξια.Η πλακετα ειναι μια διατριτη πλαστικη με χαλκινους διαδρομους μονο απο τη μια πλευρα. "Κοβουμε "οπου θελουμε δημιουργοντας το κυκλωμα. Απο την αλλη πλευρα βαζουμε τα εξαρτηματα (τρανσιστορ, πυκνωτές, αντιστασεις) και τις γεφυρες(συρματακια που περισευουν απο τις ακρες των αντιστασεων). Απο τις φωτογραφιες πιστευω καποιος καταλαβαινει για το μεγεθος. Μαλιστα το μικρο το κυκλωμα ειναι λιγο μικροτερο απο ενα διευρο. Το κολλητηρι του Lidl με την ψηλη μυτη και το καλαι 40/60 που ειχε μεσα με βολεψε πολυ για αυτη τη δουλεια.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα mosfet εχουν εφαρμογες σε πολλα κυκλωματα και κυριως σε Hi-end ενισχυτες χαρακτηριζονται απο χαμηλο θορυβο και πολυ χαμηλη παραμορφωση σηματος

 

Οντως ειναι λιγο πιο ευκολο να καουνε στην κοληση γιατι ειναι πιο ευσθητα σε υψηλες θερμοκρασιες γιαυτο λοιπον πρεπει να χρησιμοποιουμε καλα εργαλεια και οχι της πλακας οπως πουλανε σε κατι πολυκαταστηματα

 

Σε μια πλακετα κολαμε παντα προτελευταια τα τρανζιστορ και τελευταια τα ολοκληρωμενα κυλωματα αυτα δηλ. που ειναι με πολλα ποδια(μοιαζουν σαν ''σαρανταποδαρουσες'') εκτος αν ''φοραει'' βαση οπως φαινεται στη φωτο και ενοειται οτι αυτο ειναι εξω απο τη βαση του οταν τη κολαμε

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι στα ολοκληρωμενα βαζουμε βασεις http://www.banzaimusic.com/image.php?id=246&type=D και στα υπολοιπα ευπαθη κοβουμε απο αυτο http://www.banzaimusic.com/image.php?id=6833&type=D οπως θελουμε.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω κ το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για να κολλάω τα καρφιά απ τα καλώδια για τις κιθάρες.Μέχρι εδώ καλά είναι.Τώρα για τραντζίστορ κ λεπτοδουλειές μάλλον θα χρειαστείτε κάτι καλύτερο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης