Jump to content

Στηριξη για 13/15kg απο 500-1600mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι μου, σας χαιρετω απο τη διπλανη Ιταλια.Αν και ..γραφω πιο συχνα στην ενοτητα των φωτογραφιων..και πολloi ισως δεν με ξετετε καν σκεφτηκα να κανω την αρχη και απευθυνθω σε σας για να παρω τη γνωμη σας πανω σς ενα θεμα που πιστευω απο τον τιτλο ειναι ευνοητο.

 

Αυτη τη στιγμη ειμαι κατοχος μιας CG5GT και φωτογραφιζω βαθυ ουρανο απο 500mm εως 945μμ με ενα 80ρακι και ενα C6 εδω και 3/4 χρονια.

Καποια στιγμη..(στο μελλον η΄ στα ονειρα μου). ](*,) θα ηθελα να αυξησω το εστιακο μηκος στα 1600 χιλιοστα πανω κατω με ενα RC8 carbon fiber.

 

Eπειδη η CG5 μεχρι και 10κιλακια κοντα κοντα τα αντεχει αλλα ουτε γραμμαριο παραπανω...και επειδη δεν θα θελα να χασω αναλυση..θα πρεπει στο μελλον να περασω σε μια στηριξη λιγο πιο καλη.Ακομα και μονο με το RC8 kai μια ΟΑG...πιστευω οτι στα 1620 χιλιοστά θα πρεπει να φοβαμαι και τον παραμικρο αερα με τη Cg5

 

Στο μυαλο μου εχω 3 βασεις αυτη τη στιγμη...

 

IEQ45 V2 (πολυ ελαφρια..πραγμα που μου αρεσει...αλλα...το feedback ειναι...ελαχιστο..ακομα και απο το yahoogroup.....(ειδα τα μυνηματα εδω καθως καιτο τερας των 44 σελιδων στο...CN)...

CGEM DX....αλλα εχω...καποιες αμφιβολιες στο αν τ-αξιζει τα 2k....οσο και για το βαρος..πηγαινοερχομαι συχνα ..kai to τριποδο μου φαινεται τερας.

και την απλη CGEM.

 

( την EQ6 την αφησα επιτηδες απ'εξω γιατι..υπαρχει feedback να φαν και οι κοτες :) ).

 

Γι'αυτο το βαρος (13-15κιλα μαζι με καμερες κλπ)...τι θα κανατε στη θεση μου?

Eχετε εμπειρια με αυτες τις 3 βασεις?

 

Ειδα το πολυ συνθετικο αλλα καλο μυνημα του Γιαννη Φαρμακοπουλου για την ΙΕQ45 V1.Εχω την Εντυπωση οτι θα την δουλευα στο οριο....Την εχετε δει απο κοντα η΄ εν δραση? Eγω δυστυχως δεν την εχω δει καθολου.

 

To setup θα αποτελειται βασικα απο ενα οδηγητικο (Skywatcher Equinox 80ED 3kg) και το καταδιοπτρικο.

 

 

Εαν εχετε εναλακτικες..μεχρι 2κ...μη διστασετε να προτεινετε.

 

 

1000 ευχαριστω για την προσοχη σας,

Φιλικα,

Μιχαλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης