Jump to content

Ερώτηση για αγορά (κιάλια)


EvaCon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Επειδή ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά στο χώρο της αστρονομίας, θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κιάλια με σκοπό την παρατήρηση του έναστρου ουρανού. Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι προχωρημένο και πανάκριβο καθώς δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις :| αλλά για κάτι που θα καθιστά δυνατή μια παρατήρηση. Κάποια πρόταση??

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα

Στο αγιάζει των λειμώνων στη μόνη άκρη του κόσμου..." Οδ.Ελύτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για άλλους μπορείς να χρησιμοποιήσεις φθηνά κιάλια σαν εκείνα που πωλούν κατά καιρούς τα Lidl (10x50, 20 ευρώ) ή τα περιώνυμα Celestron Skymaster (15x70, 100 ευρώ)

Άλλοι πρεσβεύουν πως αξίζει τον κόπο να ανέβεις κατηγορία αγοράζοντας κιάλια από εταιρίες σαν την Helios ή την Oberwerk, συνήθως από το εξωτερικό (υπάρχουν και τα Vixen στην Ελλάδα).

Άλλοι επαφίενται στο όνομα των Canon και Nikon και οι λεφτάδες αγοράζουν Zeiss και Leica.

 

 

Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι προχωρημένο και πανάκριβο καθώς δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις αλλά για κάτι που θα καθιστά δυνατή μια παρατήρηση.

Στην περίπτωση αυτή θα συνιστούσα ένα απλό 10x50 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=788 και αν έχεις καλό τρίποδα ακόμη και 15x70 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=747

Μπορείς να διαβάσεις την αρνητική κριτική τέτοιων κιαλιών http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15729&highlight=skymaster

αλλά να έχεις υπόψιν πως πολλοί εδώ και στο εξωτερικό αυτά έχουμε και χρησιμοποιούμε και κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ! :-)

όταν λέω πανάκριβα εννοώ σε κατηγορία 500και ευρώ γιατί βρήκα διάφορα σε αυτές τις τιμές που μάλλον ξεφεύγουν λιγάκι. Το SkyMaster 15Χ70 (CE71009 ) είναι ένα από αυτά που έχω στα υπόψιν μου, απλά το θέμα είναι να είναι κάτι που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με γυαλιά (έχω μυωπία) γι αυτό ψάχνω κάτι που θα κάνει τη δουλειά του και δεν θα με παιδεύει! :roll:

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα

Στο αγιάζει των λειμώνων στη μόνη άκρη του κόσμου..." Οδ.Ελύτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μείνω στο ότι θέλεις κιάλια για παρατήρηση του ουρανού επειδή ο καθένας τον όρο "παρατήρηση" τον εννοεί διαφορετικά.

 

Για παράδειγμα κάποιος το να κοιτάει τις Πλειάδες και μερικά φωτεινά αντικείμενα όπως η Σελήνη ξανά και ξανά για μερικά λεπτά το ονομάζει παρατήρηση οπότε είναι φυσικό να μη χρειάζεται ποιοτικά κιάλια. Κάποιος άλλος σκανάρει τον ουρανό βλέποντας τα ευκολότερα highlights για 5-10 λεπτά και πάλι το ονομάζει παρατήρηση. Και κάποιος άλλος το να ψάχνει για συγκεκριμένους εύκολους και δύσκολους στόχους διαθέτοντας αρκετό χρόνο με χάρτη και πλάνο παρατήρησης το ονομάζει και αυτός παρατήρηση.

 

Το "εντελώς ερασιτεχνικά" που αναφέρεις επίσης, δεν δίνει πολλά στοιχεία. Δεν θα μπορούσα να προτείνω, χωρίς να ξέρω τι χρειάζεσαι εκτός και αν βλέπω όλους τους παρατηρητές σαν εμένα. Θα ήταν κάπως εγωιστικό. Οπότε το ερώτημα είναι, τι εννοείς εσύ παρατήρηση; Ανάλογα διαλέγεις, υπάρχουν πολλά θέματα στην κατηγορία με τα κιάλια και κάποια τεστ όπως διάβασες προηγουμένως.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην περίπτωση αυτή θα συνιστούσα ένα απλό 10x50 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=788

 

Δεν τα ήξερα αυτά. Είναι κάποια που τα έχεις δοκιμάσει, έχεις προσωπική άποψη; Βλέπω έχουν και πρίσματα BK7. Πιστεύεις ότι αυτό είναι καλό;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΒΑΘΥ ΟΥΡΑΝΟ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΤΡΙΠΟΔΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΥΑΛΙΑ ΑΥΤΑ ΡΩΤΑ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύα, σου απαντά ο Κωνσταντίνος που γνωρίζει για κιάλια σχεδόν όσα εγώ γνωρίζω για τις ψυχικές παθήσεις. Ρώτα τον ό,τι θες, αφού καθορίσεις το ποσό που σκοπεύεις να ξοδέψεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην περίπτωση αυτή θα συνιστούσα ένα απλό 10x50 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=788

 

Δεν τα ήξερα αυτά. Είναι κάποια που τα έχεις δοκιμάσει, έχεις προσωπική άποψη; Βλέπω έχουν και πρίσματα BK7. Πιστεύεις ότι αυτό είναι καλό;

 

Ευχαριστώ Κώστα αλλά υπερβάλεις σχετικά με τις γνώσεις. Είναι όμως και πολύ βασικό αν προτείνεις κάτι να έχεις και προσωπική άποψη. Θα ήθελα να ξέρω αν έχεις τα κιάλια αυτά και τα προτείνεις γιατί τα έχεις δοκιμάσει. Επίσης το ότι έχουν ΒΚ7 πρίσματα είναι εντάξει για εσένα για αστρονομική χρήση;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε, με τον όρο παρατήρηση δεν εννοώ σε καμία περίπτωση το να κοιτάξω τη Σελήνη για κάποια λεπτά ή ένα ανάλογο ουράνιο σώμα. Το "εντελώς ερασιτεχνικά" το αναφέρω για να τονίσω πως δεν είμαι ειδική επί του θέματος, πχ πέρυσι στην εξόρμηση των ερασ αστρονόμων στα Γρεβενά, η εικόνα της πλειοψηφίας με υπολογιστές, μεγάλα τηλεσκόπια και κιάλα ήταν κάτι άγνωστο για μένα. Έχω διδαχθεί τα βασικά της αστρονομίας στο πανεπιστήμιο και απλά θα ήθελα να το ψάξω το θέμα :) αρχίζοντας με την παρατήρηση του ουρανού. Ως γνωστόν, τα κιάλια ενδείκνυνται για κάτι τέτοιο γι αυτό ψάχνω να αγοράσω κάτι καλό που θα με βοηθήσει αρχίζοντας από τα βασικά να προχωρήσω σιγά σιγά στα επόμενα!

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα

Στο αγιάζει των λειμώνων στη μόνη άκρη του κόσμου..." Οδ.Ελύτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό μου ακούγεται σοβαρό ερασιτεχνικό αν λέει κάτι ο όρος. :D Αφού σε καλωσορίσουμε μιας και το ξεχάσαμε, να σου πω ότι, εφ' όσον γνωρίζεις τα βασικά της αστρονομίας θα σε βοηθήσει πολύ. Μπορείς να αναγνωρίζεις και τους αστερισμούς ή έχεις χρησιμοποιήσει/δει ποτέ επιπεδόσφαιρο;

 

Κιάλια μαζί με ένα χάρτη του ουρανού, μπορούν να κάνουν την εισαγωγή κάποιου στην αστρονομία μια απλή και απολαυστική υπόθεση. Το μεγάλο κομμάτι του ουρανού που βλέπουν κάνει εύκολη την εύρεση των αντικειμένων συμβάλλοντας στην γρήγορη απόκτηση γνώσης για το που βρίσκεται το κάθε τι. Όσο πιο πολύ χρόνο μπορείς να αφιερώνεις, τόσο περισσότερο αναφύεται η ανάγκη για καλά οπτικά που βοηθούν στο να λαμβάνουμε τις καλύτερες εικόνες, αλλά και όταν αργότερα αποκτήσουμε εμπειρία, να εντοπίζουμε με άνεση τα πιο αμυδρά αντικείμενα. Έτσι η παρατήρηση γίνεται απόλαυση με αποτέλεσμα να αδημονούμε για την επόμενη φορά που θα μπορούσαμε να διαθέσουμε χρόνο.

Από την άλλη μεριά κάποιος που δεν μπορεί να διαθέσει χρόνο ίσως να κάνει συμβιβασμό στην ποιότητα.

 

Ευτυχώς ποιότητα πια, δεν σημαίνει και ένα κάρο χρήματα. Άρα μπορείς να αγοράσεις κάτι καλό από την μεσαία κατηγορία τιμών και επάνω. Όλα όμως είναι συνάρτηση του ελεύθερου χρόνου.

 

Οπότε κάποιες ερωτήσεις που θα βοηθούσαν στην επιλογή σου θα μπορούσαν να είναι:

 

- Μπορείς να διαθέσεις ελάχιστες ημέρες το κάθε έτος;

 

- Μπορείς να διαθέσεις λίγο χρόνο για αστροπαρατήρηση μερικά βράδια κάθε μήνα;

 

- Μήπως έχεις στην διάθεσή σου αρκετό χρόνο για αστροπαρατήρηση αρκετά βράδια κάθε μήνα μέσα η έξω από την πόλη;

 

- Έχεις ανεπτυγμένη την αίσθηση προσανατολισμού;

 

 

Εάν δεν έχεις κοιτάξει ποτέ από κιάλια ίσως είναι καλό να διαλέξεις κάποια με 10Χ μεγέθυνση. Το καλύτερο όμως είναι αν θα μπορούσες πρώτα να δεις και μέσα από μεγαλύτερα κιάλια όπως τα 20Χ. Κάποιοι δυσκολεύονται να βρουν στόχους μέσα από το πεδίο τους, ενώ για άλλους είναι παιχνιδάκι.

 

 

Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω θέματα αλλά θα βρεις πολύ περισσότερα στην κατηγορία "Κιάλια":

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14959

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14739

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15735

 

 

και τα ξαναλέμε αφού ίσως έχεις καταλάβει ακόμη περισσότερο τι ακριβώς χρειάζεσαι. Πιστεύω ότι η επιλογή, θα γίνει έτσι πιο εύκολη. Το χειρότερο είναι να πάρεις κάτι που θα απογοητευτείς, όπως τα παραπάνω προτεινόμενα από τον Κοκκώλη κατ' εμέ, επειδή είτε είναι κακής ποιότητας ή δεν κάνουν για αστρονομική χρήση, τουλάχιστον αυτή που συμπεραίνω ότι θέλεις εσύ, ή τελικά επειδή έχεις περισσότερες δυνατότητες.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ Κωνσταντίνε για την αναλυτικότατη βοήθειά σας! :) Ναι, είμαι ικανή να αναγνωρίσω κάποιους βασικούς αστερισμούς και όσο για το επιπεδόσφαιρο το έχω χρησιμοποιήσει στο πλαίσιο του μαθήματος της αστρονομίας στο πανεπιστήμιο. Στον προσανατολισμό έχω ένα θέμα ακόμη, κάποιες φορές μπερδεύομαι αρκετά!

Θα ψάξω όλα αυτά που προτείνετε και ελπίζω να καταλήξω σε κάτι που θα αξίζει.

Σας ευχαριστώ!

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα

Στο αγιάζει των λειμώνων στη μόνη άκρη του κόσμου..." Οδ.Ελύτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία! Αν μπορείς να αναγνωρίζεις αστερισμούς και να χρησιμοποιείς επιπεδόσφαιρο σημαίνει ότι η εξοικείωση με τις κινήσεις των ουρανίων σωμάτων και με χάρτη ήδη υπάρχει σαν θεμέλιο. Αυτό θα μπορούσε να σε βοηθήσει να καταλήξεις σε μεγέθυνση 20Χ όπου θα βλέπεις και περισσότερα αντικείμενα. Από την άλλη μεριά όμως υπάρχει το θέμα του προσανατολισμού. Αν δεν μπορέσεις μέχρι την αγορά τους να δεις για αρκετή ώρα μέσα από κιάλια 20Χ ψάχνοντας μερικούς απλούς στόχους ώστε να κατανοήσεις αν μπορείς να διαχειριστείς το στενότερο πεδίο τους, τότε θα πρότεινα να μην ανέβεις πάνω από 10Χ. Η συστηματική απασχόληση με αυτή τη μεγέθυνση μπορεί να διαρκέσει για χρόνια.

 

Οπότε μένει μια απάντηση από τις ερωτήσεις η οποία σχετίζεται με την επιλογή. Πόσο χρόνο θα μπορείς να διαθέτεις;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχώς μένω λίγο πιο έξω από τη Θεσσαλονίκη οπότε θεωρητικά και κάθ βράδυ μπορώ να παρατηρώ τον ουρανό. Βέβαια έχουμε και εμείς μια δόση φωτορύπανσης αλλά τα βασικά μπορείς να τα δεις. Βέβαια προσωπικά πιστεύω ότι η παρατήρηση είναι πολύ πιο ωραία όταν υπάρχει ένα παρεάκι το οποίο είναι σχετικό με το θέμα. Διάθεση να υπάρχει..και χρόνος βρίσκεται! :D

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα

Στο αγιάζει των λειμώνων στη μόνη άκρη του κόσμου..." Οδ.Ελύτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως έγραψα σημασία στα χρήματα που θα δώσεις τελικά, έχει ο χρόνος που θα διαθέτεις για παρατήρηση και το πόσο σοβαρά θα ασχοληθείς με τα κιάλια σου. Εφ' όσον έχεις όλες τι καλές προϋποθέσεις, δηλ:

κάπως καλό ουρανό,

δυνατότητα να παρατηρείς ακόμη και καθημερινά -και αν φυσικά το θέλεις-,

συνυπολογίζοντας ότι έχεις κάποια γνώση του ουρανού και ότι θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις χάρτη για τους στόχους σου,

τέλος το ότι σε ενδιαφέρει η παρατήρηση σοβαρότερα,

όλα αυτά είναι ήδη αρκετά για κάποιες προτάσεις. Η δικιά μου γνώμη μου είναι ότι το καλύτερο στην περίπτωσή σου, είναι να αγοράσεις ένα ζευγάρι ποιοτικά κιάλια από την μεσαία ή την premium κατηγορία τιμών. Δεν θα σου πρότεινα με τίποτα χαμηλής ποιότητος κιάλια όπως κάποια που προτάθηκαν παραπάνω.

 

Οι λόγοι είναι ότι με τα κιάλια κακοφτιαγμένα δεν μπορείς να κάνεις το είδος της παρατήρησης που δείχνεις να έχεις δυνατότητα. Ένας από τους πολλούς λόγους που έχω αναφέρει και στο τεστ των Celestron 15Χ70 είναι η γέφυρα που ενώνει τους προσοφθάλμιους σε κακοφτιαγμένα κιάλια. Πιέζοντας με το μάτι ή το φρύδι αλλάζει η εστίαση τους. Κάτι που οι περισσότεροι έχω προσέξει δεν το καταλαβαίνουν αμέσως. Ο στόχος δεν είναι πάντοτε σωστά εστιασμένος με ότι αυτό συνεπάγεται. Όποιος δοκιμάσει να παρατηρήσει σοβαρότερα ή για αρκετή ώρα με αυτά, το ανακαλύπτει αργά η γρήγορα. Διότι συνέχεια πιέζουμε έστω και λίγο τα προσοφθάλμια. Φυσικά ίσως αυτό να μη σε ενοχλούσε αν θα είχες τα κιάλια για να βλέπεις λίγη Σελήνη και τις Πλειάδες αλλά όπως είπες δεν σε ενδιαφέρει μόνο αυτό.

 

Άλλος λόγος είναι τα οπτικά. Εφ' όσον προκύπτει ότι έχεις τις προϋποθέσεις για κάτι παραπάνω, το καλύτερο είναι να αναζητήσεις καλά οπτικά, που θα σου δώσουν το μέγιστο στην παρατήρησή σου και δεν θα χρειάζεται να τα αλλάξεις για κάτι καλύτερο. Δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι άριστο, αλλά τουλάχιστον κάτι πάνω από το μέτριο.

 

Σχετικά με την μεγέθυνση ισχύει αυτό που σου έγραψα παραπάνω. Καλό θα ήταν πριν την αγορά να ρωτήσεις εδώ στο φόρουμ μήπως κάποιος διαθέτει 20Χ μεγέθυνση ώστε να μπορέσεις μετά από λίγη ώρα με αυτά να κατανοήσεις αν μπορείς να χειριστείς το στενότερο πεδίο τους για να βρείς τα αντικείμενα σου. Δεν είναι βέβαια κάτι πολύ δύσκολο, ειδάλλως τα 10Χ είναι ιδανικά για ξεκίνημα.

 

Ρίξε μια ματιά στην Ακτίς http://www.aktistar.com/ Φέρνει τα TS 10X50 MX Marine που είναι από τα καλύτερα που χρησιμοποιώ και πιστεύω θα είναι σε καλή τιμή, ή αν έχεις δυνατότητα μπορείς να κοιτάξεις και σε καταστήματα εξωτερικού για περισσότερη ποικιλία. Το συγκεκριμένο μοντέλο που βγαίνει με διάφορα ονόματα έχει άψογη σχέση τιμής προς απόδοση αφού ανήκει στην Premium κατηγορία ποιότητας. Μεγάλο πεδίο εύκολη εύρεση των στόχων, άριστα πολυεπιστρωμένα, γεμισμένα με άζωτο, ανεξάρτητη εστίαση και πολύ καλά οπτικά. Αρκεί ένα βράδυ με αυτά για να αγαπήσεις τα κιάλια.

 

[fullalbumimg]15135[/fullalbumimg]

 

Τα 20Χ80 Helios Quantum 4 http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15622 πέρασαν από τα χέρια μου και τα θεωρώ πολύ καλά για την μεγέθυνση 20Χ, ώστε να δούμε περισσότερα αντικείμενα του ουρανού. Και αυτά πολυεπιστρωμένα παντού, γεμισμένα με άζωτο, με αρκετά καλή ποιότητα και άριστη τιμή. Στην Ευρώπη δεν έχουμε πολλές αντίστοιχες επιλογές σε 20Χ.

 

[fullalbumimg]15134[/fullalbumimg]

 

 

Το τρίποδο θεώρησέ το απαραίτητο. Προτάσεις για χαμηλού κόστους και γερά τρίποδα, δες εδώ . Οι τιμές είναι χαμηλές για το βάρος που σηκώνουν. Το σύνολο θα είναι φυσικά πολύ χαμηλότερο από τα 500 ευρώ που ανέφερες ότι δεν θέλεις να φτάσεις. Πιστεύω ότι μια τέτοια λύση καλύπτει με το παραπάνω τα όσα ζήτησες, θα έχεις ένα καλό αστρονομικό όργανο που δεν θα χρειαστείς να το αλλάξεις και θα κάνει την εισαγωγή σου στην αστροπαρατήρηση μια απόλαυση.

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτικότατη περιγραφή και βοήθεια! Με βοηθήσατε πάρα πολύ και πλέον έχω μια πρώτη εικόνα για το τι χρειάζομαι!

Εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου καλή συνέχεια με πολλές και όμορφες παρατηρήσεις!

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα

Στο αγιάζει των λειμώνων στη μόνη άκρη του κόσμου..." Οδ.Ελύτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αποκατάσταση της ακρίβειας: Τα χειρότερα κιάλια είναι τα Vivitar 10x50

http://www.amazon.com/Vivitar-Optics-Classic-Armored-Binoculars/dp/B002LZK700

 

ΔΗΛΩΣΗ: Διαθέτω τα Vivitar 10x50 και είναι στην διάθεση όσων διασκεδάζουν με καλειδοσκόπια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω οσους κατεχετε τα κιαλια.

εχει ο πατερας μου στο εξοχικο κατι πολυ παλια (μιλαμε για 30 χρονια) SUPER ZENITH 10x50 fov 7.

εχω πολλα χρονια να τα δω και σιγουρα δεν θα ειναι στην καλυτερη κατασταση.

απο ποιοτητα τι λενε? τα γνωριζετε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης