Jump to content

"Stardust" Observatory - Chalkidiki Μία μικρή αρχή


DimitrisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

 

Μία μικρή αρχή...

 

Επιτέλους κατάφερα να τοποθετήσω τον πυλώνα που μου έφτιαξε με μεράκι ένα φίλος. Η τοποθέτηση έγινε στην ταράτσα του εξοχικού μου στη περιοχή Διονυσίου Χαλκιδικής. Τράβηξα μια γραμμή ρεύματος και ένα καλώδιο δικτύου ώστε τους ψυχρούς μήνες να χειρίζομαι το σύστημα από το εσωτερικού του σπιτιού. Ένα γραφείο και μια καρέκλα συμπληρώνει την ¨υποδομή¨. Ελπίζω το 2013 (αν τη γλιτώσουμε από το ΔΝΤ), να χτίσω κανένα τοίχο και να βάλω και κανένα κεραμίδι...

 

Προς το παρόν ο χρόνος που απαιτείται για να ξεκινήσω την αστροφωτογράφηση μειώθηκε σημαντικά, καθώς η κεφαλή της HEQ5 Pro και τα καλώδια είναι τοποθετημένα μόνιμα. Κατά τη διάρκεια της ημέρας τα καλύπτω με το κάλυμμα της Geoptik το οποίο προστατεύει αποτελεσματικά από τον ήλιο, τη σκόνη και την πρωινή υγρασία. Φυσικά τον ΟΤΑ και την κάμερα τα ασφαλίζω στο σπίτι.

 

Στις φωτογραφίες που επισυνάπτω έχω δύο διαφορετικά setup:

1. Officina Stellare HiperAPO 80 με την ATIK 420 mono, ηλεκτρικό τροχό φίλτρων Starlight Xpress, φίλτρα LRGB και Narrow Band της Baader. Οδήγηση με OAG και Lodestar της Starlight Xpress για DSO.

2. Vixen R200SS με την DMK21AU618.AS της The Imaging Source, για πλανητική φωτογράφηση. Βέβαια έχω κάνει και τον συνδυασμό του R200SS με την ΑΤΙΚ.

 

Ο πυλώνας είναι φτιαγμένος από σωλήνα διαμέτρου 4'', πάχους 5mm, ύψος έως τις ντίζες 1m και βάρος 24Kgr. Είναι βαμμένος με ηλεκτροστατική βαφή. Για καλύτερη απόσβεση κραδασμών το γέμισα με ψιλή άμμο.

 

Τέλος πρέπει να φτιάξω και κανένα καλό λογότυπο...

20120627_89a.thumb.png.5eb848502e855724882d757bab10ec8d.png

20120627_99a.thumb.png.f1e6ee4c66ffe6f3fe338bc3d9b8a604.png

20120620_77a.thumb.png.e3d07c04a176744abab1d593a9b3dde0.png

20120620_73a.thumb.png.d6b054c2724234c288d6781cb935fb4f.png

20120620_81a.thumb.png.35ea0398ddf22de9c47f54f0ea4fe7c4.png

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Δημήτρη καλορίζικο και καλοτάξιδο.Σου εύχομαι να του βάλεις και ένα "κεραμίδι" σύντομα. :cheesy:

ΥΓΕίμαστε και γείτονες έχω σπίτι στην Βεργιά.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαστε γειτονες και δεν το ηξερα; :D η κατοικια των γονιων μου ειναι στα Μουδανια. Διονυσιου ερχομουν μικρος με το ποδηλατο (οπως και τωρα :) ). Δεν ηξερα οτι υπαρχει ανθρωπος Διονυσιου που θα ειχε κατι τετοιο στην ταρατσα του (σιγουρα οχι ντοπιος).

Μονο αστροφωτογραφιση κανεις, ουτε μια απλη παρατηρηση να ερθω να "παρω ματι" :mrgreen: ;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

 

Στην περιοχή Διονυσίου είναι το εξοχικό μου (όχι μέσα στο χωρίο). Η κατοικία μου είναι στη Θεσσαλονίκη αλλά τα Σαββατοκύριακα και τις περισσότερες μέρες του καλοκαιριού μένω στο εξοχικό. Ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με την αστροφωτογράφηση.

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Δημήτρη!!

Καθαρούς ουρανούς να έχεις :P :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και καλές λήψεις να έχεις!

Ξεκίνησες με μια πολύ ωραία κατασκευή και πιστεύω ότι όταν το ολοκληρώσεις θα είναι ακόμα πιο ωραίο!

Καλή συνέχεια.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικη βάση , σίγουρα είναι ένα σημαντικό βήμα αναβάθμισης ! Σου εύχομαι το συντομότερο εκτός από το δάπεδο να βρει και στέγη !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και ελπίζω σύντομα να μπει και κανένα κεραμίδι....

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης