Jump to content

Telescope Service όνομα και πράγμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για να σας αναφέρω σχετικά με το service και την εξυπηρέτηση του Telescope Service. Πρόσφατα μου κάηκε ο τροχός μου της Starlight express (τα στραβά του βουνού) και όπως καταλαβαίνετε πήγα να τρελαθώ απο την κουταμάρα που έγινε μιας και θα ξέμενα απο αυτόματο τροχό για καιρό (τα στραβά τυχαίνουν πάντα καλοκαίρι που έχεις καλό καιρό ).

Αμέσως λοιπόν έστειλα μήνυμα στον Michael Paur και εκείνος μου είπε να του στείλω τον τροχό για επισκευή και να εκτυπώσω σε ένα χαρτί την κουβέντα μας που είχαμε στο email όπου του εξηγούσα το πρόβλημα. Με διαβεβαίωσε ότι θα αναλάβει ο ίδιος με το που θα φτάσει να φύγει απευθείας για αγγλία (Starlight Express) όπως και έγινε. Πήγα λοιπόν στο ταχυδρομείο και έστειλα τον τροχό (φυσικά με έξοδα δικά μου ) και πάλι καλά έφτασε χωρίς κανένα πρόβλημα στον προορισμό του.

Υστερα απο λίγες μέρες ο Michael με ενημέρωνε με email ότι παρέλαβε τον τροχό και ότι τον έστειλε στην SL και το πιο πιθανό να με καλύψει η εγγύηση. Η όλη διαδικασία κράτησε 3 βδομάδες ώσπου τελικά σήμερα παρέλαβα τον τροχό επισκευασμένο και φυσικά δεν πλήρωσα ούτε καν τα μεταφορικά για τον γυρισμό. Παρόμοιο περιστατικό μου είχε τύχει πάλι με ένα eqdir το οποίο και πάλι μου επέστρεψαν καινουργιο.

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

Αν έχετε και εσείς καλά ή άσχημα περιστατικά με το service του TS καλό θα ήταν να αναφερθούν εδώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όταν αγόρασα την lodestar κάμερα την είχα βρεί φθηνότερα σε αγγλία, τους έκανα το σχετκό αίτημα με μαιλ και μου την προσφέρανε στην ίδια τιμή με την αγγλία (ηθελα και κάποια σχετικα αξεσουαρ). στην αγορά σε μαιλ μου έστειλαν το track no. και σε 5 ημέρες την είχα στα χερια μου.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε.. η αλήθεια είναι πως δεν έχω προχωρήσει μέχρι στιγμής σε αγορά από το συγκεκριμένο κατάστημα επειδή είμαι επιφυλακτικός ως προς το after sales! Μόλις μου έδωσες κίνητρο να κάνω την πρώτη μου αγορά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αγορές που γίνονται απο εκεί είναι άπειρες απο τους έλληνες ερασιτέχνες οπότε ντόντ φοβού (τόσα χρόνια γράφαμε greeklish ας γράψουμε λίγο και ελλήνις 8-[ ).

Δεν προωθώ τα ξένα καταστήματα απλά ανέφερα την εμπειρία μου σχετικά με το service.

Πάντως σχετικά με αγορές πρώτα κοιτάζουμε τα δικά μας αστρομάγαζα για εξοπλισμό και αν δεν βρούμε κάτι ή νομίζουμε πως μαζί με τα μεταφορικά μας έρχεται πιο φθηνά απο έξω τότε παίρνουμε απο ξένα καταστήματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΟΛΥ επαγγελματιες.

 

Τα καλύτερα έχω να πω και γω. Άπειρες οι αγορές τα τελευταία τρία χρόνια και

δεν έχω κανένα παράπονο. Πολλές δε ήταν οι φορές που με απέτρεψαν από μια αγορά

γιατί τα προϊόντα που επέλεξα δεν έκαναν για το τηλεσκόπιο που έχω!

Άψογοι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είχα ένα θέμα και παρ' όλο που το πάλεψα δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Συγκεκριμένα τον χειμώνα που πέρασε παράγγειλα μεταξύ άλλων και μία θήκη GEOPTICγια το SCT MEADE 8" LX90 τηλεσκόπιό μου, έχοντας υπ' όψη την διαφορά τιμής ανάμεσα σε T.S. και Πλανητάριο.

Παρ' όλο που είχα γράψει τον κωδικό όπως τον ανέφεραν στον κατάλογό τους, μου έστειλαν μια θήκη της GEOPTIC σε μέγεθος μπαούλου (ίδια με την βαλίτσα που βγαίνει ο ΤΖΑΜΠΑΣ στην σχετική διαφήμηση). ΄Οταν παρέλαβα επικοινώνησα μαζί τους και ζήτησα αλλαγή ή αγορά κάποιου άλλου ισόποσου προϊόντος, αλλά ήταν αρνητικοί. Μάλιστα μου είπαν κάποιες χαζές δικαιολογίες, ότι τάχα ο κωδικός είχε καταργηθεί από τους Ιταλούς και δεν είχαν προλάβει να διορθώσουν τον κατάλογο, (η θήκη που ζητούσα υπάρχει ακόμα στον κατάλογο).

Τελικά πήγα με κατεβασμένη την ουρά στο Πλανητάριο πήρα την θήκη που ήθελα, και μου έμεινε η ΒΑΛΙΤΣΑ αμανάτι, την οποία έβαλα και σε αγγελία στο ASTROVOX αλλά μάταια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ψωνίσει αρκετά πράγματα από TS (τηλεσκόπια-κιάλια-αξεσουάρ). Η εμπειρία μου ήταν μεικτή. Πολύ καλές τιμές (για Ευρώπη), άμεση αποστολή, ταχύτατη εξυπηρέτηση και στις περισσότερες περιπτώσεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Όμως έχω 2 περιστατικά που με ψιλοχάλασαν:

 

1) Ήθελα να αναβαθμίσω τον εστιαστή του 6ιντσου Skywatcher Dob σε crayford. Υπήρχε κατι για 8ιντσο όχι για 6ιντσο. Ρώτησα αν του 8ιντσου θα έκανε για την περίπτωση μου και με διαβεβαίωσαν πως δεν θα υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Αμ δε... Χρειάστηκε να μεγαλώσω την τρύπα του εστιαστή (να 'ναι καλά και ο γείτονας που είχε ψαλίδι για το αλουμίνιο) και να βάλω μετά από αρκετό κόπο τον εστιαστή. Τελικά τα 100 ευρώ δεν πήγαν άκλαφτα, αλλά ρώτησα ακριβώς γιατί ήθελα να αποφύγω την ταλαιπωρία και πήρα ΛΑΘΟΣ απάντηση.

 

2) Παρήγγειλα τα κιάλια TS Marine. Το πρώτο ζευγάρι έφθασε άμεσα και άψογο στα χέρια μου. Δυστυχώς σχετικά σύντομα είχα ένα "μικρό" ατύχημα (απολύτως δική μου ευθύνη) που προκάλεσε μεγάλη ζημιά στο ζευγάρι. Καθώς το κόστος επισκευής θα ήταν σημαντικό μου πρότειναν να μου στείλουν ένα καινούριο δεύτερο ζευγάρι με μεγάλη έκπτωση. Πραγματικά με εντυπωσιάσαν και ήμουν έτοιμος να ανοίξω παρόμοιο thread. Παρέλαβα το δεύτερο ζευγάρι άμεσα άλλα όχι άψογο... Η ευθυγράμμιση του ήταν κακή. Ψάχνοντας το λίγο κι επικοινωνώντας μαζί τους, ανακάλυψα πως είχαν βάλει χέρι στο ζευγάρι πριν το στείλουν και πως το είχαν "ευθυγραμμίσει" γιατί το είχαν παραλάβει απευθυγραμμισμένο από τον παραγωγό του (κάπου στην Κίνα). Εκεί λοιπόν έφαγα μεγάλο ξενέρωμα. Αφενός γιατί σαν πελάτης θέλω να παραλάβω κάτι άψογο και όχι "επιδιορθωμένο", αφετέρου γιατί χάνεις κάθε εμπιστοσύνη για το after sales service, όταν το "διορθωμένο" το διορθώνεις ο ίδιος πολύ καλύτερα (έστω και μετά από ένα δίμηνο και αρκετή προσπάθεια λόγω απειρίας).

 

Θα αγόραζα ξανά από TS? Ναι, αν βρω κάτι σε πολύ καλή τιμή. Υπήρχαν φορές που είδα διαφορές σχεδόν 30% σε σχέση με εγχώριους πωλητές (με τα μεταφορικά)! Υπάρχουν επίσης προϊόντα, που δεν είναι καν διαθέσιμα στην Ελλάδα. Θα έχω πλήρη συνείδηση όμως πως υπάρχει ένα ρίσκο σε αυτά που παραγγέλνω και πως τα πήγαινε-έλα στη Γερμανία μπορεί να εξαφανίσουν το όποιο όφελος.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ έχω μέχρι στιγμής μόνο θετικά σχόλια έχω για την TS.

 

Όσο για το after sale πριν ένα χρόνο έστειλα ένα e-mail με φωτογραφία από μια βαλίτσα η οποία είχε ξεκολλήση σε μια ένωση. Η απάντηση ήταν άμεση. Μου είπαν τον τρόπο με τον οποίο μπορούσα να την επισκευάσω και να μου δώσουν δωροεπιταγή ίσης αξίας ή να τη στείλω πίσω και να μου την αντικαταστήσουν. Έτσι βρέθηκα με επισκευασμένη βαλίτσα και με δωροεπιταγή! =D>

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απειρες αγορες τα τελευταια 5 χρονια. Σωστες συμβουλες pre-sales (και ας χανανε λεφτα), σωστη εξυπηρετηση κατα την αγορα, σωστο after sales. Μονο δυο φορες απο ολες ειχα προβλημα, μια με ενα σετ RGB astrodon που δεν βιδωνε με τιποτα πανω στο τροχο (λαθος σπειρωμα, διαμαρτυρηθηκα και μου τα αλλαξαν με baader) και μια με εναν off-axis που ειχε ερθει σε κακη κατασταση, ψιλοδιαλημενος, και μου τον αντικαταστησανε. Αρκετα καλο σκορ για τον χωρο θα ελεγα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ψωνίσει αρκετές φορές απο την TS. Η άποψη μου είναι οτι είναι ενα πολύ καλό μαγαζί με μεγάλη ποικιλία προιόντων σε αναμενόμενες τιμές.

Δεν έχει μέχρι στιγμής τυχει να στραβώσει κάτι επομένως δεν έχω άποψη για το after sales service.

Οφείλω να πω όμως πως κάποια προιόντα που έχουν στον κατάλογο τους και δεν υπάρχουν στην Ελλάδα τα εχω ζητησει απο το Πλανητάριο και μου τα έχουν φέρει με λίγο καλύτερη τιμή (χωρίς ταχυδρομικά αλλά λιγο πιο πάνω απο την τιμη καταλόγου λόγω ΦΠΑ 23%).

Συμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία θεωρώ καλύτερους τους Αυστριακούς (Teleskop Austria) οι οποίοι μου εχουν κάνει εξειδικευμένες κατασκευές κατά παραγγελία και εχουν κατα καιρούς προσφορές που είναι πολύ δυνατές. Το μείον τους οτι δεν έχουν την ποικιλία της TS.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οφείλω να πω όμως πως κάποια προιόντα που έχουν στον κατάλογο τους και δεν υπάρχουν στην Ελλάδα τα εχω ζητησει απο το Πλανητάριο και μου τα έχουν φέρει με λίγο καλύτερη τιμή (χωρίς ταχυδρομικά αλλά λιγο πιο πάνω απο την τιμη καταλόγου λόγω ΦΠΑ 23%).

 

Περίεργο μια και η δική μου εμπειρία από το Πλανητάριο δεν είναι και τόσο καλή. Πιο φτηνά μου ερχόταν μαζί μα τα μεταφορικά να αγοράσω κάτι από το εξωτερικό ή από το Ακτίς παρά να μου το φέρουν από Αθήνα - Χαλκίδα.

Πλέον ξεκάθαρα προτιμώ αγορές από το εξωτερικό.

"Όταν οι άγιοι βγαίνουν για βόλτα πάνε όπου θέλουν χωρίς τον Χριστό."

 

www.astronewbie.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αναφέρομαι σε αποστολές στο σπιτι αλλα για εισαγωγές απο το εξωτερικό για πραγματα που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα.

Την παραλαβη την κάνω πάντα απο το κατάστημα στην Αθήνα.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης