Jump to content

Παντελώς άσχετος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυγχάνει να έχω βρεθεί με ένα Celestron NexStar 6SE στα χέρια, "κληρονομία" από τον αδερφό μου, που το αγόρασε πριν από χρόνια και τελικά δεν το πολυχρησιμοποιήσε, "παρκάρωντας" το στο σπίτι μου.

 

Με το τηλεσκόπιο δεν είχα ασχοληθεί καθόλου πέραν του ξεσκονίσματος, αλλά οντας ασχολούμενος με την φωτογραφία σε... γηϊνο επίπεδο, "ζαχάρωνα" τη βασή του για time lapse και star tracking εφαρμογές (έχω θέσει και σχετικό ερώτημα στο forum).

 

Αλλά να που λίγο άρχισα να ξεφυλίζω το manual, να που διάβασα και ένα βιβλίο εισαγωγής στην αστρο-παρατήρηση, άρχισα να το βλέπω με άλλο μάτι.

 

Το λοιπόν είμαι έτοιμος να αρχίσω δειλά δειλά να το χρησιμοποιώ! =D> Οκ, με το manual κάποια άκρη έχω βγάλει και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω με τις ευθυγραμμίσεις κτλ-κτλ (ας είναι καλά η αυτοματοποιήση)

 

Το τηλεσκόπιο όμως έχει και "προικα" καποια... τσουμπλέκια που δεν ξέρω τι σκοπό επιτελούν.

 

Έχουμε λοιπόν ένα προσοφθάλμιο (μάλλον αυτό είναι) το οποίο είναι της baader planetarium με τα εξής χαρακτηριστικά: Hyperion 8-24mm Clickstop-Zoom

 

Έχουμε επίσης ένα αντάπτορα (μάλλον και αυτός έτσι λέγεται) της Tele Vue που αναγράφει 2X BARLOW

 

Και τέλος έχουμε έναν άλλο αντάπτορα χωρίς οπτικά στοιχεία στο εσωτερικό του με σπείρωμα και στις δύο πλευρές του o οποίος είναι αυτός: http://www.robtics.nl/product_info.php?manufacturers_id=24&products_id=3151&osCsid=eb0dadcd8876afff956d8a34bddc07d4 και απ΄όσο καταλαβαίνω σχετίζεται με το Hyperion αλλά όσο και αν προσπάθηση δεν μπόρεσα να καταλάβω που κουμπώνει πάνω σε αυτό... ](*,)

 

Κάτι φιλτράκια nebula και moon κατάλαβα τι κάνουν (γάτα είμαι!)

 

Θα παρακαλούσα αν κάποιος από εσάς έχει υπομονή και όρεξη να μου εξηγήσει περιγραφικά τι κάνουν τα ανωτέρω εξαρτήματα και θα παρακαλούσα ακόμη περισσότερο αν γίνεται με απλά λόγια, καθότι είμαι εντελώς άσχετος με το πεδίο αυτό...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην το φοβάσαι το τηλεσκόπια, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα.

Ο Baader Hyperion Zoom είναι ο προσοφθάλμιος φακός που σου δίνει μεγέθυνση 62.5- 187.5 (λίγο παραπάνω ίσως). Τον βάζεις στον διαγώνιο στο 24-20 και όταν κεντράρεις το αντικείμενο "ζουμάρεις" έως το 8.

Ο αντάπτορας μετατρέπει την κάννη από 1.25" σε 2" ανάλογα με τον διαγώνιο που έχεις.

Ο Televue Barlow διπλασιάζει τη μεγέθυνση (125- 375). Τις περισσότερες φορές δεν θα χρειαστεί.

Το φίλτρο moon όταν το φεγγάρι σε τυφλώνει και το nebula μόνο για νεφελώματα, ποτέ σε γαλαξίες.

Είναι ένα αξιαγάπητο τηλεσκόπιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όρμα. Είνα ένα φοβερό τηλεσκόπιο και μάλιστα έχεις βρει και καλά παρελκόμενα. Με την πρώτη ευκαιρία βγάλτω από την πόλη, ευθυγράμμισέ το και παρατήρησε. Κάποιες συμβουλές:

1. Όχι έντονα φώτα κατά την παρατήρηση.

2. Πάρε έναν χάρτη 'η κατέβασε έναν όπως αυτόν:

http://www.deepskywatch.com/files/deepsky-atlas/Deep-Sky-Atlas-full.pdf

3. Μάθε τον ουρανό. Θα σε βοηθήσει το stellarium.

4. Μην αγοράσεις άλλο εξοπλισμό. Αυτός που έχεις φτάνει... :D :cheesy:

 

Καλή αρχή! :cheesy:

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Για αρχή δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω τίποτα από τα παρελκόμενα, να εξοικιωθώ πρώτα με τα βασικά και μετά σιγά - σιγά προχωράω. Για αγορά νέων εξαρτημάτων ούτε λόγος φυσικά!

 

Υπάρχει και ένα Powertank της Celestron http://www.telescopes.com/telescope-accessories/power-supplies/celestronpowertank12vpowersupply7amphour.cfm αλλά δεν μπορώ να βρώ με τίποτα τον μετασχηματιστή του για να το φορτίσω, μάλλον θα ψάξω σε κάτι συμβατό.

 

Σε ότι αφορά στο πεδίο που θα στήσω, έχω μετοικήσει εδώ και 2 χρόνια επαρχία (Κόρινθο) και η Ζήρεια είναι αρκετά κοντά, ετοιμάζω εξόρμηση. (Φυσικά όσοι πιστοι προσέλθετε, αν βέβαια αντέχετε έναν άσχετο να σας πρήζει με παιδαριώδεις ερωτήσεις...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα σέταρα το finder με το τηλεσκόπιο, έτσι νομίζω τουλάχιστον... στόχευσα σε ένα σταυρό εκκλησίας (βοήθεια μας) στα 200-250 μακρύα και κέντραρα και στα δύο, στο finder και στο τηλεσκόπιο. Μάλλον θα έχω αποκλίσεις, υποθέτω ότι θέλει κάτι πιο μακρυνό, αλλά anyway...

 

Μετά έβαλα τα τσουμπλέκια επάνω για να διαπιστώσω από πρώτο χέρι τι κάνουν, οκ το ΄χω και αυτό... έκανα ένα συνδυασμό με το barlow 2X και τον hyperion στα 8mm και εκεί έπεφτε η οπτική ποιότητα σημαντικά, υποθέτω ότι είναι παρατραβηγμένο σενάριο, σωστά;

 

Επίσης στον Hyperion πέρα από την περιστροφή του δακτύλιου των εστιακών αποστάσεων, περιστρέφεται και εξέρχεαται προς τα έξω κατά 1-1.5cm και το χείλος στο άκρο που βλέπω, αυτό τι ρόλο παίζει;

 

Επειδή δεν μπορώ να φορτίσω το powerpack, δοκίμασα με μια 8δα ΑΑ φρεσκοφορτισμένες μπαταρίες και μια χαρά δούλεψε, μόνο που δεν κάνει καλή επαφή μια στήλη και πρέπει να τις πιέζω λίγο, θα το ψάξω...

 

Το βράδυ λέω να το πάω σε ένα ύψωμα που έχουμε λίγο έξω από το χωρίο, είναι κάπως απομονωμένα, να του κάνω alligment και να ψάξω από το go to μενού, είναι πολύ ενθουσιασμένος! \:D/

 

Τα ΄πα όλα μονορούφι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά το πας! ;) Για τον Hyperion δεν γνωρίζω να σου πω εγώ... αλλά καλές παρατηρήσεις το βράδυ!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά πας οντως, με τον finder δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα :D Το βράδυ δοκίμασε αρχίκα πλανήτες και μετά αντικείμενα του καταλόγου Messier (π.χ. Μ57, Μ27, Μ31, Μ13...) με το Goto. Αν δεν κάνω λάθος το goto έχει επιλογή για να σου κάνει μόνο του ένα tour στον νυχτερινό ουρανό δοκιμασέ το :cheesy:

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης στον Hyperion πέρα από την περιστροφή του δακτύλιου των εστιακών αποστάσεων, περιστρέφεται και εξέρχεαται προς τα έξω κατά 1-1.5cm και το χείλος στο άκρο που βλέπω, αυτό τι ρόλο παίζει;

 

Επειδή δεν μπορώ να φορτίσω το powerpack, δοκίμασα με μια 8δα ΑΑ φρεσκοφορτισμένες μπαταρίες και μια χαρά δούλεψε, μόνο που δεν κάνει καλή επαφή μια στήλη και πρέπει να τις πιέζω λίγο, θα το ψάξω...

 

Το βράδυ λέω να το πάω σε ένα ύψωμα που έχουμε λίγο έξω από το χωρίο, είναι κάπως απομονωμένα, να του κάνω alligment και να ψάξω από το go to μενού, είναι πολύ ενθουσιασμένος! \:D/

 

Τα ΄πα όλα μονορούφι!

 

Είναι το παρέκταμα. Το ρυθμίζεις προς τα έξω αν παθαίνεις black out ή αν σου χτυπά το μάτι φως από τα πλάγια.

Δες το powerpack, μήπως ο φορτιστής βρίσκεται μέσα σε καμμιά ενσωματωμένη θήκη. Έτσι είναι στο δικό μου. Αλλιώς πάρε έναν Universal.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης στον Hyperion πέρα από την περιστροφή του δακτύλιου των εστιακών αποστάσεων, περιστρέφεται και εξέρχεαται προς τα έξω κατά 1-1.5cm και το χείλος στο άκρο που βλέπω, αυτό τι ρόλο παίζει;

 

Επειδή δεν μπορώ να φορτίσω το powerpack, δοκίμασα με μια 8δα ΑΑ φρεσκοφορτισμένες μπαταρίες και μια χαρά δούλεψε, μόνο που δεν κάνει καλή επαφή μια στήλη και πρέπει να τις πιέζω λίγο, θα το ψάξω...

 

Το βράδυ λέω να το πάω σε ένα ύψωμα που έχουμε λίγο έξω από το χωρίο, είναι κάπως απομονωμένα, να του κάνω alligment και να ψάξω από το go to μενού, είναι πολύ ενθουσιασμένος! \:D/

 

Τα ΄πα όλα μονορούφι!

 

Είναι το παρέκταμα. Το ρυθμίζεις προς τα έξω αν παθαίνεις black out ή αν σου χτυπά το μάτι φως από τα πλάγια.

Δες το powerpack, μήπως ο φορτιστής βρίσκεται μέσα σε καμμιά ενσωματωμένη θήκη. Έτσι είναι στο δικό μου. Αλλιώς πάρε έναν Universal.

 

Όχι, δυστυχώς δεν είναι ούτε μέσα σε κάποια θήκη ο φορτιστής, θα βρω κάποιον συμβατό.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις πληροφορίες, πραγματικά με βοήθησαν πολύ!

 

...έχω φτιάξει και ένα playlist με ambient κομμάτια το βράδυ για το mp3, προβλέπεται πολύ κάψιμο http://www.youtube.com/watch?v=HoI9sNKbOpk&feature=related :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν πήγα εχθές αλλά δεν ευώδωσε η προσπάθεια...

 

-Πρώτα απ΄ όλα στην περιοχή που το έστησα η φωτορύπανση ήταν αρκετή, σίγουρα καλύτερα από ότι μέσα στον οικιστικό ιστό, αλλά παρέμενε χάλια (ενδεικτικά το ασθενέστερο άστρο της μικρής άρκτου δεν φαινόταν καθόλου).

 

-Στην διαδικασία της ευθυγράμμισης τα πήγα χάλια... προφανώς κάτι έκανα λάθος στην ακολουθία, αλλά στην πιο "επιτυχημένη" προσπάθεια, το τηλεσκόπιο ήταν 5+ μοίρες off "νοτιοδυτικά" του στόχου.

 

-Σε κάποια φάση παράτησα την ευθυγράμμιση και είπα να το δουλέψω χειροκίνητα, να αρχίσω να μαθαίνω και τον ουρανό. Έχω ένα βιβλίο, το Nightwatch του Terence Dickinson από τις εκδόσεις Πλανητάριο. Το γυρνάω σε έναν χάρτη, συγκεκριμενα σε έναν που αφορούσε στο ζενίθ του καλοκαιρινού ουρανού, με αναλυτικές πληροφορίες για την περιοχή του Ηρακλή, του Οφιούχου και του Δράκοντα. Γράφει για το σφαιρωτό σμήνος M13, βρίσκεται εύκολα λέει και είναι πολύ όμροφο λέει, ε λεω και εγώ "αυτό θα δω!" Αμ δε! Έψαχνα πόση ώρα να βρω που είναι ο Ηρακλής, πουθενά ο Ηρακλής... έβρισκα τη Λύρα και με αυτή ως οδηγό προσπαθούσα να βρω τον Ηρακλή, αλλά τζίφος. Κοίταζα με ένα κόκκινο φως έναν μεγαλύτερο χάρτη, μετά έστρεφα το βλέμμα στον ουρανό, ξέχναγα το σχήμα που είχα δει, ξανακοίταζα, άρχισε να πιάνεται ο σβέρκος μου, αισθάνθηκα πολύ βλάκας... (μετά που γύρισα πίσω κατά της μια+, αισθάνθηκα ακόμη περισσότερο βλάκας, αφού τον είδα κατευθυείαν από την αυλή του σπιτιού με την πρώτη ](*,) )

 

-Τελικά έκανα το εξής, χάζευα όπου να 'ναι με το τηλεσκόπιο στο manual περμένωντας να ανακαλύψω κάτι. Στην τελική μπορεί να ήμουν τυχερός και να έδιναν το όνομα μου σε κανά κομήτη... αλλά μπα. Πολύ αστέρι πάντως... και μόνο για αυτό το θέαμα, άξιζε τον κόπο η όλη προσπάθεια.

 

Θα επιστρέψω δριμύτερος, δεν απογοητεύομαι:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έτσι μπράβο μην απογοητεύεσαι καθόλου!!!! θέλει χαλάρωση και ηρεμία το άθλημα ;)

 

θα δεις που με τον καιρό θα γίνεται όλο και πιο εύκολο όπως σε όλους μας!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες! Καλό είναι να μήν επιλεγεις στόχους τόσο ψηλά για αρχή, ακριβώς επειδή είναι το ζενιθ σε μπερδεύει και πιάνεται και ο λαιμός σου. Πιάσε Κασσιόπη με τα πολλά ανοιχτά, Ανδρομέδα που είναι δίπλα, Τοξότη που είναι χαμηλά, εκεί θα έχεις θέμα με τη φωτορύπανση αλλά οκ οι περισσότεροι στόχοι είναι σχετικά φωτεινοί και γενικά ότι αστερισμό μπορείς να αναγνωρίσεις. Εφόσον βρήκες την Λύρα είδες το Μ57?

 

Πού πήγες κοντά στην Κόρινθο? Απο εκεί μπορείς να πάς Άγιο Δημήτριο πάνω απο τα Αθίκια, Κρυονέρι στο αστεροσκοπείο απ'έξω ή όπου βρεις άνοιγμα εκεί δίπλα και υπάρχουν και άλλα μέρη. Αλλά μήν πηγαίνεις πολύ μόνος γιατί πλέον πουθενά δεν είναι ασφαλή.

 

Την ευθυγράμμιση θα τη βρείς, δεν είναι τίποτε.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δες αν εχεις τις βαλει τις σωστες συντεταγμενες στο σημείο παρατηρησης σου καθως και την ωρα, επίσης στην ωρα προσεξε αν είναι dayligyts savings on (θερινη ωρα) αν είναι ειτε θα βαλεις μια ωρα πισω αλλιως αν είναι off στην γεωγραφικη θεση θα βαλεις GMT +3 και την ωρα 3 ωρες πισω. για αρχη στο ψαξιμο βαλε οσο πιο μικρη μεγεθυνση μπορεις στο προσοφθαλμιο σου (μεγαλη εστιακη αποσταση προσοφθαλμιου) ετσι θα εχεις μεγαλο οπτικο πεδιο και θα μπορεις να βρεις πιο ευκολα τα αντικειμενα. οταν κανεις σαρωση στην περιοχη του στοχου βαλε μια σχετικα μικρη ταχυτητα, 2χ το πιο συνηθισμενο, ξαναδες την ευθυγραμμιση ερευνητη/τηλεσκοπιου, επισης στην ευθυγραμμιση με 3 αστερια κανε μια δοκιμη πρωτα με 3 φωτεινα αστερια, 1 στο ζενιθ, 1 σε ανατολη και 1 σε νοτο, αν παλι εχεις θεμα κανε ευθυγραμμιση με 3 αστερια στο ιδιο αστερισμο αλλα να μην ειναι σε ευθεια, καλυτερα σε σχημα τριγωνου, δες επισης αν εχει αυτοματη ευθυγραμμιση με 3 αστερια δηλ. να σε παει στο πρωτο αστερι και να ευθυγραμμισης μετα να σε παει στο δευτερο κ.ο.κ. απο χαρτες θα προτεινα να παρεις και ενα ερευνητη rigel και αυτους τους χαρτες http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1226 http://www.amazon.com/Sky-Telescopes-Pocket-Atlas/dp/1931559317 ,θα εχεις καλυτερη ακριβεια στην ερευνα των στοχων και δεν θα ξοδεψεις και πολλα λεφτα. τελος θελει υπομονη μεχρι να βρεις τους πρωτους στοχους σου

 

Υ.Γ. κατα την δυση δες προς τα δυτικα και θα δεις 3 φωτεινα αστερια τα οποια σχηματιζουν μια σχεδον καθετη ευθεια, το ενα απο αυτα ειναι ο κρονος, το αλλα ο αρης και το τριτο ενα αστερι απο την παρθενο.

 

Υ.Γ.2 σχετικα με τις μπαταριες μπορεις να παρεις μια μπαταρια απο ups γυρω στα 20 ευρω (12V, γυρω στα 16Ah), ενα βυσμα θυλυκο για αναπτηρα αυτοκινητου και να φτιαξεις μια καλη μπαταρια που θα σε κραταει για ωρες. επισης αν μπορεις να κανεις υπομονη καθε τοσο το LIDL φερνει αυτοματους ηλεκτρονικους φορτιστες αυτοκινητου με 20 ευρω.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαδικασία πιου ακολούθησα στο alignment ήταν η εξής:

 

ENTER

>

Sky Align

>

UNDO

(για να κάνω edit καθότι μου έβγαζε λάθος ώρα)

>

Enter Longtitude

(χρησιμοποιήσα τις συντεταγμένες που μου δίνει το Stellarium N 37° 56' 14.02" & E 22° 49' 17.06". Το GoTo ζητάει πρώτα το γ.μήκος, οπότε του έβαλα 022° 49' 17" > East)

>

Enter Latitude

(37° 56' 14" > North)

>

Time

(Την τρέχουσα ώρα σε 24ώρη μορφή)

>

Daylight Saving Time

>

Select Time Zone

(επέλεξα Ζοne 2)

>

Date

(την τρέχουσα ημερομηνία σε μορφή μήνα/ημέρα/έτος

>

Μετά κέντραρα με το finder τρία φωτεινά αστέρια στη σειρά, επιβεβαιώνοντας για το καθένα την σκόπευση μέσα από το τηλεσκόπιο (έκανα μικρορυθμίσεις όπου χρειαζότανε)

>

Μου έβγαλε μήνυμα ότι βρήκε το match και ότι ήταν έτοιμο για οδήγηση

 

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα το τηλεσκόπιο δεν ευθυγραμμίστηκα ποτέ όσες φορές και αν προσπάθησα. Το τρίποδο πάντως ήταν σε οριζόντια θέση... εντύπωση μου έκανε ότι κάθε φορά που επαναλάμβανα τη διαδικασία, μου έβγαζε λάθος ώρα, μια ώρα μπροστά από αυτή που είχα περάσει πιο πρίν. Ακόμα το ίδιο βγάζει... Αυτό που θα κάνω, είναι να επαναφέρω τα εργοστασιακά settings και να ξαναπεράσω τοποθεσία κτλ από την αρχή.

 

edit: Tο επανέφερα στα εργστασιακά setting και στην επιλογή χώρας / τοποθεσίας είχε μόνο την Aθήνα στο "Greece"...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 ώρα=15 μοίρες

 

Κάνε 2 star alignment. Πρέπει να γνωρίζεις το όνομα 2 άστρων για να το κάνεις.

Να προσεγγίσεις τα αστέρια πάντοτε από την ίδια κατεύθυνση, αριστερά και κάτω.

Για να κεντράρεις τα άστρα αφεστίασε. Κάνε τα μεγάλα σαν ντόνατς. Είναι πολύ πιο εύκολο για τον εγκέφαλο να τα κεντράρει, καθώς έχει σαν οδηγό την ασυμμετρία του σκοτεινού δακτυλίου που σχηματίζεται ανάμεσα στο field stop του φακού και την φωτεινή περιφέρεια του αφεστιασμένου αστέρα.

Τα άστρα θα πρέπει να απέχουν > 120 μοίρες.

Δες αν ο συμπλέκτης ορθής αναφοράς χαλάρωσε και σου γλυστρά. Μπορεί να κυλά προς τα κάτω το πίσω μέρος όταν ακουμπάς το μάτι στο φακό.

Το συστηματικό λάθος του Nexstar είναι 0.5-1 μοίρα maximum.

Τέλος, όταν υπάρχει φωτορρύπανση βλέπεις μόνο έναν αστέρα της Μικρής Άρκτου, τον Πολικό. Αυτή είναι η Αθηναϊκή φωτορρύπανση τουλάχιστον.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεύτερη προσπάθεια: 100% επιτυχία!

 

Σε ποιο απομακρυσμένο μέρος, λίγο αγριευτικό βέβαια, αλλά ιδανικό. Μια ανοιχτωσιά που καλυπτόταν γύρω γύρω από χαμηλούς λοφίσκους, κόβωντας μεγάλο μέρος από τα φώτα της Κορίνθου και τον άλλων δήμων της περιοχής.

 

Το έψαξα εχθές στο internet, όλοι συμφωνoύσαν ότι η καλύτερη ευθυγράμμιση είναι η Two Star Alignment και αυτή εφαρμόσθηκε, με "σημάδια" τον Πολικό και τον Αρκτούρο (αυτούς ξέρω - αυτούς εμπιστεύομαι).

 

Το αποτέλεσμα ήταν απόλυτα κεντραρισμένα ευρήματα όπου και αν οδηγήθηκε το τηλεσκόπιο. \:D/

 

Eπιλογή tour από το menu και παρατήρηση για πολύ ώρα, τα ΄δα όλα κυριολεκτικά και μεταφορικά! Σμήνη, διπλούς, τριπλούς, νεφελώματα, γαλαξίες! Έπρεπε να κρατάω σημειώσεις αλλά που μυαλό...

βρήκα (καλά, βρήκε το τηλεσκόπιο) το M13, πανέμορφο, δεν πίστευα αυτό που έβλεπα (μετά το είδα και με το barlow 2X και ήταν ακόμη πιο καλό!).

 

Επίσης πολύ εντυπωσιακοί όλοι οι στόχοι εκεί στην περιοχή Σκορπιού / Τοξότη, ιδιαίτερα οι Μ8 και Μ22 :shock:

 

Επόμενος στόχος, οροπέδιο Ζήρειας, σε κάτι πλατώματα προς τη Λίμνη Δασίου :cheesy:

 

Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για την βοήθεια και τις συμβούλες!

 

υ.γ. Τον Hyperion δεν τον δοκίμασα... θα έβλεπα κάτι διαφορετικό από άποψη ευκρίνειας / μεγένθυσης;

 

υ.γ.2 Σιγά - σιγά θέλω να βρίσκω μόνος μου τους στόχους. Γίνεται να ευθυγραμμίσω το τηλεσκόπιο, να το οδηγώ εγώ με τους κατευθυντήριους κέρσορες και όταν βρίκω κάτι να κάνει tracking;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υ.γ. Τον Hyperion δεν τον δοκίμασα... θα έβλεπα κάτι διαφορετικό από άποψη ευκρίνειας / μεγένθυσης;

 

υ.γ.2 Σιγά - σιγά θέλω να βρίσκω μόνος μου τους στόχους. Γίνεται να ευθυγραμμίσω το τηλεσκόπιο, να το οδηγώ εγώ με τους κατευθυντήριους κέρσορες και όταν βρίκω κάτι να κάνει tracking;

 

Θα έχεις μεγαλύτερο πεδίο στις μικρές μεγεθύνσεις, 70 μοίρες δηλαδή. Είναι πολύ καλός φακός.

Χρησιμοποίησέ τον και για ακριβή ευθυγράμμιση.

 

Οδηγός ρομποτικής ευθυγράμμισης με Hyperion Zoom

 

1. Βάζουμε τον Hyperion Zoom στον εστιαστή

2. Επιλέγουμε τύπο ευθυγράμμισης, ρυθμίζουμε ώρα κλπ

3. Κατευθυνόμαστε στο 1ο αστέρα

4. Κεντράρουμε στο πεδίο του Zoom στα 24mm

5. "Zoomάρουμε" (sic) στα 8mm

6. Κεντράρουμε στο πεδίο του Zoom στα 8mm

7. Αφεστιάζουμε ώστε το αστέρι να γίνει ένας "λουκουμάς" με μέγεθος κατά τι μικρότερο του πεδίου

8. Κεντράρουμε με μεγάλη ακρίβεια. Είναι ιδιαίτερα εύκολο καθώς μπορούμε να διαπιστώσουμε αν ο μαύρος δακτύλιος μεταξύ του "λουκουμά" και του field stop είναι ολοστρόγγυλος (αυτό είναι το κλειδί)

9. Κάνουμε align με την ίδια πάντα προσέγγιση, δηλαδή από το κάτω αριστερό τερτατημόριο προς το κέντρο

10. Ρυθμίζουμε τον zoom στα 24mm, εστιάζουμε το άστρο ξανά

11. Επαναλαμβάνουμε τα βήματα 3-10 για το δεύτερο ή και τρίτο αστέρα.

 

Έτοιμοι.

 

Αφού ευθυγραμμίσεις μπορείς να το κινείς από τα βελάκια του χειριστηρίου και αυτό συνεχίζει να κάνει αυτόματη παρακολούθηση αλλά και το GOTO εξακολουθεί να δουλεύει. Να χρησιμοποιείς πάντα τα βελάκια για να κεντράρεις όλα τα αντικείμενα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης