Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Προχθές και πριν λίγο είδα κάτι στον ουρανό που πρώτη φορά βλέπω και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Μένω στο Π. Φάληρο και στο ΒΑ ουρανό, δηλαδή προς κέντρο Αθήνας, είδα μία μπλε κουκκίδα η οποία και ακολούθησε την ίδια πορεία, πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά σχετικά γρήγορα, πριν χαθεί εντελώς ξαφνικά! Θα μπορούσε να είναι κάποιο αεροπλάνο, αλλά δεν μοιάζει με άλλα αεροπλάνα που έχω δει και προς τα εκεί που φαίνεται, δεν ξέρω.. Προβολέας; Και πάλι δεν μοιάζει με κανέναν άλλο που έχω δει.. Δορυφόρος και να είναι μπλε και να κινείται τόσο γρήγορα παίζει; Κάτι άλλο; Το είδε κανείς άλλος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η οριζόντια κίνηση του αντικειμένου ήταν σταθερή ως προς την ταχύτητα ή είχε διακυμάνσεις?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

 

Προχθές και πριν λίγο είδα κάτι στον ουρανό που πρώτη φορά βλέπω και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Μένω στο Π. Φάληρο και στο ΒΑ ουρανό, δηλαδή προς κέντρο Αθήνας, είδα μία μπλε κουκκίδα η οποία και ακολούθησε την ίδια πορεία, πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά σχετικά γρήγορα, πριν χαθεί εντελώς ξαφνικά! Θα μπορούσε να είναι κάποιο αεροπλάνο, αλλά δεν μοιάζει με άλλα αεροπλάνα που έχω δει και προς τα εκεί που φαίνεται, δεν ξέρω.. Προβολέας; Και πάλι δεν μοιάζει με κανέναν άλλο που έχω δει.. Δορυφόρος και να είναι μπλε και να κινείται τόσο γρήγορα παίζει; Κάτι άλλο; Το είδε κανείς άλλος;

 

Καλημέρα. Κατ'αρχήν φαντάζομαι έχεις διαβάσει τους κανόνες του φόρουμ που βρίσκονται στην σελίδα: http://www.astrovox.gr/terms.html .

Γράφεις φίλε μου: "Προχθές και πριν λίγο είδα", δηλαδή το είδες δύο φορές? Θυμάσε ώρες περίπου που το είδες γιατί εχτές έκανα κι εγώ παρατήρηση από τον Πειραιά (όσο μπορεί να κάνει κανείς μέσα από τη χαβούζα) αλλά δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ

"Ιf Ι was in ww2 they ''d call me spitfire..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς τα αρκτικόλεξα UFO και ΑΤΙΑ έχουν δυσφημιστεί από διάφορους συνομωσιολόγους και ως εκ τούτου έχουν "καεί". Ο άνθρωπος λέει εδώ πως είδε ένα αγνώστου ταυτότητας ιπτάμενο αντικείμενο, όχι πως είδε κάτι εξωγήινης προέλευσης. Άρα δεν παραβιάστηκε κάποιος κανόνας. Ζητά τη βοήθειά μας ώστε να το ταυτοποιήσει. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ και δεκάδες μέλη κατά καιρούς. Συνήθως βέβαια οι προσπάθειες παραμένουν άκαρπες. Αν αδυνατείς να αναγνωρίσεις το αντικείμενο στο πεδίο τότε είναι ακόμη δυσκολότερο να το αναγνωρίσεις από μια περιγραφή.

Το ρετιρέ σήμερα κατοικείται ασφυκτικά. Πέρα από τα πουλιά (που δεν έχουν φώτα φυσικά) υπάρχουν εμπορικά και ψυχαγωγικά αεροπλάνα, ελικόπτερα, ραδιοελεγχόμενα παιχνίδια (που μιμούνται τα αεροπλάνα και τα ελικόπτερα), μη ελεγχόμενα εκτοξευόμενα παιχνίδια (με παρδαλά φώτα), αυτόγυρα, παραπέντ και διάφορα αλεξίπτωτα, διάφορα μπαλόνια (πολλά με ήλιο θα ξεφύγουν κάποια στιγμή από τα αδέξια παιδικά χέρια του ιδιοκτήτη τους και είναι γυαλιστερά με επακόλουθες ανακλάσεις ), δορυφόροι, μετέωρα και δεν ξέρω τι άλλο.

Το γεγονός πως τα περισσότερα ΑΤΙΑ γίνονται αντιληπτά τη νύκτα νομίζω πως προκύπτει από τις δυσκολίες αναγνώρισης στο σκοτάδι. Αν δεις το ίδιο αντικείμενο στο φως το αναγνωρίζεις αμέσως και δεν είναι προφανώς αγνώστου ταυτότητας.

Επίσης ο ουρανός είναι μεγάλος και είναι κάπως απίθανο 2 μέλη του φόρουμ να παρακολουθούν το ίδιο σημείο την ίδια στιγμή ώστε να αντιληφθούν ένα αντικείμενο με ταχεία εμφάνιση και εξαφάνιση. Αυτό ισχύει ιδίως όταν το αντικείμενο βρίσκεται χαμηλά, καθώς τα αντικείμενα του στερεώματος (δορυφόροι και μετέωρα) είναι αντιληπτά από τεράστιες γεωγραφικές περιοχές, ενώ εκείνα που πετούν χαμηλά (παιδικά παιχνίδια) γίνονται αντιληπτά τοπικά. Αν πρόκειται για νέα σελήνη και δούμε κάτι να κινείται προς τον Τοξότη και ουδείς άλλος το παρατηρήσει (ενώ γνωρίζουμε πως εκατοντάδες παρατηρούν και φωτογραφίζουν σε αυτές τις συνθήκες), τότε μάλλον πρόκειται για τοπικό φαινόμενο. Από την άλλη βέβαια, είδα προ καιρού μια φοβερή βολίδα από το μπαλκόνι μου στον Πειραιά, με ίχνος και "πυροτεχνική" έκρηξη στο τέλος, την οποία κανένας δεν επιβεβαίωσε. Σίγουρα την είδαν και άλλοι αλλά δεν διάβαζαν το forum υποθέτω.

Νομίζω πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε αυτά τα θέματα με λογική και ψυχραιμία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η οριζόντια κίνηση του αντικειμένου ήταν σταθερή ως προς την ταχύτητα ή είχε διακυμάνσεις?

 

Είχε διακυμάνσεις, αν και νομίζω ήταν πιο αργή σε σχέση με την κάθετη.

 

Δυστυχώς τα αρκτικόλεξα UFO και ΑΤΙΑ έχουν δυσφημιστεί από διάφορους συνομωσιολόγους και ως εκ τούτου έχουν "καεί". Ο άνθρωπος λέει εδώ πως είδε ένα αγνώστου ταυτότητας ιπτάμενο αντικείμενο, όχι πως είδε κάτι εξωγήινης προέλευσης. Άρα δεν παραβιάστηκε κάποιος κανόνας. Ζητά τη βοήθειά μας ώστε να το ταυτοποιήσει. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ και δεκάδες μέλη κατά καιρούς. Συνήθως βέβαια οι προσπάθειες παραμένουν άκαρπες. Αν αδυνατείς να αναγνωρίσεις το αντικείμενο στο πεδίο τότε είναι ακόμη δυσκολότερο να το αναγνωρίσεις από μια περιγραφή.

 

Ακριβώς! Μίλησα πουθενά για εξωγηίνους και δεν το κατάλαβα;

 

Το ρετιρέ σήμερα κατοικείται ασφυκτικά. Πέρα από τα πουλιά (που δεν έχουν φώτα φυσικά) υπάρχουν εμπορικά και ψυχαγωγικά αεροπλάνα, ελικόπτερα, ραδιοελεγχόμενα παιχνίδια (που μιμούνται τα αεροπλάνα και τα ελικόπτερα), μη ελεγχόμενα εκτοξευόμενα παιχνίδια (με παρδαλά φώτα), αυτόγυρα, παραπέντ και διάφορα αλεξίπτωτα, διάφορα μπαλόνια (πολλά με ήλιο θα ξεφύγουν κάποια στιγμή από τα αδέξια παιδικά χέρια του ιδιοκτήτη τους και είναι γυαλιστερά με επακόλουθες ανακλάσεις ), δορυφόροι, μετέωρα και δεν ξέρω τι άλλο.

 

Σε κάτι τέτοιο πάει το μυαλό μου.. Την πρώτη φορά που το είδα σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι κανένα εφε από την συναυλία στο ΟΑΚΑ, χθες όμως το ξαναείδα..

 

Από την άλλη βέβαια, είδα προ καιρού μια φοβερή βολίδα από το μπαλκόνι μου στον Πειραιά, με ίχνος και "πυροτεχνική" έκρηξη στο τέλος, την οποία κανένας δεν επιβεβαίωσε. Σίγουρα την είδαν και άλλοι αλλά δεν διάβαζαν το forum υποθέτω.

 

Η αδερφή μου μου είπε ότι τις προάλλες είδε μία τόσο φωτεινή βολίδα στην παραλιακή που γύρισαν και άλλα 3 άτομα που ήταν μαζί της και κόιταγαν, ίσως να λέτε την ίδια!

 

Θυμάσε ώρες περίπου που το είδες

 

Χθες κάνα 15λεπτο πριν στειλω το μήνυμα στο φορουμ, την πρώτη φορά δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν πιο νωρίς..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχθές και πριν λίγο είδα κάτι στον ουρανό... είδα μία μπλε κουκκίδα η οποία και ακολούθησε την ίδια πορεία, πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά σχετικά γρήγορα, πριν χαθεί εντελώς ξαφνικά
Θα μπορούσε να είναι και κάποιος προβολέας ή κάποιο παιχνίδι όπως είπε ο Κώστας κτλ.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα. Το επιβεβαιβεωνω και εγω . . . . το ειδα και δεν ειχε σταθερη πορεια και μετα ξαφνικα το εχασα. Ημουν με την γυναικα μου και το ειδαμε αλλα δεν φαινοταν να ηταν δεσμη φωτος . Το ειδα απο την Αμφιθεας μεχρι και την Νεα Σμυρνη.

 

Ποιος ξερει τι ηταν !!???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κα κάποια μπορείς να τα βρεις καιι φθηνά.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=UFO+Quadcopter&_sacat=0

 

Εαν θα ήμουν έφηβος θα ήθελα πολύ ένα τέτοιο, μόνο να βλέπεις τα πρόσωπα των γειτόνων έχεις κάνει την απόσβεση σου. Θυμάμαι πριν 15+ χρόνια όταν είχαν πρωτοβγει τα κόκκινα lazers οι περισσότεροι δεν γνώριζαν τι ήταν και πίστευαν ότι ήταν απ'το υπερπέραν ή απο εξωγήινους :lol:

Τώρα δεν ξέρω εαν οι φίλοι μας είδαν κάτι τετοιο αλλά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε, και μην ξεχνάμε εαν πάρει ένας απ'την παρέα μετα μπορει να πάρει και κάποιος αλλος φίλος ή ξάδελφος που μένει σε άλλη γειτονιά :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα ένα τέτοιο ! (Αν και ήμουν έφηβος πριν πολλά χρόνια....) :D

 

Πριν ένα χρόνο παρατηρούσαμε ένα τέτοιο άγνωστο χρωματιστό αντικείμενο. Τελικά ήταν μπαλόνι που έφυγε από τα χέρια κάποιου παιδιού !

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα παιδια! σχετικα με το θεμα...στησ 8 η ωρα σημερα σουροπο δλδ...δυτικα ειδα και γω αγνωστησ ταυτοτητασ αντικειμενο στον ουρανο των σερρων...πραγματικα πρωτη φορα ειδα τετοιο πραμα! ητανε σταθερο λευκου χρωματοσ ,φωτεινο, και σχηματος (V)...ηταν εκει σταθερο για 1 λεπτο περιπου! στη συνεχεια μπηκα μεσα να παρω την φωτογραφικη μηχανη κ τα κυαλια για να δω καλυτερα και το πραμα ειχε εξαφανιστει! το επιβεβαιωσα οτι υπηρχε κ απο αλλα ατομα γιατι σκεφτηκα μηπωσ δν βλεπω κ καλα! σαφωσ και δν ητανε αεροπλανο η δορυφοροσ..διοτι ητανε αρκετα μεγαλυτερο και ξεχωριζε καθαρα το σχημα (V)!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε σχήμα V πολλές φορές πάνε ομάδες δορυφόρων π.χ 5-6 δορυφόροι και σου δίνει την αίσθηση ότι πρόκειται για 1 αντικείμενο, βέβαια δεν γνωρίζω τι είδες απλά το V το έχει 2-3 φορές, όπως επίσεις και σε σχήμα Ι

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις το είδα ξανά. Αυτή τη φορά άλλαζε και χρώματα, μωβ-κόκκινο-άσπρο-μπλε! Παίζει όντως να είναι κάτι τέτοιο:

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια αυτο που αναφερω παρπαανω παντωσ να τονισω..οτι ητανε σταθερο την ωρα που οτ εβλεπα δν υπηρχε κινηση.

δευτερον ητανε λευκο χρωμα φωτεινο,καμια σχεση εμ το παιχνιδακι που φενεται παραπανω!

τριτον οπωσ ειπα ητανε 8 παρα 5 ακριβωσ κ δυτικα..πραμα που σημαινει οτι υπηρχε ακομα φωσ παρολα αυτα φαινοτανε εντονα! (υπαρχει πιθανοτητα δορυφοροι να φαινονται τοσο εντονα σε τετοια ενταση φωτοσ?)

τι να πω πρωτη φορα ειδα τετοιο πραμα προσωπικα!

 

οπωσ ειδα απο το στελαριουμ ο υποψιοσ δορυφοροσ που βρισκοτανε εκεινη την στιγμη σ εκεινο περιπου το σημειο ητανε αυτοσ http://ilrs.gsfc.nasa.gov/satellite_missions/list_of_satellites/ajis_general.html

 

αρα το σχημα v δν δικαιλογειται με αυτον τον δορυφορο και ειναι κ πολυ μικροσ..δν νομιζω να μπορει να βγαλει τετοια φωτεινοτητα σε τετοια ενταση φωτοσ!

 

και το πιο παραξενο ειναι οτι ολοι οσοι το ειδανε τουσ εκανε εντυπωση...πραμα που σημαινει οτι αν ητανε κατι συνηθισμενο σ προκαθορισμενη τροχια ανα τακτα διαστηματα δν θα προκαλουσε ενδιαφερον! :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το επιβεβαιώνω και εγω απο την νότια Ελλαδα , μάλλον είναι πανελλαδικό το προβλημα .

Εγω είδα και βλεπω συνεχως αρκετά μάλιστα με διακριτικά περίεργα , περνάνε απο μπροστά μου συνέχεια , πανε όμως μόνο πανω και κάτω , δεν ξέρω γιατι ?

...... Έχουν κατακλύσει την οθόνη του iPad , την κουναω πανω κατω να φύγουν , και ξεφυτρώνουν συνέχεια καινουρια ......

Επειδή φοβάμαι μην μου την χαλάσουν το κλεινω , καλυνυχτοντας σας ....

 

ΚΑΛΗ ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΌΛΟΙ ..................

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης