Jump to content

Meade LXD 75 6" Newtonian


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γνωρίζετε λεπτομέριες για την ποιότητα του τηλεσκοπίου Meade LXD 75 6" Newtonian; Αξίζει τα περίπου 850€ που κοστίζει; Αναφέρεται ότι η μέγιστη πρακτική μεγέθυνση του τηλεσκοπίου είναι 400χ. Σε αυτή τη μεγέθυνση υπάρχει καθόλου λεπτομέρια ή απλά μια "θαμπάδα";

 

Σας ευχαριστώ,

Νίκος.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο,

 

εγώ έχω το LXD55 6'' S/N . Νομίζω ότι είναι παρόμοιο με αυτό που θέλεις.

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Αυτό το τηλεσκόπιο με έβαλε (και με κράτησε) στην αστρονομία.

Η στήριξη θα μπορούσε να είναι καλύτερης ποιότητας αλλά τα οπτικά του είναι πολύ καλά.

 

Μην σε νοιάζει τόσο πολύ η μέγιστη μεγέθυνση γιατί για να την χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να έχεις σκοτεινό ουρανό και πολυ καλό seeing.

 

Η μέγιστη μεγέθυνση που έχω εγώ χρησιμοποιήσει είναι περίπου 420Χ και αναλόγως του seeing βλέπεις πολύ καλά. Είναι βέβαια οριακά και θέλει πολύ καλή εστίαση αλλά γίνεται.

Εγώ πάντως το απολαμβάνω στις 150-200Χ.

Χρησιμοποιώντας μάλιστα ευρυγώνιους προσοφθάλμιους τονίζεται ακόμη περισσότερο η ήδη ευρυγώνια σχεδίασή του.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ' ευχαριστώ πολύ Τάκη,

Μάλον θα αγοράσω το LXD 75. Η στήριξή του δείχνει αρκετά στιβαρή και πέρα από αυτό συμψιφιζομένου του ότι έχεις μείνει ευχαριστημένος από τις επιδόσεις του και του ότι είναι και αρκετά καλαίσθητο σε σχέση με τα υπόλοιπα, πιστεύω ότι αξίζει να επενδύσω σ'αυτό και οτι θα κρατήσει το ενδιαφέρον μου στο χώρο.

 

 

Φιλικά,

Νίκος.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτοντας ότι σε ενδιαφέρει Νευτώνιο στις 6" με GoTo, το Celestron C6-NGT με την CG-5 στήριξη, θεωρείται γενικά ανώτερο, όσον αφορά τη στήριξη. Η LXD 75 θεωρείται γενικά υποδεέστερη από την CG-5, όσον αφορά στιβαρότητα και ακρίβεια. Το μόνο πράγμα που έχει παραπάνω είναι η πολική διόπτρα, κάτι που μπορείς να προσθέσεις και στην CG-5 (χωρίς φωτισμό) σε πολύ χαμηλή τιμή.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης