Jump to content

Χαρακτηρισμός Κιαλιών


siouxwwss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό και κακής κατασκευής ζευγάρι κιάλια. Το βρήκα σε ένα σκονισμένο πατάρι μου ξεχασμένο από χρόνια. Τώρα που πήρα όμως το πρώτο μου τηλεσκόπιο, είδα πώς ό,τι κι αν είναι, βοηθάει ως ένας γρήγορος ανεξάρτητος ερευνητής αλλά και από μόνο του το βλέπω με νέο μάτι τώρα που το έχω ρίξει στο διάβασμα περί ερασιτεχνικής αστρονομίας.

Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι αν ξέρει κανένας ένα τρόπο να το χαρακτηρίσω ως προς τη μεγεθυντική ικανότητα, χωρίς να χρειαστεί να το ξεχαρβαλιάσω. Τον πρωτεύοντα τον μέτρησα και είναι 60mm.

Ευχαριστώ.

binoculars.thumb.jpg.50fe713470d299a79910ad24246a7c2d.jpg

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένας καμμιά ιδέα παιδιά;

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι απλο,βαλτα να δειχνουν κατι μακρινο την ημερα και με ενα μικρομετρο η ακομα και χαρακα μετρα την κορη εξοδου,δηλαδη τα φωτεινα κυκλακια στους προσοφθαλμιους.Εν συνεχεια ως γνωστον κορη εξοδου = διαμετρος/μεγεθυνση .... λυσε τον τυπο ως προς μεγεθυνση....

 

ΥΓ πες μας ποσο βρηκες... ετσι απο περιεργεια :D

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως είμαι λίγο (εώς πολύ) χαζούλης, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως κατάλαβα πλήρως. Πιο απλά, έχουμε Μ=Δ/ΚΕ, με Μ=μεγέθυνση, Δ=διάμετρος και ΚΕ=κόρη εξόδου. Η Δ είναι διάμετρος του προσοφθάλμιου; Τα κυκλάκια που λες πως μετράω, πού τα βρίσκω: επί τουθ προσοφθάλμιου ή προβάλωντας πίσω του; Υποθέτω κοιτά ω ό,τι αντικείμενο να'ναι (πχ ένα παρατηρητήριο που βλέπω απέναντί μου στον Υμηττό) ή πρέπει να πληρεί κάποια χαρακτηριστικά (σχήμα, μέγεθος, φωτεινότητα).

Συγγνώμη αν γίνοαμι φορτικός, αλλά είμαι ιδιαίτερα νιούβιος.

Thanx anyway!

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δ διαμετρος αντικειμενικου οχι προσοθφαλμιου,οχι δεν προβαλεις τιποτα ουτε σε ενδιαφερει τι σκοπευουν τα κυαλια,απλως βαζεις τον χαρακα πανω στον προσοφθαλμιο και μετρας την κορη εξοδου (ΟΧΙ την διαμετρο του προσοφθαλμιου!).

Αν πχ τα κυαλια σου εχουν διαμετρο αντικειμενικου 60mm και κρατωντας τα στο χερι μετρησεις με το χαρακα την κορη εξοδου 6mm εχουν μεγεθυνση 60/6 = 10x. Αρα ειναι 10x60 τοσο απλα!

Δες την φωτο που επισυναπτω.Ειναι πληρως επεξηγηματικη.

exitpupil.gif.335452c2a11b0bccc21744a222ddeaf0.gif

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr, είσαι αρχηγός. Σ'ευχαριστώ πολύ και όντως δεν μένει καμμία απορεία. Λόγω νύχτας, θα σου πω αύριο τι έβγαλα.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις το μέτρησα giorgosgr και αν δεν έκανα κάτι λάθος, βρήκα ΚΕ=10mm (ήταν όλη η διάμετροσ του προσοφθάλμιου). Άρα πρέπει να είναι 6x.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως εκανες λαθος;;; Τοσο μεγαλη κορη εξοδου σημαινει πως το ματι οποιουδηποτε ατομου χανει φως.Η κορη υγιους νεου ανθρωπου ανοιγει εως 7mm.Σε καμμια περιπτωση κανενα ζευγαρι κυαλια δεν πρεπει να βγαζει παραπανω απο 7mm κορη εξοδου.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως σου είπα ίσως κάνω κάποιο λάθος. Πάντως σύμφωνα και με τη φωτό που μου έστειλες, είδα πως υπήρχε είδωλο σε όλο τον προσοφθάλμιο. Όπως επίσης είπα, είναι μάλλον της πλάκας τα κιάλια αυτά και χωρίς κανένα ιδιαίτερο σχεδιασμό.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης