Jump to content

Dob αντί για EQ2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το maksutov 102mm με στήριξη eq2 και ήθελα να ρωτήσω αν μετατρέπεται σε dob. Ψάχνω αλλά δε βρίσκω κάπου να πουλάνε ξεχωριστά μια βάση dob για μικρά τηλεσκόπια. Σκέφτηκα να επιχειρήσω να φτιάξω εγώ, αλλά πρέπει να έχω ένα πρωτότυπο, δεν γίνεται να το κάνω απο φαντασία. Όσο μικρό κ αν είναι το τηλεσκόπιο, η στήριξη και ο τρίποδας πιάνουν χώρο. Θέλω ,λοιπόν, κάτι τέτοιο.

dob2.PNG.ca5bc7eac92f4e5e0b6f67073196dfc0.PNG

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο της Orion είναι mak 90mm σχετικά ίδιο με το δικό μου, άρα λογικά η βάση του κάνει σε μένα. Όπως επίσης και η βάση του heritage 130mm που έχετε αρκετοί. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το σπείρωμα στη βάση του τηλεσκοπιου..
Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο της Orion είναι mak 90mm σχετικά ίδιο με το δικό μου, άρα λογικά η βάση του κάνει σε μένα. Όπως επίσης και η βάση του heritage 130mm που έχετε αρκετοί. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το σπείρωμα στη βάση του τηλεσκοπιου..

 

 

Βγάλε σχέδιο , τεφλον και τορνος σε μηχανουργειο .

... αντικρίζοντας το σύμπαν , αντιλαμβάνεσαι τη θέση σου .. και συνάμα , πόσα ακόμα να ψάξεις ...

με την αβίαστη μελέτη Του .. χωρίς αγκυλώσεις , ιχνηλατείς στις εσχατιες του πεπερασμένου απείρου Σου ...

 

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κατασκευή είναι σχετικά εύκολη την φτιάχνεις άνετα μόνος σου αν θέλεις να γλυτώσεις χρήματα.

Πάνο αν πάει σε μηχανουργείο θα του πάρουν αρκετά χρήματα και αν είναι να δώσει πολλά τότε ας πάρει το επετειακό dob ας βγάλει τον σωλήνα να κάνει δουλειά του.

 

 

Να και ένα γρήγορο σχέδιο.

Τα ποδαράκια είναι σαν αυτά http://www.skordakisdion.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=5444&category_id=198&option=com_virtuemart&Itemid=777

 

Για την χειρολαβή κοιτάς εδώ

http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx?pid=3&prid=7073&sn=152

 

Tεφλόν και βίδες βρίσκεις σε μαγαζί με βιομηχανικά είδη.

 

Για το ξύλο πιστεύω με κόντρα πλακέ θαλάσσης είσαι καλυμμένος :cheesy:

 

Για το πως θα πιάσει το βολανάκι επάνω στο τηλεσκόπιο σου αν θέλεις δείξε μας καμιά φωτογραφία να πετάξουμε ιδέες.

1830488658_PortableDobsonianmountv.1.thumb.jpg.03f0721eeb9823086f16139a2a8113fc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά,

 

Μιάς και το έβγαλε ο συνάδελφος, τεφλόν κάπου συγκεκριμένα στην Αθήνα (κέντρο) έχει κανείς καμμία πρόταση;

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τεφλόν είναι υλικό πολύ σκληρό και ανθεκτικό σε θερμοκρασίες, συνάμα όμως και αρκετά ακριβό. Σίγουρα δε συμφέρει να αγοράσω τεφλόν και να το πάω σε μηχανουργό, το κόστος θα ανέβει αρκετά.

 

Άγγελε μάστορά μου το σχεδιάκι το ξεπέταξες για πλάκα βλέπω! Πολύ καλό, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, με έψησες αυτομάτως να ψαχτώ και να την φτιάξω εγώ. Την εξέλιξη του θέματος θα την αναφέρω εδώ.

 

Τεφλόν πουλάνε κάπου στο Μοναστηράκι αν θυμάμαι καλά, στην Αθηνάς. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει ο Ρεππας αν και λιγάκι τσιμπημένο. Καλύτερα κοιτα στο internet για κατάστημα που πουλα αποκλειστικά τέτοια είδη.

Στν Πειραιά υπάρχει η ΕΤΚΑ - Κάστορος 15

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης