Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ES68 24mm σε εξαιρετική κατάσταση με τα καπάκια του και στο κουτί του. Το προσοφθάλμιο αγοράστηκε αρχές του 2012 και έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα.

Τιμή: 130 ευρώ.

Ευχαριστώ,

Ηλίας (697237266).

IMG_4649.thumb.JPG.b25c6c7b0647bc27af5c4d91e7ad885f.JPG

IMG_4648.thumb.JPG.a752aaf2ca5b631d38ccf1526012d316.JPG

Clipboard01.jpg.27e9ba497bb8f33a95c350a3659df16f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει first light report, από μια νύκτα που παρατηρήσαμε μαζί με τον Ηλία. Από εκείνη την νύκτα αποφάσισα να το αποκτήσω.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16482&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

Ευτυχής συγκυρία: Σκοτεινός ουρανός, αμύθητα γαλαξιακά πεδία και Ring Nebula, τηλεσκόπιο 12'' f/4.9, ερευνητής 50mm f/4 και Vixen LVW 22, Televue Panoptic 24, Explore Scientific ES68 24, Baader Hyperion 24, Televue Nagler 22, Explore Scientific ES100 20 αλλά και ένας Pentax XW 20 που ξέχασα να ζητήσω ](*,)

Δεν έχω μετρήσεις αλλά ένα πράγμα μπορώ να πω: όποιο από αυτά και να έχετε ήδη ή πρόκειται να αποκτήσετε δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Όλα είναι ανταποδοτικά και, μπορούμε να πούμε, υπέροχα. Ναι μεν ο Panoptic έχει αυτά τα σημειακά άστρα ακόμη και στο f/4 (και είναι ο πιο μικρός και ελαφρύς φακός) αλλά ο ES 68 δεν απέχει πάνω από μία τρίχα, ο Baader είναι διαυγέστατος, ο Vixen εκπληκτικός (η διαφορά του φαινομένου πεδίου ορατή αλλά ασήμαντη), οι 2ιντσοι προσφέρουν μεγαλύτερη μεγέθυνση και πεδίο ταυτοχρόνως. Από τους 1.25'' θα προτιμούσα τον ES68 24, λαμβάνοντας υπόψη και την τιμή.

 

ΥΓ: Ο Vixen δουλεύει και σαν 2'', όπως και ο Hyperion, κάτι που θεωρώ πως είναι ατού. Δεν το είχα διαβάσει πουθενά αυτό. Δεν θα τον αγόραζα όμως σήμερα που με λιγότερα από τα μισά χρήματα μπορείς να έχεις τον ES68.

 

Άλλωστε υπάρχει και αυτό: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2729

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Second light report:

Δοκιμή σε σύγκριση με Baader Hyperion 24, από Πειραιά με SW Heritage f/5. Στο κέντρο του πεδίου ήταν ίδια (Δίας, Πλειάδες, Μ42) στο έξω 30% υπερείχε ο ES. Θυμάμαι πως η διαφορά ήταν σαφώς μεγαλύτερη στον f/4 ερευνητή και θα πρέπει να είναι μικρότερη στα 8 f/6 και 6 f/8 ενώ παλαιότερη δοκιμή του Panoptic 24mm στο C6 f/10 με είχε αφήσει με προτίμηση του Hyperion. Και τα 2, μαζί με τον Vixen 22 LVW τα βρήκα διαυγέστερα του Panoptic ο οποίος όμως δεν καταλάβαινε από f/4.

Επίσης, είναι μικρότερο του Baader και του Vixen αλλά μεγαλύτερο του Panoptic. Δείχνει καλοφτιαγμένο και δεν κάνει blackout (αλλά εγώ δύσκολα βιώνω blackout λόγω εξάσκησης με T4, Delos, Hyperion).

Για εμένα είναι η χρυσή τομή μεταξύ του Panoptic και του Hyperion. Αν είχα ένα 10" f/4.7 θα προτιμούσα τον TV, για ένα Nexstar τον Baader, για λίγο απ΄ όλα τον ES.

Θα δεις και μόνος σου Γρηγόρη κάποια στιγμή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Second light report:

Δοκιμή σε σύγκριση με Baader Hyperion 24, από Πειραιά με SW Heritage f/5. Στο κέντρο του πεδίου ήταν ίδια (Δίας, Πλειάδες, Μ42) στο έξω 30% υπερείχε ο ES. Θυμάμαι πως η διαφορά ήταν σαφώς μεγαλύτερη στον f/4 ερευνητή και θα πρέπει να είναι μικρότερη στα 8 f/6 και 6 f/8 ενώ παλαιότερη δοκιμή του Panoptic 24mm στο C6 f/10 με είχε αφήσει με προτίμηση του Hyperion. Και τα 2, μαζί με τον Vixen 22 LVW τα βρήκα διαυγέστερα του Panoptic ο οποίος όμως δεν καταλάβαινε από f/4.

Επίσης, είναι μικρότερο του Baader και του Vixen αλλά μεγαλύτερο του Panoptic. Δείχνει καλοφτιαγμένο και δεν κάνει blackout (αλλά εγώ δύσκολα βιώνω blackout λόγω εξάσκησης με T4, Delos, Hyperion).

Για εμένα είναι η χρυσή τομή μεταξύ του Panoptic και του Hyperion. Αν είχα ένα 10" f/4.7 θα προτιμούσα τον TV, για ένα Nexstar τον Baader, για λίγο απ΄ όλα τον ES.

Θα δεις και μόνος σου Γρηγόρη κάποια στιγμή.

Ενδιαφέρον ακούγεται!Παρατήρησες κάποια άλλη διαφορά πχ διαφορά στην αντίθεση;Πιο πεδίο-ξυράφι;

Blackout και εγώ δύσκολα βιώνω (δεν έχω βιώσει σχεδόν ποτέ με τον Τ4).

 

Ελπίζω να έρθει σύντομα...

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης