Jump to content

Introduction to Astronomy (by Coursera.org) - Study Group


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή από ότι βλέπω είμαστε αρκετοί όσοι γραφτήκαμε στο course introduction to astronomy, θα ήταν καλό να μοιραζόμαστε σημειώσεις ή και απορίες σε έναν κοινό χώρο όπως το Astrovox (ιδέα του CosmoMath)!

 

Σε αυτό το θέμα λοιπόν, μπορείτε να αναρτήσετε σημειώσεις, απορίες και οτιδήποτε άλλο πιστεύετε πως θα φανεί χρήσιμο σε όλους όσους παρακολουθήσουν τις 8 εβδομάδες μαθημάτων του Introduction to Astronomy!

 

 

--Dropbox file sharing---

Υπάρχει κοινόχρηστος φάκελος στο dropbox για να μπορούμε να ανεβάζουμε σημειώσεις και βιβλία που πιστεύετε πως θα βοηθήσουν τους μαθητευόμενους. Όποιος ενδιαφέρεται να έχει πρόσβαση στον φάκελο παρακαλώ να μου στείλει το mail του με pm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εχω μπολικες σημειωσεις και βιβλια στα Ελληνικα οπως "Το συμπαν που αγαπησα" των Δανεζη-Θεοδοσιου.Οποιος ενδιαφερεται μπορει να μου τα ζητησει και να του τα δανεισω αν βρισκεται Αθηνα για φωτοτυπιες ή διαβασμα :cheesy:

Για να δουμε ποσα μελη του Astrovox θα εχει το μαθημα !!! :mrgreen:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους! Ελπίζω να καταφέρουμε να συγκεντρωθούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι γιατί δεν τα βλέπω και πολύ εύκολα τα πράγματα!!!! :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι βλέπω προς το παρόν είμαστε και όλοι από Αθήνα! Ελπίζω να υπάρχει κάποιος με άριστες γνώσεις Άλγεβρας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι βλέπω προς το παρόν είμαστε και όλοι από Αθήνα! Ελπίζω να υπάρχει κάποιος με άριστες γνώσεις Άλγεβρας!!!

Οταν λες αριστες; :-note

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και η Θεσσαλονίκη στο μάθημα. Έχω δηλώσει συμεμτοχή και στο μάθημα της Άλγεβρας και στο Γαλαξίες και Κοσμολογία. Ελπίζω η χρόνικη απόσταση που έχουν να βολέψει

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι βλέπω προς το παρόν είμαστε και όλοι από Αθήνα! Ελπίζω να υπάρχει κάποιος με άριστες γνώσεις Άλγεβρας!!!

Οταν λες αριστες; :-note

 

ίσως να είμαι υπερβολικός και να μην χρειάζονται τόσες πολλές γνώσεις μαθηματικών!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και η Θεσσαλονίκη στο μάθημα. Έχω δηλώσει συμεμτοχή και στο μάθημα της Άλγεβρας και στο Γαλαξίες και Κοσμολογία. Ελπίζω η χρόνικη απόσταση που έχουν να βολέψει

 

Καλώς τον Αντρέα!!! άντε να μεγαλώσει κι άλλο η ομάδα και να χωριστούμε και σε περιοχές! χεχεχεχεεχ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι βλέπω προς το παρόν είμαστε και όλοι από Αθήνα! Ελπίζω να υπάρχει κάποιος με άριστες γνώσεις Άλγεβρας!!!

Οταν λες αριστες; :-note

 

ίσως να είμαι υπερβολικός και να μην χρειάζονται τόσες πολλές γνώσεις μαθηματικών!

 

Στο Recommended Background που αναφερεται στη σελιδα λεει επι λεξη :

The ability to calculate with large and small numbers καθως και A familiarity with the rudiments of high-school algebra

Λιγο πολυ ολοι το θυμομαστε αυτο.Για τυχον αποριες , ρωτηστε ελευθερα μιας και τα Μαθηματικα ειναι το επαγγελμα μου :oops:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο από εμένα θα έχεις πάντως πολλές ερωτήσεις! χεχεχεχε :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eίμαι καιεγώ εδώ και πάσχω απο άλγευρα πέρασαν πολλά χρόνια βλέπεις

πιστεύω να τα καταφέρω με λίγη βοήθεια,και να πάνε όλα καλά εύχωμε σε όλους καλή επιτυχία.

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερίζω λοιπόν και εγώ τους διαδικτυακούς μου συμφοιτητές!

Καλημέρα από Αμφιλοχία, και καλά μαθήματα να έχουμε!

Άγγελος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Γιώργο και Άγγελε!!! :)

 

Μία επιπλέον λειτουργία που θα μπορούσαμε να έχουμε για να λύνουμε τις απορίες μας και να εργαστούμε πιο εύκολα και ομαδικά είναι να χρησιμοποιήσουμε το hangout του Google+

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας λογαριασμός στο Google+ και τουλάχιστον ένα μικρόφωνο...

 

όποιος συμφωνεί ας μου δώσει τη δ/νση του λογαριασμού του προκειμένου να στήσω μία ομάδα στο Google+

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γραφτηκα και εγω σε αυτο το μαθημα! Θελω να δω ποτε θα βρω χρονο να κανω και αυτο και ολα τα αλλα που εχω για το σχολειο :Ρ αντε καλη αρχη σε ολους, οσο για την αλγευρα οσοι τα εχετε ξεχασει, dont worry, τα θυμαμε μια χαρα εγω :P Καλη η ιδεα για το google hangouts το βρισκω πολυ εξυπνο.

 

Υ.Γ. ξερει κανεις λεπτομεριες για το Θερινο Σχολειο Αστρονομιας της εταιριας Αστρονομίας και Διαστήματος? Σκευτομαι να παρακολουθησω αυτο το καλοκαιρι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+ 1 για το coursera και για την ομάδα στο Astrovox.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Υ.Γ. ξερει κανεις λεπτομεριες για το Θερινο Σχολειο Αστρονομιας της εταιριας Αστρονομίας και Διαστήματος? Σκευτομαι να παρακολουθησω αυτο το καλοκαιρι.

 

Είναι πολύ νωρίς για σχετικές πληροφορίες.Λογικά θα γίνει τον Ιούλιο.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι κι εγώ μέσα, δήλωσα συμμετοχή μόλις χθές.

Οπότε μπορούμε να ανταλλάσουμε ιδέες πληροφορίες, ...σκονάκια εν γένει!

 

Υ.Γ. Αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα στο forum, αν και το παρακολουθώ εντατικά τον τελευταίο χρόνο, ας είναι κι έτσι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους :) Έχω εγγραφεί και εγώ στο συγκεκριμένο μάθημα και ανυπομονώ να αρχίσουν τα μαθήματα :)

 

Πότε ξεκινά ακριβώς η πρώτη διάλεξη? (Ώρα ελλάδος)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους!!!

 

Από ότι βλέπω η ομάδα έχει αυξηθεί κατά πολύ!!! Χαίρομαι πραγματικά για αυτό γιατί χρειάζεται σίγουρα αλληλοβοήθεια! :)

 

 

Ο vossinakis είχε μία υπέροχη ιδέα για να μπορέσουμε να μοιραζόμαστε εύκολα αρχεία μεταξύ μας... η ιδέα είναι το DropBox!!!!!

 

Έχω ήδη δημιουργήσει έναν φάκελο στο dropbox, οπότε όποιος θέλει μου στέλνει το email του για να τον κάνω invite να τον δει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ήδη δημιουργήσει έναν φάκελο στο dropbox, οπότε όποιος θέλει μου στέλνει το email του για να τον κάνω invite να τον δει!

 

Έχεις pm

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους :) Έχω εγγραφεί και εγώ στο συγκεκριμένο μάθημα και ανυπομονώ να αρχίσουν τα μαθήματα :)

 

Πότε ξεκινά ακριβώς η πρώτη διάλεξη? (Ώρα ελλάδος)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Οι διαλέξεις δεν είναι live. Απλά κάθε εβδομάδα έχεις κάποιες βιντεοδιαλέξεις να παρακολουθήσεις με την άνεση του χρόνου σου. Είχα ξεκινήσει το σεπτέμβρη ένα άλλο μάθημα το οποίο όμως τελικά παράτησα λόγω έλλειψης χρόνου, ίσως και κινήτρων.

 

Ελπίζω με το συγκεκριμένο να μη συμβεί το ίδιο. Φαντάζομαι ότι η διαδικτυακή αυτή παρέα μας θα λειτουργήσει ώς επιπλέον κίνητρο για όλους μας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω πως οι διαλέξεις θα γίνονται στα αγγλικά, έτσι; Γνωρίζει μήπως κανείς εάν θα υπάρχουν υπότιτλοι, έστω και στα αγγλικά; Ή αν θα υπάρχει δυνατότητα μετάφρασης;

Διότι ναι μεν ... αλλά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης