Jump to content

Στερέωση piggyback


maxplanck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ΝΙΚΟΝ ΣΤΑ ΑΝΤΙΒΑΡΑ!

Ενας μικρός αποστάτης για να μεγαλώσουμε(προεκτεινουμε) τη μπάρα των αντίβαρων συνιστάται ανεπιφύλακτα!

Βίδες ίδιας "βόλτας" με αυτής των φωτ/κων μηχανών έχουν όλα τα καταστήματα σιδερικών(ανοξείδωτες!)

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗ "ΚΕΦΑΛΩΣΕΙ" Η ΒΙΔΑ ΚΑΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΗ ΠΑΤΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΕΣΟΧΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ.ΑΝ ΠΡΟΞΕΧΕΙ ΤΡΕΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΛΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ!!!

DSC00739.jpg.f473d6b0f0865155747661319e8bdc66.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα κύριε Παπαϊωάννου!

Πολύ καλή η ιδέα σας για μόνιμη στήλη, με τη προϋπόθεση φυσικά να βοηθήσουν και άλλοι φίλοι με δικές τους ιδέες και πατέντες!! Μιλάμε ότι υπάρχει τόσο μεράκι και όρεξη από μερικούς εδώ μέσα, που έχει κατασκευαστεί ακόμα και "κάλυμμα" για λάμπες του δήμου με σκοπό την αποφυγή φωτορύπανσης!! (υπάρχουν και φωτογραφίες από τον εφευρέτη Νίκο Τσάκαλο!!! βλέπε αστροφωτογραφίες-τηλεσκόπια και εξοπλισμός). Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σας - για άλλη μια φορά.. :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ιδέα του topic!

Γιατί δεν γράφουν και υπόλοιποι φίλοι των ιδιοκατασκευών τις πατέντες τους για να μαθαίνουμε όλοι?

Kύριε Παπαϊωάννου μπορειται να εξηγήσετε τον τρόπο κατασκευής των κατασκευών σας? θα είναι χρήσιμο κάτω απο κάθε εικόνα και ένα σύντομο σχόλιο για τα υλικά και τη διαδικασία.

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω και εγω για το Mastrovox.Αλλωστε ειναι κοινα τα ''εμποδια-προβληματα'' και πιστευω οτι αφορουν σχεδον το 100% των ερασιτεχνων.Επισης ειναι σιγουρο οτι μια προσεκτικη ιδιοκατασκευη για κατι που μας ευχαριστει,ειναι κατι παραπανω απο απλη εξοικονομιση χρηματων(αν και πολλες φορες ισχυει το αντιθετο απο θεμα δαπανης).

Φιλικα Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ΝΙΚΟΝ ΣΤΑ ΑΝΤΙΒΑΡΑ!

Ενας μικρός αποστάτης για να μεγαλώσουμε(προεκτεινουμε) τη μπάρα των αντίβαρων συνιστάται ανεπιφύλακτα!

Βίδες ίδιας "βόλτας" με αυτής των φωτ/κων μηχανών έχουν όλα τα καταστήματα σιδερικών(ανοξείδωτες!)

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗ "ΚΕΦΑΛΩΣΕΙ" Η ΒΙΔΑ ΚΑΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΗ ΠΑΤΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΕΣΟΧΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ.ΑΝ ΠΡΟΞΕΧΕΙ ΤΡΕΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΛΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ!!!

Αυτο ειναι κατι που με ενδιαφερει παραπολυ. Εχεις κανει τιποτα ωστε να επιτρεπει την τοποθετηση της μηχανης οπως μας βολευει και ασχετα την κατευθυνση της σωληνας; Ουσιαστικα θα χρειαζεται κατι που επιτρεπει κινηση σε τρεις διαστασεις.

 

Οσον αφορα τις σωστες βιδες ωστε να ταιριαζουν με τη βαση της μηχανης, εχω ψαξει στην Αθηνα σε πολλα καταστηματα με ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ αποδοσεις!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ :D :D :D

ΛΟΙΠΟΝ , ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ ΑΡΙΣΤΑΡΧΟ

1)ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ... ΒΙΔΕΣ.

ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΜΗΚΗ!!!

ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΩ ΚΑΙ ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ ΒΕΒΑΙΑ , ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!!!

2)ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΤΕΝΤΑ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ... DECLINATION EΝΩ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ RIGHT ASSENSION TOY ΣΩΛΗΝΑ!

3)ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΤΟΙΜΗ ΠΑΤΕΝΤΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ RIGHT ASSENSION.

ΑΠΛΑ ΔΙΣΤΑΖΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ..........

4)Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΩ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΜΕΝΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΥΠ'ΑΡΙΘΜΟΝ 3562 ΤΗΣ VIXEN(FINE ADJUSTMENT UNIT DX)

ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ :cry: ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗ...!!!!

5)ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ(!).... ΜΕ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ ΘΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΑΠΟ ΤΗ VIXEN ΤΙΣ ... ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ ΒΙΔΕΣ ΠΟΥ ΠΛΑΙΣΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΥΠ'ΑΡΙΘΜΟΝ 3808 (ACCESSORY PLATE). ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΙΔΕΣ ΦΩΤ/ΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ!!!!!!

6)ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΦΩΤ/ΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΑ ΑΝΤΙΒΑΡΑ, ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΤΟ 3796 ΜΕ ΤΟ 3562 ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΕΦΑΛΙΑ!!! ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ, ΤΟΤΕ ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ (700ΓΡ+ΜHXANH+ΦΑΚΟΣ) ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΟ ΕΝΑ ΑΝΤΙΒΑΡΟ ΟΠΟΤΕ a)ΚΡΑΤΑΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗ ΡΟΠΗ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ β)ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΑΙΣΘΗΤΑ ΤΗ ΣFψ(!) ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΟΥ(ΣΤΕΦΑΝΕ, ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!)

------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΟΣ KOSTAKIS:

M A S T R O V O X !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΗΓΑΓΑ ΠΛΗΘΩΡΑ... ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΙΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ!!!(ΛΟΓΩ ΓΕΛΙΟΥ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ KOSTAKIS

Εισαι... γρήγορος!!!!

Λοιπόν , με αγάπη και εκτίμηση στον WEBMASTER μας:

ASTROVOX, αιτούμεθα μόνιμη στήλη!!!

Φιλικά

Παπαιωάννου Βασίλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, "φωνή λαού... :lol:

Η νέα κατηγορία θεμάτων θα μπορούσε να ονομαστεί ωραιότατα "Mastrovox" όπως εμπνεύστηκαν οι φίλοι πιο πάνω! :lol:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιάς και τα μέλη του Astrovox αυξάνονται εκθετικά (και φυσικά και οι δημοσιεύσεις τους), η δημιουργία νέων στηλών είναι μονόδρομος...!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη,

 

Μου άρεσαν πολύ οι ιδιοκατασκευές σου. Είμαι σίγουρος ότι και πολλοί άλλοι φίλοι θα έχουν ασχοληθεί όπως εσύ. Βρίσκω πολύ καλή την ιδέα να δημιουργηθεί μια νέα στήλη στο astrovox με θέμα τις ιδιοκατασκευές.

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι μία μόνιμη στήλη με θέμα τις ιδιοκατασκευές θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη για ολους, μια και στην Ελλάδα δεν έχουμε τη δυνατότητα αγοράς αξεσουάρ και έτοιμων λύσεων που έχουν για παράδειγμα οι αμερικάνοι ή οι άγγλοι φίλοι μας. Ως γνωστόν, υπάρχουν μόνο τρεις εταιρίες που εισάγουν υλικό σχετικό με την ερασιτεχνική αστρονομία - ενώ προσιτές τιμές έχει μόνο μία :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΡΟΥΛΕΜΑΝ(BALL BEARING)=''ΣΦΑΙΡΙΚΟΣ ΤΡΙΒΕΥΣ''

(NΕΕDLE BEARING)=''ΒΕΛΟΝΟΕΙΔΗΣ ΤΡΙΒΕΥΣ''

 

Ας μου επιτραπεί μία διόρθωση, φίλε KOSTAKIS:

 

Το ρουλεμάν "περιέχει" σφαίρες,

οπότε το σωστό είναι "Ένσφαιρος Τριβεύς" !!

 

ps: Απλά έχει τύχει να το δω αρκετές φορές ... :wink:

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ορος ''σφαιρικος'' ειναι γενικος ως προς τη χρησιμοποιηση μπιλλιας για μειωση τριβης και περιλαμβανει και συστηματα ολισθαινοντων επιπεδων(π.χ. βασεις μεγαλων τηλεσκοπιων).Εξειδικευοντας ομως το κοινο ρουλεμαν (π.χ. ισημερινη κεφαλη),η σωστη ονομασια,οπως παρα πολυ σωστα ανεφερες,ειναι ''ενσφαιρος''.Ευχαριστω για τη διορθωση. :D

Φιλικα Κωστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, "φωνή λαού... :lol:

Η νέα κατηγορία θεμάτων θα μπορούσε να ονομαστεί ωραιότατα "Mastrovox" όπως εμπνεύστηκαν οι φίλοι πιο πάνω! :lol:

 

Το αίτημα έχει ήδη γίνει αποδεκτό απλά δώστε μου μερικές μέρες λόγω περιορισμένου χρόνου την περίοδο αυτή :)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικά βελτιωμένος,παναλαφρος και πάμφθηνος τρόπος στήριξης για PIGGYBACK!

Δύο παράλληλες σανίδες επιτρέπουν την καθ'ύψος ρύθμιση με ακρίβεια(βιδώνεις-ξεβιδώνεις τις βίδες στα ελατήρια).

Χρησιμοποίησα ελατήρια βαλβίδων .Τα συνεργεία (δικύκλων) τις έχουν για πέταμα!

Φυσικά όλες οι βίδες είναι ποιότητας!

Η φωτ/κη μηχανή ρυθμίζεται αριστερά-δεξιά και κατόπιν σφίγγεται η βίδα στήριξης.

Πλήρης αυτονόμηση της φωτ/κης.

1.jpg.9b49ca0ec3d80cbe54148d35be73605a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Aγαπητε maxplank εισαι φοβερος με ενδειαφερει και εμενα να βρω βιδες για στιριξη της μηχανης προσεξε τισ μηχανης πες μου που μπωρο να βρω ευχαριστω

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε dark

καλημερα

Παρε τη βιδα piggyback του τηλεσκοπειου και πηγαινε σε μαγαζι με "σιδηρικα,εργαλεια,..." και θα βρεις οσες θελεις :)

Λυσε και "αυτες" τις βιδες και απο κατω ειναι τα γραναζια του μοτερ!

1.jpg.76ffaafe3fbc849086cb684b68cdcebc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης