Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποσο καλα μπορω να δω με τα κυαλια?

εχω ενα ζευγαρι 20x60.

μπορω να δω καποια ουρανια σωματα με καλη λεπτομερεια?

φυσικα δεν μιλαω για την σεληνη η οποια φαινεται με πολυ καλη λεπτομερεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι,δεν μπορεις να δεις λεπτομερια,αλλα γενικοτερα μεγαλα ουρανια πεδια.Απο πλανητες θα δεις πεπλατυσμενο το σχημα του Κρονου,(χωρις να ξεχωριζεις δακτυλιους,απο Δια τους 4 κυριους δορυφορους(επισης χωρις λεπτομερια στο δισκο)και απο βαθυ ουρανο,θα δεις αμυδρα τα πολυ φωτεινα αντικειμενα. Τα κυαλια ειναι χρησιμο εργαλειο αλλα οχι για λεπτομεριακη παρατηρηση.Και επειδη ουτε φθηνα ειναι,ουτε ''ευκολα''(με τριποδα) ,καλυτερα ψαξε για κανενα κοντο διοπτρικο με μεγαλο πεδιο,και ενα ελαφρυ τριποδα.Επισης ενα μικρο ΜΑΚ 4'' ειναι μια χαρα (με αυτοματισμους η οχι).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 20χ μεγέθυνση φαίνονται σίγουρα οι δακτύλιοι του Κρόνου (φαίνονται και με 15χ). Τα κιάλια είναι καλά για ανοικτά σμήνη και τα περισσότερα Messier αντικείμενα.
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε ekstatik αφου εχεις τα κιαλια μη το σκεφτεσε κ πολυ.Παρε ενα φωτογραφικο τριποδα (γιατι τα 20χ 60 με τα χερια δεν παλευονται) κ ξεκινα την παρατηρηση να μαθεις τον ουρανο.Εγω αυτο κανω(μεχρι να παρω το τηλεσκοπιο) με μικροτερα κιαλια κ εχω μαθει πολλα πραγματα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βρισκω ιδαιτερα ενδιαφερον να εξασκουμε με κιαλια στους παρακατω καταλογους

http://www.astroleague.org/observing.html#Binocular

 

http://www.astromax.org/aa02403.htm

 

καθαρους ουρανους

 

ΥΓ. ταρατσα+στρωμα κρεβατιου+κιαλια (στα χερια) = απολαυση (ειδικα σε σκοτεινο ουρανο- οπου στρωμα κρεβατιου = φουσκωτο θαλασσης)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ekstatik,

 

ένα ζευγάρι κιάλια 20x60 είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο αστρονομικής παρατήρησης, ιδίως αν είναι φωτεινά και καλοφτιαγμένα. (Ποιά είναι τα κιάλια που έχεις; )

 

Παραπέμπω ευθέως στις εντυπώσεις μου από τις πρώτες χρήσεις των παρόμοιων σε μέγεθος κιαλιών μου: ένα ζευγάρι Miyauchi Pleiades 22x60 με προσοφθάλμιους φακούς υπό γωνία 45° για άνεση στην παρατήρηση του ουρανού (εξαιρετική ιαπωνική εταιρία λίγο δυσεύρετη στο δυτικό κόσμο.)

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=577

 

Αν έγραφα σήμερα τις εντυπώσεις μου, μετά από ένα χρόνο χρήσης των 22x60, θα ήταν ακόμη πιό ενθουσιώδεις! Οι 3° οπτικού πεδίου που περιβάλλουν κάθε deep sky object, δίνουν εικόνες απαράμιλλης ομορφιάς και αρμονίας. Αρκεί να δει κανείς ολόκληρο το γαλαξία της Ανδρομέδας με τους συνοδούς του ή το διπλό ανοιχτό σμήνος του Περσέα...

 

Καθαρούς ουρανούς,

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι ειναι τα μεσσιερ?σε τι αντιστοιχουν οι παρακατω συμβολισμοι:

Catalog No. R.A. Dec. Mag Type Size Con Urn SA Notes ?

εχω το cartes du ciel...μεσω αυτου θα τα εντοπισω?

εχει καπποιος καποια ενδεικτικη φωτογραφια για το τι να περιμενω(ως θεαμα)?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι ειναι τα μεσσιερ?σε τι αντιστοιχουν οι παρακατω συμβολισμοι:

Catalog No. R.A. Dec. Mag Type Size Con Urn SA Notes ?

εχω το cartes du ciel...μεσω αυτου θα τα εντοπισω?

εχει καπποιος καποια ενδεικτικη φωτογραφια για το τι να περιμενω(ως θεαμα)?

 

Σχεδόν ρωτάς τι είναι παρατηρησιακή αστρονομία.

Με το πρόγραμμα που έχεις μπορείς να βρείς χιλιάδες αντικείμενα, αλλά ένα βιβλίο σαν το Nightwatch είναι πιό βολικό στην αρχή.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι ειναι τα μεσσιερ?σε τι αντιστοιχουν οι παρακατω συμβολισμοι:

Catalog No. R.A. Dec. Mag Type Size Con Urn SA Notes ?

εχω το cartes du ciel...μεσω αυτου θα τα εντοπισω?

εχει καπποιος καποια ενδεικτικη φωτογραφια για το τι να περιμενω(ως θεαμα)?

 

για τον ιδιο τον Messier, τα αντικειμενα του καταλογου του, φωτογραφιες και αναζητηση κατα ειδος (νεφελωματα, σμηνη, γαλαξιες) ειτε κατα αστερισμο τα παντα θα βρεις εδω

http://www.seds.org/messier/

 

εγω τυπωσα τη σελιδα αυτη http://www.seds.org/messier/data2.html

και σημειωνω διπλα τις παρατηρησεις μου

 

φωτογραφιες επισης http://www.perseus.gr/Astro-DSO-Messier.htm

αλλα και

http://www.astrolab.be/html/gallery_messier.html

 

καλη απολαυση

 

ΥΓ

 

NGC R.A. Dec. Mag. Typ Con Size Messier

224 0 42.8 41 16 4.5 Gal And 178' 31

221 0 42.8 40 52 10.0 Gal And 8' X 6' 32

 

 

NGC new general catalog (αριθμος νεου καταλογου)

R.A. right ascension (ορθη αναφορα) Dec declinatin(αποκλιση) ουρανιες συντεταγμενες του αντικειμενο

Mag. magnitude (μεγεθος φαινόμενο πχ. ο Διας εχει -2 ο Σειριος 0 ο πολικος +3

Typ type (τυπος γαλαξιας, νεφελωμα, σμηνος)

Con constalation (o αστερισμος που φιλοξενει το αντικειμενο)

Size (μεγεθος ποσο "χωρο" σε μοιρες ή λεπτα πιανει στον ουρανιο θολο

Messier ο αριθμος του αντικειμενου στν καταλογο του Messier, διαφερει προφανως απο τον αριθμο NGC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα RA και dec θα με βοηθησουν καπου?γιατι τα τσεκαρα σε εγκυκλοπαιδια και μου φαινονται ελαχιστως χειροπιαστα για να τα χρησιμοποιησω στην πραξη...

αυτο που αναρωτιεμαι ακομα ειναι το τι χρειαζεται για να ενοπισω ενα ουρανιο σωμα...

παιρνω τα κυαλια στην ταρατσα,εντοπιζω πολικο αστερα και με βαση τον χαρτη της ημερας(μεσω του cartes du ciel)που θα εχω εκτυπωσει προσπαθω με διαδοχικα βηματα(πηδωντας ολο και σε κοντινοτερα αστρα) να το εντοπισω(?).αυριο θα αγορασω και το nightwatch.εχει και αυτο ειδα κατι χαρτες.ειναι ισως για αρχη καλυτερο να χρησιμοποιησω αυτους?

θελω λιγη κατατοπιση παρακαλω!ιδιατερα στο θεμα του εντοπισμου.απλες συμβουλες και βηματα που πρεπει να ακολουθησει ενας αρχαριος σαν εμενα :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙλε ekstatik κ εγω αρχαριος ειμαι.Διαβασε πρωτα το nightwatch κ θα σου λυθουν πολλες αποριες.Τωρα ενα πραγμα θα ρωτας δυο αποριες θα σου δημιουργουνται.

Παραλληλα να διαβασεις κ ολλα τα θεματα στην κεντρικη σελιδα του astrnox.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιρνω τα κυαλια στην ταρατσα,εντοπιζω πολικο αστερα και με βαση τον χαρτη της ημερας(μεσω του cartes du ciel)που θα εχω εκτυπωσει προσπαθω με διαδοχικα βηματα(πηδωντας ολο και σε κοντινοτερα αστρα) να το εντοπισω(?)

Αυτός είναι στην ουσία ο κυριότερος τρόπος. Με τη διαφορά ότι δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις από τον πολικό, αλλά από οποιοδήποτε αστερισμό ή αστέρι αναγνωρίζεις. Επίσης ο χάρτης δεν χρειάζεται να είναι ...της ημέρας, μπορεί να είναι ένα καλό επιπεδόσφαιρο (planisphere) ή ένας πλήρης χάρτης του ουρανού. Συνέχισε με το Nightwatch...

 

Φιλικά,

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πολυ.θα συνεχισω με το nightwatch και για οποιαδηποτε βασικη απορια θα επιστρεψω δριμυτερος...

keep the spirit alive! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης