Jump to content

Κομήτης C/2011 L4 (Pan-STARRS)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εθεάθη σήμερα!!!Ήταν αρκετά χαμηλά στη δύση,αμυδρός και νομίζω αμυδρά φωτεινή η γύρω περιοχή.Έχω όμως τις αμφιβολίες μου,αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι αυτός.Αν είναι σωστή η θέαση,τότε θα είναι πρώτος κομήτης που θα έχω παρατηρήσει στη ζωή μου! :cheesy:

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως αναμενόταν σήμερα ο καιρός θα έφτανε μετά το απόγευμα. Τα σύννεφα υπήρχαν αλλά όχι στο σημείο που ήταν ο κομήτης. Ελπίζω και άλλοι να είχαν την τύχη να το δουν απόψε.

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/15687-%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82-pan-starrs-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%AD%CF%86%CF%85%CF%81%CE%B1-%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%81%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως ήταν αναμενόμενο ο καιρός έκανε τα κόλπα του.

Παρ' όλα αυτά, κατάφερα να πάρω μερικές εικόνες του κομήτη,

ανάμεσα από τα σύννεφα, και λίγο πριν δύσει, πίσω, από τις κορυφές

του όρους Πάικου.

Με πολλές ευχές για καθαρούς ουρανούς!

 

100279957_Image_0021a_CometC_2011_L4_PanSTARRS_.thumb.JPG.1696b50e2d106761da380b49f75e746b.JPG

Λίγο πριν δύσει πίσω από τις κορυφές

του όρους Πάικου!

200mm Canon Lens and Canon 350Dslr. Image crop from raw file 3456X2304. Iso:400, f/4, exp.:50sec UT.:17h49'00''. Άσπρος Κιλκίς.

 

1156119303_Image_0017a_CometC_2011_L4_PanSTARRS_.thumb.JPG.11bbdd2cb8b1d7962edaa15c376dc352.JPG

Λίγο πριν χαθεί πίσω από τα σύννεφα!!

200mm Canon Lens F/2.8 and Canon 350Dslr. Image crop from raw image 3456X2304. F/4. Iso:400. Exp.:20sec. UT.:17h42'08''. Άσπρος Κιλκίς.

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά επιβεβαίωσα τη θέση του κομήτη και σήμερα, και ήταν εκεί όπου τον πρωτοείδα χθες.Σήμερα που τον εντόπισα στην αρχή με γυμνό μάτι και ύστερα που τον παρατήρησα με το τηλεσκόπιο,φαινόταν μια λαμπρή περιοχή με ένα αμυδρό φως να την "περιτυλίγει".Νομίζω ότι είναι η ουρά που βρισκόταν γύρω από τον κομήτη.Και χωρίς αμφιβολία έχω δει τον 1ο μου κομήτη! :cheesy:

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμορφος και ο κομήτης σήμερα. Πολύ εντυπωσιακός μέσα από τα κιάλια, με την ουρά του να έχει πλέον κατακόρυφο προσανατολισμό. Σήμερα ήταν ορατός ανάμεσα σε δύο αστεράκια έκτου μεγέθους, τα HIP2832 και HIP2734.

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/15691-%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82-pan-starrs-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CF%8D%CE%BF-%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%B1-6%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CF%85%CF%82/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μας τα χάλασε λίγο σήμερα ο καιρός (τα σύννεφα βασικά) και καταφέραμε να τον δούμε από τον Υμηττό μόνο για 10 λεπτάκια. Εν το μεταξύ, επειδή εγώ τον έχω δει αρκετά τις τελευταίες μέρες σήμερα είπα να κάνω κάτι διαφορετικό όσο οι άλλοι τον παρατηρούσαν και τον φωτογράφιζαν και ιδού το αποτέλεσμα:

 

:arrow:

- Timelapse Ymittos Comet C/2011 L4 (Pan-STARRS)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτελους καταφερα να τον δω σημερα για πρωτη φορα εστω και για 10' με κιαλια 10χ50

πολυ εντυπωσιακο και ανυπομονω να τον δω μεσα απο το C8 και να τον φωτογραφησω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη η φωτογραφία είναι εκπληκτική!! Συγχαρητήρια!!

Μάνο πολύ καλό το βιντεό σου,

MerNion, Συγχαρητήρια για το Timelapse :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα τι ώρα θα αρχίσει να γίνεται ορατός ο κομήτης ?? Επιτέλους έχει καλό καιρό και θα προσπαθήσω να τον παρατηρήσω με κιάλια .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με κυαλια πλεον ειναι αρκετα δυσκολα, εξαρταται και απο τα κυαλια και απο την ατμοσφαιρα βεβαια, εγω προχθες τον βρηκα στις 19:25 και μετα απο 10 λεπτα βυθιστικε πισω απο τα συνεφφα. Μαλιστα ημουν στημενος με 10ιντσο τηλεσκοπιο αλλα και με κυαλια.. Απο τα κυαλια πραγματικα πολυ λιγο φαινονταν.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις τον παρατηρησα! Αρκετα αμυδρος ακομα και για τα κυαλια.

Φιλε BlackMask δε νομιζω να ειναι ορατος με γυμνο ματι, εγω τουλαχιστον δεν τον ειδα χωρις τα κυαλια.

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους τον είδα κι εγώ!!! Σαν αστεράκι με μεγάλη ουρά :D

 

 

Τον εντόπισα με τα κιάλια <8x42 WA> . Αμυδρός ήταν, αλλά δεν ξέρω βέβαια πώς ήταν πριν.

 

Όσο περνούσε η ώρα τον είδα και με γυμνό μάτι (αφού ήξερα πού ήταν).

 

Κρύος και δυνατός ο αέρας σήμερα, αλλά καθάρισε την ατμόσφαιρα. :)

 

Να είχα κι εγώ μια canon eos... [-o<

Χριστίνα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους σήμερα είδαμε το κομήτη με τη κόρη μου τη Κατερίνα, βγάλαμε πολλές φωτογραφίες, σας παρουσιάζουμε μια απο αυτές... απο τη Παλαια Φωκαία.

DSCF1546.thumb.JPG.84e99341f80a70434080c49679194883.JPG

Πιστεύω εις ένα Carl Sagan Cosmo, μισώ τον μεταφυσικό υπερφιαλισμό και τις ουτοπίες, αγαπώ τη νόηση..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτελους τον ειδαμε και απο Κυπαρισσία μιας και το επετρεψε ο δυτικος ουρανος!!!!! Υπεροχο το θεαμα αλλα η οικανοποιηση οταν τον ειδα αλλο πραγμα... :lol:

 

panstarrs.jpg

upload photos

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καθαρός ουρανός σήμερα, τον ξαναείδα με ευχαρίστηση αυτή τη φορά, χωρίς το άγχος των συννέφων, τράβηξα και μια φωτογραφία από το Dob 10', με πολύ αέρα.

Όσο ανεβαίνει, μπορεί να απομακρύνεται, θα είναι όμως σε πιο σκοτεινό ουρανό και πιστεύω να μας δώσει περισσότερο χρόνο πάνω από τον ορίζοντα να τον ευχαριστηθούμε και καλές εικόνες.

575871089_IMG_1338reducedlesscropped.thumb.jpg.fa0d5b55576b6f50879a1d0e13fec393.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους βρε παιδιά!!!

Αντώνη, μόνο εμείς είχαμε μείνει απ' έξω :P

Με τα κιάλια 9Χ63 στις 7.30 ήταν όμορφο θέαμα.

Κι' άλλη μια αύριο και μετά...

20130322-panstarrs.thumb.jpg.1a64ba2a5b913b05b43eb4f6459f0e06.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους είδα και εγώ τον πρώτο μου κομήτη :D. Με πεντακάθαρο ουρανό , χωρίς κανένα σύννεφο στη Λάρισα φάνηκε με κιάλια 10 χ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επί τέλους και από Ηγουμενίτσα μετά από τόσες ημέρες συνεφιάς και βροχής. ΄Αποψη της πόλης με τον κομήτη σε piggyback φωτογράφιση με μια απλή ψηφιακή μηχανή.

DSC00344.thumb.JPG.7115d4a5604426370f9d09cb62fff5c2.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά,εγώ τον έχω προσπαθήσει τέσσερις φορές και ακόμα να τον βρω...φταίει το γεγονός ότι έχω μόνο κιάλια 10χ40(καθόλου δυνατά); Για το τηλεσκόπιο ούτε λόγος καθώς το καλύτερο που μπορώ να πετύχω είναι 1,24 FOV...Αν όντως φταίνε τα κιάλια,κάνα τρικ για να τον εντοπίσω;

 

Ευχαριστώ. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης