Jump to content

Κομήτης C/2011 L4 (Pan-STARRS)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα πιο υποβλητικά και ατμοσφαιρικά αστρονομικά βίντεο που έχω δει. Εύγε Μάνο! και συγχαρητήρια για το Space Weather =D>

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους, κατ' αρχήν, δεν είδα τον κομήτη οπτικά, αν και ίσως θα

μπορούσα με τα κιάλια, θα το κάνω σίγουρα αύριο, καιρού επιτρέποντος.

Βεβαίως τον φωτογράφισα, όπως μπορείτε να δείτε στις αστροφωτογραφίες.

Εντόπισα τον κομήτη με την μέθοδο ''go to'' κατά την διάρκεια της ημέρας,

μέθοδο, που γενικά χρησιμοποιώ στην έρευνα, οπότε δοκίμασα κάποιες λήψεις

σε αρχεία raw, τις οποίες όμως δεν έλεγξα αμέσως, εξ' ου και η καθυστέρηση στο ανέβασμα

των φώτο, επίσης, δεν ασχολούμαι εντατικά με την επεξεργασία αστροφωτογραφίας,

και εξ' αυτού η ποιότητα δεν είναι η πρέπουσα.

Digital photo professional της Canon, picture manager και paint της microsoft

τα εργαλεία μου.

Ο κομήτης είναι αρκετά χαμηλά στον ορίζοντα και δύει πολύ γρήγορα, καιρού επιτρέποντος

τις επόμενες ημέρες τα πράγματα θα είναι καλύτερα!

 

Image_0012_Panstarrs.thumb.JPG.ea374d1f8e1132c9e5db26682d763ace.JPG

C/2011L4(Panstarrs)

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά μπράβο κι από μένα Μάνο! Εξαιρετικό βίντεο. :D

Constantinos συγχαρητήρια και σε σένα για την καταγραφή.

Τελικά, η θέαση του είναι πιο δύσκολη από όσο νόμιζα αρχικά. Με κιάλια 10Χ50 ούτε χθες κατάφερα να δω κάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είδαμε και στη Λάρισα χθές! Για μισό λεπτό στα κιάλια και λίγα (αλλά καλά) δευτερόλεπτα στο τηλεσκόπιο! Η ώρα ήταν 19:10 περίπου και ο δυτικός ορίζοντας είχε πολύ χαμηλά σύννεφα, μέσα στα οποία χάθηκε πριν προλάβουμε να βγάλουμε φωτογραφίες. Το χρώμα του ήταν ένα θερμό λευκό (προς το πορτοκαλί) λόγω χαμηλού ύψους. Αν ο καιρός το επιτρέψει η A-Polaris θα επιχειρίσει και σήμερα ή τις επόμενες ημέρες την παρατήρησή του. Καλή επιτυχία σε όλους!

Μάνο, φοβερό το βιντεάκι!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω την εντυπωση πως τα cdciel και stellarium τον εχουν πολυ χαμηλα σε σχεση με τις φωτο που βλεπω, οποτε μπερδευομαι ποσο ψηλα να ψαξω. Στις 7μμ πχ σε τι υψος ειναι, τα προγραμματα τον δειχνουν στον οριζοντα ακριβως ενω στις φωτο τον βλεπω αρκετα ποιο πανω... Σημερα θα δοκιμασω με τηλεσκοπειο η κυαλια

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αποστάσεις κοντά στον ορίζοντα ξεγελούν.

 

Στις 19:00 σήμερα θα είναι σε ύψος 7-8 μοιρών περίπου, δηλαδή όσο το πλάτος 4 δακτύλων του χεριού σου κρατώντας το βραχίωνα τεντωμένο μπροστά σου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα περιμένω να έρθει και η Σελήνη γιατί όλες οι προσπάθειες που έχω κάνει μέχρι στιγμής έχουν αποβεί άκαρπες!

 

Συγχαρητήρια στο Μάνο και τα άλλα τα παιδιά που τον κατέγραψαν παρά τη δυσκολία =D>

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! Είμαι νέος εδώ, δεν έχω εξοπλισμό κτλ αλλά με εντυπωσιάζει ότι έχει να κάνει με αυτά που υπάρχουν έξω από τη Γη! Ήθελα να πω πως έχω δει 2 φορές κομήτη στη ζωή μου, θυμάμαι η πρώτη φορά ήταν Χριστούγεννα.. 90κάτι (ήμουν δημοτικό) αν δεν είχε εμφανιστεί περίοδο Χριστουγέννων διορθώστε με γιατί δε μπορώ να θυμηθώ καλά, γιορτές ήταν πάντως για να ήμουν χωρίο! :P η δεύτερη ήταν πιο μετά, ο κομήτης ήταν κάπως βορειοδυτικά θυμάμαι αρκετά ψηλά. Πάντως ήταν υπέροχες εμπειρίες !!! Και συγχαρητήρια για το βίντεο και τις φωτος που ανεβάσατε!

 

Τις επόμενες μέρες που ο Pan-STARRS θα είναι πιο ψηλά θα είναι ορατός με γυμνό μάτι? Ας μη δούμε ουρά.. απλά να το δούμε με τα μάτια μας ότι υπάρχει!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χθεσινή δικιά μου προσπάθεια από το μπαλκόνι του σπιτιού μου! Οπτικά με κιάλια δε διακρήνονταν! Με τη λήψη φωτογραφίας και πέραμα σε υπολογιστή φάνηκε, πιστεύω ότι αυτός είναι!

Πάντως ήταν απογοήτευση, γιατί περιμέναμε κάτι πιο φανταχτερό, αλλά τελικά βρεθήκαμε να τον ψάχνουμε!

Φωτογραφία πάρθηκε 10 λεπτά πριν τις 7:00

 

2077557575_C2011.thumb.jpg.bffb890cf38ca188bcb95c709f611e21.jpg

c 2011 L4

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας ρωτήσω,ποιο μέρος στην Πάτρα είναι το καλύτερο για την παρατήρηση του κομήτη?Στην παραλία κοντά στην καφετέρια "Mare Mare"όσοι είναι από Πάτρα,τι πιστεύετε,είναι καλός ο ορίζοντας?

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι από το Mare mare έχεις καθαρό δυτικό ορίζοντα στις 260 μοίρες αζιμούθιο για να δεις τον κομήτη όπως και σε όλη την παραλιακή ζώνη, απλά από το κέντρο και πιο νότια έχεις ελάχιστη παρεμπόδιση από το ακρωτήριο του Αράξου (σκάρτη μια μοίρα).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δρόμο από Δασύλλιο προς Αρόη, πριν τις κεραίες υπάρχει ένα πλάτωμα με καθαρό δυτικό ορίζοντα και επιπλέον θέα στην Πάτρα και σε όλον τον Πατραικό. Πριν ανάψουν τα φώτα στην πόλη είναι καλά και πολύ κοντά για εμένα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάλι σύννεφα (και βροχή) στην Πάτρα αλλά δεν πτοούμαστε, κάθε μέρα εκεί θα είμαστε!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι κύριε Αντρέα μη πτοείστε,κάποια στιγμή σύντομα όλοι οι παρατηρητές θα ανταμειφθούν για τις προσπάθειες τους!

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος!!! Εδώ στην Αλεξανδρούπολη καθαρός ουρανός παντού εκτός από το επίμαχο μέρος!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aπό μέρα σε μέρα και από αναβολή σε αναβολή το πάμε εμείς στην Πάτρα, πάντως κατά τις προσεχείς ημέρες ο καιρός χαλάει περισσότερο στην Πάτρα :(
«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Κοζανη επιτελους τον ειδαμε αναμεσα απο συνεφα με κυαλια,τηλεσκοπιο και φωτογραφισαμε :)

H λήψη έγινε 19:33.

IMG_2409.thumb.JPG.9b13613a46bd5f4c9ed35dd724dc6006.JPG

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σήμερα ορατός στη Λάρισα, κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, αφού τα σύννεφα ήταν πυκνότερα από χθές. Ανέβασα και μιά αναμνηστική φωτό!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον ο καιρός και τα σύννεφα δεν επιτρέπουν την παρατήρηση και την φωτογράφιση,

του κομήτη, μια λύση απελπισίας, γι' αυτές τις περίεργες ημέρες, λόγω καιρού,

είναι η φωτογράφιση του, κατά την διάρκεια της ημέρας.

Αδύνατον να εντοπιστεί με κιάλια, σήμερα, 11/03/2013, λόγω νεφών, και λυκόφωτος.

Παραθέτω μια φωτογραφία που πήρα λίγο μετά την δύση του ήλιου.

Επιβάλλεται επιστράτευση αποθεμάτων υπομονής!

 

Image_0011.thumb.JPG.3c80ba8ca5e57f292a9bbac87c5303b9.JPG

Comet C/2011 L4 (Panstarss)

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Δραμα ειχε συννεφα στην δυση απο τις 5 εως τις 7:30, οτι χρειαζονταν για να μη τον δεις, ετσι επιτηδες το κανε....

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Κυριακή από τις 5:30 το απόγευμα ξεκίνησα από τη Σκόπελο για ανεύρεση ιδανικού μέρους για την παρατήρηση του κομήτη τελικά μετά από 12 χλ. Πάνορμος ωραία παραλία ωραία μέρα με λίγα σύννεφα ψηλά όμως έστησα τα συμπράγκαλα και περίμενα μέχρι τις 7:30 περίπου ο ορίζοντας καθαρός, ούτε που φάνηκε καθόλου τι ατυχία! Εάν κράτηση ο ωραίος καιρός που έχουμε σήμερα θα ξανάπαω μήπως και γένη κάτι αλλιώς

Την επομένη εβδομάδα. Πάντως εύχομαι σε όλους καθαρούς ουρανούς και καλή επιτυχία να δούμε επιτέλους τον ΠΑΝΣΤΑΡΣ

 

disi2.thumb.jpg.5ba52f7670c97e91a04c621f963508c6.jpg

ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΥΣΗ

 

1.thumb.jpg.6a819a62990ed1bcc0ababf7a8240967.jpg

ΠΑΝΟΡΜΟΣ 17:45

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην εξόρμηση με τον ΟΦΑ τη Κυριακή το απόγευμα 10/3/2013 στο Λιβάδι Θεσσαλονίκης καταφέραμε να φωτογραφίσουμε τελικά το κομήτη.

 

Ο Panastarrs δεν ήταν ορατός με γυμνό μάτι. Τον εντόπισε ο Ανδρέας Βοσινάκης με κιάλια (100x25). Δυστυχώς μόλις καταφέραμε να τον εντοπίσουμε στα τηλεσκόπια κρύφτηκε πίσω από τα σύννεφα και ξαναεμφανίσθηκε πολύ χαμηλά στον ορίζοντα δίνοντας μας μόλις λίγα λεπτά για να τον καταγράψουμε.

 

Η ταχύτητα με την οποία κατεβαίνει είναι πολύ μεγάλη, οπότε δυνατότητα stacking πολλών λήψεων δεν υπάρχει.

 

Η αντίθεση επίσης είναι μικρή καθώς φωτίζεται ακόμη από το φως του ήλιου όλος ο δυτικός ουρανός.

 

Εφτιαξα ένα animation : http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=16140

 

Θα ανεβάσω επίσης μία ακόμη λήψη σε καλύτερη ανάλυση.

 

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον ξαναείδαμε κι εμείς απόψε, αυτή τη φορά από το αστεροσκοπείο της Ελληνογερμανικής Αγωγής με τους μαθητές της Β' Λυκείου και τον καθηγητή τους στο μάθημα της της αστρονομίας, κ. Μάνο Αποστολάκη.

Τον είδαμε και από το 16"ιντσο, και με κιάλια. Πιο ψηλά, περισσότερη ώρα ορατός, πιο υπέροχος από προχτές! Ήταν εύκολος στόχος, φαινόταν ακόμα και από τον ερευνητή.

Τον κατέγραψα και σε βίντεο με τη Watec-902, και ψηλά, και τη στιγμή που βυθίστηκε στον ορίζοντα και έδυσε πίσω από τον Υμηττό. Σύντομα θα το ανεβάσω.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης