Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο-Γνώμες/Προτάσεις


Irons

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σου έχω στείλει κάτι συμβουλές σε π.μ

 

καλυτερα να τις γραφεις για να διαβαζουν και αλλοι νεοεισερχομενοι :wink:

 

 

Χωρίς να θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση, το Aktis με 45ευρω επιπλεον σου δίνει όλο το πακέτο, βάση, τρίποδας, εισαγωγικά προσοφθάλμια και barlow x2. Επίσης έχω αυτό το τηλεσκόπιο έναν χρόνο περίπου οπότε ότι ερωτήσεις υπάρχουν είμαι διαθέσιμος ;)

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου ήρθε σήμερα το black diamond 200/1000. Το συναρμολόγησα εντάξει αλλά οι οδηγίες που είχε ήταν κάπως ελλειπείς. Ήρθε με στήριξη eq5 αλλά 1)δεν κατάλαβα ακριβώς πως ρυθμίζω το γεωγραφικό πλάτος σε αυτή την στήριξη και 2)αντικείμενα παραπάνω από 50 μέτρα μακριά φαινόντουσαν θολά μέσα απ τον σωλήνα παρ'όλο που έπαιζα με την εστίαση και έτσι δεν μπόρεσα να "συγχρονίσω" τον σκοπευτή με τον σωλήνα ούτε κατ επέκταση να κάνω κάποια παρατήση στον ουρανό. Τι φταίει;

 

Τα προσοφθάλμια που ήρθαν μαζί ήταν 10 και 25 mm

 

edit : Πριν προσαρμώσω τον προσοφθάλμιο (25mm) έχει 2 άλλα κυλινδρικά εξαρτήματα που βάζω (σαν προσοφθάλμια,χωρίς τους φακούς) έτσι ώστε να μπορέσει να "κουμπώσει" ο προσοφθάλμιος αφού είναι πολύ μικρός για να κουμπώσει κατ ευθείαν μετά απ τον αντικειμενικό.Το θέμα είναι πως αυτά τα εξαρτήματα κρατάνε τον 25mm αρκετά "μακριά" με αποτέλεσμα όταν εστιάζω να τερματίζει ενώ θέλει κι άλλη εστίαση(in-focus). Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω ή πρέπει να αγοράσω κάτι επιπλέον; Η ευθυγράμηση ήταν εντάξει απ'ότι τσέκαρα.

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης