Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο-Γνώμες/Προτάσεις


Irons

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα τηλεσκόπιο και προσπαθώ να βρω φυσικά την καλύτερη απόδοση στην χαμηλότερη τιμή. Έχω ήδη διαβάσει τι πρέπει να προσέξω κυρίως (διάμετρο και εστιακό μήκος) αλλά ενδιαφέρομαι επίσης και για δυνατότητα φωτογράφισης. Δίνω λινκ με αυτά που έχω βρεί μέχρι τώρα να μου πείτε γνώμες και προτάσεις...

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2125 (200/1000 BLACK DIAMOND EQ5 (SKBKP2001EQ5))

 

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=745 ( Messier NT-130 130/1000 σε βάση EXOS1)

 

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=753 (Messier AR-127S σε βάση LXD75-GOTO)

 

Θα ήθελα κάτι που αφενώς να είναι ερασιτεχνικό αλλά από την άλλη να μου κρατήσει για καιρό και να μην με περιορίζει μόνο στο ηλιακό σύστημα..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου

 

Καλό θα ήταν πριν πάρεις τελική απόφαση να έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου αυτά τα θέματα

 

1) από πιο μέρος θα παρατηρείς πιο συχνά (π.χ. μέσα από την Αθήνα, από το χωριό...)

2) από πιο μέρος θα φωτογραφίζεις πιο συχνά

3) τι αντικείμενα θες να παρατηρείς

4) τι αντικείμενα θες να φωτογραφίζεις

5) πόσο χρόνο σκέφτεσαι να αφιερώνεις στο χόμπυ

6) τι budget διαθέτεις για αγορά καθώς και για αναβάθμιση αν χρειαστεί στο μέλλον

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου

 

Καλό θα ήταν πριν πάρεις τελική απόφαση να έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου αυτά τα θέματα:

 

1) από πιο μέρος θα παρατηρείς πιο συχνά (π.χ. μέσα από την Αθήνα, από το χωριό...)

2) από πιο μέρος θα φωτογραφίζεις πιο συχνά

3) τι αντικείμενα θες να παρατηρείς

4) τι αντικείμενα θες να φωτογραφίζεις

5) πόσο χρόνο σκέφτεσαι να αφιερώνεις στο χόμπυ

6) τι budget διαθέτεις για αγορά καθώς και για αναβάθμιση αν χρειαστεί στο μέλλον

 

Θα παρατηρώ από Μυτιλήνη (τώρα) και Λιβαδειά( σε κανά 6μηνο). Φωτογραφίες από αυτά τα 2 μέρη επίσης. Το τι αντικείμενα θέλω να παρατηρώ έχει διαφορά με το ποιά θέλω να φωτογραφίζω; Επίσης,χρειάζεται ειδική κάμερα γι αυτό το λόγο;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Αν και είμαι σε νεαρή ηλικία και δεν έχω αποκτήσει ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο,θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και ένα 8ιντσο dobsonian.Είναι απλό στη χρήση, εύκολα φορητό και θα σου φανερώσει πολλά πράγματα κάτω από έναν καθαρό ουρανό.Μπορείς να δεις τους πιο λαμπρούς γαλαξίες με στοιχειώδεις δομές,κάποιους πιο αμυδρούς και γενικά αντικείμενα από όλες τις κατηγορίες του βαθύ ουρανού.Επίσης , δε θα σε απογοητεύσει στην παρατήρηση του ηλιακού συστήματος.Θα δεις εκπληκτική λεπτομέρεια στο Δία τους δακτυλίους του Κρόνου και το χώρισμα Cassini και πολλά άλλα που θα τα ανακαλύψεις μόνος σου.Βέβαια όλα εξαρτώνται από σένα και το τι θα αγοράσεις είναι προσωπική επιλογή.Καλές αγορές και καλές παρατηρήσεις σου εύχομαι φίλε!

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε καλως ηθρες

καλυτερα ειναι να μας πεις τι ποσο διαθετεις γι να σου πουμε για την καλυτερη αποδοση στη χαμηλωτερη τιμη.

εχε υπ'οψιν σου οτι για μια καλη στηριξη θες 1χιλιαρικο για τηλεσκοπιο μινιμουν 500 για παρελκομενα κανα 300αρι. καμερα μια dslr που αρχιζουν απο 500 και ας υποθεσουμε οτι εχεις laptop.

 

Αυτα ειναι πολυ χοντρικα ο εξοπλισμος για αστροφωτογραφια για εναν αρχαριο. και το κοντερ ανεβαιει οσο περναει ο καιρος :cheesy: Σου τα λεω ετσι για να υπολογιζεις περιπου τι γινεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε καλως ηθρες

καλυτερα ειναι να μας πεις τι ποσο διαθετεις γι να σου πουμε για την καλυτερη αποδοση στη χαμηλωτερη τιμη.

εχε υπ'οψιν σου οτι για μια καλη στηριξη θες 1χιλιαρικο για τηλεσκοπιο μινιμουν 500 για παρελκομενα κανα 300αρι. καμερα μια dslr που αρχιζουν απο 500 και ας υποθεσουμε οτι εχεις laptop.

 

Αυτα ειναι πολυ χοντρικα ο εξοπλισμος για αστροφωτογραφια για εναν αρχαριο. και το κοντερ ανεβαιει οσο περναει ο καιρος :cheesy: Σου τα λεω ετσι για να υπολογιζεις περιπου τι γινεται.

 

Κάπου τόσα υπολογίζω να δώσω (1000άρικο) πάνω κάτω. Εκτός από το τηλεσκόπιο,τι παίζει με τις φωτογραφίσεις;Δεν έχω ιδέα πως γίνεται ή τι κάμερα πρέπει να πάρω..

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου τόσα υπολογίζω να δώσω (1000άρικο) πάνω κάτω. Εκτός από το τηλεσκόπιο,τι παίζει με τις φωτογραφίσεις;Δεν έχω ιδέα πως γίνεται ή τι κάμερα πρέπει να πάρω..

 

Ξεκίνα με παρατήρηση πρώτα, ψήσου με αυτήν, μάθε ουρανούς και τα σχετικά απαραίτητα γιατί η αστροφωτογραφία είναι ΒΑΘΙΑ νερά!! Θα πήξει το μυαλό σου στην αρχή αν μπλέξεις τόσο γρήγορα με αυτήν.

Σταδιακά θα φτάσεις και εκεί. Δώσε λίγο χρόνο γιατί δεν είναι απλό πράγμα η φωτογράφηση του ουρανού.

 

Επίσης για να κάνεις καλή αστροφωτογραφία θα χρειαστείς αρκετά παραπάνω από 1000 ευρώ...θα σου το πουν και αυτοί που ασχολούνται ήδη, πόσα έχουν ξοδέψει συνολικά!!

 

Οπότε start low and go slow...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον Τασο,ξεκινα πρωτα με παρατηριση,να μαθεις τα βασικα και στην πορεια αποκτοντας γνωση και εμπειρια,θα μπορεσεις να κανεις την αναλογη αγορα συνφωνα με τις αναγκες σου και την τσεπη σαφως!Πολλες προτασεις και εναλακτικες υπαρχουν παντα στο χωρο μας,μπορω να προτεινω και εγω κατι με την δικια μου εμπειρια...

1)κατα την γνωμη μου το ιδανικο τηλεσκοπιο που τα κανει ολλα καλα,ευχριστο,ελαφρυ,μικρο γενικα δισκολα θα το αποχωριστεις ειναι ενα Smidt Cassegrain η Maksutov 6 inch! http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=999 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1030 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=674

Αν το προβλημα ειναι οικονομικο ειναι αποδεκτο και οι 5 inch στα αντοιστιχα μοντελα.

2)Για παρατηριση στην αρχη θελεις μια βαση,την εχω και ειναι εξερετικη, στηβαροτατη η ΑΖ4!! http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2128

3)Εναλακτικη λυση,φθηνη αλλα πολυ καλη επιλογη ειναι ενα Dobson 6 inch που αργοτερα το ανεβαζεις σε μια ρομποτικη στηριξη για φωτογραφιση!Θα τις αναφερω στο τελος...

4)Ο σωληνας 6 inch αλλα πιο κοντος f5 αντι f8 του dobson(το μικροτερο f προτεινεται στη φωτογραφιση για μικροτερες εκθεσεις) http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2146

5)Must για τον αστροφωτογραφο ειναι παντα ενα μικρο κατοπτρικο ED απο 66-80 mm!!Στην φωτογραφιση χρειαζεται και οδηγητικο τηλεσκοπιο,αυτο μπορει να ειναι και το βασικο σου αλλα και οδηγητικο παραλληλα.Το μονο μειον ειναι οτι δεν ειναι πολυ καλο στην παρατηριση λογο μεγεθους.

6)Μια dslr καμερα,μπορεις να βρεις και μεταχειρισμενη,ενας φιλος εδω πουλαει μια Cannon 40d.

7)Bασικοτατο για αστροφωτογραφιση ειναι μια καλη στηριξη goto,εξερετικη ειναι η HEQ5!Επισης καλη και λιγο πιο φθηνη ειναι η CG5 της Celestron.Φθηνη λυση οπως εκανα κ εγω ειναι μια μεταχειρισμενη ΗΕQ5 με μοτερ που αργοτερα την αναβαθμιζεις σε goto(Αν σου χρειαζεται)

 

Μην Ξεχασω να αναφερω οτι θα χρειαστεις 1 2 προσοφθαλμια στην αρχη,καποιο T-ring για την φωτογραφικη να συνδεεται με το τηλεσκοπιο,ρευμα για την στηριξη,Focal reduser(για Cassegrain μοντελα),laptop η netbook,1 2 βιβλια(πχ backyards astronomers guide),χαρτες...

Αυτα ειναι μερικες προτασεις,σιγουρα υπαρχουν και αλλες...ελπιζω να βοηθισα :)

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μικρο κατοπτρικο ED απο 66-80 mm!!

Εννοείς διοπτρικό... :twisted:

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον Τασο,ξεκινα πρωτα με παρατηριση,να μαθεις τα βασικα και στην πορεια αποκτοντας γνωση και εμπειρια,θα μπορεσεις να κανεις την αναλογη αγορα συνφωνα με τις αναγκες σου και την τσεπη σαφως!Πολλες προτασεις και εναλακτικες υπαρχουν παντα στο χωρο μας,μπορω να προτεινω και εγω κατι με την δικια μου εμπειρια...

1)κατα την γνωμη μου το ιδανικο τηλεσκοπιο που τα κανει ολλα καλα,ευχριστο,ελαφρυ,μικρο γενικα δισκολα θα το αποχωριστεις ειναι ενα Smidt Cassegrain η Maksutov 6 inch! http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=999 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1030 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=674

Αν το προβλημα ειναι οικονομικο ειναι αποδεκτο και οι 5 inch στα αντοιστιχα μοντελα.

2)Για παρατηριση στην αρχη θελεις μια βαση,την εχω και ειναι εξερετικη, στηβαροτατη η ΑΖ4!! http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2128

3)Εναλακτικη λυση,φθηνη αλλα πολυ καλη επιλογη ειναι ενα Dobson 6 inch που αργοτερα το ανεβαζεις σε μια ρομποτικη στηριξη για φωτογραφιση!Θα τις αναφερω στο τελος...

4)Ο σωληνας 6 inch αλλα πιο κοντος f5 αντι f8 του dobson(το μικροτερο f προτεινεται στη φωτογραφιση για μικροτερες εκθεσεις) http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2146

5)Must για τον αστροφωτογραφο ειναι παντα ενα μικρο κατοπτρικο ED απο 66-80 mm!!Στην φωτογραφιση χρειαζεται και οδηγητικο τηλεσκοπιο,αυτο μπορει να ειναι και το βασικο σου αλλα και οδηγητικο παραλληλα.Το μονο μειον ειναι οτι δεν ειναι πολυ καλο στην παρατηριση λογο μεγεθους.

6)Μια dslr καμερα,μπορεις να βρεις και μεταχειρισμενη,ενας φιλος εδω πουλαει μια Cannon 40d.

7)Bασικοτατο για αστροφωτογραφιση ειναι μια καλη στηριξη goto,εξερετικη ειναι η HEQ5!Επισης καλη και λιγο πιο φθηνη ειναι η CG5 της Celestron.Φθηνη λυση οπως εκανα κ εγω ειναι μια μεταχειρισμενη ΗΕQ5 με μοτερ που αργοτερα την αναβαθμιζεις σε goto(Αν σου χρειαζεται)

 

Μην Ξεχασω να αναφερω οτι θα χρειαστεις 1 2 προσοφθαλμια στην αρχη,καποιο T-ring για την φωτογραφικη να συνδεεται με το τηλεσκοπιο,ρευμα για την στηριξη,Focal reduser(για Cassegrain μοντελα),laptop η netbook,1 2 βιβλια(πχ backyards astronomers guide),χαρτες...

Αυτα ειναι μερικες προτασεις,σιγουρα υπαρχουν και αλλες...ελπιζω να βοηθισα :)

 

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Κατά δεύτερον νομίζω με χάοσες λίγο! τα τηλεσκόπια που μου πρότεινες,παίρνουν φωτογραφική για αργότερα ή θα πρέπει να εξοπλιστώ με άλλο τηλεσκόπιο για τότε; Επίσης,αυτά (τα τηλεσκόπια) που ανέφερα στο αρχικό μου post είναι καλά ή όχι; Από την εμπειρία σου/σας, ένα τηλεσκόπιο που να βλέπει "εύκολα" εκτός ηλιακού συστήματος,διαθέσιμο για προσαρμογή κάμερας,αξιοπρεπή κάμερα και μία βάση πόσο θα μου κοστίσει πάνω κάτω;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης,ξέχασα να αναφέρω : Δεν ξέρω κατά πόσον έχει σημασία αλλά ασχολείται κανείς με το word wide telescope πρόγραμμα; Αν ναι,μπορεί να γίνει σύνδεση με κανονικό τηλεσκόπιο για να χρησιμοποιηθεί ως οδηγός ή κάτι; Μπορεί να ρώτησα βλακεία τώρα,αλλά εντάξει θα με συγχωρέσετε!

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Κατά δεύτερον νομίζω με χάοσες λίγο! τα τηλεσκόπια που μου πρότεινες,παίρνουν φωτογραφική για αργότερα ή θα πρέπει να εξοπλιστώ με άλλο τηλεσκόπιο για τότε; Επίσης,αυτά (τα τηλεσκόπια) που ανέφερα στο αρχικό μου post είναι καλά ή όχι; Από την εμπειρία σου/σας, ένα τηλεσκόπιο που να βλέπει "εύκολα" εκτός ηλιακού συστήματος,διαθέσιμο για προσαρμογή κάμερας,αξιοπρεπή κάμερα και μία βάση πόσο θα μου κοστίσει πάνω κάτω;

 

 

 

Ολλα περνουν φωτογραφικη,το πρωτο μου αρεσει με εξερεση την στηριξη γιατι ο 8 ιντσος ειναι βαρυς σωληνας,δεν θα σε καλιψει για φωτογραφιση.Το δευτερο δεν το προτεινω,το τριτο δεν γνωριζω την στηριξη αλλα δεν συμπαθω τα μεγαλα διοπτρικα αχρωματικα,ειναι βαρυα και δυσχηρηστα με χροματικο σφαλμα.ΑΝ μπεις με καποια γνωστα μαγαζια με καμερες εχει τιμες,για αστροφωτογραφιση οι περισσοτεροι προτεινουν Cannon kai Nikon,+- στα 450 ευρω πρεπει να ξεκινανε.

Θα σε βοηθουσε πολυ αν ξεκινισεις να διαβασεις αυτα τα 2 βιβλια πρωτα... http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Για φωτογραφιση δεν ειναι απαρετιτο να εχεις μεγαλο τηλεσκοπιο αλλα ποιοτηκο.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι σημασία έχει αν ένα τηλεσκόπιο είναι διοπτρικό,κατοπτρικό ή κατοδιοπτρικό καθώς και η βάση που χρησιμοποιώ στο πόσο αξιόπιστα θα είναι για φωτογραφία;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διοπτρικό τηλεσκόπιο είναι η "εξέλιξη"της πειρατικής διόπτρας.Τα διοπτρικά τηλεσκόπια διαθέτουν έναν αντικειμενικό φακό απ'όπου εισέρχεται η ακτινοβολία και εστιάζεται στο πίσω μέρος του σωλήνα.Εκεί,είναι τοποθετημένος ο προσοφθάλμιος φακός που παρέχει το είδωλο.Το κατοπτρικό τηλεσκόπιο χρησιμοποιεί ένα κοίλο κάτοπτρο που τοποθετείται στη βάση ενός ανοιχτού σωλήνα,ώστε να ανακλά το φως και να το εστιάζει στο άνω άκρο του σωλήνα.Τέλος ένα τρίτο κάτοπτρο (με κλίση 45 μοιρών)ανακλά ξανά το φως ώστε να φτάσει στον προσοφθάλμιο φακό όπου βρίσκεται στο πλαϊνό μέρος του τηλεσκοπίου.Τέλος τα κατοδιοπτρικά είναι ένας συνδυασμός χαρακτηριστικών από τα διοπτρικά και τα κατοπτρικά τηλεσκόπια.

 

Στη φωτογράφιση τα πιο διαδεδομένα είναι τα διοπτρικά,τα αποχρωματικά συγκεκριμένα (βλ. Nightwatch Terence Dickinson)λόγω της εξαιρετικής ευκρίνειας τους.Τα διοπτρικά χρησιμοποιούνται κυρίως για πλανητική φωτογράφιση καθώς έχουν περιορισμένες δυνατότητες συγκέντρωσης ακτινοβολίας,λόγω της μικρής διαμέτρου τους .Ότι δεν καταφέρνουν τα διοπτρικά στην φωτογράφηση του βαθύ ουρανού,το καταφέρνουν τα κατοδιοπτρικά λόγω δυνατότητας χρήσης μεγαλύτερου φακού.Για τα κατοπτρικά, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω δει να χρησιμοποιούνται ιδιαίτερα στην αστροφωτογράφιση.

 

Βέβαια από ότι έχω ακούσει,η αστροφωτογράφιση είναι ένα δύσκολο εγχείρημα για τους αρχάριους ερασιτέχνες αστρονόμους και απαιτεί χρόνια προσπάθεια και σημαντική επένδυση σε εξοπλισμό.Οι μεγαλύτεροι και πιο έμπειροι θα σου το επιβεβαιώσουν πιο εύστοχα.Πάντως όπως και να ασχοληθείς,σου εύχομαι καλές παρατηρήσεις και καλές αστροφωτογραφίες στο μέλλον φίλε!

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ ! Το The backyard astronomer's guide φαίνεται όντως εξαιρετικό αλλά δεδομένου ότι τα χρήματα που θα ξοδέψω για τον εξοπλισμό (του τηλεσκοπίου,την κάμερα θα την πάρω αργότερα αν ειναι) θα μου βγουν ίσα-ίσα,τα 50 ευρώ που κάνει δεν με βοηθούν ιδιαίτερα. Δεν το βρήκα να το κατεβάσω ούτε ως e-book.Θα μου πεις "θα δώσεις κανά 1000άρικο αλλά όχι 50 ευρώ για το βιβλίο;" αλλά δεν δουεύω,σπουδάζω,οπότε έχει έχουν σημασία και αυτά. Αν έχετε στο νου κανένα άλλο βιβλίο που να μπορώ να το βρω και ως e-book θα ήμουν ευγώμων...

 

Συστείνετε κατοδιοπτρικά για φωτογραφίση δηλαδή;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρω ένα που μπορεί να βοηθήσει πολύ στην παρατήρηση.Αναλύει σε βάθος πολλά αντικείμενα και σε πολλές περιπτώσεις τον εξοπλισμό που απαιτείται ώστε να παρατηρηθούν οι αντίστοιχες λεπτομέρειες του αντικειμένου.Λέγεται "1001 celestial wonders to see before you die"του Michael E. Bachich.Τώρα δε ξέρω αν υπάρχει ένα καλό βιβλίο ώστε να σε μυήσει σε πιο απλά θέματα όπως αναγνώριση αστερισμών,επιλογή κατάλληλου τηλεσκοπίου κτλ(σε αυτή την περίπτωση ηλεκτρονικής μορφής).Όπως ανέφερες,το "Τhe backyard astronomers guide"το οποίο δεν το έχω,αλλά έχω ακούσει ότι είναι εξαιρετικό,και το "Nightwatch",που τα έχει γράψει ο ίδιος συγγραφέας,είναι τα μοναδικά που ξέρω που συστήνονται,αλλά δε διατίθενται σε ηλεκτρονική μορφή.

 

Όσο αναφορά τα κατοδιοπτρικά,συστήνονται για αστροφωτογράφιση, και για πλανητική,αλλά και για φωτογράφιση βαθύ ουρανού.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε το backyard οποσδηποτε εκει θα σου απαντηθουν σχεδον ολα. Θα δεις τους τυπους τηλεσκοπιων τα θετικα και αρνητικα για το καθενα, για τις στηριξεις και γενικα ειναι σαν εγκυκλοπαιδεια για τον ερασυτεχνη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηρθες στον υπεροχο κοσμο της Αστρονομιας φιλε Irons. Καταρχας θελω να σου πω πως σε καταλαβαινω απολυτα καθως κι εγω ημουν στη θεση σου τα τελευταια 3 χρονια μεχρι να καταληξω στην αγορα τηλεσκοπιου. Εψαχνα να βρω το ΤΕΛΕΙΟ σουπερ τηλεσκοπιο που τα κανει ΟΛΑ!! Αυτο δυστυχως ΔΕΝ υπαρχει. Ολα εχουν τα υπερ τους και τα κατα τους, εξαρταται τι χρηματα εχεις να διαθεσεις ωστε να περιορισεις αυτα τα "λαθη" και να ξεκαθαρισεις τι θελεις να κανεις με το τηλεσκοπιο. Διαβασα λοιπον οτι ενδιαφερεσαι για αστροφωτογραφιση. Αυτο ειναι πολυ καλο αλλα να ξερεις οτι μπαινεις σε ενα χωρο ΠΟΛΥ δυσκολο και απαιτητικο. Κι εγω ηθελα να ασχοληθω με την αστροφωτογραφια (κατι που δεν εχω αποκλεισει βεβαια) αλλα οταν ειδα τι χρειαζεται για να ασχοληθεις σωστα εκει το εβαλα στην ακρη για την ωρα. Δεν το λεω τυχαια αυτο. Ξεκινησα προσφατα μαθηματα αστροφωτογραφιας στον ΟΦΑ στην Θεσσαλονικη και οι πληροφοριες που εχω αποκτησει εκτοτε ειναι μοναδικες. Το κυριοτερο που μπορω να σου πω ειναι οτι απαιτουνται ΠΟΛΛΑ χρηματα γιατι καθε επομενο βημα που προκυπτει στην αστροφωτογραφια χρειαζεται και ενα εξαρτημα!!! Υπολογιζω πανω κατω οτι χρειαζεται 1500 με "φθηνες" αγορες κι αυτα χωρις να υπολογιζω την φωτογραφικη μηχανη. Εγω προσωπικα αγορασα το τηλεσκοπιο που εχεις ως πρωτη επιλογη και απο παρατηρηση μπορω να σου πω οτι ειμαι πολυ ικανονοποιημενος. Στη πορεια θα χρειαστεις οπωσδηποτε αγορα προσοφθαλιων φακων για να το χαρεις οπως πρεπει. Οταν με το καλο μπεις στο χωρο της αστροφωτογραφιας το βλεπεις με το καλο. Υποψιν η στηριξη που εχει το τηλεσκοπιο αυτη δεν εχει μοτερ,αν θελεις ανεβαινεις ενα κλικ με το ιδιο τηλεσκοπιο στην αυτοματη HEQ5 αλλιως στο μελλον να υπολογιζεις 380 για να την κανεις κ GO TO. Ξεκινα πρωτα φιλε με την παρατηρηση καθως η αστροφωτογραφια θελει χρημα, χρονο, και ΠΟΛΛΕΣ δοκιμες!! Ο,τι θελησεις ειμαστε εδω στη διαθεση σου ολοι να σε βοηθησουμε και αν θελεις ψαξε για καποιο ομιλο αστρονομιας αν εχει στη Πολη σου.

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις το black diamond; Φαντάζομαι θα μπορώ να το βρω χωρίς την βάση που έχει στο πρώτ λινκ που είδες. Ναι απ ότι έχω καταλάβει είναι λίγο δύσκολο το θέμα με την αστροφωτογράφιση και θα το αφήσω για μετά απλά δεν θέλω πχ μετά να χρειαστεί να πάρω άλλο τηλεσκόπιο γι αυτό τον λόγο!

 

Θα πάρω το the backyard astronomer's guide μα΄λλον και ό,τι απορίες έχω θα ρωτήσω.Ευχαριστώ πολύ!

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα αστροφιλε!! Ναι εχω το Black Diamond ακριβως οπως αυτο που εχεις στο πρωτο σου λινκ.

Φυσικα το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο υπαρχει κ με την στηριξη που σου ανεφερα στο παρακατω λινκ που θα δεις. Βεβαια ειναι διπλασιο το κοστος αλλα σιγουρα εισαι καλυμμενος απο στηριξη εκτος κι αν θελεις να πας στην μεγαλυτερη λυση της ΝΕQ6.

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1477

 

Μια αλλη λυση ειναι επισης να παρεις ενα Dob 10αρι να κερδισεις τις επιπλεον 2'' και να παρεις την στηριξη χωριστα μιας κ αυτη του dob δεν κανει για αστροφωτογραφιση. Το Black Diamond σε γενικες γραμμες ειναι ενα αξιολογο τηλεσκοπιο για αρχαριους καθως εχει καλες ιντσες κ για αστροφωτογραφιση ειναι κ γρηγορο με λογο f/5.

To Backyard το εχω παρει κι εγω και ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ βιβλιο και οπως ειπαν κ οι υπολοιποι αστροφιλοι ειναι κατι που πρεπει οπωσδηποτε να αγορασεις. Προτεινω επισης να παρεις κι αυτο το βιβλιο καθως θα σε βοηθησει να μαθεις τον ουρανο καλυτερα:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1962

 

Σχετικα με την αστροφωτογραφια και το τι χρειαζεται σε αρχικο επιπεδο μπορεις να ριξεις μια ματια εδω στο παρακατω λινκ:

 

http://www.northstarastronomy.gr/100CCC86.el.aspx

 

Οτιδηποτε αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου να σε βοηθησω.

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλησπέρα και πάλι. Αν καταλήξω σε αυτόν τον οπτικό σωλήνα http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2146 ποιές στηρίξεις προτείνετε; Επίσης αν καταλήξω στον σωλήνα και σε στήριξη,θα μου χρειαστεί κάποιο άλλο εξάρτημα άμεσα;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σου έχω στείλει κάτι συμβουλές σε π.μ
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης