Jump to content

Ένας ακόμη δωρεάν εκτυπώσιμος άτλας (Deep-Sky Hunter)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όποιος άλλος ενδιαφέρεται παρακαλώ να το δηλώσει εδώ, μέχρι στιγμής είμαστε 5.

 

Ο τελικός αριθμός ατόμων θα επηρεάσει και το τελικό κόστος!

 

Οπότε, δηλώστε όποιοι άλλοι ενδιαφέρεστε για ένα πλαστικοποιημένο Α3 αντίγραφο του χάρτη, εκτύπωση μπρος-πίσω και σε πιο χονδρό χαρτί, όλο αυτό δεμένο με σπιράλ.

 

Μέχρι τις 5μμ σήμερα Τετάρτη 10/4, θα ήταν καλά να ξέρω τον τελικό αριθμό ατόμων για να ενημερώσω τον άνθρωπο. Είναι ένα πολύ μεγάλο φωτοτυπάδικο στου Ζωγράφου.

 

Αναμένω όποιες έξτρα συμμετοχές... :D

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαζί με Νίκο (abaou) και Χρήστο (csot) είμαστε 7! Για μια ώρα ακόμη, μέχρι τις 5 μ.μ. μαζεύω "συμμετοχές"... :) εκείνη την ώρα τελικώς θα μας πούνε και το κόστος από το μαγαζί, όταν θα έχουμε και το τελικό σύνολο των ατόμων.

 

Οπότε άκυρο που ανέφερα για τα 5 άτομα...το μαγαζί θέλει τον τελικό αριθμό για να υπολογίσει μια και καλή.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικώς αύριο το μεσημέρι θα έχουμε την τελική τιμή για τα 7 άτομα, επειδή θα αγοραστεί αρκετό υλικό πλαστικοποίησης, ο υπεύθυνος του καταστήματος θέλει να πάρει αύριο το πρωί προσφορά από προμηθευτή για την καλύτερη δυνατή τιμή.

 

Ενημερώνω πως το χαρτί της εκτύπωσης θα είναι σαν χαρτονάκι, αδιαπέρατο από την άλλη πλευρά, δεν θα μπερδεύονται τα άστρα της μιας πλευράς με την άλλη και θα είναι των 160 γραμμαρίων σε σχέση με τα 80g που είναι το απλό.

 

Έχω πλαστικοποιήσει μόνος μου κάποια Α4 σε τέτοιο χαρτί και γίνεται καταπληκτικό!

 

Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει πολύ καλή δουλειά...οπότε λίγη υπομονή ακόμα, μου το ζήτησε και ο άνθρωπος.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μόλις με κάλεσε ο άνθρωπος στο τηλέφωνο για την τιμή!

 

Τελική τιμή για τα 7 άτομα είναι 35 ευρώ ο κάθε χάρτης.

Νομίζω ότι είναι μια πολύ συμφέρουσα τιμή, δεδομένης της εκτύπωσης που θα γίνει, του δεσίματος και της πλαστικοποίησης σε τόσα φύλλα.

 

1. A3 εκτύπωση μπρος πίσω

2. 56 φύλλα χαρτιού

3. Πλήρης πλαστικοποίηση

4. Βάρος χαρτιού 160 γραμμάρια ανά φύλλο

5. Μεταλλικό σπιράλ στο μεγάλο μέρος του Α3, προσανατολισμός Portrait, όπως ακριβώς προτείνει ο δημιουργός του χάρτη.

 

Παιδιά αν κάποιος έχει για οποιοδήποτε λόγο αλλάξει γνώμη ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΤΩΡΑ. Αυτό γιατί θα παραγγελθεί συγκεκριμένη ποσότητα υλικού πλαστικοποίησης η οποία φυσικά θα έρθει με τιμή προσφοράς για την συγκεκριμένη ποσότητα.

 

Προχωράω κανονικά και δίνω την τελική παραγγελία, εφόσον δεν έχετε καμία αντίρρηση. Παρακαλώ όποιος έχει την οποιαδήποτε ένσταση να το πει μέχρι τις 5.30μμ

 

Τα χρήματα θα κατατεθούν για τους απομακρυσμένους φίλους σε έναν τραπεζικό λογαριασμό που θα σας υποδείξω με ΠΜ. Οι υπόλοιποι που είμαστε Αθήνα, θα μου τα δώσετε όταν θα συναντηθούμε για να σας παραδώσω τον χάρτη σας.

Οι απομακρυσμένοι στείλτε μου πως θέλετε να σας σταλεί, με ΕΛΤΑ ή courier. Υπολογίστε τα κόστη και τα βάζετε μαζί με το ποσό του χάρτη στην τράπεζα.

 

Μου ζήτησε ο άνθρωπος να τα συγκεντρώσω όλα και να του τα δώσω μαζεμένα. Αν έχει κάποιος για οποιοδήποτε λόγο αντίρρηση με αυτό, μπορώ να του δώσω την διεύθυνση στου Ζωγράφου και να πάει ο ίδιος να τον παραλάβει από το κατάστημα τον χάρτη, πληρώνοντας επιτόπου.

 

Θα ήταν προτιμότερο όμως να τα δώσουμε μαζεμένα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν αγαπητοί φίλοι,

 

η λίστα των αγοραστών του χάρτη είναι η παρακάτω που απαρτίζεται από 16 άτομα:

 

1.Τάσος Βράτολης

2.silverhawk

3.george gr

4.sv1bke

5.ioannisb

6.abaou

7.csot

8.kkokkolis

9.supernovus

10.marakes

11.Katerina (μαζί με marakes)

12. Mr. Astrovox

13. bkot

14. Adomingo

15. Panji

16. Kimon

 

Μόλις μίλησα με το κατάστημα, η παραγγελία των υλικών θα δοθεί αύριο το πρωί. Αυτό σημαίνει πως αν μέχρι ΚΑΙ απόψε, θελήσει κάποιος ακόμη να αποκτήσει τον χάρτη μπορεί να γράψει σε αυτό το νήμα.

Εφόσον δεν έχει δοθεί ακόμη η παραγγελία των υλικών από το κατάστημα, μπορείτε και άλλοι αν θελήσετε, να τον παραγγείλετε μέχρι και απόψε. Θα ελέγξω τον τελικό αριθμό αν έχει μεταβληθεί αργά απόψε και θα ενημερώσω και πάλι το κατάστημα νωρίς αύριο το πρωί.

 

Η τιμή είναι οριστική και τελική στα 35 ευρώ ανά τεμάχιο, ρώτησα αν πάει παρακάτω επειδή γίναμε και πάνω από 7, αλλά δεν πάει.

 

Μέσα στην άλλη εβδομάδα λογικά θα τους έχουμε ελπίζω. :mrgreen: \:D/

 

Παρακαλώ για άλλη μια φορά, όποιος αλλάξει γνώμη για οποιοδήποτε λόγο να το δηλώσει απόψε, ΕΓΚΑΙΡΑ. Μόλις δοθεί η παραγγελία δεν θα μπορούμε να κάνουμε πίσω και σε τέτοιο ενδεχόμενο, θα εκτεθώ προσωπικά! Ελπίζω στην κατανόηση και την συνέπεια όλων σας.

 

 

Silverhawk,

Όχι. Υπολογίζεται με το βάρος του χαρτιού ανά τετραγωνικό. Θα ρωτήσω αλλά εκτιμώ ότι θα είναι γύρω στα 3-4 κιλάκια, με επιφύλαξη στο λέω!...Αν σκεφτείς ότι είναι Α3 και πλαστικοποιημένο.

 

Θα κάνουμε και κάποιες δοκιμές. Θα πάω από εκεί ο ίδιος. Αν δω ότι με το χαρτί 100 γραμμαρίων δεν φαίνεται η πίσω όψη και δεν μπλέκονται οι λεπτομέρειες, θα επιλέξουμε εκείνο για να χάσουμε βάρος. Αν μπλέκονται, θα μείνουμε στο 160 γραμμαρίων.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα τελευταία στοιχεία του Τάσου τον υπολογίζω στα 3 παρά κάτι κιλά.

 

ΥΓ: παίρνω κι εγώ :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1.Τάσος Βράτολης

2.silverhawk

3.george gr

4.sv1bke

5.ioannisb

6.abaou

7.csot

8.kkokkolis

9.supernovus

10.marakes

11.Katerina (μαζί με marakes)

12. Mr. Astrovox

 

 

περιμενω το 13 το τυχερο.......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Mr. astrovox είναι ήδη στην λίστα σαν νούμερο 12! :cheesy:

 

Απλά του έβαλα το Mr. μπροστά... :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Mr. astrovox είναι ήδη στην λίστα σαν νούμερο 12! :cheesy:

 

Απλά του έβαλα το Mr. μπροστά... :mrgreen:

 

διορθωνω περιμενοντας το 13....!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι απομακρυσμένοι φίλοι μας και όσοι από εσάς επιθυμείτε να πληρώσετε με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, στείλτε μου ένα e-mail στο sentinel10@vivodinet.gr

 

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση το κινητό μου είναι 6942-672 657

 

Θα σας απαντήσω με τις λεπτομέρειες σε ένα μαζικό e-mail προς όλους, για να μην τα γράφω για τον καθένα ξεχωριστά και σε πμ.

 

Οι απομακρυσμένοι φίλοι που επιθυμούν συγκεκριμένο τρόπο αποστολής θα πρέπει να συμπεριλάβουν και το κόστος αυτό, εκτός από τα 35 ευρώ, οπότε υπολογίστε. Επίσης, αν είναι κάποιο courier που θέλετε ή ΕΛΤΑ.

 

Οι εκτυπώσεις πληροφορήθηκα ότι ξεκινούν από Δευτέρα. \:D/

Στην Νέα Σελήνη του Μαίου, θα είμαστε όλοι με τον νέο χάρτη! 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε όλους! Αφού μπήκα στη λίστα μια σκέψη πέρασε απο το μυαλό μου...και αφού την υλοποίησα είπα να την ποσταρω μήπως ενδιαφέρει και κάποιον άλλο... και να δούμε αν γίνετε!

 

Δεν ειναι κάτι σημαντικό και προφανώς δεν αναφέρετε στη ουσία.. αλλα επειδή, φαντάζομαι πως, ειναι πανευκολο ως προς την εκτύπωση (δεν ρώτησα τον Τάσο, απλά το υποθέτω!) σκέφτηκα να αλλάξω το εξώφυλλο για το αντίτυπο του χάρτη μου.

 

Τι να κάνω, οι "αμαρτίες" με ακολουθούν παντού! :oops:

 

Στη σύνθεση αχνο-φαίνεται ο αστερισμος του Ωριωνα σαν Κυνηγος (λόγω του Hunter, στον τίτλο).

 

Τάσο εγω θα σου στείλω το αρχείο και σε PDF (μαζί με την δεύτερη σελίδα,για να διευκολύνουμε την εκτύπωση στο ίδιο φύλλο, στην πίσω όψη) κι εσύ αν μπορείς να ρωτήσεις αν δεν τους ειναι κόπος το να το κάνουν. :roll:

 

Οποίος άλλος θέλει, free to use!

 

:cheesy:

image.thumb.jpg.3a95ed4988cb9de65fea40f4393b2b2e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άργησα να δω το θέμα....

 

Αν είναι δυνατόν +1 αντίγραφο.

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε όλους! Αφού μπήκα στη λίστα μια σκέψη πέρασε απο το μυαλό μου...και αφού την υλοποίησα είπα να την ποσταρω μήπως ενδιαφέρει και κάποιον άλλο... και να δούμε αν γίνετε!

 

Δεν ειναι κάτι σημαντικό και προφανώς δεν αναφέρετε στη ουσία.. αλλα επειδή, φαντάζομαι πως, ειναι πανευκολο ως προς την εκτύπωση (δεν ρώτησα τον Τάσο, απλά το υποθέτω!) σκέφτηκα να αλλάξω το εξώφυλλο για το αντίτυπο του χάρτη μου.

 

Τι να κάνω, οι "αμαρτίες" με ακολουθούν παντού! :oops:

 

Στη σύνθεση αχνο-φαίνεται ο αστερισμος του Ωριωνα σαν Κυνηγος (λόγω του Hunter, στον τίτλο).

 

Τάσο εγω θα σου στείλω το αρχείο και σε PDF (μαζί με την δεύτερη σελίδα,για να διευκολύνουμε την εκτύπωση στο ίδιο φύλλο, στην πίσω όψη) κι εσύ αν μπορείς να ρωτήσεις αν δεν τους ειναι κόπος το να το κάνουν. :roll:

 

Οποίος άλλος θέλει, free to use!

 

:cheesy:

 

πολυ ωραιο εξωφυλλο!!! εαν υπαρχει η δυνατοτητα θα μου αρεσε να το εχει και ο δικος μου χαρτης.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα σε ευχαριστούμε που έδειξες τον χάρτη.

Τάσο σε ευχαριστούμε που ανέλαβες την εκτύπωση.

Μόλις τώρα είδα το post και με ενδιαφέρει αλλά άργησα και φαντάζομαι ότι θα έχει προχωρήσει

η εκτύπωση και δε θα προλαβαίνω.

Πες μου αν έχει ολοκληρωθεί η εκτύπωση, για να δω αν θα το τυπώσω κάπου μόνος μου.

Σε ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα παιδιά!

 

Θα μιλήσω με το κατάστημα σήμερα και θα ενημερώσω και για τα εξώφυλλα.

 

Όσο για τους 2 παραπάνω φίλους μας (Πάνο και Κίμωνα), λογικά θα μπορέσει να εκτυπώσει 2 ακόμη αντίγραφα γιατί μου είπε πως θα παραγγείλει περισσότερο υλικό από αυτό που θα χρειαζόταν κανονικά.

 

Θα γράψω ότι μάθω άμεσα εδώ.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κίμωνα και Πάνο (Panji), μπήκατε κανονικά στην λίστα των 16. Σήμερα ξεκινάει η εκτύπωση.

 

Στείλτε μου mail στο sentinel10@vivodinet.gr για να σας απαντήσω με λεπτομέρειες για την πληρωμή.

 

ΟΚ και για τα 5 εναλλακτικά εξώφυλλα για:

Adomingo, silverhawk, marakes, Katerina, mitsnik

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενημέρωση:

 

Σήμερα πήγα από το φωτοτυπάδικο! Τυπώσαμε ένα πρώτο δείγμα σε Α3 απλό χαρτί 80g, τις πρώτες 5 σελίδες του χάρτη (εξώφυλλο, ευρετήρια, πρώτους 2 χάρτες). Είναι πολύ βολικό το μέγεθος Α3 για το 10.2mag των άστρων. Νομίζω θα σας αρέσει πολύ! :cheesy:

Έλεγξα προσωπικά ότι βγαίνει σωστά, όπως θέλει ο δημιουργός του χάρτη. Προσανατολισμό portrait, μπρος πίσω και ανάλυση, όλα ΟΚ. Θα το τριπλοελέγξουμε γιατί τα φύλλα που θα τυπωθούν είναι περίπου 900, δεν έχουμε περιθώρια για κανένα λάθος.

 

Στην εξόρμηση προχθές είχα τυπώσει κάποιες σελίδες για ορισμένους αστερισμούς σε Α4, δεν έχω Α3 εκτυπωτή. Εντελώς ακατάλληλο μέγεθος το Α4 για αυτό το χάρτη!! Ας λέει ότι θέλει ο δημιουργός, τα πεδία είναι πολύ λεπτομερή για να φαίνονται σωστά στο μικρό Α4 (ισχυρίζεται ότι είναι μια χαρά και σε Α4!). [-X Οπότε το ότι πάμε στην Α3 εκτύπωση είναι ιδανικό, όπως ακριβώς σχεδιάστηκε ο χάρτης δηλαδή.

 

Η λίστα των αγοραστών του χάρτη έχει πια τα παρακάτω 19 άτομα:

 

1.Τάσος Βράτολης

2.silverhawk

3.george gr

4.sv1bke

5.ioannisb

6.abaou

7.csot

8.kkokkolis

9.supernovus

10.marakes

11.Katerina (μαζί με marakes)

12. Mr. Astrovox

13. bkot

14. Adomingo

15. Panji

16. Kimon

17. mitsnik

18. Γιώργος (δεν έχει ακόμη account στο Astrovox)

19. Παντζέκος Παναγιώτης (ΣΦΑΚ)

 

Εντός της εβδομάδος θα ξαναπάω για να δω και ένα φουλ τυπωμένο χάρτη στο χαρτί των 160g.

\:D/

 

ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ το εναλλακτικό εξώφυλλο του Τάσου (Adomingo), εκτός από αυτούς που ανέφερα στο προηγούμενο post, να το δηλώσει το συντομότερο!!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, όσοι έχετε δηλώσει πως επιθυμείτε να πληρώσετε με την κατάθεση, καλό θα ήταν να την έχετε ολοκληρώσει στα στοιχεία που σας έστειλα μέχρι και την Δευτέρα 22/4. Μέσα στην άλλη εβδομάδα θα παραλάβουμε τους χάρτες οπότε θα πρέπει να έχω μεταφέρει ηλεκτρονικά τα χρήματα των καταθέσεων, στον λογαριασμό του καταστήματος.

 

Οπότε βάλτε το στο πρόγραμμά σας, όσοι δεν το έχετε κάνει ήδη.

 

Θενξ! :mrgreen:

 

Υ.Γ. Έχουμε συμπέσει με τις φοιτητικές εκλογές του Πολυτεχνείου και μαζί με την δική μας εκτύπωση, το κατάστημα τυπώνει εκατοντάδες φυλλάδια των φοιτητικών παρατάξεων! Το κατάστημα είναι πολύ κοντά στην πύλη του Πολυτεχνείου και όλοι οι φοιτητές πάνε εκεί για αυτό το σκοπό. Αν δεν ήταν αυτή η συγκυρία θα είχαμε τελειώσει νωρίτερα, υπάρχει όμως σημαντικός φόρτος στο μαγαζί, ενημερώθηκα χθες.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης