Jump to content

lazy susan se sw 10" dob


themaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο μου κανει?

 

http://www.bearing-king.co.uk/bearing/lazy-susan-turntable-bearing-round-12-inch/6092/Cyprus

 

12 ιντσες...

 

η κινηση θα δουλευει μονο πανω στο lazy susan ή πρεπει να εχει το ιδιο υψος με τα 3 τεφλον της βασης ωστε να μοιραζεται το βαρος?

 

εχω τεραστιο προβλημα και με τις δυο κινησεις του τηλεσκοπιου...

 

ήδη εχω παραγγειλει ρουλεμαν για να κανω την πατεντα του τασου για το υψος και θελω να δω τι θα κανω και με την κινηση κατα αζιμουθιο...

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θέμη (αν μεταφράζω σωστά το themaras!) :D

 

Γενικώς θεωρώ άριστη επιλογή το lazy susan που προτείνεις. ΟΜΩΣ, εναλλακτικά υπάρχει και μια άλλη πάρα πολύ καλή λύση για την περίπτωσή σου (όπως και των 8" και των 6" SW Dob) όπου δεν έχεις lazy susan από το εργοστάσιο, αλλά teflon pads. Σημειωτέον πως το lazy susan η SW το δίνει στις 12", 14" και 16" μόνο.

 

Η λύση που θα παίξει, από ότι λένε και στο εξωτερικό, άψογα με τα teflon και συνδυαστικά είναι η επιφάνεια EbonyStar Laminate Round Bearing

 

Είναι στην ουσία μια επιφάνεια σε μορφή δακτυλίου, στην οποία γλυστρούν τα teflon, με άριστες ιδιότητες ολίσθησης και δεν έχει καμία σχέση η κίνηση με την τωρινή σου κατάσταση, όπου τα teflon τρίβονται με την φορμάϊκα της βάσης και η οποία ως γνωστόν, πάσχει από έντονα φαινόμενα στατικής τριβής.

 

Το πουλάει η Scopestuff εδώ:

http://www.scopestuff.com/ss_ldxx.htm

 

Η φωτογραφία (είσαι τυχερός!) είναι ακριβώς από εγκατάσταση του ebony star σε 10" SW τηλεσκόπιο, το αναφέρει σαν Synta.

ss_ldbc_L.jpg

 

Εδώ στην φωτογραφία χρησιμοποιήθηκε εκείνο με OD (Outer Diameter) 21" στα 79 δολλάρια.

Στο προτείνω γιατί έτσι δεν θα ακυρώσεις το σύστημα των teflon και επειδή έχω διαβάσει ενθουσιώδεις αναφορές για αυτό το υλικό και το πως συνεργάζεται με τα teflon, σε ξένα forums. Από την άλλη, αν επιμείνεις ίσως στο lazy susan λόγω και χαμηλότερου κόστους (η Scopestuff το "βαράει" στα 79 δολλάρια!!) τότε μπορώ να σου πω τις διαστάσεις στο 12άρι με το δικό μου lazy susan και την διαφορά που έχει από την διάμετρο της βάσης, ώστε να υπολογίσεις την σωστή διάσταση του lazy susan που θα χρειαστείς.

 

Λοιπόν οι ακριβείς διαστάσεις στην βάση του δικού μου 12" είναι:

 

Διάμετρος βάσης: 63.8cm

Διάμετρος lazy susan: 33.2

 

Αν υπολογίσεις τις ίδιες αναλογίες στο δικό σου 10", φαντάζομαι πως θα βρεις το σωστό μέγεθος lazy susan. Βλέπεις πάντως πως η διαφορά στις διαμέτρους είναι 30.6cm.

 

Δεν είναι βιδωμένο σε εμένα το lazy susan, απλά κάθεται ανάμεσα στα δύο κομμάτια της βάσης που το κάνουν σαντουϊτς και μένει στο κέντρο από την μεγάλη κεντρική βίδα που περνάει από την κεντρική του τρύπα, έχει και έναν κύλινδρο γύρω της και έτσι συγκρατείται ολόκληρο στο κέντρο.

 

Αυτό που θα πάρεις ενδεχομένως να μην είναι έτσι όμως, (με κεντρική τρύπα δηλαδή, όσο και η κεντρική βίδα του αζιμουθίου) και να πρέπει να το βιδώσεις εσύ στο ξύλο με νοβοπανόβιδες.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι απο το θεμης βγαινει καλα μαντεψες τασο :mrgreen:

 

σε ευχαριστω πολυ για την παρουσιαση... οντως φαινεται πολυ καλο... αλλα 79 δολλαρια + μεταφορικα + πιθανο τελωνειο μου φαινονται πολλα...

 

 

μαλλον θα παω στην λυση του lazy susan γιατι αυτη τη στιγμη το μονο που ειναι το τηλεσκοπιο ειναι αυτο -> εκνευριστικο!!! :evil:

 

παρηγγειλα τα πραγματα που χρειαζομαι για την πατεντα που εκανες στο υψος...

 

μακαρι να τα καταφερω και με τους δυο αξονες και να γινει το τηλεσκοπιο οπως πρεπει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ενα θεμα που ειχα διαβασει ,σε 10" orion εβαλε 12" lazy susan. Το θεμα που με προβληματισε ηταν οτι αντε και εκανες πιο ελευθερη την κινηση, πως την περιοριζεις ωστε να γινει "βουτυρενια" που λεει και ο Τασος; Αυτος βρηκες λυση. Αλλα απο την αλλη δεν ξερω αν αξιζει να βαλω lazy susan και να προσπαθω να αυξησω την τριβη ή να μεινω με τα teflon και να μειωσω την τριβη; :-k

 

Οριστε το site http://orion-xt10.com/lazy-susan-azimuth-bearing.html

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ρυθμίζεις με την κεντρική βίδα του αζιμουθίου Δημήτρη, απλά. Σφίγγοντας και ξεσφίγγοντάς την.

 

Κάτι που ίσως δεν γνωρίζετε οι κάτοχοι των 6", 8", 10" SW που έχετε τα teflon, είναι πως από τις 12" και πάνω που μπαίνει το lazy susan, αν ρυθμιστεί σωστά το σάντουιτς που φτιάχνει η βάση με τα 2 κομμάτια της και το πιέσει σωστά...πετυχαίνεις καταπληκτική αζιμουθιακή κίνηση! Για αυτό και δεν παραπονέθηκα ποτέ ουσιαστικά για την κίνηση στο αζιμούθιο. Τα προβλήματα που παρουσιάζονται από την φθορά του μηχανισμού lazy susan λύνονται πανεύκολα!!!!

 

Σύντομα θα ανεβάσω ένα νέο νήμα που θα είναι αφιερωμένο στην συντήρηση του μηχανισμού του lazy susan. Μια συντήρηση που κάνει τον μηχανισμό να συμπεριφέρεται ΚΑΛΥΤΕΡΑ από όταν το έχεις καινούργιο...αναμείνατε... :mrgreen: 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντυπωσιασε με Τασο και ειναι η επομενη μου αναβαθμιση! Μετα εχει σειρα να φτιαξω την EQ platform που σχεδιαζω :D

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον. Δεν περιμενω καθολου! Θα προβω αμεσα στην αγορα ενος lazy susan οπως εκανα και και με τα ρουλεμαν οταν ανεβασε ο Τασος το αρθρο. Εχω καποια θεματακια υγεια και το να ασχοληθω λιγο με το τηλεσκοπιο μου ισως με βοηθησουν να ξεχαστω!

Το θεμα ειναι πποιο lazy susan. Για το 10" προτεινουν 12" . Οπως ειδα και τη βαση μου πιστευω οτι ειναι το ειδανικο. Μικροτερα προκαλουν προβληματα ισορροπιας απο ο,τι διαβασα.

Εχω δει δυο lazy susan. Ενα ειναι πολυ συνηθισμενο και το αλλο πιο συμμαζεμενο που το βλεπω συνηθως κατω απο γυαλινες επιφανειες για ειναι πιο ομορφο .

Φυσικα εμενα εδω δεν με απασχολει η ομορφια αλλα η λειτουργικοτητα. Περα απο τον σχεδιασμο εχουν αλλες διαφορες αυτα; Πχ στο βαρος που αντεχουν;

Lazy-Susan-susn17.gif.c02d1b058fc41ac16c655283424bfb8b.gif

lazy-susan-bearings.jpg.5ee1c39e9b6295f946d7c2d3b5d94be2.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη μια σημαντική συζήτηση που έγινε στο CN σχετικά με την εγκατάσταση lazy susan σε Orion XT12".

 

Μιλάει και κάποιος που εγκατέστησε ένα από τα εμπορικά διαθέσιμα και προτείνει κάποια πράγματα που πρέπει να προσεχτούν.

 

http://www.cloudynights.com/ubbarchive/showflat.php/Cat/0/Number/1788450/page/5/view/collapsed/sb/1/o/all/fpart/1

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα αγορασα ενα 12" lazy susan . Μαζι με τα εξοδα αποστολης βγηκε στα 20€ περιπου. Πραγματα που με απασχολουν. Το lazy susan ειναι θορυβωδες. Μπορω να βαλω καποιο λιπαντικο; Φοβαμαι οτι με τον καιρο θα μαζεψει σκονες. Και δευτερο ,στις προδιαγραφες του λεει οτι αντεχει 450 κιλα. Αν οντως ισχυει αυτο τοτε μαλλον δεν θα μπορω να ελεγξω την τριβη απο την κεντρικη βιδα και θα πρεπει να βαλω "φρενα". Σκεφτομαι για κοματια μοκετας στο καταλληλο υψος. Φυσικα θα χρειαστω και 1cm μεγαλυτερη κεντρικη βιδα.

100_3514.thumb.JPG.7aff3540177666c684cc14640c9ab761.JPG

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς το δέχθηκες Δημήτρη. Πόσο θορυβώδες είναι δηλαδή;; :-s

 

Δεν έχω ακούσει/δει άλλο εκτός του τηλεσκοπίου μου και δεν μπορώ να φανταστώ πόσο...πάντως ένα ρουλεμάν είναι και αυτό. Δες μήπως έχει ήδη λιπαντικό από τη μάνα του. Για το αν θα μπορείς να ελέγξεις την τριβή μέσω της κεντρικής βίδας μένει να το δοκιμάσεις. Κεντρική βίδα μεγαλύτερη θα βρεις πιστεύω, αφού πάρεις μαζί σου την υπάρχουσα σαν δείγμα για το σπείρωμα, ώστε να μπορείς να ζητήσεις πιο μεγάλου μήκους.

 

Το ότι αντέχει 450 κιλά είναι το όριο από το οποίο και μετά δεν θα λειτουργεί. Αυτό που έχουν τα SW σίγουρα έχει και εκείνο όριο βάρους (το οποίο δεν γνωρίζουμε), αλλά δεν νομίζω να μην μπορεις να το ελέγξεις μέσω της πίεσης του "σάντουιτς" που δημιουργούν τα 2 κομμάτια της βάσης. Η κεντρική βίδα με τις 2 ροδέλες και το παξιμάδι ασφαλείας που έχει από πάνω, είναι ένα σύστημα που θα ασκήσει μεγάλες δυνάμεις, δεν βλέπω γιατί να μην μπορείς να το ελέγξεις. Θα δείξει βέβαια...

 

Αναμένω τις πρώτες σου δοκιμές!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανεβασα video Τασο. Το lazy λειτουργει πολυ καλα οταν του βαλεις βαρος επανω. Θα δεις οταν ειναι μονο του οτι κανει ελαχιστες περιστροφες και σταματαει, αλλα με τη βαση επανω φερνει με ενα σπρωξιμο αρκετες βολτες. Εχει ενα λιπαντικο δικο του, αλλα ο θορυβος ερχεται απο τις μπιλιες που η μια βρισκει την αλλη, δηλαδη η μια φρεναρει την αλλη γιατι προσπαθουν να κινηθουν προς την ιδια κατευθυνση. Δεν ειναι σαν το δικο σου που το καθε ενα ειναι μεμονωμενο .

Οντως η κεντρικη βιδα μπορει να το απενεργοποιησει με σφιξιμο. Το θεμα ειναι πως θα το πετυχεις αυτο. Θελω μεγαλυτερη βιδα για να πιασει το παξιμαζι ασφαλειας αλλιως ξεβιδωνεται.

 

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο το βιντεάκι Δημήτρη!! :D Άτιμο Youtube μας έσωσες πάλι... :mrgreen:

 

Είδες πως όταν έβαλες την βάση επάνω ο θόρυβος μειώθηκε κατακόρυφα; Αυτός είναι πιο φυσιολογικός.

Επίσης και μένα, όταν είναι λυτή η βάση και δεν είναι τίποτα σφιγμένο, έτσι ατέρμονα περιστρέφεται το αζιμούθιο!! Οπότε μην ανησυχείς, πιστεύω πως όταν βρεις την σωστή μακρύτερη βίδα και σφίξεις όσο απαιτείται...θα είναι μια χαρά!!

 

Ξεφορτώθηκες μια και καλή τα φαινόμενα στατικής τριβής στο Αζιμούθιο!! \:D/ :cheesy:

 

Που'σαι Δημήτρη...θέλω νήμα με ΠΛΗΡΗ παρουσίαση της μετατροπής και όλες τις γαργαλιστικές λεπτομέρειες. Να είναι όλα ωραία και τακτοποιημένα ώστε όποιος θέλει να το επιχειρήσει να έχει όλη τη βοήθεια και τα στοιχεία να το κάνει! Θα γράψεις που το πήρες, κόστος, τι βίδα καινούργια έβαλες, τι αντιμετώπισες και όλα τα σχετικά... :wink: O:)

 

Άντε να σώσεις όλους τους κατόχους των SW 6", 8" και 10" που βασανίζονται με τα τεφλόν και θέλουν να υλοποιήσουν τέτοια λύση με lazy susan, γιατί είπαμε πως υπάρχει και εκείνη του ebony star laminate, που όμως είναι αρκετά πιο ακριβή.

 

Έπιασα εγώ το ΥΨΟΣ, πιάσε τώρα εσύ το Αζιμούθιο να είμαστε κομπλέ! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρουλεμαν παντου!! :mrgreen: Πηρα το πιο φτηνο που βρηκα. Μαλιστα απο το link που εδωσε στο πρωτο post ο Themaras. Ειναι και made in USA και εκανε 7 μερες να ερθει.

Προσθετει 8mm υψος, οποτε πιστευω θα πρεπει να βαλω καμια ροδελα ακομη γιατι η βιδα λογικα που θα παρω θα ειναι 10mm μεγαλυτερη, ωστε το παξιμαδι να ασφαλιζει σωστα. Απλα θα πρεπει να παρω μαζι μου και το παξιμαδι γιατι εχω την εντυπωση οτι η βιδα ειναι σε ιντσες οποτε θα πρεπει να το αλλαξω και αυτο.

 

Φυσικα και θα κανω θεμα με την μετατροπη. Μονο η κεντρικη βιδα εμεινε και να βιδωσω το lazy susan στο κατω μερος της βασης μονο. Απλα επειδη ειμαι πολυ ψειρας θελω να ειναι απολυτα κεντραρισμενο :D

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω μόνο αν θα παίξει ρόλο που το εργοστασιακό παξιμάδι της SW, είναι από αυτά με ενσωματωμένο λάστιχο (ασφαλείας λέγεται).

 

Δες μήπως το νέο είναι και αυτό με λάστιχο στο τελείωμα του σπειρώματος. Μπορεί να πρέπει να είναι έτσι, μάλλον επηρεάζει το σφίξιμο και την ποσότητα που χρειάζεται από αυτό.

 

Ναι, πάρε τα πάντα μαζί σου για να σου δώσει τα σωστά και να μην ψάχνεσαι εκεί.

 

Συμφωνώ, ρουλεμάν παντού!! :mrgreen: :lol: :lol:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομη ενα Video χωρις να εχω σφιξει την κεντρικη βιδα
με το τηλεσκοπιο επανω.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπάθησε να κάνεις μικροκινήσεις σαν να σάρωνες μια μικρή περιοχή του ουρανού και τσέκαρε την ευαισθησία..είναι σούπερ η κίνηση..μένει μόνο να σφίξεις για να μπορεί να φρενάρει.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης