Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, νομιζω πως εχω βρει καποιους μετεοριτες. Θα ηθελα την γνωμη σας,και την βοηθεια σας για το πως μπορω να τους πιστοποιησω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμασε να βάλεις έναν μαγνήτη πάνω ;)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας, νομιζω πως εχω βρει καποιους μετεοριτες. Θα ηθελα την γνωμη σας,και την βοηθεια σας για το πως μπορω να τους πιστοποιησω.

 

Ίσως εδώ:

http://minpet.geol.uoa.gr/grergast.html

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον..εχω κανει τα τεστ με το υδροχλωρικο οξυ και τον μαγνητη....δεν αφριζει και ελκεται απο τον μαγνητη...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας, νομιζω πως εχω βρει καποιους μετεοριτες. Θα ηθελα την γνωμη σας,και την βοηθεια σας για το πως μπορω να τους πιστοποιησω.

 

 

και επίσης εδώ:

http://www.metal.ntua.gr/index.pl/labs_gr_minpetlab

 

... και όπου αλλού υπάρχουν ανάλογα εργαστήρια.

Ε: Πώς τα πας με τις βασικές γνώσεις περί ορυκτολογίας - πετρολογίας;

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα...πολλη ωραια η πετρωλογια φανταστικη επιστιμη αλλα και πολυ μπερδεμενει :) τωρα προσπαθω να καταλλαβω τις διαφορες των μαγνητικων πετρωματων απο τους μετεωριτες...τα μαγνητικα πετρωματα εχουν βρασμο στο υδροχλωρικο οξυ? ...οι πετρες που εχω ξεχωρισει δεν εχουν βρασμο ..ειναι πιο βαριες για το μεγεθος τους μερικες μαγνητιζοντε εντονα και αλλες λιγοτερο και 2 απο αυτες εχουνε και κρουστα =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και μπραβο φιλη.Εχω μια απορια,πως βρηκες τους μετεωρητες? :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι δεν αναβρασει ειναι δειγμα του οτι δεν περιεχει ανθρακικα ορυκτα (ασβεστιτη κλπ)....

 

Το οτι μαγνητιζεται μπορει να ειναι μεν δειγμα σιδηρου αλλα μπορει να ειναι ενας απλος μαγνητιτης, ορυκτο μεγαλου ποσοστου σε σιδηρο που ειναι και στα χρωματα της πετρας....δοκιμασε αν χαραζεται με την μυτη ενος σουγια....

 

Αν χαραζεται με δυσκολια και ισα ισα γρατζουναει την πετρα (σκληροτητα 5.5-6) πολυ πιθανο να κρατας στα χερια σου εναν μαγνητιτη...υποθετω οτι εχει βεβαια εντονη μαγνητικη ιδιοτητα με τα οσα περιγραφεις...

 

Επισης για να ειναι μετεωριτης θα πρεπει θεωρητικα να εχει ενα πιο ισχυρο ειδικο βαρος απο οτι μια απλη πετρα...ακομη και αυτο ομως δεν ειναι αρκετο γιατι ο σιδηρος εχει μεγαλο ειδικο βαρος και οσο μεγαλυτερο ποσοστο, τοσο πιο βαρια η μαζα που κραταμε στα χερια μας...

 

Τελος παιζει ρολο και το που το βρηκες...πχ μπορει να ειναι σε ενα περιβαλλον που αν ψαξεις θα βρεις ομοιες πετρες, αλλα μπορει να ειναι μια μεταφερμενη πετρα απο αλλο περιβαλλον και ετυχε να πεσει στα χερια σου...

 

Οσες περισσοτερες πληροφοριες συλλεξεις τοσοπιο σιγουρος θα εισαι γιατι το οτι μαγνητιζει και ειναι γκρι δεν ειναι ουσιαστικα τιποτα...!

 

Ελπιζω να βοηθηθηκες λιγο! καλα αποτελεσματα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελος ακομα και η υφη αλλα και ο προσανατολισμος των στοιχειων της πετρας σου δινει ενα αποτελεσμα...

 

ΠΧ στην δευτερη φωτογραφια που εβαλες, αμφιβαλω για το αν οντως εχει μαγνητικη ιδιοτητα το συγκεκριμενο κομματι πετρας, επισης φαινεται καθαρα μια σαφεστατη φυλλωση - γραμμωση που παραπεμπει σε κομματι σχιστολιθου πιθανοτατα με μοσχοβητη επανω σε αυτο (Μοσχοβιτης: φυλλοπυριτικο ορυκτο)..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πού και πώς τα βρήκες;

Σε τι περιβάλλον;

Πότε;

Τι τράβηξε την προσοχή σου;

Τα δύο δείγματα ήταν στον ίδιο τόπο ή όχι;

Τι σε κάνει να αμφιβάλλεις ότι πρόκειται για μετεωρίτες;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ίσως πρόκειται για μετεωρίτες;

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα σε ολους ....σας ευχαριστω πολυ για τισ πολυτιμες πληροφοριες και την βοηθεια σας ...θα απαντησω πρωτα γιατι πιστευω πως εχω μετεωριτες.Γιατι απαντουν θετικα στα περισσοτερα ερωτιματα αν εχω μετεωριτη που ειδα εδω στο Αστρονοχ...ναι ελκονται απο εναν μαγνητη Ναι ειναι πιο βαρια για το μεγεθος τουσ Ναι εχουν λυα επιφανεια...... ΠΟΥ βρηκα τις πετρες ? τις περισσοτερες στην παραλια εχω το χομπυ εδω και χρονια να μαζευω πετρες με ωραιο σχημα χρωμα υφη...τον τελευταιο καιρο ανακαλυψα ιπως εχουν και καποιες ιδιοτιτες...το πρωτο κομματι ομως το ειδε να πεφτει ο προπαππους μου σαν κεραυνος με φωτια οπως μας ελεγε η γιαγια μου και να καρφονετε σε ενα δεντρο...αυτα εγιναν στην Α.Θρακη πριν απο 100 περιπου χρονια!!!!!!!! την αλλαη πετρα την ειχα διακοσμιτικη στην βρυση αρα καταλλαβενετε πως ηταν σε υγρο χωμα για πανω απο 10 - 15 χρονια...παντος εχει εντονο μαγνητισμο ειναι βαρια για το μεγεθος της 4.100κγ.εχει πολυ λεια επιφανεια..το χαραξα με το μαχαιρι και ειναι ασπρο..ασιμι απο μεσα.......ΞΕΡΩ πως πολλες απο αυτες ειναι μεταμορφωμενα πετρωματα ..αλλα ελπιζω και ευχομαι καποιες να ειναι και μετεωριτες!!! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα , μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα μου www. meteorites.gr για να διαβάσετε πως μπορείτε να αναγνωρίσετε έναν μετεωρίτη. εάν θελήσετε περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο meteorites.greece@gmail.com ή σε άλλο μαιλ που υπάαρχει στην ιστοσελίδα μου.

 

Φιλικά,

Τάκης Θεδοσίου

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

quote="DiastimikesOmorfies"]καλησπερα σε ολους ....σας ευχαριστω πολυ για τισ πολυτιμες πληροφοριες και την βοηθεια σας ...θα απαντησω πρωτα γιατι πιστευω πως εχω μετεωριτες.Γιατι απαντουν θετικα στα περισσοτερα ερωτιματα αν εχω μετεωριτη που ειδα εδω στο Αστρονοχ...ναι ελκονται απο εναν μαγνητη Ναι ειναι πιο βαρια για το μεγεθος τουσ Ναι εχουν λυα επιφανεια...... ΠΟΥ βρηκα τις πετρες ? τις περισσοτερες στην παραλια εχω το χομπυ εδω και χρονια να μαζευω πετρες με ωραιο σχημα χρωμα υφη...τον τελευταιο καιρο ανακαλυψα ιπως εχουν και καποιες ιδιοτιτες...το πρωτο κομματι ομως το ειδε να πεφτει ο προπαππους μου σαν κεραυνος με φωτια οπως μας ελεγε η γιαγια μου και να καρφονετε σε ενα δεντρο...αυτα εγιναν στην Α.Θρακη πριν απο 100 περιπου χρονια!!!!!!!! την αλλαη πετρα την ειχα διακοσμιτικη στην βρυση αρα καταλλαβενετε πως ηταν σε υγρο χωμα για πανω απο 10 - 15 χρονια...παντος εχει εντονο μαγνητισμο ειναι βαρια για το μεγεθος της 4.100κγ.εχει πολυ λεια επιφανεια..το χαραξα με το μαχαιρι και ειναι ασπρο..ασιμι απο μεσα.......ΞΕΡΩ πως πολλες απο αυτες ειναι μεταμορφωμενα πετρωματα ..αλλα ελπιζω και ευχομαι καποιες να ειναι και μετεωριτες!!! =D>

Takis Theodossiou IMCA #1161

(International Meteorite Collectors Association)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης