Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, DiastimikesOmorfies δεν νομίζω ότι αυτα τα πετρώματα είναι Μετεωρίτες

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Πολύ απλά δώστε τα κάπου για να το επιβεβαιώσουν, σε κάποιον γεωλόγο ή δεν ξέρω τι άλλο...

αλλά να είναι έμπιστος και κάτι σίγουρο. (όπως και να 'χει μην τις δώσετε έτσι κάπου)

«Η αστρονομία αναγκάζει την ψυχή να κοιτάξει ψηλά, και µας οδηγεί από αυτόν τον κόσμο σε έναν άλλο».

 

-Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ DiastimikesOmorfies

 

Τα πετρώματα που παραθέσατε παραπάνω, δεν ανήκουν σε ομάδα μετεωριτών..Θα μπορούσαν να μπερδέψουν κάποιον λόγω των άσπρων κηλίδων και να θεωρήσει ότι είναι σεληνιακοί μετεωρίτες, αλλά δεν είναι έτσι. Καταρχήν σαν πρώτο στοιχείο θα πρέπει να ληφθεί ότι κανένας από αυτούς δεν είναι σε πυρακτωμένη μορφή. Όλοι οι μετεωρίτες φέρουν αρκετά σκούρο χρώμα διότι κατά την πτώση τους στην Γη, πυρακτώνεται η επιφάνεια τους λόγω της τριβής του με την ατμόσφαιρα. Επίσης, θα πρέπει να ελεγχθεί αν παρουσιάζουν μαγνητικές ιδιότητες, γιατί σχεδόν όλοι οι μετεωρίτες παρουσιάζουν..Πάντως, στην πρώτη φωτογραφία, το πέτρωμα κατατάσσεται στα λεγόμενα πυρογενή, και ονομάζεται Ανδεσίτης. Για το δεύτερο δεν είμαι απόλυτα σίγουρη, μπορεί να είναι και βασάλτης. Πάντως δεν είναι μετεωρίτης, διότι αν παρατηρήσετε πιο προσεκτικά το πέτρωμα περιέχει και άλλα χημικά στοιχεία.

 

 

* Μόλις διάβασα ότι ψάχνετε σε παραλίες πετρώματα. Εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα (κυρίως αν βρίσκεστε σε νησί) να είναι πυριγενή ή ηφαιστειογενή. Τα περισσότερα που παραθέσατε τέτοια είναι. *

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης