Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και ένα χρόνο περίπου κάνω μια έρευνα σχετικά για τα ταξίδια στο χρόνο* και αν αυτά θα είναι ποτέ πραγματοποιήσιμα.

Τα ως τώρα δεδομένα ,πληροφορίες κ.λ.π. λένε ότι μάλλον ένα τέτοιο ταξίδι δεν υφίσταται στο σύμπαν όπως το κατανοούμε σήμερα.

 

Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη και τα πιστέυω σας.. :D

 

*εννοώ τα ταξίδια στο παρελθόν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Τηλέμαχε,

 

Είναι ακόμη ένα αμφιλεγόμενα ζήτημα και πάντως χωρίς πρακτική βάση στο κοντινό μέλλον.

 

Δες το ακόλουθο site:

 

http://www.bbc.co.uk/science/space/exploration/timetravel/index.shtml

 

Επίσης αναζήτησε "time travel" στο google όπου υπάρχει πληθώρα πληροφοριών.

 

Φιλικά,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Τηλέμαχε,

 

Ένα βιβλίο που θα πει πολλά πράγματα υπεύθυνα και θα αναλύσει πολλές αντινομίες που είναι δυνατόν να προκύπτουν είναι το "Μαύρες τρύπες και στρεβλώσεις του Χρόνου" στον δεύτερο τόμο στο τέλος του. Ρίξε μια ματιά, η περιγραφή είναι ποιοτική χωρίς καμιά χρήση μαθηματικών.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μιλάμε για ταξίδια στον χρόνο θα έπρεπε πρώτα να εξηγούσαμε τί ειναι ο χρόνος. Πίστευα πως αν μάθω φυσική θα μπορούσα να δώσω μια καλή απάντηση που να καλύπτει πρώτα εμένα σε αυτή την ερώτηση. Αφού τελειώσα το Φυσικό όχι απλά δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση αλλά οι ερωτήσεις έχουν πολλαπλασιαστεί... Εδώ είναι ένα συμπαθητικό ποιηματάκι για όσα ξέρουμε και δεν ξέρουμε και κυρίως για όσα δεν ξέρουμε ότι τα αγνούμε:

 

The Unknown

 

As we know,

There are known knowns.

There are things we know we know.

We also know

There are known unknowns.

That is to say

We know there are some things

We do not know.

But there are also unknown unknowns,

The ones we don't know

We don't know.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποψη μου ειναι πως δεν μπορουμε να ταξιδεψουμε στο παρελθον,καθως θα αλλαζε τελειως η ροη της ιστοριας.Π.χ αν καποιος ταξιδεψει στο παρελθον και παρεμποδισει να συναντηθουν οι γονεις τους,δεν θα ειναι δυνατον να υπαρχει,αρα πως θα τους εμποδισει;

Νομιζω πως δεν βγαζει νοημα...

 

Αλλα το να επηρεασουμε τον χρονο, δηλαδη να τον επιβραδυνουμε ή να τον επιταχυνουμε ειναι θεωρητικα εφικτο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και ένα χρόνο περίπου κάνω μια έρευνα σχετικά για τα ταξίδια στο χρόνο* και αν αυτά θα είναι ποτέ πραγματοποιήσιμα.

Τα ως τώρα δεδομένα ,πληροφορίες κ.λ.π. λένε ότι μάλλον ένα τέτοιο ταξίδι δεν υφίσταται στο σύμπαν όπως το κατανοούμε σήμερα.

 

Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη και τα πιστέυω σας.. :D

 

*εννοώ τα ταξίδια στο παρελθόν.

 

Προτείνω (ξανά) το βιβλίο του Robert L. Forward, "Indistinguishable from Magic". Έχει μερικές φοβερές ιδέες για τα ταξίδια στο χρόνο, πολύ καλή βιβλιογραφία και αναφορές στα τρία του βιβλία Ε.Φ. που ασχολούνται με το θέμα, το Dragon's Egg (αριστούργημα), το Starquake (συνέχεια του D.E. και καλό) και το Timemaster (πολύ καλό).

 

Όσον αφορά τα παράδοξα του ταξιδιού στο χρόνο, με κάποιες ιδέες του ιδίου και άλλων πραγματικών επιστημόνων που έχουν δημοσιεύσει στο θέμα, λέει ότι είναι απολύτως δυνατά, σύμφωνα με τις θεωρείες του Αϊνστάιν (ιδίως η επικοινωνία προς το μέλλον και το παρελθόν) και ότι η Φύση βρίσκει πάντα τρόπο να αποφεύγει τα παράδοξα, αυξάνοντας δυναμικά και όσο χρειάζεται την πιθανότητα να συμβεί κάτι που θα αποτρέψει το παράδοξο! Και επειδή πάντα υπάρχει πιθανότητα να συμβεί κάτι, έστω και πολύ μικρή (π.χ. να προσπαθήσεις να σκοτώσεις τον εαυτό σου και να αποτύχεις), πάντα υπάρχει δυνατότητα να αποφευχθεί το παράδοξο. Μάλιστα στο Timemaster, δείχνει πως αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν το απόλυτο αμυντικό όπλο.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ pl1,

 

Η θεωρία των βρανών ξεπερνά αυτό το παράδοξο θεωρώντας ότι γυρνάς πίσω στο χρόνο σε ένα παράλληλο όμως σύμπαν (παράλληλη βράνη που απέχει από αυτή του δικού μας σύμπαντος 1mm και συνδέεται μόνον μέσω της διαδόσεως της βαρυτικής δυνάμεως). Συνεπώς δεν θα μπορέσεις να επηρρεάσεις την ιστορία του δικού μας σύμπαντος.

Πάντως συμφωνώ ότι όταν προσπαθείς να εννοιοποιήσεις τα αποτελέσματα μαθηματικών γυμνασμάτων όπως οι σύγχρονες κοσμολογικές θεωρίες καταλήγεις συχνά σε παράδοξα.

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτός που έδωσε τον ορισμό της κίνησης και ακόμη δεν βρέθηκε καλύτερος («η κίνηση είναι μεταβολή»), είπε και τα παρακάτω:

«… Ο χρόνος είναι χαρακτηριστικό της κίνησης αλλά δεν είναι ακριβώς η κίνηση. …… «Έστιν χρόνος φοράς αριθμός». (Εμείς την λέμε «συχνότητα»).

Μιμούμενος ο Γκουρτζίεφ τον παραπάνω σοφό, έδωσε έναν «παραλλαγμένο» ορισμό που λέει: «Μονάδα χρόνου είναι το διάστημα που χρειάζεται το ον για να διατρέξει τον εαυτό του». Σας καλύπτει κάτι απ’ αυτά;

 

Φιλικά

Μάκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Ωραία ερώτηση, μου φαίνεται περισσότερο φιλοσοφίκη παρά αριθμητικά μαθηματική.

 

Δεν έχω πολλά να πώ για το θέμα, ότι βλέπω στις πειραματικές διαδικάσίες στη σχολη θα ήταν πιστεύω αρκετό. Ο χρόνος για τον καθένα μας είναι η "μεταβολή". Η μεταβολη, η αλλαγή ενός πράγματος σε κάτι άλλο ή η αλλαγή της κατάστασής του. Με δεδομένό αυτό, και ότι στη φύση οι πρακτικά αντιστρέψιμες μεταβολές είναι απλώς ένα όνειρο, σημαίνει ότι ταξίδι στο χρόνο δεν υφίσταται. Ωστόσο μία ιδέα που μου καρφώθηκε πέρυσι ήταν το ότι ο χρόνος δεν κυλαει με τον ίδιο ρυθμό σε κάθε διάσταση και συνεπώς μπορεί σε κάποια διάσταση να έχει και διαφορετική φορά. Δεν είναι απίθανό λοίπον ένα ταξίδι στο χρόνο να είναι δυνατό "καβαλώντας" μία άλλη διασταση.... #-o

 

Ωραία όλα αυτά, το πώς γίνονται είναι το πραγματικό ερώτημα όμως, και παρότι έχω σκεφτεί δυο, τρία πραγματακια προτιμώ να μην τα πώ τώρα, αφενός γιατί μιλάω θεωρητικά και δεν το έχω συνηθίσει και αφετέρου γιατί φοβάμαι μήπως ακουστούν περίεργα. [-o<

 

Υ.Γ: Η θεωρία των Βράνων που ανέφερες φίλε μου, λέει ότι εάν γυρίσεις στο χρόνο, προυπόθεση αυτού είναι ένα παράλληλο σύμπαν. Δεν το λέω για κακό ή με σκοπό να κριτικάρω, καμία πρόθεση για κάτι τέτοιο. Απλώς διαφέρει η πρόταση και συνεπώς το νόημα της.

 

Ευχαριστώ!

Δευτεροετής φοίτητής μηχανολογίας ΕΜΠ

Έτός γεννήσεως 1986

 

Υ.Γ: Για όσους παραξενέυονται δεν είμαι 55 ετών αλλα 19, τα 55 χρόνια είναι ο χρόνος που πέρασε απο τον θάνατο του γνωστού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...είναι ένα συμπαθητικό ποιηματάκι για όσα ξέρουμε και δεν ξέρουμε και κυρίως για όσα δεν ξέρουμε ότι τα αγνούμε:

 

The Unknown

 

As we know,

There are known knowns.

There are things we know we know.

We also know

There are known unknowns.

That is to say

We know there are some things

We do not know.

But there are also unknown unknowns,

The ones we don't know

We don't know.

 

Χαχα...όντως ταιριάζει με την περίπτωση (όπως και σε πολλές άλλες).

 

Φίλε Heal, που έχεις συναντήσει αυτό το ποιηματάκι, γιατί το έχω ακούσει κι εγώ :wink: .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ένα σεμινάριο αστρονομίας είχε ξεκινήσει έτσι ο ομιλιτής , το θέμα του ήταν: "άμεση ανίχνευση σκοτεινής ύλης" ακούγεται αντιφατικό ε;

 

Όσο για το ίδιο το ποιηματάκι το έγραψε ο αξιότιμος κύριος D. Rumsfeld, γνωστός κυρίως για άλλες όχι τόσο ευγενείς δραστηριότητες...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Heal, μήπως ο ομιλητής ήταν ο Artie Hatzes?

 

Αν όχι, τότε το ξεκίνημα αυτό σε ομιλίες είναι πλέον μόδα για τους αστρονόμους, γιατί έχω βρεθεί σε μια διάλεξη του Hatzes και ξεκίνησε ακριβώς έτσι (μαζί και με μια φωτογραφία του Rumsfeld...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι ήταν ο Neil Spooner από το Sheffield, τελικά είναι μόδα αυτό το ποιηματάκι για κοσμολογικά θέματα (ή για το αν ξέρουμε ή δε ξέρουμε αν έχουν χημικά όπλα, είναι επικίνδυνοι για τη Δημοκρατια ή μήπως αν γνωρίζουμε ότι δεν γνωρίζουμε ποιον πρέπει να βομβαρδίσουμε...)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήξερα ότι το ποιηματάκι ήταν του Rumsfeld. Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκέτα πετυχημέμο, όχι όμως για την περίπτωση για την οποία φαντάζομαι να την χρησιμοποίησε ο εν λόγω κύριος :wink: .

 

Εγώ απλά το έχω ακούσει σε ένα ηλεκτρονικό μουσικό κομμάτι, με τον προφανή τίτλο : "The Unknowns".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ταξιδι στον χρονο θα μπορουσαμε σιγουρα να κανουμε προς το μελλον,αν ειχαμε την τεχνολογια.Πρεπει κανεις η να κινηθει με ταχυτητα κοντα στην ταχυτητα του φωτος(σωματιδια με ελαχιστο χρονο ζωης σε κατασταση ηρεμιας,οταν τα επιταχυνουν σε επιταχυντες σωματιδιων"ζουν" χιλιαδες φορες περισσοτερο) η να βρεθει κοντα σε ισχυρο βαρυτικο πεδιο(π.χ. αστερας νετρονιων).

Αν παντως μελλοντικα υπαρξει τεχνολογια για ταξιδια στο παρελθον,καποιοι θα μας ειχαν επισκευτει(μεγαλα ιστορικα γεγονοτα θα ειχαν χιλιαδες τουριστες):)

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι πάντα τα ταξίδια στον χρόνο(τουλάχιστον όσον αφορά επιστημονικές ταινίες kαι ντοκιμαντέρ)με συνάρπαζαν! :) Ειδικά από παλιά είχα μια εμμονή με αυτή την ιδέα kαι δεν έπαυα να ψάχνω για τρόπο με τον οποίο κάτι τέτοιο θα ήταν δυνατόν όπως πχ με Μαύρες Τρύπες!Η αλήθεια όμως είναι ότι τώρα τελευταία αρχίζω να αποδέχομαι ότι κάτι τέτοιο είναι μονο αυτό...επιστημονική φαντασία! :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια όμως είναι ότι τώρα τελευταία αρχίζω να αποδέχομαι ότι κάτι τέτοιο είναι μονο αυτό...επιστημονική φαντασία!

 

Και πολύ καλά κάνεις! Για σήμερα τουλάχιστον όλη η συζήτηση είναι επιστημονική φαντασία.

 

Και για την κουβέντα ταξίδι στο χρόνο κάνουμε συνέχεια, προς το μέλλον και μονο φυσικά, αλλά δεν μπορούμε να πειράξουμε (πολύ) την ταχύτητα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγώ, εδώ και πολύ καιρό που ψάχνω για το θέμα...έχω την ίδια γνώμη..

 

Κρίμα :( ,νομίζω ότι θα μου άρεσε να ήταν πραγματοποιήσιμο αλλά τι να κάνουμε???

 

Να πάμε κόντρα στο Θεό...??? :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ππάλι νομιζω πως ο άνθρωπος ακριβώς επειδή δεν μπορεί να ταξιδέψει στην τέταρτη διάσταση (να αξιοποιήσει το χρόνο) έχει αναπτύξει τη φαντασία του. οπότε με αυτή ως όπλο είναι δυνατόν να ταξιδεύουμε σε όλες τις εποχές και να είμαστε παρόντες σε όλα τα ιστορικά γεγονότα, παρελθόντα ή μελλούμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ππάλι νομιζω πως ο άνθρωπος ακριβώς επειδή δεν μπορεί να ταξιδέψει στην τέταρτη διάσταση (να αξιοποιήσει το χρόνο) έχει αναπτύξει τη φαντασία του. οπότε με αυτή ως όπλο είναι δυνατόν να ταξιδεύουμε σε όλες τις εποχές και να είμαστε παρόντες σε όλα τα ιστορικά γεγονότα, παρελθόντα ή μελλούμενα.

Μαρίνα, καλή και άγια η φαντασία -δε λέω- αλλά αφού δεν μπορούμε να προβλέψουμε (π.χ.) τον αυριανό αριθμό του λόττο, ή να σκοτώσουμε τον παππού μας πριν γεννήσει καν τον πατέρα μας (έτσι για πλάκα), τότε δεν μιλάμε για ιστορικά γεγονότα με την αυστηρή έννοια.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

MARINO, ΔΕ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ( 8) . ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΓΑΛΙΛΑΙΟΣ ΠΡΩΤΟΕΙΔΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΚΟ ΕΝΟΣ ΟΡΓΑΝΟΥ ΠΟΥ ΕΜΕΛΛΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! [/b]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...ΕΜΕΛΛΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!...

Ως πιστός στο ρόλο μου του πεσιμιστή, νομίζω ότι ο (πολύς) κόσμος συνεχίζει να πιστεύει ακόμη στα μάρμαρα, η στιγμή της ανακάλυψης του Γαλιλαίου έχει αξία μόνο για ανθρώπους σαν και μας.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης