Jump to content

4η Παγκρήτια Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων-Σητεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να είσαι καλά Χρήστο μου για τα καλά σου λόγια, αλλά μου ακούγονται υπερβολικά, όταν απλά έκανα το αυτονόητο!

 

Αν ήταν αυτονόητο θα νοείτο αυτομάτως. Συγχαρητήρια. Μακάρι να βρεθώ κάποτε σε τέτοια εκδήλωση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Παγκρήτια ήταν πολύ επιτυχημένη και φέτος εξαιτίας μιας χούφτας ανθρώπων όπως του Μανόλη, του Τέλη, του Δημήτρη αλλά κυρίως της Κατερίνας που είχε αναλάβει όλο τον συντονισμό. Ότι και να πει αν ήσασταν εκεί να δείτε τι είχε οργανώσει... απλά άπαιχτη, Κατερίνα σε ευχαριστούμε πολύ για όλα!

 

Εγώ θα σταθώ στην αστροπαρατήρηση του Σαββάτου.

 

Ημερομηνία 13/7/2013, Τοποθεσία 35.12N 26.5E, Υψόμετρο 550μ, Περιοχή Μούμιες, Καιρός: Ξάστερος, χαμηλή υγρασία, αέρας 2-4 Β, Παροδικές ριπές 20-30χμ/ωΒ-ΒΔ. Φωτομετρία οπτική 6,2, sqm 21,7 (Ζ), 21,5 Γαλαξιακή, 21,5 45μοίρες περιφερειακά

 

Special: 23:23 Iridium flare -0,5 16deg, 48degNE

22:17 Tiangong 1 +0,8 --> πρώτη φορά που έβλεπα το Ουράνιο Παλάτι των Κινέζων να περνάει πάνω από τα κεφάλια μας

 

Έναρξη 21:40 Επειδή ήταν νωρίς, ξεκίνησα με διπλούς από τον υπολογιστή της Syntran 15 διπλούς αστέρες, τελείωσα με το Μ13 που μέσα από ένα δανικό LVL 6mm ήταν απίθανο, δεν το είχα ξαναδει ποτέ έτσι. Τελικά το 6άρι του πάει πολύ του 12dob

 

Διακοπη για τσικουδιές και καλτσουνια της Κατερίνας,

 

Μετά με τον οδηγό της Μεγάλης Άρκτου της Εταιρίας της Κέρκυρας (μπράβο παιδιά εξαιρετικός!) είδα NGCs: 2787,2985,3027 me to 13άρι Nagler και μεγέθυνση με το LVL6mm. ΓΕΝΙΚΑ είχα θέμα εντοπισμού γαλαξιών πάνω από 12mag με τις ριπές του αέρα να χαλάνε την εικόνα. Μέχρι να πάω στο τραπέζι να γράψω σημειώσεις ο αέρας έπαιρνε το τηλεσκόπιο οπότε το γύρισα στα Μ109,109,101, 97

 

Ο Ουρανός ήταν σίγουρα εξαιρετικός αλλά ο αέρας ακόμα και στις Μούμιες που έκοβε σε σχέση με άλλα σημεία μας δημιούργησε θεματάκια. Ήταν όμως μια υπέροχη βραδιά.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδα τα βίντεο της Κατερίνας(wereniki) και μια αίσθηση μοναδικότητας με κυρίεψε.Μακάρι να είμασταν ολοι οι φίλοι και εραστές του Σύμπαντος εκεί.Συγχαρητήρια.

Ελπίζω του χρόνου Κατερίνα να είμαι εκεί!!!

Ο πλανήτης μας ειναι το λίκνο της ανθρωπότητας.Αλλα κανείς δεν περνάει ολη του τη ζωή στο λίκνο.

Κονσταντίν Εντουάρντοβιτς Τσιολκόφσκι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

""""Διακοπη για τσικουδιές και καλτσουνια της Κατερίνας """""

 

 

 

Τ Υ Χ Ε Ρ Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε !!!!!!!!!!!!

 

 

παντα τετοια μπραβο παιδια ( κατερινα)

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να είμασταν ολοι οι φίλοι και εραστές του Σύμπαντος εκεί...

Ελπίζω του χρόνου Κατερίνα να είμαι εκεί!!!

 

Καλώς να ορίσετε όλοι! Η Σητεία -αν τη δείτε και στο χάρτη της Κρήτης - μοιάζει με μεγάλη, φιλόξενη και ζεστή αγκαλιά! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης