Jump to content

Απ' τις πρώτες μου αστροφωτογραφίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό συναρπάστηκα από την αστροφωτογραφία και χθες

12-11-05 φωτογράφησα την σελήνη με ένα κόκκινο φίλτρο δικής μου κατασκευής (επειδή ήταν πολύ λαμπρή)(11 ημερών).Και νομίζω ότι έκανα καλή δουλείά αν σκεφτείς ότι είναι απο τις πρώτες μου φωτογραφίες..

 

χρησιμοποίησα ψηφιακή canon ixus 40 και

διοπτρικό τηλεσκόπιο 3,5 inch.*

 

πείτε μου τη γνώμη σας και φυσικά παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες.

 

στηρίζω την μηχανή σε άλλο τρίποδα(όχι του τηλεσκοπίου) ώστε να στέκεται κατάλληλα μπροστά στο προσοφθάλμιο.

Είναι δική μου προσωρινή πατέντα και δουλεύει....

 

16ek.th.jpg

 

img13005fu.th.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυπαμαι φιλε Τηλεμαχε αλλα οι φωτο δεν ειναι καλες...εκτος του οτι ειναι θολες ισως ανεστιαστες ισως λογο κακης ποιοτητας φιλτρου ειναι και υπερφωτισμενες-καμενες...ξαναπροσπαθησε..δεν ειναι δυνατον να ρυθμισεις χειροκινητα την λαμπροτητα της εικονας στην μηχανη σου; η εστω να παρεις spot φωτομετρηση απο το φωτισμενο τμημα της σεληνης;
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον το φίλτρο δεν βοηθάει και τόσο... Στείλε μας κάτι χωρίς αυτό.

Αν το φεγγάρι βγαίνει υπερβολικά φωτεινό δοκίμασε μικρότερη έκθεση.

 

Πάντως με αυτήν την μέθοδο σίγουρα μπορείς να βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες. Για παράδειγμα, κρατώντας την ψηφιακή Sony-Cybershot-P92 με το χέρι πάνω από προσοφθάλμιο 25 mm σε διοπτρικό Conus με άνοιγμα περίπου σαν το δικό σου, το Σεπτέμβρη είχα ανεβάσει δύο φωτογραφίες της Σελήνης. Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=880

Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, απλά θέλω να σου πω ότι μπορείς να βγάλεις σαφώς ανώτερες φωτογραφίες με καλύτερη εστίαση, χωρίς φίλτρο και με πολύ μικρή έκθεση. Καλό είναι να χρησιμοποιείς και προσοφθάλμιο μικρής μεγέθυνσης ώστε το φεγγάρι να πιάνει σχετικά λίγο χώρο στο οπτικό πεδίο και να κάνεις το μέγιστο zoom με την ψηφιακή σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεμαχε,

 

Οπως σου γραφουνε και τα παιδια, προσοχη στον χρονο εκθεσης (αν θες παρε μια σειρα εκθεσεων απο 0,1 μεχρι 0,001 δευτερολεπτων), προσοχη στην εστιαση (ειναι απαραιτητο να εστιαζεις σωστα) και αφαιρεσε το κοκκινο φιλτρο (κατ'αρχην δεν ξερω γιατι το εβαλες).

 

Η αστροφωτογραφηση θελει υπομονη, επιμονη και δοκιμη ... και παντα πολυ καλη εστιαση!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βγαλε το φιλτρο οπως ειπαν κ τα παιδια,

δοκιμασε να μειωσεις την διαμετρο του τηλεσκοπιου σου..εγω αυτο κανω.

(γτ το φεγγαρι ειναι υπερβολικα φωτεινο κ μου καιει τις φωτογραφιες..)

 

η μεθοδος ονομαζεται "Hartmann Mask"

 

περισσοτερες πληροφοριες :arrow: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=500

 

χρησιμοποιησε μικροτερη μεγενθυνση για αρχη κ παιξε με το focus.

μν απογοητευεσαι. :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φωτογράφησα την σελήνη με ένα κόκκινο φίλτρο δικής μου κατασκευής

 

 

πως το κατασκευασες? :? :?: :?: :?: :?:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις.Θα ξαναπροσπασθήσω...

 

δεν ασχολήθηκα καθόλου με την έκθεση της μηχανής,δεν ξέρω πως ρυθμίζεται..θα το ψάξω και θα δούμε...

 

ευχαριστώ και πάλι και θα ήθελα να συνεχίσετε να με βοηθάτε. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις.Θα ξαναπροσπασθήσω...

 

δεν ασχολήθηκα καθόλου με την έκθεση της μηχανής,δεν ξέρω πως ρυθμίζεται..θα το ψάξω και θα δούμε...

 

ευχαριστώ και πάλι και θα ήθελα να συνεχίσετε να με βοηθάτε. :)

 

 

ευχαριστηση μας αν μπορουμε. :)

 

αλλα δν μου ειπες πως κατασκευασες το κοκκινο φιλτρο...... :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ασχολήθηκα καθόλου με την έκθεση της μηχανής,δεν ξέρω πως ρυθμίζεται..θα το ψάξω και θα δούμε...:)

 

Τηλέμαχε καλώς ήρθες!

 

Αφού σου αρέσει, προσπάθησε τα εξής:

Από το κουμπί display ανοίγει ένα οριζόντιο μενού από το οποίο διαλέγεις το εικονίδιο με το γράμμα Μ (manual)

Ανοίγει μετά ένα κατακόρυφο μενού από όπου μπορείς να αλλάξεις την έκθεση (την ποσότητα φωτός) με βήματα + (αύξηση έκθεσης) ή – (μείωση έκθεσης)

Παρακάτω στο AWB διορθώνεις την ισορροπία λευκού. Σε εμένα η Σελήνη βγαίνει μπρούτζινη αν δε διορθώσω το white balance.

Δοκίμασε διάφορες ρυθμίσεις exposure και white balance. Όχι μόνο θα μάθεις καλύτερα τη μηχανή σου, αλλά θα απολαύσεις και το αποτέλεσμα

 

ΥΓ1 Οι φωτο της Σελήνης είναι οι πιο εύκολες και άμεσα αποδοτικές.

ΥΓ2 η φωτογραφική σε δικό της τρίποδο! (ξέρω είναι δύσκολο να κυνηγάς τη σελήνη μέσα στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου και ταυτόχρονα να την κεντράρεις στη μηχανή)

 

δοκίμασε εκείνον τον προσοφθάλμιο που δε θα βινιετάρει πολύ.

ixus40.jpg.c35270beff030ddb3500e927e552eb61.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους,

 

Λοιπόν φίλε nicktremoulis την έψαξα την μηχανή και τα βρήκα αυτά όταν μου μίλησαν περι έκθεσης κ.λ.π. οι υπόλοιποι.Θέλει πειραματισμούς και όχι λίγους νομίζω..Ευχαριστώ για τις διευκρηνίσεις.Ποιά είναι η μικρότερη έκθεση που μπορώ να πετύχω με αυτή τη μηχανή??Όσο για τον τρίποδα,χρησιμοποιώ της μηχανής...

 

 

φίλε amgamer,το φίλτρο το έφτιαξα από κόκκινη ζελατίνα για να μειώσω την φωτεινότητα της σελήνης αλλά μάλλον δεν ήταν και τόσο καλή ιδέα.. :?

 

psΣήμερα ήμουν έτοιμος να φωτογραφήσω την πανσέληνο και... :( μου τα χάλασε η βροχή και η συννεφιά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα παντα για φωτογραφικες μηχανες

www.dpreview.com

 

για τη δικη σουhttp://www.dpreview.com/reviews/canonsd300/

 

η πιο μακροχρόνια εκθεση ειναι 15 sec

η πιο γρηγορη 1/1500 sec

για σεληνη αναλογα με το ζουμ και το τηλεσκοπιο θελεις απο 1/250 εως 1/20

 

μην απογοητευεσαι

(οι πρωτες 2500 φωτογραφιες ειναι δυσκολες-το ξερω εκ πειρας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(οι πρωτες 2500 φωτογραφιες ειναι δυσκολες-το ξερω εκ πειρας)

 

 

οι πρωτες 2500????????????? :shock: :shock: :shock: :shock:

να τολμησω να ρωτησω ποσες εχεις τραβηξει? :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης