Jump to content

Αγορά από Agena, τελωνείο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Τελευταία ψάχνω έναν προσοφθάλμιο για το LX90, πέραν ενός Baader Ortho 12.5mm που έχω.

Κυρίως για dso. Είδα την εξής προσφορά στο Agena Astro:

 

http://agenaastro.com/explore-scientific-100-deg-series-nitrogen-purged-eyepiece-20mm.html

 

 

Με μεταφορικά για Ελλάδα και USPS Priority Mail International, βγαίνει περίπου 270 ευρώ.

 

Η απορία μου είναι, εάν κάποιος έχει αγοράσει τον συγκερκιμένο προσοφθλάμιο από το συγκεκριμένο κατάστημα ή αν έχει αγοράσει κάποιον παρόμοιας τιμής από εκεί.

 

Φοβάμαι μήπως περάσει τελωνείο εάν τον παραγγείλω και δε θέλω να φαντάζομαι πόσο θα εκτιμήσουν έναν 'αστρονομικό φακό 315 δολλαρίων'...

 

Η τιμή από ευρώπη είναι απαγορευτική για μένα (~500 ευρώ)

 

Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε!

 

ΥΓ. Θα με ενδιέφερε και η γνώμη σας για τον συγκεκριμένο φακό. Αν δηλαδή αξίζει τα λεφτά του γενικότερα.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω αγοράσει πάρα πολλές φορές μικροπράγματα , και φακούς, αξιοπρεπέστατη εταιρεία. Μίλα του Μάνι να σου κάνει δύο χρεώσεις στο PayPal, μισά μισά, και να δηλώσει τα μισά μόνο στην φόρμα του τελωνείου, ώστε και να περάσουν αέρα τα πράγματα από τον Βενιζέλο, και να μην πληρώσεις τίποτα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση Γιάννη!

 

Χμμ..οπότε υπάρχει πιθανότητα να περάσει ε? Έχω πρόσφατη άσχημη εμπειρία από τελωνείο όπου παρείγγειλα ένα κινέζικο εργαλείο απορρόφησης κόλλησης (70 ευρώ) και έκανε το λάθος ο κινέζος και το έστειλε με UPS. Αποτέλεσμα πλήρωσα άλλα 60 περίπου στο τελωνείο και την UPS + Την ταλαιπωρία στο αεροδρόμιο και το χάσιμο χρόνου.

 

Σκεφτόμουν μήπως κάποιος από εδώ έχει πάρει από Agena παρόμοιου ή και ακριβότερης τιμής κόστους προσοφθλάμιο οπότε να ακολουθούσα την πεπατημένη.

 

Το ερώτημα είναι αν θα περάσει. Διαφορετικά, και στα 4 να μου σπάσει την τιμή (~67 ευρώ) και να το τιμολογήσει τόσο στο δέμα, πάλι μπορεί να βρεθώ με +50-60 ευρώ εκτελωνισμό.

 

Βέβαια και πάλι είναι πολύ καλή τιμή από την τιμή που κυκλοφορεί αλλού ο συγκεκριμένος απλά δεν θα θελα να ξεπεράσει το αρχικό budget.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το τελωνείο δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.Μέχρι 150 ευρώ έχω δώσει και δεν υπήρξε πρόβλημα. Πάντως σαν εταιρία είναι πολύ αξιόπιστη, με πολύ καλές τιμές και άψογη εξυπηρέτηση..Μπορείς να την εμπιστευτείς.

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικράτη η διαφορά UPS και USPS είναι τεράστια όσον αφορά την πιθανότητα τελωνείου. Στην UPS επιδιώκουν να περάσει τελωνείο για να εισπράξουν αμοιβή εκτελωνισμού. Τα ΕΛΤΑ που διαχειρίζονται ό,τι εστάλη με USPS δεν το κάνουν. Έχω ψωνίσει από Agena αρκετές φορές προϊόντα μικρής-μεσαίας αξίας και δεν είχα ποτέ θέμα. Βέβαια συνήθως τα παίρνω με First Class το οποίο όμως δεν υποστηρίζεται για τόσο βαρύ αντικείμενο. Όσες φορές έχω λάβει με Priority, πάλι όλα καλά πήγαν. Οι πιθανότητες είναι μαζί σου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς με την Agena δεν έχω καλή εμπειρία με ακριβά δέματα: Ενώ είχα κάνει μια χαρά τη συνεννόηση με τον Manish, επειδή - από ότι κατάλαβα εκ των υστέρων - άλλος άνθρωπος διεκπεραιώνει την παραγγελία, άλλος πακετάρει και άλλος πάει τα πράγματα στο ταχυδρομείο, κάπου το πράγμα χάθηκε και μου δήλωσαν full τιμή στα $399... Κατά τα άλλα, έχω ψωνίσει πάρα πολλές φορές μικροπράγματα και το service τους είναι άψογο. Μια φορά την πάτησα με κάτι ακριβό και δεν προσπάθησα για δεύτερη...

Στη θέση σου Ιφικράτη θα δοκίμαζα με την OPT: USPS express για μεγαλύτερη ασφάλεια και tracking και οπωσδήποτε αφού προηγηθεί συνεννόηση για το τι θα συμπληρώσουν στη φόρμα του τελωνείου.

Όσον αφορά το ίδιο το προσοφθάλμιο, το έχω δοκιμάσει και να πω την αμαρτία μου δεν μου άρεσε, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι εξαιρετικός φακός για την τιμή του. Το δικό μου ήταν από τα πρώτα κομμάτια: από τότε και από όσο έχω δει οι επιστρώσεις έχουν αλλάξει προς το καλύτερο, όπως και το QC είναι σαφώς πιο προσεγμένο. Πιστεύω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος και ότι στο SCT σου ένας 20άρης UWA είναι ότι πρέπει. Μην περιμένεις flat πεδίο όμως, μια και είναι σχεδόν σίγουρο ότι η εγγενής καμπύλωση του πεδίου στο καταδιοπτρικό σου θα είναι αισθητή. Αν έχεις τέτοια απαίτηση, καλύτερη αγορά θα ήταν κάτι γύρω στα 26-27μμ και με 68 - ούτε καν 82 - μοίρες AFOV.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια!

 

Το ξανασκέφτηκα , διαβάζοντας και κάποια reviews, και δε θέλω να ρισκάρω ούτε το τελωνείο ούτε να έχω θέμα με το πεδίο λόγω της καμπυλότητας του πρωτεύοντος.

 

Οπότε συμφωνώ Ηλία, μάλλον θα κινηθώ προς τον ES 68 24mm. Από Agena βγαίνει περίπου 110 ευρώ.

Ευχαριστώ πολύ!

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε πακέτα έως $150 από agena πάντως ουδέν πρόβλημα με USPS. Γενικά η agena είναι πολύ καλή λύση και δεν υπερχρεώνει για αποστολή.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε πακέτα έως $150 από agena πάντως ουδέν πρόβλημα με USPS. Γενικά η agena είναι πολύ καλή λύση και δεν υπερχρεώνει για αποστολή.

 

Ευχαριστώ! Ελπίζω πως δε θα έχω πρόβλημα.

Τελικά παρήγγειλα τον ES 68' 24mm.

Συνολικά βγήκε 110 ευρώ με το απλό USPS. Απ' ότι κατάλαβα είναι νεότερη έκδοση από τους 82, 100 παρά το μικρότερο πεδίο.

Επίσης βγαίνει καλό exit pupil 2.4 για το SCT8 συγκριτικά με άλλους με μικρότερες εστιακές. Οπότε ελπίζω για αρκετά deep sky να είναι ικανοποιητική η εικόνα.

Αν βγει καλός ίσως πάρω και τον 16mm στο μέλλον.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι καταπληκτικός Ιφικράτη! Να πάρει σειρά και ο 16άρης ο οποίος έχει τις ίδιες αρετές με το αδελφάκι του με ελαφρώς στενότερο eye relief. Με το καλό να παραλάβεις!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου, τόσο ο ES68 24, όσο και ο ES100 20 τα αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω, ακόμη και προ εκπτώσεως.

Οι επιστρώσεις του 100ρη μου φαίνονται να είναι οι ίδιες με του 24ρη μου (και όλων των άλλων).

Η καμπυλότητα του πεδίου αυτοδιορθώνεται από το μάτι (όταν κοιτάζεις στο κέντρο) αλλά η ικανότητα του ατόμου να το κάνει (ασυνείδητα) αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, μεταξύ των οποίων και το νεαρό της ηλικίας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα καλά, έφθασε σήμερα! Πολύ γρήγορα για standard USPS (5 εργάσιμες).

Ούτε τελωνείο και ούτε cent επιπλέον φόροι. :D

 

Πολύ βαρύς σαν πρώτη εντύπωση για το μέγεθός του, αλλά δεν είναι πρόβλημα καθώς έχω αντίβαρα στο SCT. Το πεδίο του σε indoor εξέταση μου φαίνεται πολύ μεγάλο (η μόνη μου εμπειρία σε οπτική παρατήρηση ήταν από τα Meade Plossl 4000)...και για κάποιον λόγο, μου ήρθε περιέργεια για τα πόσο πιο χορταστικά θα είναι τα μεγαλύτερα πεδία των 82, 100 μοιρών!

 

Βέβαια για την τιμή του πιστεύω θα είναι μια χαρά. Καιρού επιτρέποντος αναμένω σήμερα-αύριο το πρώτο φως.

DSC_0267-2.thumb.jpg.c0576994ff97cc5cf1f41c2b9803c54e.jpg

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Έφτασαν εχθές από Agena οι ES24mm και Hyperion 13mm με δακτυλίδι 14mm με τιμή αγοράς 316 usd μαζι με μεταφορικά. Η παραγγελιά εγινε 1η Αυγούστου, αποστολή η φτηνή (First-Class). Δεν είχα κάνει καμιά συνεννόηση, πρώτη αγορά από εκεί, αλλά ούτε γνωρίζω πόσο έγραψαν στο πακέτο επειδή δεν πρόλαβα το ταχυδρομείο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλο το μέγεθος του δέματος και το ότι επάνω έγραφε 279$ δεν πέρασε από Τελωνείο.

 

Ασχέτως που λόγω επαγγέλματος και να το σταματούσαν θα βρίσκαμε λύση!! :cheesy: :cheesy:

 

Επίσης θα ήθελα να πω, για εμάς τους νέους, πόσο απίστευτος μας φαντάζει ένας "αληθινός" προσοφθάλμιος την 1η φορά που ερχόμαστε σε επαφή μαζί του, σε σχέση με το τι γνωρίζαμε από αυτούς που συνοδεύουν το τηλεσκόπιο που αγοράσαμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης