Jump to content

Παρατήρηση αστεριών δια γυμνού οφθαλμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

μια ερώτηση ήθελα να κάνω για όποιον γνωρίζει. Αν υπάρχει κάποιο μέρος να μου προτείνετε (όσο πιο κοντά στην Αττική γίνεται) που να έχει μικρή φωτορύπανση και καθαρό ουρανό ώστε να μπορείς να έχεις δια γυμνού οφθαλμού μια καλή εικόνα πολλών αστεριών. Στην ουσία για να το πω απλά θέλω να είναι εντυπωσιακός ο ουρανός και να φαίνεται όμορφος. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα στο νομό Αττικής ΟΧΙ. Κορινθία, Εύβοια, Παρνασσός κλπ

Προτείνω Δίρφυ το κοντινότερο στο καταφύγιο πάνω από τη Στενή.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια απλοϊκή ερώτηση και απο εμένα παιδια...

Υπάρχει περίπτωση να εμφανίζεται ο γαλαξίας έστω και αχνά κάπου κοντά στην Αθήνα?

Σκεφτόμουν το αστεροσκοπείο Πεντέλης ή είναι άδικος κόπος λόγω φωτορύπανσης?

Αν δεν έχω καμιά ελπίδα πεντέλη η καπου κοντά σκεφτόμουν Σούνιο.

Εχετε κάποια συγκεκριμένα μέρη να προτείνετε. Ενα google maps θα βοηθούσε πολύ..

Εκτος απο σύννεφα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχνά έως μέτρια φαίνεται σε αρκετά μέρη κοντά στην Αθήνα, και σχετικά καλά αν η ατμόσφαιρα είναι διαυγής (όπως σήμερα) αλλά και ασέληνη (όπως ΟΧΙ σήμερα! :roll: ). Απέφυγε τις παραθαλάσσιες τοποθεσίες, θα έχεις να αντιμετωπίσεις και την αχλύ της θάλασσας. Ένα βουναλάκι οπουδήποτε έξω από την Αθήνα, βόρεια, δυτικά, ανατολικά, θα κάνει την δουλειά σου και θα δείξει και πολύ περισσότερα αστέρια. Όσο ψηλότερα και πιο μακριά, τόσο καλύτερα! Κάποτε κάποτε να ξέρεις κιόλας ότι αργά το βράδυ μπορεί να διακρίνεις ελάχιστα και από την Αθήνα τον Γαλαξία τις μεταμεσονύχτιες ώρες, αν συντρέχουν οι πιο πάνω προυποθέσεις, αλλά είναι τόσο σπάνιο... Ελάχιστες φορές το είχα καταφέρει από τον Κορυδαλλό που ζούσα κάποτε, και περισσότερο τον φαντάζεσαι παρά τον βλέπεις!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καποτε (τα παλια χρονια) υπηρετουσα στον Αυλωνα Αττικης, μολις 50 χλμ. απο το κεντρο της Αθηνας οδικως (σε ευθεια γραμμη περιπου 40 χλμ.) και ακομα κι εκει η φωτορυπανση δε με αφηνε να δω πολλα, τις μοναχικες νυχτες στη σκοπια... Γενικα η αστροπαρατηρηση στην Αττικη ειναι απο κακη ως μετριοτατη. Αν δεν απομακρυνθεις 100 χλμ απο την Αθηνα, δεν θα καταφερεις να δεις πολλα πραγματα.

 

 

Εδω βεβαια δημιουργειται και ενα ευλογο ερωτημα. Στην Ελλαδα τα SQM εχουν μετρησει ποτε σκοτεινοτητα πανω απο 21,9 ? :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που ειπώθηκε για τουλάχιστον 100 χλμ από Αθήνα με βρίσκει σύμφωνο. ΠΟΥΘΕΝΑ στην Αττική δεν υπάρχει σκοτεινός ουρανός μην ψάχνεις άδικος κόπος είναι. Και ο Κιθαιρώνας γεμάτος φωτορύπανση είναι κι αυτός.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια απλοϊκή ερώτηση και απο εμένα παιδια...

Υπάρχει περίπτωση να εμφανίζεται ο γαλαξίας έστω και αχνά κάπου κοντά στην Αθήνα?

 

Αν ζητάς σκοτεινό ουρανό 6+mag δεν θα τον βρεις κοντά στην Αθήνα. Εφ' όσον όμως το ζητούμενο από ότι διαβάζουμε είναι να δεις τον Γαλαξία έστω και αχνά, το Σούνιο που σκέφτεσαι, είναι ιδανικός τόπος. Δεν θα δεις μόνο τον γαλαξία αλλά και πολλά άλλα, αν η βραδιά είναι καλή. Ο ουρανός του από ανατολικά έως νοτιοδυτικά δεν έχει πρόβλημα φωτορύπανσης. Στην ερώτηση τι να προσέξεις,

 

Δώσε 15 λεπτά να προσαρμοσθούν τα μάτια σου στο σκοτάδι.

Πρέπει να αποφύγεις σε αυτό το διάστημα όσο μπορείς τα φώτα του ναού. Να είναι δηλαδή κρυμμένα από το οπτικό πεδίο σου. Όπως και οποιαδήποτε άλλα φώτα που θα σου χαλάσουν την νυχτερινή όραση. Γνωρίζεις ίσως ότι αν αυτό συμβεί θα χρειαστεί ένα διάστημα 15-30 λεπτών για να επανέλθει.

Επίσης δεν χρειάζεται να ανέβεις ψηλότερα στο βουνό σε χωματόδρομους όπως έκανα εγώ συχνά για να αποφύγω εντελώς τα διάφορα φώτα. Απλώς ένα σημείο που δεν θα σε ενοχλούν φώτα.

 

 

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει είναι αν στο μεταξύ έχουν φωταγωγήσει την θάλασσα μετά το ακρωτήριο (!). Ο Αντώνης Φαρμακόπουλος που έμενε στην περιοχή ίσως να μπορεί να πει περισσότερα, για το αν έχουν γίνει τόσο χάλια τα πράγματα, ώστε να μη μπορούμε να δούμε τον Γαλαξία.

 

Το θέμα αναλυτικότερα

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6462&postdays=0&postorder=asc&start=0

Στις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει ο Canopus αν δεν κάνω λάθος στην 4978 φαίνεται ο Γαλαξίας.

 

Το αποτέλεσμα μιας παρατήρησης στο Σούνιο και οι εντυπώσεις από μια όχι και τόσο -λόγω καιρού- ιδανική βραδιά.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7124&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Θα πρότεινα σε μερικές ημέρες με την νέα Σελήνη να κάνεις την βόλτα σου και να μας πεις τις εμπειρίες σου από πρώτο χέρι.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο μέρος στο Σούνιο για αστροπαρατήρηση κι αστροφωτογράφηση στην περιοχή του Σουνίου είναι λίγα χιλιόμετρα πριν. Ακριβώς απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος. Αυτήν την εποχή όταν δεν έχει Φεγγάρι ο γαλαξίας αποτελεί εξαιρετικό θέαμα. Όμως όπως είπε κι ο Κωνσταντίνος εκτός από τον γαλαξία υπάρχουν πολλά που από αυτή την περιοχή μπορεί να απολαύσει κάποιος. Άν πχ καθίσει μέχρι αργά μπορεί να δει πεντακάθαρα εκτός από τον δικό μας Γαλαξία και τον γαλαξία της Ανδρομέδας. Πιό βόρια όμως από τον γαλαξία της Ανδρομέδας αρχίζουν τα προβλήματα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο γαλαξίας φαίνεται και από τον Κιθαιρώνα, ο δε της Ανδρομέδας ακόμη και από το Αλεποχώρι. Από νύκτα σε νύκτα υπάρχουν διαφορές και τον χειμώνα, ειδικά μετά από βροχή, τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν παύει να ισχύει το όσο μακρύτερα τόσο καλύτερα φυσικά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Μιας και δεν ήσασταν τελείως αρνητικοί θα δοκιμάσω την τυχη μου εδώ κοντά στην Αθήνα πρώτα και αν δω οτι δεν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα θα σκεφτώ για πιο μακριά.

Απο τα λίνκς που παραθέσατε (ευχαριστώ και για το λίνκ με χάρτη του Σουνίου) προσθέτω στις επιλογές μου και την ιπποκρατειο πολιτεία (έχει κανεις κάποιο συγκεκριμένο σημείο στα υπόψιν του?).

Ελπίζω να έχω νέα σύντομα...

 

ΥΓ Μου έιχε διαφύγει εντελώς η "λεπτομέρεια" του φεγγαριού! Αρα συζητάμε απο Αύγουστο πια :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου έιχε διαφύγει εντελώς η "λεπτομέρεια" του φεγγαριού! Αρα συζητάμε απο Αύγουστο πια :(

 

Το ερχόμενο Σάββατο η Σελήνη ανατέλλει μετά τις 23:30 οπότε έχεις ένα διωράκι να χαζέψεις τον ουρανό χωρίς την παρεμπόδισή της. Και φυσικά κάθε μέρα θα ανατέλλει όλο και πιο αργά. Μια σύντομη εκδρομούλα το Σάββατο δεν είναι άσχημη ιδέα.

 

Τις προάλλες, μετά τα μεσάνυχτα μπορούσα να έχω μια αχνή εικόνα του Γαλαξία μέσα από την Πάτρα. Είναι αλήθεια πως αργά τη νύχτα η φωτορύπανση μειώνεται από τα ιδιωτικά φώτα που σταδιακά κλείνουν ωστόσο η Αθήνα είναι και ειδική περίπτωση ως προς τη φωτορύπανση. Πάντως, αυτό το λέω για πληροφοριακούς σκοπούς. Θα διαπιστώσεις κι εσύ πως αν παρατηρήσεις τους πραγματικά σκοτεινούς ουρανούς, ο ουρανός της πόλης θα σου αφήνει πλέον μια πικρή αίσθηση.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν είναι η πρώτη φορά που θα δεις τον Γαλαξία από την Αττική θα έλεγα να το αναβάλεις για την επόμενη εβδομάδα, ώστε να δεις ό,τι το καλύτερο. Η σελήνη επίσης ανατέλλει στις 21:30 αυτό το Σ/Κ οπότε το φως της θα φωτορυπαίνει.

 

Αυτό με τον ουρανό της πόλης και την πικρή αίσθηση δεν ισχύει πάντοτε ή δεν ισχύει για εμένα. Πιστεύω είναι θέμα φιλοσοφίας και πως βλέπουμε τα πράγματα. Θα μπορούσε κάποιος να πει το ίδιο όταν για παράδειγμα κολυμπάει σε μια παραλία του Σαρωνικού και αισθάνεται μια πικρή αίσθηση επειδή για κάποιες ημέρες είχε κολυμπήσει στις Κυκλάδες. Μπορεί το παράδειγμα να είναι ατυχές, αλλά η άποψή μου είναι να κάνω το καλύτερο για να απολαύσω τον ουρανό της πόλης και ό,τι μπορεί να μου προσφέρει. Και όταν είμαι στο βουνό να πάρω πάλι από εκεί το καλύτερο που μπορεί να μου προσφέρει.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σελήνη επίσης ανατέλλει στις 21:30 αυτό το Σ/Κ οπότε το φως της θα φωτορυπαίνει.

 

Κωνσταντίνε μάλλον αναζήτησες λάθος Σαββατοκύριακο στο ημερολόγιο, η Σελήνη θα ανατείλει κάπου στις 23:30 το Σάββατο, ανάλογα την περιοχή, μιας και θα είναι λιγότερο από δυο ημέρες πριν το τελευταίο τέταρτο. Δύο ώρες παρατήρησης, λοιπόν, και μια ανατολή Σελήνης στη θάλασσα για φινάλε :)

 

Συμφωνώ απόλυτα με το...

 

"κάνω το καλύτερο για να απολαύσω τον ουρανό της πόλης και ό,τι μπορεί να μου προσφέρει"

 

το οποίο στη δική μου περίπτωση μεταφράζεται σε Σελήνη, πλανήτες, φωτογράφιση και άλλες πτυχές του χόμπι που μπορούν να γίνουν άνετα μέσα στην πόλη. Σάρωμα του Γαλαξία με τα κιάλια ή παρατήρηση με τηλεσκόπιο από την ταράτσα μου στην Πάτρα τα έχω εγκαταλείψει καιρό τώρα...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αντρέας επισήμανε:

Τις προάλλες, μετά τα μεσάνυχτα μπορούσα να έχω μια αχνή εικόνα του Γαλαξία μέσα από την Πάτρα. Είναι αλήθεια πως αργά τη νύχτα η φωτορύπανση μειώνεται από τα ιδιωτικά φώτα που σταδιακά κλείνουν ωστόσο η Αθήνα είναι και ειδική περίπτωση ως προς τη φωτορύπανση. Πάντως, αυτό το λέω για πληροφοριακούς σκοπούς. Θα διαπιστώσεις κι εσύ πως αν παρατηρήσεις τους πραγματικά σκοτεινούς ουρανούς, ο ουρανός της πόλης θα σου αφήνει πλέον μια πικρή αίσθηση.

 

 

Το παραπάνω που παρατήρησε ο Ανδρέας συμβαίνει και στην περιοχή του Σουνίου. Όσο προχωρά η Νύχτα ελαττώνετε η φωτορίπανση αισθητά. Αυτό κατά πρώτο και κύριο λόγο, θα πρέπει να οφείλετε στην ελάττωση της κυκλοφωρίας των αυτοκινήτων. Ακόμα και τώρα το καλοκαίρι αν οδηγήσει κανείς μετά τις 11 το βράδυ ακόμα κι αν είναι Σαββατοκύριακο από το Σούνιο μέχρι την Φωκαία είναι σπάνιο να συναντήσει και κάποιο άλλο αυτοκίνητο, και ελάχιστα από την Φωκαία μέχρι την Βάρκιζα, τον δε χειμώνα κυριολεκτικά οδηγεί σε έρημους αλλά εκτυφλωτικά φωταγωγημένους δρόμους.

Την δευτέρα το βράδυ με πανσέληνο ξεκήνησα από τα Τρίκαλα στις 10 η ώρα το βραδάκι φέρνοντας τον γιό μου και τα υπάρχοντα του που τελείωσε την φοιτητική του καριέρα, μέχρι την Σαρωνίδα που φτάσαμε στις 5 η ώρα το πρωί.

Δεν αποτελεί υπερβολή να σας πω ότι εάν μετρούσα τα αυτοκίνητα που συναντήσαμε σε όλα αυτά τα 370 και πλέων χιλιόμετρα δύσκολα θα ξεπερνούσαν τις τρεις δεκάδες. Δεν πλήρωσα πουθενα διόδια και να περίμενα να πληρώσει το μπροστινό από εμένα αυτοκίνητο ούτε πίσω από εμένα περίμενε άλλο. Και φυσικά μόνο μία από τις καμπίνες είχε υπάλληλο. Σε όλη την εθνική οδό οπουδήποτε θα μπορούσα να σταματήσω και στην μέση του δρόμου να κάνω πάρτι. Έφτασα στο σημείο που χαιρόμουνα όταν μας προσπέρναγε κάποια νταλίκα.

Ναι το βράδυ της Δευτέρας προς Τρίτη είμαι μάρτυρας της κατάστασης και σας λέω ότι από τα Τρίκαλα μέχρι την Σαρωνίδα αν δαπανήθηκε μία σταγόνα καυσίμου για τις μετακινήσεις και τις μεταφορές στην χώρα μας, παράλληλα με αυτή την σταγόνα προστέθηκε και ένας Ωκεανός καυσίμου για να τροφοδοτήσει όλες αυτές τις δεκάδες χιλιάδες (ίσως εκατοντάδες χιλιάδες) φωτιστικών,για να φωταγωγήσει αυτές τις μετακινήσεις και μεταφορές.

Αυτό πέρα από το γεγονός ότι είναι αντιανθρώπινο είναι και εξωφρενικά παράλογο, ιδικά όταν οι άνθρωποι αυτής της χώρας χτυπιούνται τόσο αδυσώπητα και ανελέητα από την κρίση.

Μα το πιο θλιβερό απ΄όλα είναι ότι γιά όλοι αυτήν την τρέλα, μόνο κάποιοι γραφικοί σαν εμάς νοιάζονται, αναζητώντας απεγνωσμένα το αυτονόητο. Ένα κυματάκι τόσο δα νυχτερινού έναστρου ουρανού από το οποίο να μπορεί να φαίνεται γαλαξίας.

Ακόμα κι οι δημοσιογράφοι που για τα πάντα έχουν γνώμη και τα πάντα καταγγέλλουν, κανείς τους μέχρι τώρα δεν κατήγγειλε ούτε έστω προσπάθησε να θίξει αυτήν την τρέλα σπατάλης (Έστω ας το θέσουν έτσι) που κάθε βράδυ συντελείτε στην χώρα μας.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά, έχοντας την εντύπωση ότι έβλεπα το Σάββατο, κοίταξα την σημερινή ημέρα στο ημερολόγιο.

Σχετικά με την πόλη, είναι τόσα πολλά αυτά που μπορεί να διακρίνει κάποιος από το σπίτι του αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει η όρεξη και η υπομονή γενικότερα. Ειδικά για τους νεοεισερχόμενους είναι πολύ καλή απασχόληση για να μάθουν τον ουρανό ώστε να τον απολαμβάνουν ακόμη περισσότερο στις εξορμήσεις τους. Για εμένα προσωπικά, είναι σαν προπόνηση. Η συχνή ολιγόωρη θέαση του ουρανού κρατά σε φόρμα τις δεξιότητες που έχουν αποκτηθεί με τον καιρό. Και είναι και ένα ευχάριστο διάλειμμα. :D

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά με εβγαλε ο δρόμος στο Σούνιο αν και δεν ανέβηκα μεχρι το σημείο που μου ειχατε αναφέρει, έμεινα χαμηλά (φαίνεται αλλωστε και απο τα καλώδια της δεη). Αν και στο ματι φαινόταν αχνα ο γαλαξίας (λογω φωτορύπανσης η λόγω σημειου δεν ξέρω) σε κατι πρόχειρες φωτο που έβγαλα διαγράφεται καλύτερα.

Η ερώτηση που ήθελα να κάνω σχετίζεται με την θέση του γαλαξία. Πως μπορώ να υπολογίζω ποια θα είναι η θέση του σε συγκεκριμένες ώρες? Είχα βρει πριν πάω οτι η θέση του M8 στο google sky map δείχνει και την θέση του γαλαξία. Ισχύει αυτο?

Ίσως πάω και στα σημεία στην Αθήνα για σύγκριση. Αν με βγάλει ο δρόμος θα ανεβάσω φωτό.

Ευχαριστώ ολους για την βοήθεια.

DSC04719.thumb.JPG.a24cfd84027d7527f524203dbfc9123c.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύκνος, Αετός, Τοξότης, Μονόκερος, Κύνες, Ηνίοχος, Περσέας, προβάλλονται στον Γαλαξία. Δες τους χάρτες για τα όριά του.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα χαρακτήριζα τον ευατό μου ως πολh τυχαιρο ερασιτέχνη αστρονόμο.Ο ουρανός ακόμα και από την ταράτσα του σπιτιού μου θα έλεγα ότι είναι πολύ ικανοποιητικός. Η απόσταση μου από την πόλη είναι γύρο στα 4-5 χιλιόμετρα.Αν εξερεσεις ειναν << σπαστικό >> γείτονα που μέχρι της 11:30 είχει ανοικτά 6 φώτα (μεγάλα έξω από το σπίτι του και την μεριά που κοιτάει προς την πόλη ο ουρανός είναι αρκετά σκοτεινός.Το καλοκαίρι ο γαλαξίας φαίνετε ξεκάθαρα να διασχίζει τον ουρανό από τον τοξότη έως τη κασσιόπη!Με 8ιντζο έξω δει εύκολα Μ51 και άλλους τέτοιος στόχους.Υπάρχουν και 2 βουνά έξω από την πόλη με πόλη σκοθνω ουρανό πραγματικά σκοτεινό.Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει άλλος στην πόλη εδώ που να ασχολείται με το αντεικημένο ή τουλάχιστον δεν έξω εντοπίσει κανένα ακόμα.(δεν υπάρχει σύλογος αλλά ούτε ενδιαφέρον).Τέλος σας παραθέτω 1 φωτογραφίa του γαλαξία τραβηγμένh από εμένα από εκεί που κατοίκω. :cry:

DSC_1672.thumb.JPG.bcddeef3b952eb26abc7714e48106c6c.JPG

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μπάμπη το ξέρω ότι το να μην έχεις κάποιον να μοιραστείς την ομορφιά των άστρων είναι κάτι το πολύ δυσάρεστο. Όμως μην πτόησε. Κάποια στιγμή, θα δεις, θα βρεθεί και η παρέα. Και τότε έχοντας στην πλάτη σου νύχτες και νύχτες μοναχικής αστροπαρατήρησης θα έχεις να τους διδάξεις πολλά πράγματα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο γαλαξίας φαίνεται και από το Αλεποχώρι. Εύκολα μάλιστα, χωρίς να είναι εντυπωσιακός. Δεν επιδεινώθηκε η φωτορρύπανση τόσο όσο νόμιζα, αλλά προς το καλύτερο δεν αναμένεται να πάει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

από το σπίτι μου το οποίο βρίσκεται στα όρια της πόλης των Τρικάλων, οτιδήποτε πάνω από μέγεθος 3.00 δεν είναι ορατό με γυμνό μάτι... ο γαλαξίας εννοέιται οτι δεν φαίνεται...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να αποφανθείς τι φαίνεται και τι όχι, πρέπει μην έχει φεγγάρι, να αποφύγεις όλα τα φώτα και να μείνεις στο σκοτάδι 30'.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης