Jump to content

Ανδρομεδα Γαλαξιας καλοκαιρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα

 

μια απλη ερωτηση για του εμπειρους, τωρα το καλοκαιρι φαίνετε ο γαλαξιας της Ανδρομεδας το βραδυ?

 

εχω μπερδευτει γιατι καπου είχα διαβασει οτι ειναι ειναι ορατος περιπου χειμωνα ενω το google sky μου βγαζει στον ουρανο τον M31 και τωρα καλοκαιρι βραδινες ωρες

 

ενα dobsonian 8inch εχω

 

ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται μετά της 8 το βράδυ και είναι ορατός καθ' όλη την διάρκεια της νύχτας.

 

ευχαριστω πολυ

 

πως να το δω γιατι δυσκολευομαι αρκετα ενω διαβαζω οτι ειναι πολυ ευκολο

 

εχω και φωτα γ@μωτο τριγυρω μου :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πιο εύκολος τρόπος άμα δεν έχεις GoTo, είναι με ''αστροάλματα''...

 

Εννοώ να πηδάς από το ένα αστέρι στο άλλο μέχρι να φτάσεις τον Γαλαξία.

 

Για αυτό τον σκοπό μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον χάρτη ενώ άμα δεν έχεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Stellarium το οποίο είναι δωρεάν. :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανατέλλει πιο αργά και μεσουρανεί κατα τις 5:30 αυτήν την εποχή. Προχθές την είδα 2:00 αλλά την καλύτερη εικόνα Αύγουστο είχα στις 4:30.

Αφού ανατείλει η Κασσιόπη(το W) ακολουθεί μια γραμμή από 3 αστέρια (η Ανδρομέδα).

Ανάμεσα στα δύο υψηλότερα, περίπου στο μέσο τους και λίγο έξω από τη νοητή γραμμή που τα ενώνει υπάρχει ένα αστεράκι. Κατοπτρικά ως προς αυτό υπάρχει μια θολούρα. Μάντεψε τι είναι!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο στελλαριουμ ψαξες στην αναζητηση να βρεις το Μ103 στην Κασσιοπη και κοιτα λιγο παρακατω.Εκει βρισκετε το διπλο σμηνος στον Περσεα(στο στελλαριουμ ισως φαινεται ως μια γκρι θολουρα σε αυτη την περιπτωση ψαξε στην αναζητηση NGC869 ή NGC884) ειναι επισης ενα πολυ διασημο αντικειμενο και κατα τη γνωμη μου ειναι ισαξιο με τον Μ31.Φαινετε υπεροχο ακομα και με κιαλια.Δεν ειναι ακριβως αυτο που ζητησες αλλα οι φιλοι πριν απο μενα σου ειπαν οσα μπορουσα να πω και εγω.
"Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... "
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοίταξε το γαλαξία με την άκρη του ματιού σου όχι στο κέντρο του οπτικού σου πεδίου γιατί η περιφερειακή όραση είναι πιο ευαίσθητη στο φως
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε.Ναι ο γαλαξιας της ανδρομεδας φαινεται απο αρκετα νωρις το καλοκαιρι και ειναι πολυ ωραιο θεαμα.Τυχαινει να εχω το ιδιο τηλεσκοπιο και σε διαβεβαιωνω αμα βρεις λιγο σκοτενο ουρανο θα σ αρεσει παρα πολυ.Εγω για να τον βρω πηγαινω στο τετραγωνο του πηγασου και ακολουθω αριστερα την ουρα του.Στο μεσαιο αστερι της ουρας του λιγο αριστερα πανω υπαρχουν 1-2 αμυρα αστερακια.Η θαμπαδα ;) βρισκεται δεξια αυτων των αστεριων.Καλη επιτυχεια και καλη παρατηρηση.Υπομονη ;)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 8 ιντσο τζαμι θα φαινεται, απλα πρεπει να αποκτησεις εμπειρια... Ειναι σχετικα πολυ ευκολος να τον βρεις γιατι ειναι διπλα σε φωτεινα αστερια που βοηθανε πολυ τα αστροαλματα.

 

Βρες χαρτη της ανδρομεδας. Βρες τον αστερα Μιραχ. Αφου τον βρεις πας λιγο πανω και βλεπεις τον μ ανδρομεδας. Λιγο ποιο πανω ειναι ο ν ανδρομεδας. Δεξια απο τον ν θα δεις τον γαλαξια. Καλυτερα με μικρη μεγενθυνση. 25mm προσοφθαλμιο και παραπανω. Αυτα που λεω ειναι για 10 το βραδυ περιπου.

 

Προχθες τον ειδα μεσα απο την Καβαλα με κυαλια οποτε θα εντυπωσιαστεις απο το 8 ιντσο ειδικα αν πας σε σκοτεινο σχετικα ουρανο.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας σχετικά εύκολος (για 'μένα) τρόπος να βρίσκεις το γαλαξία της ανδρομέδας

είναι ο εξής :

Αφού εντοπίσεις την Κασσιόπη, βρίσκεις το αστέρι που είναι αντικρυστό στην οξεία

και πιο μεγάλη γωνία και προεκτείνεις μια νοητή γραμμή μεχρι το κεντρο της γωνίας.

επεκτείνωντας τωρα αυτή τη γραμμή στο τριπλάσιο "πέφτεις" πάνω

στο γαλαξία (βλέπε σχέδιο)

Επίσης με οδηγό την Κασσιόπη μπορείς εύκολα να βρείς και το εκπληκτικό διπλό

σμήνος του Περσέα

.thumb.jpg.736a4b7cc789e7b3740a67381739cf62.jpg

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανε μια βολτα λιγο πιο απόμερα, και εντοπισε τον ευκολα με τα κιαλια που προφανως εχεις...

Ετσι θα εχεις αποψη της θεσης του γαλαξια, και η διαδικασια εντοπισμου ακομα πιο απλη.

Το παραπανω σχεδιο που σου εφτιαξε ο Δημητρης (και περιεγραψε ο Κωστας) ειναι ακριβως οτι χρειαζεσαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης